Šta je novo?

Energetika

Нажалост, за већину становништва иде јако тешка зима, као што је Бендер лепо приметио све је вештачки створено. Од несташица хране па до мањка енергије. Информације из прве руке из Колубаре су да нас чека катастрофа, сви магацини са резервним деловима су празни! Претпостављам да су Немци бацили око да узму ЕПС па сад домаћа ба*** систематски уништава да би се продало што јефтиније а онда дошли спасиоци који ће увести ред и обезбедити струју ал по 10 х већим ценама. Све је то већ виђено у суседним земљама источно од нас!
 
A hoće li biti odlaganje računa?

 
Kaže Bajatović a i ostali slični pro režimski ljudi: "Pa ne moramo da se grejemo kao svake godine na 25 stepeni"

Kome je bre 25 stepeni u stanu? Razumem da Bajatović može i saunu od stana da napravi, ne bi mu bilo ni 0.002 posto od ukupnih primanja.. Mnogi ljudi i dalje plaćaju cele godine grejanje da bi jedva bez dogrevanja mogli da prezime, zimi sedim u džemperu ili dukserici u stanu, kojih crnih 25 stepeni... Stan mi je na poslednjem spratu i nije ušuškan, pritisak često padne na poslednjem spratu i ranije sam zvao dok sam imao volje da dole u podstanici restartuju tu vodu da uđe do kraja... ali to traje par nedelja i opet opada pritisak i nikad nisu hteli trajno da reše problem, nego stalno prijava, izlaženje na teren i restartovanje (u nedostatku stručnog termina) te podstanice... Jbm ti sistem... A kao po utrošku je trebalo još 2019., "da svi pređu na kalorimetre..." Obećanje ludom radovanje...

Te priče da svi zimi u gaćama šetamo jer smo bahati pa ćemo sad morati da promenimo navike, toliko iritiraju obične ljude na sve drugo što su sami zasr*li makar da zaćute nego nam i drže pridike...
 
Njake ko foka, isto kao i ostatak patrokratskog taloga.

Od svih stanova gde sam bio, znam samo jedan jedini gde su se ljudi kuvali od centralnog grejanja. I to je bilo privremeno, pre jedno 10ak godina, i to nekim spletom okolnosti, da li što su stavljane drugačije cevi ili je bila neka podstanica, ne znam napamet. Ali ni oni već odavno nemaju kuvanje u stanu, niti znam bilo koga drugog da je imao i 25 stepeni.

Nego to ova debela ruska plaćenička smradina i ono đubre nelečeno stalno ponavljaju da bi ponovo smekšali narod i prebacili na njega deo osećaja krivice i odgovnornosti. Iako narod nije odogvoran ni za šta od toga, niti je odgovoran za havarije u TENTu, niti za havarije u Kolubari, niti za trenutno globalno st(r)anje. Ali isto kao i sa Koronom, smradina Nelečena će da nađe način da ubedi deo ljudi da su oni sami krivi što posoje, žive, jedu, dišu i kupaju se, i da je stoga prihvatljivo što je SNS protraćio milijarde na gluposti i havarije, jer eto kao, ni narod nije mnogo bolji.
 
Имам слична искуства, и могу да будем зими у кратким рукавима искључиво кад нешто радим по кући, а чим се смирим предвече - ћебенце. :) На послу константно мрдам све, од ножних прстију до ушију (добро, не умем да мрдам ушима), не бих ли избегао залеђивање. А најмање сам зимогрожљив од свију.

Него, у прилог овог антологијског сваљивања кривице, иде и јучерашња изјава АВ око штедње струје - да не можемо ми да будемо распикуће, и да не видимо шта се око нас дешава, те да морамо да штедимо струју.

Иначе сам лично штедљиве природе, и од оних сам који иду около и гасе шта не треба, али ово лицимурство ми је посебно огавно. Сваке сезоне се расипамо светлом да бисмо поспешили економију и потрошњу (посебно туриста), истовремено чинећи све да упропастимо производњу струје, а онда видимо шта се ОКО НАС дешава, па ето да приштедимо.
 
Koje rešenje vidite za peći na pelet u slučaju restrikcija struje, jer normalno peći je potrebna struja da bi radila.
 
Ćebe. Zagreješ jače pre isključenja tvoje grupe i onda sačekaš da uključe.
E sad biće problem ako isključenje traje 12 sati a napolju je minis 20.

Sva ostala isključenja do 3 sata su podnosljiva. Taman kad se voda ohladi struja dodje.
 
Beše su grupe bile po 2 sata isključenja?
 
Beše su grupe bile po 2 sata isključenja?
Ja se secam za mog zivota grupa od 2, 3 i 4 sata, u zavisnosti od stanja. 4 su bile posle bombardovanja ali vecinom su bile 2 sata.
U jednom trenutku su isključivane i po dve grupe u istom trenutku cini mi se po 4 h, to je bio najekstremniji slučaj.

Kod mene u PB 1993. Godine nije bilo daljinskog grejanja celu zimu( ne znam kako je bilo u drugim gradovima), I stan od 100kvadrata smo grejali sa kvarcnom od 2kw koju smo platili 100 maraka. Verujem da sadasnje stanje nece biti gore od tog
 
Kome je bre 25 stepeni u stanu?
Meni je zimi 25 u stanu. Novi Beograd. Ne znam zašto, ali tako je. U stanu sam od 2016. I odlično je - tako treba svima da bude, uz što jeftiniju i što dostupniju energiju. Tako je, uostalom, u Moskvi, a tamo je hladno.

Priče degenerika sa vlasti i iz globalnih agendi bilo koje boje - mene ne zanimaju. Niti kako će biti ove zime u Švajcarskoj. Pošto ovde ništa nije ko u Švajcarskoj.
 
Setili su se dva predloga koji sam ja izneo, za ostalih 7 će im verovatno biti potrebno još par meseci.

I jedan komentar koji dobro objašnjava:
grejanje.jpg
 
izuzetan tekst, tragican tekst
kad padnu snegovi, ni tada nec eniti ni otpora ni nezadovoljstva
st...u tj evinu stanovnika grejace ljubav prema Vodji

cak i sada, u ovom trnutku (0:52h) mi uvozimo struju, doduse malo. Blago vece, ne rade klime.... ne radi grejanje.. ljudi spavaju...
1662763908542.png


Струја у Србији јесен зима 2022.

Александар Kоровљев
субота, 10. септембар 2022.

До избијања хварија прво на ТЕ Никола Теска децембра прошле године, а затим и на површинским коповима рударског басена Kолубара „нисмо знали“ да имамо проблема са производнм струје или се барем није о томе писало.

Из ситема су због кварова, неблаговременог ремонта, радила само два од укупно 14 блокова наше највеће ТЕ Никола Тесла. Да би се боље схватило о коликој је хаварији реч ТЕНТ је укупне снаге преко 3ГW, а укупан капацитет за производњу струје у Србиј је 7.8ГW. Истовремено је откривено да припремљеног угља у депоима нема. У Србији се 70% струје добија из термоелектрана , из хидроелектрана се добија мање од 30%. Свим другим начинима производње припада мали једноцифрен проценат.

Да не би било рестрикција , после прве хаварије Србија је почела да увози скупу струју. Струја је увек скупа када је увоз непланиран, неуговрен, сад за сад. Тада је увоз био 45% укупне потрошње. Производња струје ни данас није консолидована. За пола године на увоз струје потрошено је пола милијарде ЕУР. Тренутно увозимо 3-5%. Све ово од недавно може да се прати у реалном времену он лине на линку https://ems.energyflux.rs/#/dashboard.

Какво је стање данас

Потрошња струје лети је дневно око 80 ГWх. Нисмо у стању ово да произведемо. Фали 3-5% као што на линку горе може да се види. До краја лета ће се копати око 80 Т угља дневно што је довољно свега за 50ГWх. Остатак се увози из Пољске, Босне и Црне Горе. Водојстај река је низак због суше па је поизводња струје путем хидро-електрана тренутно свега 12ГWх дневно.

Зими је дневна потрошња струје већа и зависи од спољне темературе. Није неуобичајено да дневна потрошња буде преко 110 ГWх. Максимална потрошња измерена је 2012. 137.8 ГWх дневно. Интересантан је податак да смо тада 95% потебне струје произвели ми. Дакле 130ГВх дневно. https://rtv.rs/sk/drustvo/rekordna-potrosnja-struje-u-srbiji_298098.html. Сада ни изблиза нисмо то у стању. Фали угља. Површински копови нису спремни, депои су празни. ТЕ нису ремонтование.

Угаљ је тешко наћи. Поскупео је. Поново је постао популаран у ЕУ због енергетске кризе (неизвесног руског гаса), а био је готово заборављен. Транспорт је обиман и скуп. За само 1МW струје потребно је око 1.6Т угља. Због свега тога струја од увозног угља је дупло скупља.

Шта можемо да очекујемо

Мале су шансе да ће се до зиме ситуација са угљем поправити. Већи ремонти на ТЕ нису у одрађени. Због свега тога тешко је поверовати да ће Србија моћи да произведи много више од 80ГWх дневно струје што ни сада није довољно. Апели за штедњом још увек не дају резултата.

Србија ће бити приморана да у зимском периоду у зависности од спољне темературе увози 15-40% струје да би задовољила дневне потре за ел. енергијом. Цена струје на берзи је са 180 ЕУР/МWх прошле године у ово време порасла на садашњих преко 500 ЕУР/МWх. До зиме ће цена највероватније још порасти. Зими је увек скупља. Већ смо потрошили пола милијарде ЕУР на увоз струје. Ако се овако настави, до краја године на увоз ће се потрошити преко милијарду ЕУР. Ово је темпо који наша економија не може дуго да издржи, а да се битније не одрази пре свега на цену струје, а затим и на све остало с њом у вези. Kод увоза струје постоји још један проблем. По први пут ове зиме може да се деси да струје на ЕУ слободном тржишту не буде довољно.

Рестрикције (повремена исклучења струје) су непопуларна мера штедње струје. Осим што су непопуларна мера, оне су и неефикасне. Половину стрје у Србији троше домаћинства, а половина одлази на привреду и јавну потрошњу. Рестрикције у привреди су погубне за економију и због тога су непрепоручљиве. Оне ће вероватно да буду крајње изнуђено решење. Дакле ако дође до рестрикција треба их очекивати прво у домаћинствима, а ту се троши само половина струје. Рестрикције од неколико сати дневно само у домаћинствима неће дати скоро никакве резултате јер ће се сви трудити да велике потрошаче без којих се не може (шпорете, бојлере, веш машине) укључе онда када буду имали струје.

(Аутор је дипл. машински инжењер из Зрењанина)
 
Poslednja izmena:
 
Da li je kamperska boca s ringlom na vrhu dobro resenje za kuvanje u kuci kad ne bude bilo struje?
 
Osim što se ta mala boca brzo troši, kamperske ringle (pa ni rešoi sa 2 ili 3 ringle koji se priključuju na boce od 5 ili 10 kg) uopšte nisu dozvoljeni za upotrebu u zatvorenom, pa tako ni u stanovima, jer za razliku od ringli na ugradnim pločama i gasnim šporetima (gde je to obavezno) nemaju sigurnosne ventile sa termalnim prekidačima (koji ne zavise od toga da li struje ima ili nema), koji automatski blokiraju dotok gasa nakon nekoliko sekundi ukoliko se plamen iz bilo kog razloga ugasi (iz istog razloga nakon paljenja morate par sekundi ručno držati ventil otvoren da bi plamen opstao, dok se termalni ventil ne ugreje). Po pravilu jednom u par meseci ja namerno jako duvam da ugasim plamen da budem siguran da sigurnosni ventili i dalje rade posao, sačekam par sekundi nakon prinudnog gašenja jakim duvanjem i dotok gasa se zaustavi - dakle sve OK. Košta me par sekundi vremena, ali sam siguran da radi.
Dakle bilo kakvo sranje sa tim kamperskim gasnim ringlama u stanu i em plaćate svima štetu u zgradi, em verovatno idete i na sud jer ste svesno ugrozili sve stanare.
Treba kupovati gasne uređaje koji su namenjeni i atestirani za upotrebu u zatvorenom prostoru - ništa što je namenjeno za upotrebu u kampovima na otvorenom, jer se tamo računa da prirodna cirkulacija vazduha može da reši bilo koji problem isticanja gasa da se ne napravi eksplozivna smeša u vazduhu.
Ja sam oduvek kupovao šporete koji su pola-pola, baš poučen iskustvom 90-ih, i kao poslednju iteraciju nabavio kombinovanu indukciono-gasnu ploču. Nije česta kombinacija, malo modela ima, ali vredi svaku paru i po efikasnosti i po fleksibilnosti, a radi i kad nema struje.
Ježim se od pomisli na to da ljudi sad masovno krenu da iskopavaju iz garaže neke prastare kamperske rešoe (u skladu sa našim "što da kupujem novo, ma sve ja to imam odavno") sa crevom i regulatorom od pre 30 godina u unese to u stan. Tragedija na pomolu.
Crevo i regulator koji su u kućnim uslovima - dakle nisu izloženi suncu i kiši - se po pravilu menjaju jednom u 10 godina sigurnosti radi. Gas je super stvar, samo ga (kao i sve ostalo) treba koristiti pažljivo.
 
Poslednja izmena:

Kolko su ljudi povodljivi, da ne kažem glupi. Inače, po svemu sudeći, podavićemo se ove zime u smogu i čađi. Pošto će ovi sa Smederevcima da trpaju sve što stignu, a ovi sa agregatima verovatno neke kaše od goriva dobavljenog ko zna gde od ko zna koga.


Za to vreme, Nelečeni tenkre na TVu prvo kaže kako nas čeka teška zima, a onda 2 rečenice kasnije kako se čudi ljudima što panično kupuju i skladište hranu.
Rekao bih ''cirkus od zemlje'' ali onda pogledam vesti i iz ostatka sveta i shvatim da je svuda približno isto ludilo i bolest mozga.
 
Odlična ekspetiza o plinskim sporetima, za nas koji ih nikad nismo imali

Osim što se ta mala boca brzo troši, kamperske ringle (pa ni rešoi sa 2 ili 3 ringle koji se priključuju na boce od 5 ili 10 kg) uopšte nisu dozvoljeni za upotrebu u zatvorenom, pa tako ni u stanovima, jer za razliku od ringli na ugradnim pločama i gasnim šporetima (gde je to obavezno) nemaju sigurnosne ventile sa termalnim prekidačima (koji ne zavise od toga da li struje ima ili nema), koji automatski blokiraju dotok gasa nakon nekoliko sekundi ukoliko se plamen iz bilo kog razloga ugasi (iz istog razloga nakon paljenja morate par sekundi ručno držati ventil otvoren da bi plamen opstao, dok se termalni ventil ne ugreje). Po pravilu jednom u par meseci ja namerno jako duvam da ugasim plamen da budem siguran da sigurnosni ventili i dalje rade posao, sačekam par sekundi nakon prinudnog gašenja jakim duvanjem i dotok gasa se zaustavi - dakle sve OK. Košta me par sekundi vremena, ali sam siguran da radi.
Dakle bilo kakvo sranje sa tim kamperskim gasnim ringlama u stanu i em plaćate svima štetu u zgradi, em verovatno idete i na sud jer ste svesno ugrozili sve stanare.
Treba kupovati gasne uređaje koji su namenjeni i atestirani za upotrebu u zatvorenom prostoru - ništa što je namenjeno za upotrebu u kampovima na otvorenom, jer se tamo računa da prirodna cirkulacija vazduha može da reši bilo koji problem isticanja gasa da se ne napravi eksplozivna smeša u vazduhu.
Ja sam oduvek kupovao šporete koji su pola-pola, baš poučen iskustvom 90-ih, i kao poslednju iteraciju nabavio kombinovanu indukciono-gasnu ploču. Nije česta kombinacija, malo modela ima, ali vredi svaku paru i po efikasnosti i po fleksibilnosti, a radi i kad nema struje.
Ježim se od pomisli na to da ljudi sad masovno krenu da iskopavaju iz garaže neke prastare kamperske rešoe (u skladu sa našim "što da kupujem novo, ma sve ja to imam odavno") sa crevom i regulatorom od pre 30 godina u unese to u stan. Tragedija na pomolu.
Crevo i regulator koji su u kućnim uslovima - dakle nisu izloženi suncu i kiši - se po pravilu menjaju jednom u 10 godina sigurnosti radi. Gas je super stvar, samo ga (kao i sve ostalo) treba koristiti pažljivo.
 
Da li je neko mogao pre dve godine da pretpostavi da cemo pasti ovako nisko?
Tu razmatram smao nase lokalne uzroke katastrofe (MIca pecenjar, SNS kadrovvi, obaranje cene EPSa zbog prodaje kumovima ili stancima...)
Ali sada uz prazne akumulacije, nedostatak struje u EU imamo perfect storm.....

Svakoga dana, svakog minuta dok su Vucic, Djilas, Ana i svi ambasadori iznad nas, nas kvalitet zivota ubrzano pada.
 
Razgovarao sa nekim seljacima.
Oni,malo jaci, koji imaju i rasad i gaje pilice su u panik modu i kupuju agregate.
 
Bez panike ali treba da kupuju agregate svi koji su u mogućnosti.
 
Da li je neko mogao pre dve godine da pretpostavi da cemo pasti ovako nisko?
...
Svako ko je imao iole sposobnosti za kritičko razmišljanje, i ko nije gledao u "ružičasti svet" naših TV dnevnika. Eventualno se moglo kladiti ne da li će nego kada će neki kolaps da krene. Jasno je bilo da se svuda postavljaju neobrazovani, nestručni ali poslušni. Pa šta vi očekujete od ljudi kojima je prepisivanje (snašao se), kupovanje diploma (odjednom svi dr), i laganje o završenom obrazovanju (čuvena "masterka") normalna stvar, još se uvrede kad neko kaže da to nije u redu (nijedan ministar nije dao ostavku koliko me sećanje služi, a izgleda da većina naroda smatra i da nemaju razloga za to).
Ko je poznavao bilo koga ko radi u EPS (a s obzirom na veličunu kompanije svi sigurno znaju ponekog) morao je čuti priče da se podobni postavljaju na sva mesta, pa sve do nivoa portira (mada portir je jako bitna funkcija -uvek zna ko kod koga ide), da su postavljali rukovodeći kadar koji čak nije bio ni stvarno upoznat sa tim čime se sektor kojem su nadređeni zapravo bavi. Sad fotelja, ćebence, kokice, napunjene baterije laptopa i da gledamo live prenos (preko 4G jelte, jer ako ne bude struje neće biti ni kablovske) prenemaganja svih nadležnih i nenadležnih (pardon - nenadležnog).
Realno mi dođe da se sa mojih 50+ iselim, jer imam osećaj da velika većina prosto smatra da nam je za sve kriv nesrećan splet okolnosti, a da smo mi eto baš potaman i baždareni.

Koliko smo pobrljali u glavama - dete upisalo pre par godina gimnaziju i to jednu od onih koje se malo teže upisuju, jedna od komšinica u liftu - "juuuuu naopako, pa moraćeš i fakultet posle toga" (nisu naravno svi tako reagovali), roditeljski kod mlađeg u školi - povela se priča o tome da ne čitaju skoro ništa, da prepisuju i da su zato i podobijali hrpu kečeva, jer su ih uhvatili u prepisivanju - hrpa roditelja u protestu, pa ako je odgovor bio tačan - šta ima veze što je prepisao, dete se snašlo - znao je gde da traži da prepiše!!!!
Ko će ovde za 15 godina ljude da leči, da uči, da projektuje, da uredi energetski sistem, deca takvih roditelja - e pa sa srećom!
Moji klinci ono gledaju u mene u čudu - pravim ih neprilagođene - jedino što mogu da kažem izdržite još malo, pa palite preko granice, ako sve ostane ovako (a mala je verovatnoća da neće).
 
Vrh