Šta je novo?

Energetika

Иако се слажем да би живота итекако требао да има једну улицу и споменик, не сматрам да је сада добро време да се педалира та историја. Много народа је преплашено кад се помене нуклеарна техника, па сад још да кажемо да смо имали несрећи и даке човек лично морао да пострада, некако не верујем да би било доброг одјека. Најбољe би било да се по њему назове улица на којој се налази сам институт и да се тамо и стави споменик
 
Gledao sam jedan dokumentarni film o tom dogadjaju, dosta detaljan, postoji na YT.
 
Иако се слажем да би живота итекако требао да има једну улицу и споменик, не сматрам да је сада добро време да се педалира та историја. Много народа је преплашено кад се помене нуклеарна техника, па сад још да кажемо да смо имали несрећи и даке човек лично морао да пострада, некако не верујем да би било доброг одјека. Најбољe би било да се по њему назове улица на којој се налази сам институт и да се тамо и стави споменик

Verovatno si u pravu. Mada ne vidim da što se nuklearne energije tiče imamo bilo kakvog izbora, pa će i narod to morati da prihvati. Mi drugi sopstveni, bazni, ne-varjabilni izvor energije dovoljnog kapaciteta i ne možemo imati. Nuklearna centrala u Srbiji će biti neophodna, i to što je pre moguće. Sudeći po vestima, to je sad i Vučić shvatio. Ovaj dokumentarac mi je bio zanimljiv zato što pokazuje kakve smo stručnjake imali i koliko bi nam sada bilo lako da je njihov rad nastavljen, doduše ne na bombi, nego u baznim nuklearnim istraživanjima. Ima li još živih naučnika koji su i dalje na tome radili sedamdesetih godina? Makar da budu savetnici na novoj univerzitetskoj katedri koju bi odmah trebalo stvoriti.
 
Велика је грешка што смо уопште прихватили мораторијум и престали да школујемо кадрове. Сагласан сам да Нуклеарна енергија нема алтернативу
 
Ne računam one čija je profesija da znaju takve stvari. Nego mislim na prosečan fond znanja običnih ljudi. Na ono što je deo opšte kulture. Takođe, "narod" nije ni glavni urednik medija ni neko ko piše školske programe, pa je malo verovatno i da on može da bude kriv.
Ne znam baš - ja kao klinac koji je bio tinejdžer 80-ih, pa znalo se i pričalo se, čak je bio i jedan ili dva dokumentarca, sa sve opisom posledica i terapijama kroz koje su prošli i odlazak u Pariz na inovativnu operaciju transplantacije.
To što se danas niko ne zanima da emituje, proizvodi, a narod da gleda dokumentrce (rađe bleji u Pink s...a i kvazi instraživačko novinarstvo ala J. Jeremić koja misli da nije samo voditelj već tumač svih događaja u univerzumu) je druga stvar.
Dokumentarci kao popularan vid obrazovanja ili barem saznavanja novih činjenica su nekad bili ipak mnogo popularniji, sad je reality maksimalni doseg ogromnog dela populacije (nije da se to ne može preokrenuti samo se slabo ko i trudi).

Na časovima fizike kada se u 8. razredu radio de facto uvod u nuklearnu fiziku, bila je i lekcija o incidentima, i to ne panična, već obrazložena npr. kako je došlo do delimičnog topljenja jezgra u nuklearci "Ostrvo tri milje", i kako je sprečena veći problem, pa je bio i taj Vinčanski incident (par godina kasnije će se desiti i Černobilj).

Ne bih se složio sa @Прле da zbog restartovanja nuklearnog programa ne treba sada da se priča o tome - treba.
Ljudi treba da budu naučeni koji su rizici, i koje su dobrobiti, i kako se upravlja rizicima.
Ovaj narod je sistemski zaglupljen namernim slabljenjem obrazovanja i trpanje istine pod tepih samo pojačava potpuno nekontrolisane reakcije na bilo koji događaj.

Nuklearna energija, po meni, nam treba, ali treba uložiti trud i obrazovati sve - od stručnjaka koji će u tome učestvovati, do široke populacije, koja treba da bude svesna koristi, ali i potencijalnih rizika i kako se sa njima nositi. Osim visokotehnoloških stručnjaka u tim postrojenjima mora da radi i veliki broj "običnih" radnika, koji takođe moraju da znaju kako da se ponašaju i na šta da obrate pažnju, ako ništa kako mogu da prepoznaju da eventualno nešto nije u redu. Građani moraju da znaju koje su mere zaštite i sl.
Ljudi se nečega o čemu nisu informisani i obučeni - boje!

@Zuma - Potpuno se slažem da smo zakasnili sa pokretanjem celog procesa i da nam trebaju stabilni bazni izvori - nažalost čak i u ovome to neće biti baš "naš" izvor jer rudnike urana nemamo, a ni proizvodnju gorivih šipki, ali to je tako svuda po svetu osim u par zemalja, tako da to nije samo naša specifičnost, ali jeste stvar koja je prosto činjenica, da i pored nuklearnog bloka, postoji zavisnost od dopremanja gorivih šipki (jednom u 18 meseci npr. u slučaju Krškog, kada se radi zamena 1/3 ukupnog broja šipki u reaktoru).
 
Poslednja izmena:
Pa, imali smo rudnike uranijuma. Ne baš izdašne, a i ta ruda je daleko od gotovog goriva za reaktore, ali ipak. Kad bi ponovo počelo istraživanje možda bi se našle i bolje rudne žile. Vemenom bi možda mogli da postanemo samostalni i u proizvodnji goriva. Tehnologija prerade je danas bolja nego što je bila tada. Ovo je recimo izveštaj o stanju radioaktivnosti oko rudnika iz 2012. godine.


Srpski rudnik uranijuma i jedini živi rudar


Napušteni rudnik uranijuma

 
Jao Bože "mikroSILVERA" - novinarki, ili onome ko je pripremao tekst treba dati otkaz - mikroSiverta (Sievert).

Znao sam da je postojao rudnik, nisam znao kad je ugašen.
U nekoj predinduistrijskoj fazi proizvodnje u ex YU se stiglo i do proizvodnje yellow cake (uranium oksid). Ali mislim da je to ponajviše bilo povezano za rudnik Žirovski vrh pored Idrije, a i to se pokazalo ekonomski neispltivim.
 
О ископавању, преради уранијума и производњи горива у Србији не треба уопште расправљати пошто је то за нас недостижан технолошки процес, на мале количине неисплатив а и велике силе нам не би дозволиле пошто је то пут ка А бомби.


Такође, мале земље не могу бити енергетски независне те је и тема независности утопијска.

Неком морамо платити енергију и "слободу" , питање је само коме и колико.
 
Gorivo za nuklearke i uranijum za atomske bombe nije isto. Veoma se razlikuju u stepenu cistoce. Gorivo za nukleane bombe je cistoce preko 90%, dok je za nuklearne centrale oko 3.5-5%. Tehnologija preciscavanja se razlikuje i bas to je jedan od nacina kako moze da se razlikuje sta neka zemlja zeli da proizvede (koji nuklearni program razvija).

 
Мало о тренутно финансијски највећем појединачном енергетском пројекту код нас:



 
Gorivo za nuklearke i uranijum za atomske bombe nije isto. Veoma se razlikuju u stepenu cistoce. Gorivo za nukleane bombe je cistoce preko 90%, dok je za nuklearne centrale oko 3.5-5%. Tehnologija preciscavanja se razlikuje i bas to je jedan od nacina kako moze da se razlikuje sta neka zemlja zeli da proizvede (koji nuklearni program razvija).

Слажем се да није исто. Не у степену чистоће већ у степену обогаћења уранијума. Технологија пречишћавања је иста али за А бомбу мора још и да се обогаћује.

Производња н. горива је први корак а обогаћивање уранијума је други.

Није економски исплативо за мале количине које би ми трошили те би одмах упалило црвена светла зашто у то инвестирамо тј. који нам је секундарни мотив који оправдава такву инвестицију.
 
Ово лудило са соларним електранама по дупло надауваним ценама може проћи само у колонији!
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink

Изгледа да непотија није исто што и компетенција али ко мене пита. Бринем се само да што се тиче запошљавања квалитетног кадра ЕПС не заврши као у оном вицу "...таман га научих гладовати а он црче".
 
Ово лудило са соларним електранама по дупло надауваним ценама може проћи само у колонији!
10MW.JPG



U Australiji se prosečno za BESS od 100MW ugovara cena od oko 120 miliona dolara.


Ako se pogleda cena Teslinog modularnog BESS za 10MW cena je 5 miliona plus održavanje.

Solar od 1MW ključ u ruke je do maksimalno pola miliona eura.

Zemlja u ruralnim krajevima je od 50-500 eura Ar max.

E sada možda ima i drugih troškova.
 
Zemlja u ruralnim krajevima je od 50-500 eura Ar max.

E sada možda ima i drugih troškova.
Земљиште није у цени нашег пројекта, држава уступа земљиште на коришћење.


Највећа трошковна ставка овог пројекта је изгледа "кајмак".
 
Гледам цене лифепо4 батерија и БМСа , натрујимских батерија ван Србије и у Србији. Очигледна је жеља власти да код нас све буде 2-3 скупље и то у најбољем случају. Једино објашњење за ово је да би могли већину становништва држати у покорности и зависности са зеленашким условима! Да су пустили да становништво широм Србије има соларне системе са батеријама и помогли при финансирању много би мање оптерећење мреже било, али не би било астрономских зарада!
 
Ne znam stanje drugih ekonomija i njihove prihode kojima pune budžet ali znajući kolika je akciza na naftne derivate oduvek me je zanimalo čime bi naši popunili tu rupu u budžetu.

Realno kao prvo daju subvenciju i povoljnosti razne da ljudi kupe elektro auto.

Onda bi ti ljudi hipotetički tak auto mogli puniti na solarnu energiju.

Kako im sad uzeti pare kad voze ekološki auto a da to ne poremeti sve ostale koji struju koriste za kuvanje,rasvetu ili grejanje.

Struja nema markere pa da vam mogu utvrditi da li ste se punili kod familije na utičnici,kod kuće na solaru ili na pumpi.Sa sadašnjom zoniranom potrošnjom kuća koja se ne greje na struju bi mogla praviti 1000km mesečno za 250kwh samo što je ujedno i prosečna mesečna km za klasičan auto

Zato iskreno mislim da naši u tajnosti sprivode rituale protiv zlih sila i većeg upliva elektro auta a ustvri se kao zalažu za litijum i plus promovišu elektro Pandu.

Nadam se da će nekad neko snimiti film o vremenu današnjem.
 
Салвадор Дали би у данашњој Србији остао у чуду...
Više puta sam na pitanje zašto je benzin tako skup kod nas u odnosu na neke komšije video odgovor da je to neka vrsta preraspodele i solidarnosti onih koji imaju da bi svi imali.

Pa se onda pitam kako bi mi uopšte funkcionisali bez te akcize i poreza na promet naftnih derivata kada bi kojim čudoom sutra svi odlučili da kupe elektro auto.

Ako bi opteretili cenu struje to bi bilo pogubno po one gore pomenute što i sada nemaju.

Plus takva cena struje bi mnoge stimulisala da ugrade solar.

Solar moraju da promovušu pa bi teško prošlo neko njegovo oporezivanje.

Jedino ostaje neki Šešeljev porez na luksuz i posedovanje elektro auta ali bi to verovatno bilo u suprotnosti sa Eu regulativom i opšte apsurdno bi bilo da oporezuju ekološki pogodno vozilo.
Meni ovde neke stvari nisu jasne.
 
Uvek je lepo čuti i neka tudja iskustva ili planove,zanimljiv intervju Crnogorskog ministra Energetike o novom zakonu.

 
Vrh