Šta je novo?

Energetika

Nema nikakvih baterija, sistem je u realnom vremenu, najveća potrošnja je u vremenu kad je najveće sunce pa će tada biti najveća ušteda. Nisam mnogo ulazio u papirologiju ali mi izgleda da sve što ne vraća u mrežu i nalazi se posle strujomera je čisto privatna stvar.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Nema nikakvih baterija, sistem je u realnom vremenu, najveća potrošnja je u vremenu kad je najveće sunce pa će tada biti najveća ušteda. Nisam mnogo ulazio u papirologiju ali mi izgleda da sve što ne vraća u mrežu i nalazi se posle strujomera je čisto privatna stvar.
Super! Hvala!
 
Ne uzimaj me za provereno, ja sam električar :D ne čitam papire
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Ne postoji legalna konekcija za elektranu bez EPS-a bez obzira na snagu, mesto priključenja, upravljanje itd..... Samo potpuno nezavisan sistem u tzv. ostrvskom radu, tj. gde nema mreže....Ko kaže drugačije ili ne zna ili laže.
 
Ne postoji legalna konekcija za elektranu bez EPS-a bez obzira na snagu, mesto priključenja, upravljanje itd..... Samo potpuno nezavisan sistem u tzv. ostrvskom radu, tj. gde nema mreže....Ko kaže drugačije ili ne zna ili laže.
Pravna služba se raspitivala, ne postoji zakonska regulativa koja uopste to moze da ospori. Iste sisteme poseduju mnogi objekti na isti način. U praksi EPS je do strujomera, iza je privatna mreža koja ako ne pravi smetnje ka trafostanici je nevidljiva za zakon.
 
Mislim da ima, nisam zalazio u detalje opreme danas. Sve ide preko automatike koja je potpuno onesposobljava ikakav povratak ka strujomeru.
 
Pretpostavljam da klijent nije birao i bateriju za skladištenje viška, ali me ipak zanima da li slična instalacija sa bateriiom zahteva neki oblik odobrenja od EPS-a.

Ne postoji legalna konekcija za elektranu bez EPS-a bez obzira na snagu, mesto priključenja, upravljanje itd..... Samo potpuno nezavisan sistem u tzv. ostrvskom radu, tj. gde nema mreže....Ko kaže drugačije ili ne zna ili laže.
У праву сте али да појаснимо:
EMS - Oператер преносног система, управља преносном мрежом 400kV, 220kV и 110kV са одговарајућим разводним постројењима и трансформаторима;
ЕПС - Гарантовани снабдевач, производи електричну енергију из електрана, немају везе са преносном или дистрибутивном мрежом
ЕДС - Оператер дистрибутивног система, управља дистрибутивном мрежом 110kV, 35kV, 10kV и 400V са одговарајућим разводним постројењима и трансформаторима;

Скоро сви потрошачи су повезани на ЕДС осим баш великих типа железара, петрохемија, РТБ Бор итд. који су повезани на ЕМС значи да ЕДС даје услове за прикључење за обичног купца или купца-произвођача. Докле год не желите да електричну енергију коју ви произведете пустите на мрежу не треба да разоварате са ЕПС-ом.

Ово све значи да неко ко жели да производи електричну енергију има следеће могућности:

1. Постави електрану иза бројила али и даље остане само потрошач(тако ми у енергеици то зовемо, од електране до бројила потрошача је испред бројила а све од бројила до потрошача је иза). Докле год из те електране не иде струја на мрежу једино што му треба је дозвола за реконструкцију објекта по закону о планирању и изградњи али многи то одраде и нелегално кад већ имају и употребну дозволу од раније. Могу и батерије без проблема, има више таквих у Србији како предузећа тако и физичких лица;

2. Постави електрану иза бројила али сад као купац потрошач. Већ мора да склопи споразум са ЕПС-ом да би ЕПС преузимао вишкове производње, поставља се друго "двосмерно бројило" али за обрачунски период од 1 године плаћа само разлику између произведене и потрошене електричне енергије. Већ сам постављао линкове са законима и правилницима. Пријатељ ми се греје и хлади на топлотну пумпу и има соларку на крову и као купац-произвођач остане му да плати оне глупарије додате на рачун типа акциза и претплата за РТС. Мислим да му је време повраћаја инвестиције било мање од 5 година али сад кад су смањили дозвољену снагу враћања на мрежу на 7kW морам да проверим;

3. Постане произвођач електричне енергије тј. буде испред бројила. Ако је мали онда му требају ЕПС+ЕДС, ако је велики па се качи на преносни систем онда ЕМС а можда и ЕПС ако му треба да неко преузме балансну одговорност.

По мени неуправљиви извори енергије због потребе балансирања и билансирања од стране ЕПС користе друштвени ресурс (ЕПС) који је у власништву грађана Србије тако да једини који требају да имају приоритет да користе тај ресурс су грађани Србије кроз горе наведене примере под 1 и 2 а не приватни инвеститори са чисто комерцијалним интересом који се каче под 3. Они треба да имају исти статус као и било ко други ко се качи на преносни систем а не повластице на терет грађана Србије.
 
Poslednja izmena:
Upravo. Pod 1 je potrebna "građevinska" dokumentacija.Elaborati o izmenama konstrukcije zbog postavke panela i slično. A i to je više zbog procene rizika,osiguranja i slično...
Paušalno rečeno, zapali Vam se objekat,dođe osiguranje i odbije da isplati štetu jer imate izmene na objektu koje nisu dokumentovane.
 
1. Постави електрану иза бројила али и даље остане само потрошач(тако ми у енергеици то зовемо, од електране до бројила потрошача је испред бројила а све од бројила до потрошача је иза). Докле год из те електране не иде струја на мрежу једино што му треба је дозвола за реконструкцију објекта по закону о планирању и изградњи али многи то одраде и нелегално кад већ имају и употребну дозволу од раније. Могу и батерије без проблема, има више таквих у Србији како предузећа тако и физичких лица;

Do sada sam sva pitanja postavljao jer bih voleo da jednog dana imam sistem sa panelima i baterijom ali ovo pitam iz čiste radoznalosti: Da li postoji neki mehanizam u zakonu ili regulativi koji proverava da li su baterije instalirane za ličnu upotrebu (ili za pravna lica) bezbedne?
 
Do sada sam sva pitanja postavljao jer bih voleo da jednog dana imam sistem sa panelima i baterijom ali ovo pitam iz čiste radoznalosti: Da li postoji neki mehanizam u zakonu ili regulativi koji proverava da li su baterije instalirane za ličnu upotrebu (ili za pravna lica) bezbedne?
Овај правилник дефинише захтеве за безбедност нисконапонске опреме и ко је одговоран ако се нешто деси:

Овај правилник дефинише захтеве за безбедност опреме која емитује електромагнетне таласе:

Иако је опрема као опрема исправна али одговорност за пројектовање, извођење радова и доказ безбедности и карактеристика система батеријског складишта а не појединачних комада опреме дефинише Закон о планирању и изградњи:


Скраћено: Сва опрема мора да има Упутство, Декларацију произвођача са наведеним одговорним правним лицем у Србији, СЕ знак за LVD и EMC.
Опрему у систем уграђује извођач са одговарајућим лиценцама на основу грађевинске дозволе по одговарајућем пројекту и са одговарајућим стручним надзором и техничким прегледом па се на крају добије употребна дозвола.

Нешто ће бити безбедно за Вас не ако ви много проверавате већ ако сви у ланцу који то раде за Вас у случају да се нешто деси имају директну материјалну и чак кривичну одговорност.

Сваки пројекат има свој обим, цену, рок и квалитет+безбедност. Ако хоћемо нижу цену на почетку најлакше је уштедети на квалитету+безбедности али после буде најскупље.

У тренутним условима сматрам да је боље бити купац-произвођач са соларним панелима без батеријског складишта пошто је цена адекватног батеријског складишта најмање 5х цени соларне електране тако да је боље да Вам ту енергију испоручи ЕПС кад Вам то одговара од вишкова производње које сте предали у мрежу.
 
Зашто нам је енергетика и образовање ту где јесу и како се ради у озбиљним државама разговарају проф. Зец и проф. Вујић:

 
20230610_192049.jpg
 
Постоје и опасности "Зелене агенде":

 
Ovo je bilo u američkim medijima još pre nekoliko meseci. Lepo od Energije Balkana što su tek sad preneli.
Jeste to problem, ali rešenje je ponuđeno, više baterija, različitih veličina od kućnih za mikroregulaciju domaćinstva, srednjih za stambene blokove pa do onih najvećih. Mislim da je Tesla već dobio neki ugovor za gradnju megabaterija.
Pored baterija razvija se legislativa koja bi omogućila povoljnije uslove za potrošnju preko dana, kada ima najveća proizvodnja solara.
Ali, neće se vraćati na ugalj i gas (žao mi je g-đo Putniković). Barem dok je sadašnji guverner na vlasti.
Rezervu su odredili da bude uvoz iz drugih država. U americi je Teksas najpogođeniji sa razvojem OIE zato što njegov prenosni sistem nije povezan sa ostalim državama a grade najviše, imaju više vetrenjača i solara i od Kalifornije.
 
Наравно да ће се Калифорнија снаћи некако са соларима захваљујући клими вечитог пролећа. Ми треба да гледамо шта ћемо ми да радимо и какав енергетски микс је за нас најбољи.
 
Ovo je bilo u američkim medijima još pre nekoliko meseci. Lepo od Energije Balkana što su tek sad preneli.
Jeste to problem, ali rešenje je ponuđeno, više baterija, različitih veličina od kućnih za mikroregulaciju domaćinstva, srednjih za stambene blokove pa do onih najvećih. Mislim da je Tesla već dobio neki ugovor za gradnju megabaterija.
Pored baterija razvija se legislativa koja bi omogućila povoljnije uslove za potrošnju preko dana, kada ima najveća proizvodnja solara.
Ali, neće se vraćati na ugalj i gas (žao mi je g-đo Putniković). Barem dok je sadašnji guverner na vlasti.
Rezervu su odredili da bude uvoz iz drugih država. U americi je Teksas najpogođeniji sa razvojem OIE zato što njegov prenosni sistem nije povezan sa ostalim državama a grade najviše, imaju više vetrenjača i solara i od Kalifornije.
Има и других технологија пре батерија које разматрају, погледајте поређење Pacific Northwest National Laboratory:

И наравно да се неће враћати на угаљ и гас али им је нуклеарна опција у ренесанси.

ПС. САД стратегија развоја енергетике:

Погледајте страну 26, изгледа да ипак хоће фосилна горива у производњи електричне енергије али са сакупљањем СО2.
 
Poslednja izmena:
Velike su diskusije oko tog skupljana CO2 Nisam ušao u problematiku i nemam neko misšljenje, znam samo da se dosta osporava i sama izvodljivost i cena i profitabilnost..
Što se tiče nuklearki, ne odustaju od njih, problem je cena, ona je porasla i traže se povlastice i subvencije. Administracija za sada ih ne da, ide se preko kongresa i lobi grupa. Verovatno je da će da bude neki kompromis i da se grade, ali ne u tom broju koji industrija traži.
 
Наравно да ће се Калифорнија снаћи некако са соларима захваљујући клими вечитог пролећа. Ми треба да гледамо шта ћемо ми да радимо и какав енергетски микс је за нас најбољи.
Веома квалитетне информације у вези стратегије развоја енергетике Србије као и о другим темама о којима расправљамо можете наћи на странама Академског одбора за енергетику САНУ

По мени веома квалитетан документ који разматра са техничке и економске стране теме о којима разговарамо је
У горе наведеном документу на стр. 191 после разматрања 8 различитих модела енергетске транзиције има упоредна табела:
1686573407470.png


Kao и више предлога транзиције од којих је један:

1686573544262.png

Мислим да свако кога интересује питање које сте поставили (ма пусти свет, шта је најпаметније за нас?) треба да прочита овај документ и донесе сопстене закључке.
 
1686575656886.png
Poslednji račun,EPS se zahvaljuje što zbog monopola možemo samo da izaberemo njih kao prodavca :D
 
У горе наведеном документу на стр. 191 после разматрања 8 различитих модела енергетске транзиције има упоредна табела:
Pogledajte prilog 164561

Kao и више предлога транзиције од којих је један:

Pogledajte prilog 164562
Мислим да свако кога интересује питање које сте поставили (ма пусти свет, шта је најпаметније за нас?) треба да прочита овај документ и донесе сопстене закључке.
Jel su stavili opciju off grid za mala domaćinstva koja neće biti povezana na mrežu? Solarni paneli + baterije
 
Pogledajte prilog 164563 Poslednji račun,EPS se zahvaljuje što zbog monopola možemo samo da izaberemo njih kao prodavca :D
Већ годинама можете изабрати другог продавца електричне енергије уместо ЕПС-а, мислим да их има више од 20 на тржишту, само можда Вам се неће свидети цена од РСД15/kWh па навише за физичка лица једнотарифно.

Тржиште је слободно.
 
Jel su stavili opciju off grid za mala domaćinstva koja neće biti povezana na mrežu? Solarni paneli + baterije
Радили су стратегију на нивоу државе те иако има поглавље које разматра мали солар иза бројила насупрот великог солара испред бројила са становишта биланса је исто. Да ли солар градили велики или мали Wh је исти само је по јединици енергије цена већа за мала постројења.

Наравно нису разматрали да сви потрошачи буду самостални, без прикључка на мрежу мада са билансне стране то само изађе скупље, економија обима је закон.
 
Већ годинама можете изабрати другог продавца електричне енергије уместо ЕПС-а, мислим да их има више од 20 на тржишту, само можда Вам се неће свидети цена од РСД15/kWh па навише за физичка лица једнотарифно.

Тржиште је слободно.
Iskreno nisam imao pojma da je slobodno za fizička lica. Da li drugi prodavac dovlači novu instalaciju do mog objekta ili koristi već postojeću ditributivnu mrežu? Ako je odgovor pod 2, kako se to korišćenje obračunava ?
 
Vrh