Šta je novo?

Energetika

Koliko li su ove kise napunile akumulaciona jezera?
Наравно да је до прелива али већином кише у горњем сливу Дунава и Дрине тј. у БиХ, Аустрији, Мађарској, Немачкој...
Кише у Србији на енергетику највише утичу кроз слив В. Мораве па у Дунав али је то мањи део.

ПС. Иначе неповољне су превелике воде на енергетику Србије пошто ће због одбране од поплава морати да се испуштају акумулације.
 

Jos jedna stvar koju su "naucnici" precutali.
Solarni paneli ne mogu da rade na visokim temperaturama.

Otpori prema solarnoj energiji i obnovljivim izvorima energije su veoma veliki.
A šta je istina za ovaj konkretan slučaj?
Kako raste temepratura efikanost panela se smanjuje, za 0,34 stepeni za svaki stepen temeprature vazduha iznad 25 stepeni (važi za UK)
elektrane na ugalj su uključili zato što je porasla potražnja energije zbog toplog vremena uključili su klime, gasne elektrane su bile ugažene zbog održavanja, nije bilo mnogo vetra pa nsu radili vetroparkovi maks snagom, pokvario se kabal sa norveškom pa nije bilo uvoza.

Ima još dosta toga što treba da se uradi kako bi OIE mogli polako da zamene fosilna goriva. Umesto da se javnost okrene ka rešaavnju tih problema, lakše je reći, ne valja paneli, vetrenjače i ostali OIE ne rade i nisu rešenje.
Kaže se da za velike naftne kompanije nije nikakav trošak da angažuju 100 botova sa više naloga i da pljuju po društvenim mrežama
 
Odrziv razvoj i cista energija su mitovi. Potrosnja mora da secsmanji. Potrosacko, gradjansko drustvo mora da nestane.
Potrosacko drustvo i neoliberalna ekonomija isklucuju cistu energiju.
 
Potrošnja mora da se smanji, ali na drugačiji način povećanim stepenom efikasnosti kako u domaćinstvima tako u industriji.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
U pravu si. Srbija ili izvozi struju po ceni od 0 evra po MWh (samo da neko hoće da je uzme) ili se povukla sa berze. Veliki uspeh EPS-a. Biće dobre zarade :)

Ipak, bar nismo Holandija koja mora da plaća 400 evra po MWh da bi neko pristao da mu poklone struju. To vam je nagrada kad ste previše dobri :)

Pogledajte prilog 163185

Naravno, problem su stalne kiše i puna akumulaciona jezera. Pošto u mreži proizvodnja uvek mora da bude jednaka potrošnji, kad imaju višak proizvodnje jedino što mogu je ili da negde u inostranstvu nađu dodatno opterećenje za generatore ili da ih isključe, a ovo drugo nije baš jednostavno i bezazleno sa generatorima tako ogromne snage. Onda se više isplati nekome platiti da preuzme viškove nego stalno uključivati i isključuvati generatore. Pogotovo ako su tu još i nuklearke čiji je režim rada još teže brzo menjati. To je još jedna korist od velikih kapaciteta za skladištenje reverzibilnih elektrana. Da ih imamo dobar deo ove vode bi smo mogli da sačuvamo za kasnije, a istovremeno bi bila lakša ovakva balansiranja snage. Ne bi smo zavisili od inostranstva ni u tome.
koji je bese ovo sajt stalno zaboravim?
 
Odrziv razvoj i cista energija su mitovi. Potrosnja mora da secsmanji. Potrosacko, gradjansko drustvo mora da nestane.
Potrosacko drustvo i neoliberalna ekonomija isklucuju cistu energiju.
Kako kad se proizvodnja iz OIE duplirala u zadnjih 15 godina?


Dok Kina proizvodi 10 puta više nuklearne energije nego pre 20 godina:

 
Sve je to na drzavnim dotacijama.
Nuklearna energija nije cista energija.
Nadam se da ce potrosacka civilizacija doziveti kolaps, upravo na pitanju energije.
 
koji je bese ovo sajt stalno zaboravim?

Otpori prema solarnoj energiji i obnovljivim izvorima energije su veoma veliki.
A šta je istina za ovaj konkretan slučaj?
Kako raste temepratura efikanost panela se smanjuje, za 0,34 stepeni za svaki stepen temeprature vazduha iznad 25 stepeni (važi za UK)
elektrane na ugalj su uključili zato što je porasla potražnja energije zbog toplog vremena uključili su klime, gasne elektrane su bile ugažene zbog održavanja, nije bilo mnogo vetra pa nsu radili vetroparkovi maks snagom, pokvario se kabal sa norveškom pa nije bilo uvoza.

Ima još dosta toga što treba da se uradi kako bi OIE mogli polako da zamene fosilna goriva. Umesto da se javnost okrene ka rešaavnju tih problema, lakše je reći, ne valja paneli, vetrenjače i ostali OIE ne rade i nisu rešenje.
Kaže se da za velike naftne kompanije nije nikakav trošak da angažuju 100 botova sa više naloga i da pljuju po društvenim mrežama

Избор извора енергије не треба вршити догматски, религиозно или навијачки већ инжењерски, економски и на жалост политички.

Сваки извор има своје проблеме о којима они који га пропагирају не говоре, нпр:
1. Зашто нема више моруна у Дунаву или тупоносих делфина у Великој жутој реци, колико метана емитује акумулација?
2. Зашто још ни један килограм нуклеарног отпада није трајно решен већ само "одложен"?
3. Зашто имате крваве елисе ветрењача и где нестају птице и слепи мишеви?
4. Која је цена одлагања отпада ветрењача и соларних електрана после 30 год. по 1 ТWh?

Не постоји електрана без последица по околину!

Сматрам уместо да понављамо догме које нам сервирају треба критички да упоредимо све опције и дођемо до едукованог закључка шта је најбоље.
 
Избор извора енергије не треба вршити догматски, религиозно или навијачки већ инжењерски, економски и на жалост политички.
Ja se sa ovim potpuno slažem
 
Danas sam prošao pored novog vetroparka za koji nisam ni znao da se gradi. Nalazi se preko puta vetroparka Malibunar. Dodao sam par slika i lokaciju. Koliko sam video, dve vetrenjače su gotove i treća se sada pravi. Ne mogu da nadjem više informacija o ovome.
000.jpg
001.jpg
002.jpg
003.jpg
004.jpg
005.jpg
 

Основ за тај план је Стратегија нискоугљеничног развоја Р. Србије од 2023 до 2030:

Сам план о ком се ради у горњем чланку не могу нигде да нађем.
 
Основ за тај план је Стратегија нискоугљеничног развоја Р. Србије од 2023 до 2030:

Сам план о ком се ради у горњем чланку не могу нигде да нађем.
И треба да се максимално иде на обновљиве изворе у мери која не угрожава енергетску сигурност и стабилност система. Oво је најважнија ставка
Navode, takođe, da resorno Ministarstvo rudarstva i energetike neće dozvoliti zatvaranje većine postojećih termoelektrana, već da će one starije biti stavljene u takozvanu stratešku rezervu.

Tako će se obezbediti da EPS ne ostaje bez bazne energije u svom proizvodnom portfoliju. A, što je najvažnije, Srbija neće biti izložena riziku ogromnog uvoza struje na godišnjem nivou, što je jedino u interesu takozvanog uvozničkog lobija.

Раније је било неко натезање око министарства и ЕПС-а, ЕПС је тражио да се старе електране конзервирају и буду стартешка резерва а министарство је нешто затезало око тога.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
И треба да се максимално иде на обновљиве изворе у мери која не угрожава енергетску сигурност и стабилност система. Oво је најважнија ставка
Па то значи да се не изгради ни један нови солар и ветар пре завршетка РХЕ Бистрица?

Тренутно се ЕПС-ови капацитети за секундарну и терцијалну регулацију које ЕПС мора да има користе за балансирање ветра и солара. Шта ли се дешава када испадне термо блок (један од оних не млађих од 40 год) на зиму у садашњем сценарију? Интервентни увоз.

Раније је било неко натезање око министарства и ЕПС-а, ЕПС је тражио да се старе електране конзервирају и буду стартешка резерва а министарство је нешто затезало око тога.
Морам да видим документ прво није баш како се замишља да се сваки блок тек тако може ставити у стратешку резерву а и ко да плаћа армију људи које онда држимо у приправности?
То са стратешком резервом је ЕПС-ова одбрана од интервентног увоза пошто му власник узима балансе капацитете али како брзо покренути 60 година стар конзервиран блок?
 
Па то значи да се не изгради ни један нови солар и ветар пре завршетка РХЕ Бистрица?
По мени би то значило да се не граде велике соларне и ветроелектране које би биле ослобођене балансне одговорности. Треба ићи на концепт купац-произвођач, тако се стимулишу наши грађани и привреда. Са друге стране такви извори су географски дистрибуирани па су и лакши за балансирање. Не знам како би то поднео наш дистрибутивни систем али можда ми треба неки изазов да неко крене да улаже у њега.
Тренутно се ЕПС-ови капацитети за секундарну и терцијалну регулацију које ЕПС мора да има користе за балансирање ветра и солара. Шта ли се дешава када испадне термо блок (један од оних не млађих од 40 год) на зиму у садашњем сценарију? Интервентни увоз.
Тако је, интервентни увоз, то се већ дешавало
То са стратешком резервом је ЕПС-ова одбрана од интервентног увоза пошто му власник узима балансе капацитете али како брзо покренути 60 година стар конзервиран блок?
И ја тако схватам "конзервирање", пре свега да се спречи да електрана оде у старо гвожђе јер је такав притисак био од стране Енергетске заједнице. Први пут се спомиње неки појам стратешке резерве шта год он значио па је то какав такав напредак. Вероватно би то "конзервирање" у пракси значило хладну резерву.
 
По мени би то значило да се не граде велике соларне и ветроелектране које би биле ослобођене балансне одговорности.
Законодавна и извршна власт се не слаже а ту је и нож и погача.

Треба ићи на концепт купац-произвођач, тако се стимулишу наши грађани и привреда. Са друге стране такви извори су географски дистрибуирани па су и лакши за балансирање. Не знам како би то поднео наш дистрибутивни систем али можда ми треба неки изазов да неко крене да улаже у њега.
Осим у специфичним случајевима не би био оптерећен дистрибутивни систем зато што би се енергија трошила где се и производи, не би ни ишла на високи напон.
 
The Number of nuclear reactors (operational/ permanent shutdown):

🇺🇸 USA: 93 / 41
🇫🇷 France: 56 / 14
🇨🇳 China: 55
🇷🇺 Russia: 37 / 10
🇰🇷 South Korea: 25 / 2
🇨🇦 Canada: 19 / 6
🇮🇳 India: 19
🇺🇦 Ukraine: 15 / 4
🇯🇵 Japan: 10 / 27
🇬🇧 UK: 9 / 36
🇪🇸 Spain: 7 / 3
🇨🇿 Czechia: 6
🇵🇰 Pakistan: 6 / 1
🇸🇪 Sweden: 6 / 7
🇧🇪 Belgium: 5 / 3
🇫🇮 Finland: 5
🇸🇰 Slovakia: 5 / 3
🇭🇺 Hungary: 4
🇨🇭 Switzerland: 4 / 2
🇦🇷 Argentina: 3
🇦🇪 UAE: 3
🇧🇾 Belarus: 2
🇧🇷 Brazil: 2
🇧🇬 Bulgaria: 2 / 4
🇲🇽 Mexico: 2
🇷🇴 Romania: 2
🇿🇦 South Africa: 2
🇦🇲 Armenia: 1 / 1
🇮🇷 Iran: 1
🇳🇱 Netherlands: 1 / 1
🇸🇮 Slovenia: 1
🇩🇪 Germany: 0 / 33
🇮🇹 Italy: 0 / 4
🇱🇹 Lithuania: 0 / 2
🇰🇿 Kazakhstan: 0 / 1
 
Prikaz koji govori o tome da sto se tice emisije stetnih gasova nema velike razlike izmedju elektricnih vozila i vozila na tecna goriva.
Citavo obecanje o ekoloskom potencijalu EV je laz.


2023-07-03_09-36-44.jpg
 
Vrh