Šta je novo?

Energetika

Za sajt i forum server sam pomenuo u postu https://forum.beobuild.rs/threads/energetika.882/page-94#post-986811

Razumem tvoju zabrinutost ali samo samo izneo par alternativa za gradsku sredinu. Pre mi je u planu kupovina UPS uređaja da opegla varijacije koje se inače dešavaju a pitanje je šta će biti ako krenu restrikcije i dodatno akanje elektroenergetskog sistema.
Игоре, најважније је да будеш у истој рестрикционој групи као и непослушни форумаши. Замисли да ти крене рестрикција, а они тамо витлају по свим могућим темама. Док теби дође струја - форум пропо.
 
E kad smo kod svega ovoga... Ja uvek nosim ključeve sa sobom, čak i za ulazna vrata ne nosim onaj tag nego baš klasičan ključ.

U zadnje vreme, valjda kako su se ljudi sve više navikli na tagove, sve više njih me pita ''a što nosiš ključ za kapiju, što ne onaj tag?''
A ja pošto me mrzi da im objašnjavam jer će ionako da misle da sam lud i nerealan i ksenofob, samo kažem u fazonu:
youll-find-out-soon-chris-cantada.gif


Biće veselo AKO budu restrikcije na zimu a gomila ljudi se oslanja na tagove da otvore vrata. A kad nema struje, ne radi ni interfon pa ne možeš ni komšiji da pozvoniš da ti otvori. 😄

A da... tada će doći do izražaja i besmisao nekih pomodarstava, kao što su npr električni podizači roletni ili još luđe - one pametne kuće i IoT novotarije. Biće veselo svakako. Ako ne ovde, onda u drugim zemljama gde budu restrikcije i vanredne mere. Čovečanstvo će malo da se priseti kako je živelo 2000ih i ništa mu tada nije falilo (bez tih nekih novotarija i pomodarstva).

Kakve IoT novotarije i pomodarstva? Isto to su govorili za kompjutere, mobilne, internet.. Civilizacija ide napred. Ti vidim koristis telefon/komp? Ili diktiras pa neko drugi kuca?
 
Koristim šta moram i šta mi je relativno neophodno. Idio'T i slične bespotrebne a rizične gluposti prepuštam drugima koji vole pomodarstva.
 
Poslednja izmena:
Pokušavam da iskopam na netu ali su informacije ili stare ili šture. Da li neko zna da li će i kada biti puštena u rad TE-TO Pančevo u okviru NIS-a?
 
 
Niko nije kriv, al ti Srbine plaćaj skuplju struju, štedi, i glasaj kako si glasao.


elem nisam primetio da je iko ugasio deokrativnu rasvetu osim drzavnih institucija. Trzni centri sijaju ko Las Vegas, kladionice, rasveta na privatnim zgradama.... Sve dok se ne uvede zakonska regulativa koja će određivati kako se štedi struja kod pravnih lica, od toga neće biti ništa.

Od kako su uvedene preporuke štednje na mnogo mesta javna rasevta radi neprekidno dan i noć. Predpostavljam da je u pitanju neko održavanje ali primetno je negodovanje ljudi, mnogi moji prijatelji su to primetili. Takođe nisam nikad primetio da se održavanje rasevte radi na hiljadama svetiljki odjednom, nego se pali linija po linija i proverava koja je pregorela. Tako je bar moja firma radila
 
Mora sve da pršti i šljašti, da svaki artikal ima po svoj reflektor jer j'š kupovinu nove stvari ako to nije bilo propraćeno svetlima kao da si na crvenom tepihu Sunset bulevara u Holivudu. I naravno, o'ma da se obaveste sve društvene mreže i svi frendovi, da ne ostane nezabeleženo i neprimećeno.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Rasveta je minimalan udeo u potrošnji ali značajan u psihološkom smislu.. Kad šetaš mračnim gradom porazmislićeš gde si, zašto si tu i šta sam treba da uradiš povodom toga..
 
Ja ne bih ni rekao da je tako ''minimalan''. Nije sve što vidimo po gradu LED sijalica. I treba imati u vidu da ogroman broj tih njesra gori non stop.

Jedna od najvećih gluposti moderne obesti je osvetljavanje unutrašnjosti prodavnica u tržnom centru koji se posle ponoći zaključava.
 
Pa nek je sve LED rasveta, hiljade svetiljki kad se sabere, pa samo jedan TC može imati na kilovate dekoracije. Pre "zelene agende" bavio sam se led rasvetom na tržnim centrima :D
 
Zaboravio sam koliko su ulazne struje čoper napajanja za reklame ali znam da je recimo SAMSUNG na Domu sindikata imao oko 400 Ampera na 12V izlaza. a Huawei na zgradi RAD-a je imao mozda i 1000Ampera...... toliko mogu napamet da se setim.
 
Solidan UPS za prosečan kompjuter a da je line interactive tj da radi regulaciju napona (i padove i skokove napona).

 
Pretpostavljam da će se učiniti sve, pa makar spržili enormnu količinu novca, da se restrikcije izbegnu. Koliko je to logičan pristup to je pitanje, ali svaka restrikcija bi neminovno podizala pitanje "kako smo dospeli do ovoga". Već jučer u prodavnicama nema ni jedne flaše/tetrapaka mleka (a pre par dana sam mislio da opet drame bezveze - i dalje mislim da je nestašica veštačka, pa nisu sve krave baš 1. septembra prestale da daju mleko). Sve to se mora "strpati pod tepih" jer pokreće mnogo neugodnih pitanja koje odgovorni žele da izbegnu.
Ono što za nas predstavlja realnu opasnost jeste da nam potrošnja bude veća od zbira naših trenutnih proizvodnih kapaciteta i u tom momentu raspoloživog uvoza. Onda bi se moglo desiti da nam kao pre par godina to izazove preopterećenje i pad frekvencije u sistemu (jer nismo rasteretili sistem od viška konzuma čitaj sproveli restrikciju), a da nas posledično poskidaju sa interkonekcija (jer pojava viših haronika ili subharmonika dovodi do čitavog niza problema, promene faznih pomaka, postojanje struja kroz nulte tačke, promenu odnosa reaktivne i aktivne snage..., sve neželjene pojave koje se moraju kompenzovati). Pre par godina su poremećaji, kojima je primarni izvor bila zapravo mreža na KiM, stigli do Nemačke, ali je mreža u Evropi imala dovoljan kapacitet da to ipak popegla, sada se može desiti da neće imati i biće mnogo više "trigger happy" da nas otkače.
A u tom momentu, bez interkonekcija za uvoz, mi više nećemo imati planirana već havarijska isključenja, jer će se delovi sistema dodatno preopteretiti i "iskočiti".
Najpovoljnija nada za spas nam je trenutno nebo - ultra blaga zima, sa mnogo kišnih dana sa laganom, ali konstantnom kišom koja puni akumulacije efikasno, a ne pravi bujične poplave. Kako smo dogurali do toga je na prethodnim stranicama ispričana tužna priča o nemaru, laganju, nestručnosti i neplaniranju.
 
Уздамо се, дакле, у глобално загревање. Има ли додоле за то?
 
Razmišljenje: "kada je frka, treba gasiti požar", mogu da razumem. Ipak, ako se (kao i uvek ovde) sve zaustavi SAMO na gašenju požara, onda zaista radimo ćorav posao.

U jednom trenutku moramo da se suočimo sa svojim lošim izborima, zabludama i iluzijama i onda "muški" donesemo odluku: hoćemo li ovako da guramo i dalje i onda da čvrsto platimo cenu bez daljeg kukanja (a cena je dalje nazadovanje i onako kilavog društva i dalje odlivanje ljudi iz naše otadžbine) ili ćemo možda, samo možda, da se menjamo. I da menjamo.

Toliko je jednostavno. I toliko je teško. Jako je teško shvatiti svoje zablude i priznati ih sebi. Posle bar 30 godina (a neki bi rekli i posle celih 80tak).

Situacija u energetici je eklatantan primer gde vodi voluntarizam i partokratija, koji su nam oteli zemlju. Sve je u takvim sistemima fazno pomereno, ono što radiš danas na naplatu dolazu za 10tak godina...
 
Toliko je jednostavno. I toliko je teško. Jako je teško shvatiti svoje zablude i priznati ih sebi. Posle bar 30 godina (a neki bi rekli i posle celih 80tak).
119, што се мене тиче.

Никад ми ништа не схватимо, него нам сваких 10-ак година чамац удари у каменчину, па доживимо напрасну... катарзу.
 
Bogme, koliko sam ja primetio, ceo svet svakih 10 godina udara u kamenčinu. To se tako predaje na fakultetima, predaju se koncepti po kojima je normalno da svet svakih 10 godina doživi krah. I dok se kapitalisti nekad smejaše komunističkim blokovima kako sede u hladnom i čekaju redove za hranu, ove zime ih isto čeka. Obrni okreni, ista kaka, samo druga oblanda.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Sećam se nekih velikih restrikcija da li za vreme bombardovanja, zaboravio sam... ali ostalo mi je u sećanju da je moralo meso iz friza da se skroz odmrzne i upotrebi da ne bi propalo pa smo jeli piletinu nekih sedam dana, za doručak, ručak, večeru = meso 😄 uvek treba gledati na vedriju stranu... možda nešto i ove zime neočekivano ispadne dobro ;)
 
Slom moze da bude lekovit i natera nas da uradimo nesto.
 
Sećam se nekih velikih restrikcija da li za vreme bombardovanja, zaboravio sam... ali ostalo mi je u sećanju da je moralo meso iz friza da se skroz odmrzne i upotrebi da ne bi propalo pa smo jeli piletinu nekih sedam dana, za doručak, ručak, večeru = meso 😄 uvek treba gledati na vedriju stranu... možda nešto i ove zime neočekivano ispadne dobro ;)
A pazi ovo. Moja majka, jedna od prvih posleratnih generacija, detinjstvo provela gledajući ruševine rata i deleći svoju sobu sa prinudnim podstanarima. A otac joj je preživeo i Prvi i Drugi svetski rat. A oboje su, naravno, preživeli i 90te. Krajem 2010ih ja počnem da joj se čudim i podsmevam što održava određenu dozu dugotrajne hrane i namirnica u špajzu i što teži da čuva neke stvari. Bio sam pri stavu ''ma daaaj bre kakve zalihe, kakvo čuvanje, svet ti je sada velika globalna selendra. I ako Fabrika A upadne u krizu ili zastoj, odmeniće je Fabrika B i C. I ako ne mož' nešto da uvezeš iz jedne zemlje, ima još 5 drugih iz koje možeš. Šta da se prave zalihe i čuva...''

Dođe Korončina 2020. i sve ljudski-stvorene krize usled nje (jer se ljudi u masama ponašaju kao šimpanze), krenu panične kupovine, nestašice i profiterstva, sve dok se debili iz Vlade nisu setili da ograniče cene. I ja delimično počnem da shvatam da je majka bila u pravu što je održavala zalihe i malo korigujem stav i povećam oprez. Dođe sad i ova godina, i belosvetske psihopate i otpadi napraviše novi hladni rat i pocepaše svet na pola, a obične ljude širom planete osudiše na propast. I ja shvatim da su majka (i deda) bili 100% u pravu što su uvek bili oprezni i imali rezervne planove. Ni sanjao nisam da će se u 2022. godini u eri globalizacije i svih današnjih tehnologija, praviti zalihe i spremati se za preživljavanje zime. Ali eto. Majka i deda očigledno znali onu čuvenu izreku da se istorija ponavlja. Odnosno da se ljudska debilnost ponavlja.

A i dan danas se sećam dedinih reči kada se desio 5. oktobar i svi slavimo a deda onako, srećan ali ne oduševljen. I ja mu kažem ''deda, deda, pa što se ne raduješ, evo sklonili su Miloševića!'' A deda, koji je preživeo i Prvi i Drugi rat, i 90te, i Kraljevinu, i Komuniste, i levicu i desnicu, i globalizam i nacionalizam, i sve redom... me pita sa osmehom ''Dobro i šta sad?'' 🙂 A ja u fazonu pa sad ćemo živeti bolje, sad će sve biti drugačije. A on se smeje jer sam mu simpatičan tako navian i zanesen i kaže mi ''Ma svi su ti oni isti, videćeš''. 😄 Ja tad u neverici, reko evo ga, opet gunđa nešto, mora da kvari sreću... međutim već posle jedno 7-8 godina shvatim da je bio u pravu od starta.

Sve su to iste vreće govana i isti recepti koji vode u propast, samo su drugačije obučeni i obojeni. Još dva ili tri ovakva svetska ekonomska kraha i to je to, kraj. Čovečanstvo je odavno prešlo tačku gde može da bude održivo, u svakom smislu i u svakom aspektu.
 
Poslednja izmena:
Vrh