Šta je novo?

Energetika

Што се тиче забуне око документа послатог на јавну расправу у суседне државе ради се о "Стратегија развоја енергетике РС до 2040 са пројекцијама до 2050.године"


Текст о којем је реч:
Стратегија у пројекцијама енергетског развоја до 2040. године не сагледава употребу
нуклеарне енергије у енергетске сврхе. Евентуална изградња и пуштање у рад
нуклеарног постројења може бити разматрана након 2045.године, што је као могућност
и опција наведено у ИНЕКП-у, а што би онда имало импликације на одговарајуће
енергетске билансе у секторима електроенергетике, природног гаса и обновљивих
извора енергије. Потребно је покренути јавну расправу која би обухватала безбедносне,
правне, организационе, научно-истраживачке, инжењерске и све друге аспекте
коришћења нуклеарне технологије уз израду мултидисциплинарне студије процене
увођења нуклеарне енергије на економски и друштвени развој Републике Србије, као и
утицају ове технологије на животну средину.

То је стратегија о којој сам раније писао а она као и ИНКЕП не разматрају озбиљно НЕ и израђени су због разних притисака са стране.
До сада никада нисмо поштовали стратешке документе а ако постоји воља ови документи се лако мењају.

Што се тиче временског рока за реализацију пројекта НЕ, за први нуклеарни блок на мрежи у Србији је тек 2045год. остварив рок.
 
Primera radi, evo kako može da izgleda izgradnja prve nuklearke:

Od potpisivanja ugovora i njegove ratifikacije u tamošnjem parlamentu, do konačnog paljenja reaktora, nekih 14-15 godina.

Mada, treba uzeti u obzir neke razlike. Kao prvo, Turska je višestruko veća u privrednom smislu od nas, samim tim im je lakše da finansiraju ovakav projekt (tj. manja je verovatnoća da će finansije predstavljati "kočnicu"). A kao drugo, nećemo imati tu sreću da radimo sa toliko efikasnim partnerom kao što je Rosatom. Francuzi ne nude taj nivo usluge. Tako da će projekat, čak i kada se odobri i kada se potpišu svi ugovori, verovatno trajati duže.
 
Ja sam toliko ubeđen da mi nikada nećemo da izgradimo tu nuklearku da više i ne pratim. 2045, 2050, to su tako udaljeni vremenski horizonti . Pratim neke "zelene" portale i blogove, ti ljudi tako veruju u tehnologije proizvodnje struje iz vetra i z sunca, a posebno iz sunca, da nuklarnu energiju uopšte ne uzimaju u obzir.

Ja ne znam da li će cene panela i baterija pasti 10 puta kako se predviđa, ali svakako treba biti spreman i na tu mogunost. Problem su negativne cene, koje treba rešiti država, nekim novim modelom obračuna cena. Ako i kada se to reši nove NE možad neće biti potrebne.
Isto tako, geo politička situacija za 20 godina može da se promeni i da gas iz Rusije možda opet bude dostupan, a to onda povlači gradnju gasnih centrala
 
Novi vod od zgrade EDS do trafostanice 10/0.4.
IMG_20240919_141109.jpg
 

Najveća i jedina novina u tom delu republičke kase je projekat „Izgradnja samo-balansiranih solarnih elektrana kapaciteta 1 GW sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije“, za koji su rebalansom planirane državne garancije poslovnim bankama od 1,9 milijardi evra.

Garancije na ime tog projekta namenjene su Elektroprivredi Srbije (EPS).

Podsetimo da je Ministarstvo finansija u februaru ove godine saopštilo da Srbija započinje projekat izgradnje samo-balansiranih solarnih elektrana kapaciteta 1 GW sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije, što je, kako je ocenio ministar Siniša Mali, „najveća investicija u obnovljive izvore energije u Evropi ove godine“.


Оде "самобалансирајућа" соларка на ЕУР1,9млрд па што не би убрзо и на 2млрд.

1,2 TWh/god x 25god=30TWh
EUR2.000.000.000/30.000.000=66,7EUR/MWh

Кад је билансирање, балансирање, земљиште и одржавање бесплатно може ко хоће да буде успешан у енергетици.

Ако убацимо ситницу да је за билансирање и балансирање овог "пројекта" неопходан Ђердап 3 (пошто соларка има инсталисаних батерија за 24мин рада, све по закону) који је буџетиран на милијардицу одмах без оперативних трошкова, експропријације итд. искочимо на 100EUR/MWh тј. преведено на српски 12РСД/kWh без пореза, намета, губитака, ЕДС, ЕМС итд.
 
Evo na blumbergu javljaju da je behtel i dalje zainteresovan za izgradnju Đerdapa 3. Potpisasmo i ugovor o strateškom partnerstvu u energetici sa Amerikancima. To je to.
 

Пошто гасимо базне електране а градимо соларне и ветро мораћемо изгледа да вршимо складиштење електричне енергије компримованим ваздухом?

Имам само једно да кажем:"Жао ми је што сте моји а не министри мојих непријатеља?".
 
Izvoz struje u julu je bio 45.7 miliona evra, uvoz 50.3 miliona evra.
Ako je ovo istina znaci da su bas povoljne ugovore za ogromne kolicine struje potpisali na vreme i obezbedili po niskim cenama.
Ali postoji mogucnost i da ovi brojevi nisu istiniti.
Ево једне нове (за мене) апликације која показује више података него energyflux:

 
Noć istraživača u Beogradu:

Vodonični edukativni set – H2EduS​


vodonik.jpg


  • Evropska kuća, ugao Knez Mihailove i Zmaj Jovine, Beograd
  • 27/09/2024
  • 18:00 - 22:00
  • Institut za nuklearne nauke "Vinča" – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu

Zašto je vodonik gorivo budućnosti?

Predstavljamo vam H2EduS, modularni edukativni komplet koji obuhvata sve potrebne komponente neophodne za edukaciju mladih o osnovnim principima obnovljive energije i ulozi vodonika u budućim svetskim energetskim konceptima. Sastoji se od električnog vozila sa pogonom na gorivne ćelije; elektrolizera koji se napaja putem solarnih panela i proizvodi zeleni vodonik; gorivne ćelije sa protonski izmenjivom membranom koja koristi vodonik za proizvodnju električne energije; propratnih elemenata kao što su solarni paneli, mini vetrenjača i mali potrošači za demonstraciju rada gorivne ćelije.

Budućnost je pred vratima, saznajte sve o principima obnovljive energije!
 


Задружна кобила ће и даље лежати у блату.
 
Нажалост док овај народ не схвати и не похапси све који су на власти од 5.окт биће све горе и горе док не нестанемо. Енергетика је једна од кључних тачака уништења Срба, од најјаче у региону до болесника на интезивној нези кога лечи Куртијева жена!
 
Нажалост док овај народ не схвати и не похапси све који су на власти од 5.окт биће све горе и горе док не нестанемо. Енергетика је једна од кључних тачака уништења Срба, од најјаче у региону до болесника на интезивној нези кога лечи Куртијева жена!

Кад од најбољих будемо правили вође а од најгорих затворенике биће и нама боље, али је проблем старији од 5.окт. на шта нас подсећају Нушић и Домановић.
 
Слажем се, проблем је од маја 1904-е Пре тога од Берлинског конгреса и ниподаштавања своје историје. Још даље од прихватања пустињских религија, све три варијанте! Сад смо дошли у позицију да се Србија систематски уништава. Енергетика је један од кључних стубова државности! Везивање за запад у енергетском смислу је чиста издаја, јер ни сам запад нема довољно енергија ( бар што се тиче европе ). Тако да све што следи наредних деценија, само смо криви својим лошим изборима и подршком лудацима!
 
A United Kingdom danas zatvara poslednju centralu na ugalj. Da je Tačer živa uživala bi za sve pare, od nje je počelo.
UK je prva zemlja koja je počela d akoristi ugalj, prva ga je od velikih ekonomija napustila.
Da se nadamo da ćemo i mi za naših života doživeti slično.
 
A United Kingdom danas zatvara poslednju centralu na ugalj. Da je Tačer živa uživala bi za sve pare, od nje je počelo.
UK je prva zemlja koja je počela d akoristi ugalj, prva ga je od velikih ekonomija napustila.
Da se nadamo da ćemo i mi za naših života doživeti slično.
Хоћемо, не брини, последњу (ТЕКО Б3) после 2050-е а остале раније, редоследом како су грађене.

Није то проблем већ како и по којој цени набавити барем 30TWh/god. електричне енергије. По данашњој цени од 100ЕУР/MWh испадне 3млрд. ЕУР/год.
 
За то време...

Хаварија на ТЕНТ-у, гори Лежај 5 Блока 1 🔥🧯
Има и снимак!
 
J..ala ih više veštačka inteligencija. I kripto blokchain piz..rije.

Baciš teravate i zagreješ planetu da bi prespeo iz šupljeg u prazno.

Era debila i hohštaplera. Bavimo se stupidarijama i kolektivno se zavaravamo da radimo nešto epohalno a ništa od suštinskih već poznatih, očiglednih problema ne rešavamo. Za to vreme, energetska i elektro industrija se maste ko nikada pre.
 
,, Ukazao je i da zbog razvoja veštačke inteligenciji i proizvodnje električnih vozila nećemo moći u Srbiji da proizvedemo dovoljno struje u budućnosti ako ne dovedemo modularne nuklearne reaktore u našu zemlju...,,


Ko je to počeo da prati ovaj naš BB
🤣
Кад чујем "модуларни нуклеарни реактор" ухвати ме дијареја. Боље је да ћуте.

Правило 138 које говори да неку ствар коју у фабрици направимо за 1 јединицу времена и новца, на отвореном правимо за 3 а на удаљеном градилишту за 8 јединица је довело:

1. Да се велики нуклеарни реактори што више производе из модула који се онда спајају на градилишту.

2. Мали модуларни реактори су нешто друго, то је теорија која претпоставља да је уместо једног великог реактора који се гради на градилишту боље направити 10 до 50 малих у фабрици у серијској производњи па их онда готове довести на градилиште. У стилу "боље 50 аутомобила него један воз".

Оба случаја су маркетиншки говор и не значе пуно у струци зато што су уз сву индустријску снагу и компетенцију за случај #1 успели понегде само Кинези а #2 нико.

Што се тиче заменских извора електричне енергије после 2050-е (што је у енергетици прекосутра) не треба им да читају ББ, већ ће им сваки поштени енергетичар рећи или гасна или нуклеарна електрана, али сигурно неће рећи "модуларна".

ПС. Иако није радио горе наведени линк ипак сам успео да нађем чланак и изнервирам се поготово на цитат:

"Moramo da razumemo šta je smisao razvoja i kako možemo da razvijamo zemlju. Dajte ljudi, razmislite šta je to što gura zemlju napred, to je ulaganje u znanje, to nije samo veća plata nego kada ću i kako više da radim, i da učim, a onda stiže i veća plata", rekao je Vučić.

За то време...

Хаварија на ТЕНТ-у, гори Лежај 5 Блока 1 🔥🧯
Има и снимак!
Да није стари снимак, ништа велико у термо није испало са мреже?

1727812203742.png
 
Кад чујем "модуларни нуклеарни реактор" ухвати ме дијареја. Боље је да ћуте.

Правило 138 које говори да неку ствар коју у фабрици направимо за 1 јединицу времена и новца, на отвореном правимо за 3 а на удаљеном градилишту за 8 јединица је довело:

1. Да се велики нуклеарни реактори што више производе из модула који се онда спајају на градилишту.

2. Мали модуларни реактори су нешто друго, то је теорија која претпоставља да је уместо једног великог реактора који се гради на градилишту боље направити 10 до 50 малих у фабрици у серијској производњи па их онда готове довести на градилиште. У стилу "боље 50 аутомобила него један воз".

Оба случаја су маркетиншки говор и не значе пуно у струци зато што су уз сву индустријску снагу и компетенцију за случај #1 успели понегде само Кинези а #2 нико.

Што се тиче заменских извора електричне енергије после 2050-е (што је у енергетици прекосутра) не треба им да читају ББ, већ ће им сваки поштени енергетичар рећи или гасна или нуклеарна електрана, али сигурно неће рећи "модуларна".

ПС. Иако није радио горе наведени линк ипак сам успео да нађем чланак и изнервирам се поготово на цитат:




Да није стари снимак, ништа велико у термо није испало са мреже?

Pogledajte prilog 213485
Не знам пише да гори а не да је испао, не могу са Телеграма да поделим снимак!
 
Vrh