Šta je novo?

INSAJDER B92: Sluzbena (zlo)upotreba

relja

Professional
Učlanjen(a)
13.12.2006.
Poruke
16.521
Pohvaljen
17.613
http://www.b92.net/video/video.php?nav_category=906&nav_id=354402

Insajder: Sluzbena (zlo)upotreba

15:51 | 07. april 2009.


Novi serijal emisija ‘Insajder’ pod nazivom “Službena (zlo)upotreba” počinje sa emitovinajem u ponedeljak 13. aprila.

Posle nekoliko meseci istraživanja, ‘Insajder ’ otkriva sve o funkcionisanju tzv. građevinske mafije, koja na lokalnom nivou postoji pre svega zbog korupcije u nadležnim institucijama. Zbog korupcije je i cena kvadrata stana u Beogradu ali i u Srbiji veća od realne cene.

Predstavnici države najavljuju obračun protiv građevinske mafije, dok istovremeno pojedincima praktično poklanjaju ekskluzivne lokacije, čime je budžet grada i republike, a samim tim i građana, mnogo više oštećen.
U nedeljnom programu "Politike" - "TV Revija" je objavljen kraći intervju sa Brankicom Stanković, s povodom novog serijala "Insajdera". Na žalost, "TV Revije" nema na internetu, pa koga interseuje moraće da kupi "Politiku".

Vrlo, vrlo intersantan intervju....:)
 
2evtgqo.jpg
 
:kk: bravo Shifty!
I ja bih skenirao članak, ali sam juče prosuo supu po njemu :D ....
 
Ustavno je pravo svake osobe da čita dok jede. Ako vas neko ometa u tome pozovite se na ustav. :lol:
Ovo bi moglo biti zanimljivilje i od fudbalske mafije, ali se bojim da će imati isti epilog. Da li je neko od fudbalske mafije osuđen?
 
^^^

Salis se, pa nase pravosudje je efikasno kao kineski mikser za majonez.
 
Vračar":2jpismyy je napisao(la):
C c c c .... pa što jedeš na novinama, crni Relja? ;)
Sad se praviš da i sam nikad nisi isto to radio u polumraku iza spuštenih roletni i zaključanih vrata :p
 
MPC naravno,nego videsteli na 92 kako provaljuju toplu vodu o DELTI I MPCu....istrazivacki nema sta temeljna visemesecna istraga :lol: :lol: :lol:
 
A i oni stalno kasne, mislim stvarno kada se otvorila delta tek onda su poceli da kenjkaju po Miskovicu, tako i sa MPCom,.Sto nisu ranije dok je gradnja jos trajala.
 
BOKI SMOKI":34igv7ce je napisao(la):
A i oni stalno kasne, mislim stvarno kada se otvorila delta tek onda su poceli da kenjkaju po Miskovicu, tako i sa MPCom,.Sto nisu ranije dok je gradnja jos trajala.
Apsolutno se slazem. Temelji se pripremaju 2-3 godine i sad posle otvaranja uz prisustvo podpredsednika vlade krece medijska paralaza.
Potonli smo u glib maksimalno i niko nema m..a da uradi nesto korisno za drustvo i drzavu.
 
"A jesi li i ti muzičar?" :lool:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2009&mm=04&dd=15&nav_category=11&nav_id=355633

Beograd: Nismo ustupili zemljište

15. april 2009. | 00:59 | Izvor: B92
Beograd -- Grad Beograd saopštio da nije dao zemljište za tržni centar Ušće i da je prodavac Savezna Republika Jugoslavija.

TC Ušće (FoNet)
Posle otkrića ekipe Insajdera da je kompanija MPC propertis, bez licitacije, dobila 5 hektara zemlje na kojoj je izgrađen tržni centar Ušće, oglasila se Skupština grada Beograda. Oni navode da nisu imali ništa sa prodajom zemljišta na Ušću već da je prodaju obavila Savezna republika Jugoslavija još 2002. godine.

U saopštenju Skupštine Beograda navodi se da je zgrada Poslovnog centra Ušće, poznata i kao zgrada bišeg CK, prodata na osnovu ugovora koji je 3. marta 2002. godine zaključen između prodavca - Savezne Republike Jugoslavije i kupca “Juropian konstrakšn” d.o.o.

Kako navodi Skupština grada, u tom ugovoru navedeno je da kupac kao vlasnik objekta koji je podignut na gradskom građevinskom zemljištu, ima pravo korišćenja zemljišta pod objektom ali i oko njega u granicama od pet hektara.

Na osnovu tog ugovora i saglasnosti Republičke direkcije za imovinu, izvršena je uknjižba prava svojine "Juropian konstrakšna” nad kupljenim objektima i uknjižba prava korišćenja zemljišta, navodi se u saopštenju Grada u kome se posebno ističe da grad Beograd ni na koji način nije vršio dodelu pomenutog zemljišta.

Parcele ipak bile odvojene

Međutim, u dokumentaciji do koje je došao Insajder, vidi se da su, kada je firma Petra Matića kupovala Ušće, na tom prostoru postojale dve odvojene katastarske parcele.

U dokumentaciji do koje smo došli iz katastra Zemun, navodi se da su dve parcele spojene u jednu građevinsku, izmenom Detaljnog urbanističkog plana.

Čak je sadašnji zamenik predsednika skupštine grada Zoran Alimpić za Insajder izjavio da je Skupština grada na taj način izašla u susret investitoru.

Alimpić: Kod ovog konkretnog planazapravo se izašlo u susret investitoru koji je tu na tom delu Bloka 16 već bio investitor, njegovim predlozima šta bi on tu mogao i šta bi investitor tu želeo da gradi. Gradska Skupština mu je izašla u susret.

Insajder: Ali kako ste mu izašli u susret, tako što ste poklonili četiri hektara?

Alimpić: Tako što smo usvojili plan. Grad nije odlučio ništa da pokloni. Grad je odlučio da promeni jedan regulacioni plan.

Insajder: Čime je poklonjeno četiri hektara.

Alimpić: Gde je Skupština grada koja predstavlja građane Beograda, na predlog urbanista, i arhitekata, smatrala da je to u interesu razvoja grada da imamo još jedan takav reprezentativan objekat.

Povodom izjave ministra policije, da MUP poseduje dokumentaciju o Ušću već mesec dana, ekipa Ekipa remisije “Insajder” danas će gledaocima B92 prezentovati sva dokumenta do kojih je došla u predhodnih nekoliko meseci istraživanja.
 
Да смо нека држава, МУП би поразговарао са Бранкицом а онда би једне ноћи младог месеца били похапшени сви укључени у причу укључујући и све одборнике који су, како рече онај у Бранкициној емисији, "тако, дигну одборници руке". СРЈ више нема али тај који је потписао уговор вероватно још увек није на Девичанским острвима. А онда их лепо свих њих 100-200 скупе у станицу и тамо могу све лепо да објасне, како нису баш они, него неки други међу њима. Што се мене тиче, могу слободно и да се потуку па ком опанци ком обојци.

Ал шта вреди кад су и МУП у судство на платном списку.
 
Mirna luka beogradska
Komentar

Najvažnija stvar u ponovnom rasplamsavanju slučaja Luke Beograd jeste da vlasti shvate da narod nije glup. Uvođenjem metode za privatizaciju pod nazivom „ponuda za preuzimanje“ omogućeno je mnogima da kupovinom propalih preduzeća, bez konkurencije, za smešne pare dođu do lepih parcela za gradnju. I to je sada gotovo.

A svi su se ti kupci gotovo zaklinjali da će nastaviti delatnost kupljenog preduzeća. Eto, neka nam kažu sada vlasti koji je investitor nastavio delatnost kupljene „olupine“. Takođe, još mučnije zvuče slučajevi kada nakon sprovođenja takve prodaje ili neke druge transakcije neki od državnih službenika završi u upravnom odboru firme koja je u transakciji bila glavni akter. I posle nas svi uveravaju da se nije radilo u interesu tajkuna.

Zašto je uopšte nastao Sporazum o uređenju međusobnih odnosa između Grada i Luke Beograd? Državni i gradski funkcioneri previše široko shvataju ovlašćenja koja im je dao glas birača. Ako tamo piše da je „Luka saglasna da joj prestane pravo korišćenja građevinskog zemljišta na svim katastarskim parcelama koje se nalaze izvan granica kompleksa Luke...“ pa šta je to nego, u prevodu, podela zemljišta? Takođe, strane potpisnice konstatuju da objekti u vlasništvu Luke, za koje su predati zahtevi za legalizaciju, „ispunjavaju uslove da budu legalizovani“(?!). Ko je dao ovlašćenje gradonačelniku da ovo konstatuje? Kao i da potpiše jedan od članova da se Grad obavezuje da po potpisivanju sporazuma povuče zahtev za upis kao korisnik zemljišta. Birači sigurno nisu. Sreća naša da sporazum nikada i nije potpisan.

Ovde ispada da su i Savet za borbu protiv korupcije i Luka Beograd u pravu u svojim tvrdnjama. Savet sa iznošenjem u javnost sporazuma, a Luka sa tvrdnjama da ne dele zemljište s Gradom jer je u vlasništvu države. Ali to je samo reakcija na termine koje u svom pismu koristi Savet. Važnija je suština. Kada krene privatizacija gradskog građevinskog zemljišta kome će ono pripasti nego vlasniku objekata na parceli (uz naknadu, razume se). Takođe, neubedljivo zvuče tvrdnje da neće promeniti delatnost Luke. Zamislite ekskluzivni stambeno-poslovni centar i pored kranove koji pretovaruju kontejnere sa brodova. Nekako ne ide, zar ne? U stvari, zaista neće menjati delatnost jer će zadržati deo za putnički saobraćaj dok će onaj prljavi, teretni, nestati. A mi, poreski obveznici, finansiraćemo gradnju nove luke. Što je najgore, ako Delta holding nema novca ni za jedan centar u Ljubljani, kako će imati za ceo poslovni kompleks u Beogradu. Ako su istinite sve glasnije spekulacije da taj holding ima velika dugovanja, pre ćemo videti prodaju Luke (verovatno stranoj kompaniji što samo dodatno komplikuje stvar) nego gradnju.

Izvor:Danas
http://www.danas.rs/vesti/dijalog/mirna_luka_beogradska.46.html?news_id=158669

Izgleda da je jedino rešenje da država rasturi Deltu, kao što su amerikanci početkom dvadesetog veka rasturili imperiju (uključujući i Standard Oil) Džona D. Rokfelera. Oni su u tome imali pomoć Tedija Ruzvelta, koga mi imamo? :/
 
Djordje":1axybbrc je napisao(la):
Да смо нека држава, МУП би поразговарао са Бранкицом а онда би једне ноћи младог месеца били похапшени сви укључени у причу укључујући и све одборнике који су, како рече онај у Бранкициној емисији, "тако, дигну одборници руке". СРЈ више нема али тај који је потписао уговор вероватно још увек није на Девичанским острвима. А онда их лепо свих њих 100-200 скупе у станицу и тамо могу све лепо да објасне, како нису баш они, него неки други међу њима. Што се мене тиче, могу слободно и да се потуку па ком опанци ком обојци.

Ал шта вреди кад су и МУП у судство на платном списку.
A mozda i da se privede Brankica?

Po zakonu, ako imate saznanje o izvrsenom krivicnom delu ili zloupotrebi , treba da prijavite tzv. nadleznim organima.
Ali ako ste seksualno isfrustrirana osoba koja vapi za paznjom i potvrdjivanjem vlastite vrednosti i prolazite kroz krizu identiteta, onda mozete i da napravite bombasticnu emisiju, kako ste vi strasan istrazivacki novinar, pronadjete neku sumnjivu transakciju, sve zamotate u muziku iz video igrice i emitujete, i onda puni sebe gledate kako gledaoci, inace nezadovoljni svojim zivotima , ispunjavaju svoje vreme podrzavajuci hrabrog novinara u bitci protiv korumpiranog sistema koji se i o njih ogresio.

Ako se ovako nastavi, kod nas se nikad nista nece graditi.
Ocekujem da sad isti ili drugi hrabri istrazivacki novinar nadje i neku nepravilnost kod Miska Plavog , pa da se ospori zakonitost i zaustavi izgradnja B23, kao sto je svoevremeno razvuceno i zavrsavanje Savo Grada,( kao sto Luka nece biti nikad izgradjena, kao ni Marina Dorcol , SMUP u Kneza Milosa itd...) Matic bez tendera dobio Usce? Jako mudo.
 
Poenta je u tome da nema krivičnog dela jer je sistem je postavljen tako da se dozvoljava monopol, sprečavaju pravi strani investitori da ulažu u Srbiju, što se veliki novac iznosi i što se samo mrvice svega toga kroz neki bedni porez uplaćuju u budžet.

To i jeste razlog za frustraciju. Gde si ti video u tome ženinu seksualnu frustraciju, želju za pažnjom, krizu identiteta i sve ostalo?

Ako se ovako nastavi, kod nas se nikad nista nece graditi.
A šta se to uopšte pametno gradi? Samo robne kuće za krpe iz uvoza. Jako mudo.
 
Do 2004 godine nije postojala obaveza, jer nije postojao zakon, o javnom pozivu za nabavku ili licitaciju. Znam to, jer sam drzavi do 2004.-te prodavao bez tendera. Posle, sve je islo na tender. I oni su namestaljka, ali procedura se postuje.
Matic je ugovor sa gradom potpisao pre 2004. Vec je 2005 zgrada otvorena.
Nemojte pogresno da me razumete, ne poznajem Matica ni MPC, ne drzim mu stranu jer mi je drugar...

A sto se tice te novinarke, kod zene prepoznam tu frustraciju ( da ne kazem neki narodniji izraz) " na jedan".

E, sad, ko ima interes da gradi u Beogradu?
Mocne domace firme koje svoju administraciju hoce da stave u reprezentativna zdanja?
Svetske korporacije koje svoje srpske i regionalne filijale smestaju u prvoklasne novoizgradjene palate?
Giganti srpske industrije koji u svom procvatu imaju potrebu da svoje marketinske, razvojne i druge sluzbe smeste u visespratnice koje zrace mocnoscu?

Svi znamo da to ne postoji.

Oni koji , eventualno, zidaju su oni koji su se dolaktali do prvobitno akumuliranog kapitala: Matic, Jankovic, Miskovic, Drakulic, Misko Plavi... Jeli njihov kapital cist? Stvoren za desetak godina i cist? tesko...
Ali, njima niko nije dohakao, pa ni sada nece biti presedan.

Oni ce jedino nesto izgraditi i polako raspalinciti ovaj grad.

Ko jos? Jevreji. Stari oportunisti .

Iz kog razloga svi oni grade?

Pa da zarade, da se jos vise obogate. Normalno da je to razlog. Altruizam u gradjevinskom i drugom biznisu ne postoji. I treba da se jos obogate.
I onda se jave istrazivacki novinari i slicni majstori kojima nije pravo i pravda na pameti, vec licna promocija i karijera. A koji u zivotu nisu nista napravili niti znaju, osim da prilicno kreativno pljuju po "pojavama" na koje su nabasali.
Pateticni su. Kao i oni koji se na to palamudjenje primaju.
 
Polemisati u anonimnosti na forumu nije isto sto i iznositi tvrdnje o necemu na televiziji, i da pritom iza toga stojite imenom, prezimenom i maticnim brojem.

Kada biste znali koliko Brankica obavlja tezak i nezahvalan posao, ne biste tako pompezno srali po njoj. Lako je naravno kad se vozis GSP-om, a ni komsija u stanu iznad tebe ne zna kako se zoves, cak sta vise, ne zna ni da zivis tu, da se tada ulogujes na forum i napises "Miskovic lopov".

Ali kada konstantno dobijas usmene i pismene pretnje, kada ne mozes slobodno da prosetas gradom, kada si pod policijskom zastitom, i sve to radis zbog nekog drustvenog interesa, da bi te to isto drustrvo kasnije samo popljuvalo, nije lako ne biti isfrustriran.
 
^^haha drustveni interes

budimo ozbiljni i realni sve je to velika..... i gotovo je siguno da je i to neciji interes da to sada progura i da isfinansira celu kampanju koja je sinhronizovana. Danas nema nista za dzabe pa ni takva kampanja samo je pitanje ko ce koga da napadne a te price o drustveno korisnom su vise nego izlizane (dajte krv, sigurne kuce, pokretni mamograf i sl, "drustveno korisne politicki korektne akcije")

Zna se vrlo dobro kako je i Delta a i MPC radio tako da nema tu neke velike tajne i otkrica cak sta vise posle insajdera sam bio skroz ravnodusan jel nista novo nisam cuo.
 
Mislim da je ipak najbolje da svi cutimo i mislimo isto i da nas veliki Misko i slicni vode putem prociscenja i oslobodjenja. :bash:
 
Ima jedna dobra rečenica iz "Peščanika" (a koji ja baš i ne pratim i nešto i ne gotivim)

"Ako vam je dobro - onda ništa"
 
Igore, razocarava me tvoj stav, narocito imajuci u vidu da se vec dugo poznajemo.
 
Ne ozbiljno ali zar mislis da je cela kampanja tek tako osmisljena. Nit branim jedne ali bogami i ne smatram Verana i Brankicu svetim likovima koji su tu samo zbog pravde i drustvene koristi. To je bila moja poenta price a ovo je samo jedan od slucajeva a bilo ih je i ranije

PS. posto imam utisak da pojedini nisu razumeli moj prethodni post, stvarno nemam nista protiv davanja krvi i sigurnih kuca i sl cak sta vise ali nacin na koji se to medijski eksplatise je po meni preteran.
 
"Smišljena i orkestrirana" kampanja iza kojih se kriju jasni i od ranije poznati motivi? :D

Ima i druga solucija - hajde da niko nikada više ne kaže ni reč o poslovanju Delte, MPC...ni kada nam budu povećali stopu PDV, uveli nove poreze, takse na toalet papir....samo neka kaplje lova - na Kipar, Antile, Maldive....
 
Ne govorim ja o toj krajnosti ali ajd
 
Vrh