Šta je novo?

Energetika

Већ смо робови ако морамо да плаћамо и струју и милијарде евра путем пореза

ЕПС је одавно требало разбити на мање делове и приватизовати, цену струје ослободити да дође на тржишни ниво а производњу струје либерализовати да свако од бабе на селу до Мишковића може тиме да се бави и зарађује. У најгорем случају би плаћали мање јер не би покривали губитке преко пореза поврх већ плаћених рачуна а у најбољем случају би се десио бум домаће производње струје у власништву грађана што је највећа гаранција суверенитета. Швајцарска није самостална зато што држава има монопол над капиталом већ зато што то чине милиони грађана које је стога фактички немогуће уценити или контролисати као Вучића. Зато они имају демократију а планске економије Стаљина, Мао-а, Тита, Милошевића, Kима итд.
neoliberalni privatizacioni model elektroprivrede je prevazidjen i dokazano neuspesan.
 
Medjutim, kad dodje zima (i padnu snjegovi) nece imati odakle da se uveze kriva ce nam biti situacija u okruzenju.
Svi su vec zaboravili na MIcu Pecenjara.
 
Ja sam do podatka od 250 tona dosao na Guglu, posto mi to prvo izbacilo.

Verujem da je proces kompleksniji i skuplji nego sto isprva izgleda. Ali svakako je nuklearna energija dovoljno obnovljiva i isplativa da nema potrebe da se u jeku najgorih krizetina od WW2 palamudi da li da se koristi za energetiku ili ne.
Sistem te laže ;)
Untisdtled.jpg


Šalim se.. meni je izbacilo ovo.. a da li je to UF6, Yellow Cake ili šta ne bih znao..
 
Ja sam ovako guglao i ovo mi je izašlo.
Uranijum.jpg
Naravno, nisam išao u detalje jer nisam ni govorio o konkretnom slučaju nego sam govorio u globalu, i kako je bezvezno uopšte debatisati da li je nuklearna energija dovoljno obnovljiva gospodi Zelenoj agendi. Da pričam konkretno o toj i toj nuklearki te i te jačine, onda bih se upuštao u detalje. Ali glavna poenta je bila da se ne svira previše o NE, pogotovu ne sada u jeku nikad gorih krizetina.
 
Obnovljivi izvori imaju povlašćeni cenu. Kom lobiju se tu dodatno trpaju pare u džepove? A balansiranje energije? Ako imaš uglja TE radi. Ako nemaš dovoljno, onda se voda dodatno troši i akumulacije prazne, kao sad. Trenutni doprinos vetra 17 MW, što je super u odnosu na jutrošnjih 1MW.
 
Буквално дај боже да ММФ узме да учествује у управљању ЕПС-ом и почисти то легло олоша, поставивши га на здраве финансијске ноге
Milis da oni nisu leglo olosa?
Da li si ikad citao rezultate evaluacija njihovih "reformi"?
 
Vi stvarno mislite da ce ljudi da daju pare za agregate? Jos u stambenim zgradama? Pa ako se nadje neki pametni kod mene da kupi i ukljucuje to, samo ce jednog jutra otkriti da mu je nestao neki kljucan deo. Ili pak ceo.
 
Bendere u pitanju su manji i tiši agregati a ne ona velika čuda što tandrču kao traktor, tako da se mogu držati komotno na terasi. Jačina zvuka koji emituju im se kreće oko 45-60db zavisno od modela.
 
Nisam mislio apsolutno na svakog, naravno da ima ljudi kojima će biti neophodno. Ljudi koji rade od kuće ili npr ljudi poput tebe koji imaju servere ili svoje sajtove.

Samo se nadam da neće kupovati onaj ko ne mora, jer mislim da nas već i ovako čeka zima sa rekordnim zagađenjem (ne samo zbog struje nego i zbog toga što će da se loži šta se stigne). I ako na sve to budemo dodavali i po hiljade agregata po gradovima, biće veselo. Ima da se podavimo u smogu i čađi. Taman sad kad sam počeo da se radujem što su prošle vrućinčine i suše, setim se da čim temperature odu ispod 10 stepeni, kreću razni Černobilji da rade, što po toplanama i elektranama, što po kućama i Smederevcima. A Srbenda loži šta god stigne, samo još kanalizaciju što ne usmeri u Smederevca...

Ja se nadam zimi koja će temperaturno biti blaga ali će imati puno kiša i suznežica. To bi, ovako laički rečeno, možda bilo idealno. Jer onda će se usled kiše još napuniti hidro akumulacije, snežni nanosi se u većem delu zemlje neće previše taložiti odnosno neće ugrožavati puteve i ljude i praviti štetu. I ako ne bude previše temperaturno oštra, manje će se trošiti na grejanje (nego kad je -15). Nadam se da će i ovaj kišni period što imamo sada, i onaj uragan što stiže sa Atlantika, da pomognu da se obnove akumulacije. Što i ima logike, jer sva ona voda koja je isparavala tokom leta, negde mora da ode, a otišla je u oblake i tamo se očigledno nakupila. Sad samo da se ponovo sve rasporedi gde mu je mesto. Nadam se da ćemo imati sreće sa zimom, i mi i ostatak kontinenta. Makar neka srećna okolnost da se desi u ove zadnje tri godine.
 
Poslednja izmena:
Za sajt i forum server sam pomenuo u postu https://forum.beobuild.rs/threads/energetika.882/page-94#post-986811

Razumem tvoju zabrinutost ali samo samo izneo par alternativa za gradsku sredinu. Pre mi je u planu kupovina UPS uređaja da opegla varijacije koje se inače dešavaju a pitanje je šta će biti ako krenu restrikcije i dodatno akanje elektroenergetskog sistema.
 
Ti treba da se odselis iz Srbije i da zivis u nekoj drugoj drzavi. Nama takvi ne trebaju. Ja uvek podsticem porast stanovnistva, radjanje i imigraciju i slicno ali u ovom slucaju iskreno bolje je da odes.
Mi treba da se suocimo sa posledicama sopstvene gluposti i tolerisanja pohlepe i gluposti onih na vlasti.
Zimsko smrzavanje nekako izostrava duh.
 
Sta ti vredi da imas struje u stanu da radis od kuce ako nemas internet? I sta ces bez istog?
 
E kad smo kod svega ovoga... Ja uvek nosim ključeve sa sobom, čak i za ulazna vrata ne nosim onaj tag nego baš klasičan ključ.

U zadnje vreme, valjda kako su se ljudi sve više navikli na tagove, sve više njih me pita ''a što nosiš ključ za kapiju, što ne onaj tag?''
A ja pošto me mrzi da im objašnjavam jer će ionako da misle da sam lud i nerealan i ksenofob, samo kažem u fazonu:
youll-find-out-soon-chris-cantada.gif


Biće veselo AKO budu restrikcije na zimu a gomila ljudi se oslanja na tagove da otvore vrata. A kad nema struje, ne radi ni interfon pa ne možeš ni komšiji da pozvoniš da ti otvori. 😄

A da... tada će doći do izražaja i besmisao nekih pomodarstava, kao što su npr električni podizači roletni ili još luđe - one pametne kuće i IoT novotarije. Biće veselo svakako. Ako ne ovde, onda u drugim zemljama gde budu restrikcije i vanredne mere. Čovečanstvo će malo da se priseti kako je živelo 2000ih i ništa mu tada nije falilo (bez tih nekih novotarija i pomodarstva).
 
Vrh