Šta je novo?

Energetika

To sto vecina roditelja smatra da je prepisicanje dobro, da je to snalazenje, to pokazuje da smovec presli granicu.
D. Orlov je u svojoj knjizi "The Five Stages of Collapse" opisao kako dolazi do kolapsa drustva.
Nase (samo)unistenej je neminovno.

Pitanje je samo kuda otici jer i zapadnoevropska drustva idu u istom pravcu.
Ako pratite americke sajtove videcete da gomila belih i obrazovanih bezi iz SAD, recimo u Meksiko.
 
Zapadna društva imaju donekle korektiv - moj kolega je bio jedan semestar vani i ode na ispit s profesorom, ovaj studentima podeli zadatke i kaže idemo na ručak. Moj kolega “a ko će da pazi na njih, prepisivanje?” - Zašto bi ih iko pazio, prepisivanje se kažnjava izbacivanjem ili minimalno suspenzijom na godinu dana. Osim toga ove studije nisu nimalo jeftine, oni jesu prijatelji, ali znaju da je za posao svako svakom konkurencija - neće oni sami pustiti da bilo ko prepisuje, a imaju samo dva puta pravo da pokušaju polaganje. Za to vreme kod nas je postalo kao u vrtićima - svakih 7 dana ispitni rok.
Srednje škole su im po sadržaju jednostavnij nego naše - ali insistiraju na izvršavanju obaveza - zadatak, esej ili nešto slično se predaje do 17 h tog i tog datuma, ako nisi predao to je to, snosiš posledice, kod nas mame i tate odmah pišu opravdanja. Teraju ih da ukapiraju da osim genijalnosti treba poštovati i rokove. Probijanje roka ima cenu.
Odosmo u off topic.
 
Moji klinci ono gledaju u mene u čudu - pravim ih neprilagođene - jedino što mogu da kažem izdržite još malo, pa palite preko granice, ako sve ostane ovako (a mala je verovatnoća da neće).
I sa druge strane granice će biti isto. Ili će biti drugačiji manifest, ali isto srozavanje u srži svega. Dekadencija i degeneracija su globalni proces u toku, ne samo Balkanski.
Kao što je i ova serija kriza globalna. Kao što je i ljudska glupost globalna, pa ne hoarduju samo Srbi agregate i mleka, nego i Nemci, Britišeri, Mađari...
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Kada sam prosle godine pisao o stednji energije i smanjeju tusiranja toplomo vodom nisam mogao da pretpostavim da ce moje ideje biti tako brzo implementirane u EU.
(Mogu da skromno potvrdim da sam mali vizionar)

U Svajcarskoj se sada desava nesto sto je korak dalje od mojih ekstremnih ideja stednje.
Moze da se dobije zatvor, ko mnogo greje, ili kazna do 3000E, pa i 180 dana zatvora.

. 'Willful' violators risk three years in prison, while negligent violators face a daily penalty between 30 francs (US$31) and 3,000 francs (US$3130) and up to 180 days in prison.

I dok Zapad ubrzano klizi u diktaturu, korupciju i haos, mozda je nejbolje da razmislimo, mozemo li da napustimo Beogard i odemo negde gde se proizvodi hrana.
 
Jeste, samo što smo mi avangarda.
Nekad me bune tvoji postovi, u jednoj prilici se ljutiš kada ljudi govore da je napolju sve sjajno a samo ovde katastrofa, a sada ispada da smo mi avangarda u katastrofi i dekadenciji.

Doduše ne znam na koji deo mog posta se odnosilo ovo, da li na srozavanje, degeneraciju, ljudsku glupost ili hoardovanje mleka i agregata.

Ja lično mislim da svega toga ima u istoj količini i po svetu, naravno ne računajući neke sređene zemlje koje su izuzeci. Mada zato oni imaju probleme druge vrste (žena ti silovana na ulici a ti moraš da istrpiš jer to je običaj manjine koja se naselila u tvoj grad i zaštićeni su ko beli medvedi).

Mislim da sam čitao da i Nemci hoarduju agregate, a kako i ne bi kada imaju SJ, PC i zelene debile u vladama i institucijama kojima je preče da se ''kazni Rusija'' i da nuklearka ima A+++ ocenu obnovljivosti nego to što će zimu da provedu kao nekad Istočni im deo, ili ostatak Varšavskog pakta.
 
o stenji energije i smanjeju tusiranja
Babe i žabe.

Mera u rangu onog Delezovog ''naplaćivaćemo plastične kese običnim ljudima i onda one neće završavati u rekama''. A obični ljudi inače idu pa frljače plastične kese u reke, nemaju pametnija posla da rade, a i imaju para i vremena za bacanje, pa idu tako do reke i onda tako tovare plastične kese...
 
Zamislite koliko energije treba samo da se napune prodavnice u Beogradu svaki dan.
A kolika je cena kokoske na mestu klanja.

O perspektivama Evrope, evo jedna pesmica

Blokaut - Volkovi

Danima je već padao sneg
Sneg je pokrio puteve sve
U zatvorenom gradu uplašeni ljudi
Sada pričaju o vatri
Sumnjive i strašne stvari
Koje se dešavaju usred noći
Čovek je postao čoveku vuk
Krv krik i onda muk
Krv krik i onda muk

Kuće nemaju prozore
Vrata ne otvaraju kvake
Sve što je imalo oblik
Sada je prekrio oblak
Ćutimo i drhtimo
Voleli bi svi da nismo tu
Na zabranjeni grad se spušta mrak
Čovek je postao čoveku vuk


krv krik i onda muk
krv krik i onda muk
Krv krik i onda muk
Krv krik i onda muk

Neki su sinoć preskočili zid
Mnoge su rafali stigli
Ugasila se vatra u gradu
Ugasilo se nešto u meni
Gledam kroz razbijeno staklo
Gledam u noć i sve mi se čini
Da vidim prijatelje koji više nisu živi
Čovek je postao čoveku vuk
krv kriv i onda muk
krv krik i onda muk
krv krik i onda muk
krv krik i onda muk

 
Poslednja izmena:
A zamisli koliko peta-džula svakog dana radni ljudi ostave na svojim radnim mestima, praveći jedni drugima potrepštine i proizvode.
I šta, problem je što se oni tuširaju toplom vodom, a nije problem što Forbsova lista milijardera raste iz godinu u godinu a svaki od njih po 5 jahti, X automobila i XY palata koje blješte i pucaju od elektronike i rasipništva.

Ali ne, problem je što se običan radni čovek tušira toplom vodom... Vidi deder pa mu ukini i to. Naravno, ovde na vrhu, ili korporacije, njih ne diraj nikako. Samo j' mamu običnom čoveku. On je najgori. On je kriv za sve.
 
Pa što znaju da budu žešće kontradiktorni.
Mislio sam da je bar stav ''trava nije ništa zelenija s druge strane granice'' kod tebe konstanta, ali iz ovoga ispada da je i to promenljivo.

A naravno da njima nisu direktori elektroprivrede pečenjari sa Ibarske. Njima su direktori raznorazni šljamovi dovedeni iz belosvetskih hedž fondova, lobi grupa i korporacija, a svi u datim zemljama su njihovo vlasništvo i taoci.

Doduše, sada mi je jasno zašto ti stav fluktuira, zbog toga sa Grčićem. To je izgleda na tasu prevagnulo da se ipak usvoji da trava JESTE zelenija čim se izađe iz Srbije.
Ja te neću ubeđivati u suprotno, jer ionako sam umoran od utuvljivanja Srbima u glavu da za 80% ljudi, trava u Evropi i Americi NIJE zelenija. Samo sam hteo da vidim šta je to što je odjednom prevagnulo da promeniš stav.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Da, to kod nas je nivo avangarde, mozd akonceptualne umetnosti.

Mada, jedna reklama za neki "kurs uspeha" za novopecene mlade MBA kadrove u LOndonu, koje se secam bila je:
"Vi mozete sve!"
 
Немојте се бринути буба Шваб и екипа ако успеју. Нећете имати ништа и бићете сретни! Вероватно су мислили на загробни живот!
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
E, zato je najbolje držati se na sredini ili oko sredine, negde u umerenosti. Ne samo što čovek nema posle čega da se stidi, nego se lakše prilagodi i suoči sa istinom. Ja da sam ostao rusofil kakav sam bio kao mlađi, sve ovo bi mi veerovatno teško palo a možda bih i odbijao da se suočim sa realnošću (npr kao što razne ''Nas i Rusa 300 miliona'' dijabole odbijaju i ubeđuju sebe i druge da je sve ovo deo Putinovog brilijatnog plana). Ovako, kad je čovek na sredini ili oko sredine, tj. nije u ekstremu, bude mu lakše da kaže i zapadu i istoku ''gonite se u pm, svi ste isti šljamovi'' i da se okrene sebi i svojoj zemlji. 😊

Isto važi i za ostala zanošenja. Kao što me ne bi pogodio krah komunizma da sam tad bio živ (doduše i jesam, al previše mali), tako me neće pogoditi ni krah kapitalizma. I kada se levičari i desničari u narednim godinama budu sve više sukobljavali, ja ću da se zavalim sa strane i gledam to, kao neki dokumentarac o životinjama.

I kada u narednim godinama Zapadna Evropa počne da živi slično kao mi, ja se neću razočarati, jer iako sam se ugledao na nju, nisam bio fanatik koji tripuje da je njima tamo trava zelenija, Nutela slađa (znam da nije ista, ali nije kao da je njihova pa slađa, samo je kvalitetnija), da im kanalizacija miriše i da su im, bm li ga, zvezde noću sjajnije nego nama ovde.

Što se čovek manje ljuljka u krajnosti, odnosno od sredine, to se lakše prilagođava na promene i lakše suočava sa istinom.

Meni se lično, u poslednjih nekoliko godina (valjda kako sam zaokružio neke ture po svetu i nakupio iskustva) sve više se*e od priča i ideja kako je zapadno odavde med i mleko, a ovde kao nema pomoći, samo što nije puklo društvo po šavovima... Dekadencija i stupidarija ovde, dekadencija i stupidarija tamo. Da li je u vidu anti-gej protesta ili Social justice ratnika, da li je u vidu klinca koji proživljava Južni vetar ili klinca koji ne sme da izađe iz kuće jer ima 34. podeljene ličnosti i anksioznosti, da li je u vidu huligana koji ne zna hoće l' da ubija u ime Zvezde ili Partizana, ili je u vidu odrasle osobe koja još nije odlučila da li je bata ili seka, da li je korupcija u obliku pečenjara u EPSu ili u obliku korporacije koja lažira svoje izveštaje i revizije i ucenjuje državu... saberi, oduzmi, na isto mu dođe. Trava ko trava i kaka ko kaka.
 
Poslednja izmena:
Видим Бендер да си читао Никомахову етику. Златна средина! Међутим то није лако постићи. Колико год ја волео Русију, тамо управља иста екипа бар од 1917-е, ништа се није променило! Западом још од Оливера Кромвела-бар! Док год паразити управљају, обичан народ ће имати проблем са топлом водом, ваздухом који троши и моће ће можда да једе инсекте!
 
Видим Бендер да си читао Никомахову етику. Златна средина! Међутим то није лако постићи. Колико год ја волео Русију, тамо управља иста екипа бар од 1917-е, ништа се није променило! Западом још од Оливера Кромвела-бар! Док год паразити управљају, обичан народ ће имати проблем са топлом водом, ваздухом који троши и моће ће можда да једе инсекте!
Citao sam italijansko istrazivanje, mislim da sam pisao o tome i ovde na forumu, pratili su stare italijanske gradske porodice iz tadasnjih gradova-drzava, i povezali ih sa njihovim potomcima posle 500 godina. Preko 90% njihovih potomaka je spadalo u top 100 najbogatijih porodica u tim gradovima, citavih pet vekova kasnije. Njihova elita se ne menja vekovima, ostali dobijaju mrvice da prezive.
 
Видим Бендер да си читао Никомахову етику.
Zapravo, nisam. : / Čak moram da priznam da ne znam ni da li sam nailazio na nju ili na pomen nje.

Pošto volim da blebećem o svačemu (povremeno to i koristim u profesionalne svrhe) i uvek težim balansu, i to isto govorim i drugima oko sebe, često mi ljudi kažu ''aaa vidim, čitao se Taoizam, ili čitao se Niče...'' A ja u fazonu ''pa ne baš''. 😄 Bar ne još. U većini slučajeva nisam nigde pročitao, nego sam sam razmišljao i došao do zaključaka, ili prošao neko iskustvo pa naučio. Ili pak slušao mudrije od sebe. Često se iznenade kad kažem da čitam uglavnom naučne knjige i spise, a retko romane ili filozofska dela.

Meni ne treba roman da mi objasni da je čovek čoveku nekad najgore zlo (npr, 80% naših problema u životima potiče od drugih ljudi) a nekad je čovek čoveku najveće blago (porodica, deca, prijatelji, roditelji (sve ono što se ''gubi'' kad se ode iz zemlje)).
Ne treba mi Marks da mi kaže da običan čovek koji nosi kolektiv na svojoj grbači, treba da ima veća prava nego neki buržujski lelemud kome je sve palo s neba. Ali isto tako mi ne treba Milton Fridman da mi kaže da ne može neko da oduzme nekome nešto jer se ovaj drugi više potrudio ili pak imao sreće, a ovaj nije, pa bi onda sve da se na silu ''ispegla''.
Ne treba mi Šešelj da me uči patriotizmu, kao što mi ne treba ni neki mali Zoomer iz Trstenika, student Prava, koji je obišao par okolnih zemalja i malopre diplomirao, pa bi sad sa 24. godine mene da uči lepotama mundijizma, globalizma i liberalizma (istinita priča).
Ne treba mi da živim 5 godina u nekoj stranoj zemlji da bih uvideo i pohvatao šta je tamo drukčije od Srbije, a šta je isto. Ili i gore.
I tako dalje i tako dalje...

Nego prosto volim da znam što više, upijam informacije sa svih strana i onda pravim preseke toga. Kao npr kad ode čovek na N1 pa pročita jednu pristrasnu verziju neke vesti, pa ode na V92 i pročita drugu pristrasnu verziju, i onda kombinovanjem ta dva dođe do zaključka i istine kakva zapravo jeste. E to je ta neka moja praksa, samo što je primenjujem za sve teme i sve situacije. Politika, društvo, religija, filozofija, nauka... I u 80% slučajeva radi savršeno. I u 80% slučajeva istina bude tačno tu negde oko polovine ''skale''.

Ali ubeležiću ovo u listu za čitanje. :D Taman ću imati vremena na zimu ako budu restrikcije u toku dana. XD
 
Poslednja izmena:
Na kojoj strani se nalazi struja , levo, sredina ili desno ?
Prosto.... od 45 do 65 za 20 god sav ostvaren višak rada investiran u budićnost dovelo je ne samo do po ratne potpune obnove, nego do enormnog napretka u svemu pa i u enegetici....
Nasuprot tome
za poslednjih 20 pa i više god. samo vidimo nazadovanje, naročito u energetici . Bilo bi još i gore stanje da se ne koriste stvari male potrošnje.
Stvar je jasna izgubili smo ljude koj gledaju u buducnost , povukli se od alavih proždrljivaca koj samo razmišljaju kako da zasite svoju glad ...
E sad se čitava Evropa setila da ako ograniče alavost može da se preživi zima... A mi ? Sećamo li se ičega osim prošlih epizoda zadruge ? Da ispravna konstatacija - Preseli ti se tamo gde se prozvodi hrana ili naučiti gore postavljenu pesmicu s refrenom ,, ... krik i onda muk... ,,
 
Citao sam italijansko istrazivanje, mislim da sam pisao o tome i ovde na forumu, pratili su stare italijanske gradske porodice iz tadasnjih gradova-drzava, i povezali ih sa njihovim potomcima posle 500 godina. Preko 90% njihovih potomaka je spadalo u top 100 najbogatijih porodica u tim gradovima, citavih pet vekova kasnije. Njihova elita se ne menja vekovima, ostali dobijaju mrvice da prezive.
То је карактеристично за Европу, у Америци је другачије јер још увек имају много либералније тржиште (мада се то саботира деценијама)
 
Vrh