Šta je novo?

Energetika

Iskreno nisam imao pojma da je slobodno za fizička lica. Da li drugi prodavac dovlači novu instalaciju do mog objekta ili koristi već postojeću ditributivnu mrežu? Ako je odgovor pod 2, kako se to korišćenje obračunava ?
Већ постојећом дистрибутивном мрежом, исто бројило, зато је и раздвојен ЕПС и ЕДС.
Ставке на рачуну су зато и онако компликоване, свака ставка иде другоме, само би код другог продавца била друга цена.
 
 
Тера ме на размишљање да у Србији не би требало изградити нити један објекат неуправљивих извора енергије пошто ће око нас сви бити у великом суфициту. Ми само да градимо реверзибилне хидроелектране па да нам плаћају кад преузимамо енергију а и кад им продајемо. како би на енглеском рекли "Licence to print money".
 
Врло могуће у средњерочној перспективи. У дугорочној треба градити сооствене изворе (нуклеарне а постојеће термо осавремењавати)

У краткорочној Бистрица.
 
kada sam video gde je objavljen tekst nisam ni krenuo da čitam. Države koje proizvode naftu i druga fosilna goriva naravno da će sve učiniti da "zelena agenda, zečena tranzicija" ili kako je već sve ne nazivaju, ne uspe.
Nažalost, veoma su jaki i teško je boriti se protiv njih.
 
Па да, али постоје чак индиције да су Немци били ти који су помогли да сер РиоТинто не деси. И то не зато што брину за екологију Србије, већ зато што то директно утиче на њихов бизнис, обзиром да они Литијум ваде без отвореног копа. Технологија је скупља и Литијум је скупљи. А ако би се у европи почело кпање литију масовнијом методом, то би оборило цене и Немачкој би постало неисплративо да експлоатише па би изгубили значајан део колача. Што се мене тиче, задовољан сам исходом.
 
kada sam video gde je objavljen tekst nisam ni krenuo da čitam. Države koje proizvode naftu i druga fosilna goriva naravno da će sve učiniti da "zelena agenda, zečena tranzicija" ili kako je već sve ne nazivaju, ne uspe.
Nažalost, veoma su jaki i teško je boriti se protiv njih.
Немојте тако искључиво, никад ништа није црно-бело. Чланак иако више популистички а мање инжењерски износи одређене недостатке неуправљивих извора енергије и даје само једно решење - нуклеарна енергија.

Постоји само једно правило у енергетици а то је да никада не стављате сва јаја у једну корпу тј. увек морате имати мешавину извора енергије пошто не постоји техно економски оптималан извор енергије али постоји техно економски оптималан систем сачињен од више извора енергије и тај систем се мења у времену.
Lako je "Zelenim" državama da budu zelene dok im se litijum dostavlja iz Srbije a recikiklira u Pakistanu. To sam direktno čuo od nemačkog inženjera na jednom seminaru.
Да ли је оно беше Гебелсово "Много пута поновљена лаж постаје истина"? Не постоје "Зелене државе", сви су прљави, више од 70% енергетског биланса је у ствари грејање и транспорт што је свима црнооооо.

Удео ОИЕ (које укључују наравно хидроелектране) за производњу електричне енергије по држави:

ПС: Горња табела је за производњу али не приказује јасно државе које увозе електричну енергију из необновљивих извора а кући производе "зелену" па се фолирају да су "зелени".
 
У горе наведеном документу на стр. 191 после разматрања 8 различитих модела енергетске транзиције има упоредна табела:
Pogledajte prilog 164561
Ми једноставно немамо толике милијарде за варијанту 1 и варијанту 4. Оно што недостаје у овој анализи је варијанта са гасификацијом. Гасне електране се добро уклапају са обновљивим изворима посебно имајући у виду наше хидро и реверзибилне електране. А имамо и додатни простор да повећањем енергетске ефикасности смањимо потрошњу као и да грејање на струју пребацимо на гас.
 
Ми једноставно немамо толике милијарде за варијанту 1 и варијанту 4.
Зато сви који предлажу решења остварива у техничком домену треба да се сете и економског домена. Техно економска анализа је одговарајући термин али када се технологија увози или кад је инострани извођач онда постоји и политички домен за који нисам компетентан.

Оно што недостаје у овој анализи је варијанта са гасификацијом. Гасне електране се добро уклапају са обновљивим изворима посебно имајући у виду наше хидро и реверзибилне електране. А имамо и додатни простор да повећањем енергетске ефикасности смањимо потрошњу као и да грејање на струју пребацимо на гас.
Све варијанте су укључивале и електричну енергију из гасних електрана а да угаљ нестане из биланса до 2050-е. То су она поља 1,2,4,5,7 и 8, оне пеглају неуправљиве изворе кад их има више од нашег капацитета РХЕ. Погледајте од стране 171.
 
Nije tačno da ne rade već im je stepen iskorišćenosti veći kada su hladni. Zbog toga se pri ispitvanju iskorišćenosti panela kao jedan od faktora uzima i trenutna temperatura ploče. Igrom slučaja radim na tome pa po nešto i znam.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Nije tačno da ne rade već im je stepen iskorišćenosti veći kada su hladni. Zbog toga se pri ispitvanju iskorišćenosti panela kao jedan od faktora uzima i trenutna temperatura ploče. Igrom slučaja radim na tome pa po nešto i znam.

Kako bi se paneli ponasali na nasim letnjim temperaturama?
 
Što bi se reklo "normalo" bi se ponašali. Tj ponašaju se pošto već rade
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: ink
Obično se setuju na 25 stepeni za to tržište, ali neuobičajeno za englesku tamo su sada iznad 30stepeni.
Veći problem imaju u severnoj americi zbog dima od šumskih požara, paneli su na 20%
 

Jos jedna stvar koju su "naucnici" precutali.
Solarni paneli ne mogu da rade na visokim temperaturama.
Mogu da rade nego su manje efikasni kada je vruce. Osim toga inverteri cesce crkavaju.

Kod nas u Srbiji paneli bi najbolje radili na Pesteru tj najvise kwh se tu dobije a plus hladno.
 


ПС: Ако је производна цена електричне енергије из ветра и солара нижа, онда субвенције и гаратовани откуп служе за шта?
ППС: Видећемо хоће ли ЕПС АД понудити неки пројекат? ;D

Леле нема усвојене стратегије али зато план предвиђа субвенционисање 1300МW интермитентних извора у следеће 3 године:
 
Poslednja izmena:
За све које интересује питање "Која је стратегија енергетике Србије?" МРЕ је покренуло јавну расправу о новом ИНЕКП:


Ово је најважнији стратешки документ за енергетику Србије и веома је важно да прође квалитетну јавну расправу.

СРЕЋНО!
 
Zanimljiv clanak o rastu kupovine klima uredjaja u Indiji i Kini.
Zapadni gradjanin veruje da je za planetu dobro ako vozi elektricni automobil, ali smatra da je za planetu lose, ako Kinez ili Indijac kupuju klima uredjaj.
Energetski kolaps u bliskoj buducnosti, ako se ne pronadje fuzioni reaktor ili ne smanji potrosnja je neminovan.



insider-weekly-273-34-700x543-3.png
 
Koliko li su ove kise napunile akumulaciona jezera?
 
Poslednja izmena:
Vrh