Šta je novo?

Energetika

Што се тиче забуне око документа послатог на јавну расправу у суседне државе ради се о "Стратегија развоја енергетике РС до 2040 са пројекцијама до 2050.године"


Текст о којем је реч:
Стратегија у пројекцијама енергетског развоја до 2040. године не сагледава употребу
нуклеарне енергије у енергетске сврхе. Евентуална изградња и пуштање у рад
нуклеарног постројења може бити разматрана након 2045.године, што је као могућност
и опција наведено у ИНЕКП-у, а што би онда имало импликације на одговарајуће
енергетске билансе у секторима електроенергетике, природног гаса и обновљивих
извора енергије. Потребно је покренути јавну расправу која би обухватала безбедносне,
правне, организационе, научно-истраживачке, инжењерске и све друге аспекте
коришћења нуклеарне технологије уз израду мултидисциплинарне студије процене
увођења нуклеарне енергије на економски и друштвени развој Републике Србије, као и
утицају ове технологије на животну средину.

То је стратегија о којој сам раније писао а она као и ИНКЕП не разматрају озбиљно НЕ и израђени су због разних притисака са стране.
До сада никада нисмо поштовали стратешке документе а ако постоји воља ови документи се лако мењају.

Што се тиче временског рока за реализацију пројекта НЕ, за први нуклеарни блок на мрежи у Србији је тек 2045год. остварив рок.
 
Primera radi, evo kako može da izgleda izgradnja prve nuklearke:

Od potpisivanja ugovora i njegove ratifikacije u tamošnjem parlamentu, do konačnog paljenja reaktora, nekih 14-15 godina.

Mada, treba uzeti u obzir neke razlike. Kao prvo, Turska je višestruko veća u privrednom smislu od nas, samim tim im je lakše da finansiraju ovakav projekt (tj. manja je verovatnoća da će finansije predstavljati "kočnicu"). A kao drugo, nećemo imati tu sreću da radimo sa toliko efikasnim partnerom kao što je Rosatom. Francuzi ne nude taj nivo usluge. Tako da će projekat, čak i kada se odobri i kada se potpišu svi ugovori, verovatno trajati duže.
 
Ja sam toliko ubeđen da mi nikada nećemo da izgradimo tu nuklearku da više i ne pratim. 2045, 2050, to su tako udaljeni vremenski horizonti . Pratim neke "zelene" portale i blogove, ti ljudi tako veruju u tehnologije proizvodnje struje iz vetra i z sunca, a posebno iz sunca, da nuklarnu energiju uopšte ne uzimaju u obzir.

Ja ne znam da li će cene panela i baterija pasti 10 puta kako se predviđa, ali svakako treba biti spreman i na tu mogunost. Problem su negativne cene, koje treba rešiti država, nekim novim modelom obračuna cena. Ako i kada se to reši nove NE možad neće biti potrebne.
Isto tako, geo politička situacija za 20 godina može da se promeni i da gas iz Rusije možda opet bude dostupan, a to onda povlači gradnju gasnih centrala
 
Novi vod od zgrade EDS do trafostanice 10/0.4.
IMG_20240919_141109.jpg
 

Najveća i jedina novina u tom delu republičke kase je projekat „Izgradnja samo-balansiranih solarnih elektrana kapaciteta 1 GW sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije“, za koji su rebalansom planirane državne garancije poslovnim bankama od 1,9 milijardi evra.

Garancije na ime tog projekta namenjene su Elektroprivredi Srbije (EPS).

Podsetimo da je Ministarstvo finansija u februaru ove godine saopštilo da Srbija započinje projekat izgradnje samo-balansiranih solarnih elektrana kapaciteta 1 GW sa baterijskim sistemima za skladištenje električne energije, što je, kako je ocenio ministar Siniša Mali, „najveća investicija u obnovljive izvore energije u Evropi ove godine“.


Оде "самобалансирајућа" соларка на ЕУР1,9млрд па што не би убрзо и на 2млрд.

1,2 TWh/god x 25god=30TWh
EUR2.000.000.000/30.000.000=66,7EUR/MWh

Кад је билансирање, балансирање, земљиште и одржавање бесплатно може ко хоће да буде успешан у енергетици.

Ако убацимо ситницу да је за билансирање и балансирање овог "пројекта" неопходан Ђердап 3 (пошто соларка има инсталисаних батерија за 24мин рада, све по закону) који је буџетиран на милијардицу одмах без оперативних трошкова, експропријације итд. искочимо на 100EUR/MWh тј. преведено на српски 12РСД/kWh без пореза, намета, губитака, ЕДС, ЕМС итд.
 
Evo na blumbergu javljaju da je behtel i dalje zainteresovan za izgradnju Đerdapa 3. Potpisasmo i ugovor o strateškom partnerstvu u energetici sa Amerikancima. To je to.
 
Ruski Rosatom privodi kraju građevinske radove na prvom bloku nuklearne elektrane Akuja u Turskoj. Verovatno će ga kompletirati i pripremiti za puštanje u rad prema izjavama čelnika Rosatom-a.
gradilište NE Akuja Turska.jpg
 
Vrh