Šta je novo?

Državna stanogradnja(naselje Stepa Stepanovic na Vozdovcu)

Ja sam procitao na internetu da ce celo naselje biti gotovo do kraja 2012, jel to realno?
Oni tu spominju i 2 skole, 2 vrtica i jos mnogo toga.
 
Danas ti Dulic rekao da ce biti gotovo do sredine 2013, skole i vrtici zavise od grada jer je on investitor pa na dugom stapu, mada B.K. zavrsena za 100dana :/
Dobili su dozvole za infrastrukturu, jel neko bio ovih dana, jesu poceli radovi?
 
Procitao sam da je kvadrat 1250 - 1290EUR i to sa PDV-om od 18% a kome je to prvi stan tj. nema stan u svom vlasnistvu njemu drzava vraca 8%. To je povoljno da povoljnije ne moze a to sto ja nemam pare to je moj problem
 
Supruga i mene su zvali dva puta da izaberemo stan. Prvi put smo isli i u ponudi nije bio nijedan stan za koji smo pitali. Svi ponudjeni su imali samo jednu odvojenu sobu. Drugi put nismo ni isli. Definitivno smo odustali od stana na Vozdovcu.
 
U drugoj fazi, tj. verovatno kad su vas drugi put zvali bilo je "normlanih" stanova. Ja sam bio medju prvima u drugoj fazi i mogao sam da izaberem a vidim da je takvih stanova bilo do skoro, clan foruma je rezervisao takav. Idite pogledajte mozda jos nije kasno.
 
Dirk":317ouzsy je napisao(la):
Procitao sam da je kvadrat 1250 - 1290EUR i to sa PDV-om od 18% a kome je to prvi stan tj. nema stan u svom vlasnistvu njemu drzava vraca 8%. To je povoljno da povoljnije ne moze a to sto ja nemam pare to je moj problem

Pa valjda je PDV na stan 8% a ne 18% ?
 
Dalek sve pise na : http://www.gds-stanovi.rs/vesti.php?str=2
Dusice kakvi su to stanovi sa jednom odvojenom sobom? Jel to nesto malo npr. 30kvadrata? Ili je stan veliki pa ti ostavljaju mogucnost da pregradjujes stan po svojoj volji, da sam napravis raspored soba kakav zelis?
 
Ima neka ideja da se neki od 3.0 od 68kvm koji su dati vojsci uzmu nazad, dakle koga zanima malo proaktivnosti i akcije, a pice kad se pazari ;)
 
Dirk":36b786op je napisao(la):
Dalek sve pise na : http://www.gds-stanovi.rs/vesti.php?str=2
Dusice kakvi su to stanovi sa jednom odvojenom sobom? Jel to nesto malo npr. 30kvadrata? Ili je stan veliki pa ti ostavljaju mogucnost da pregradjujes stan po svojoj volji, da sam napravis raspored soba kakav zelis?

Pise da se vraca PDV od 8% odakle ti podatak da je PDV na nove stanove 18%?
 
niki":2bn9qji4 je napisao(la):
Ima neka ideja da se neki od 3.0 od 68kvm koji su dati vojsci uzmu nazad, dakle koga zanima malo proaktivnosti i akcije, a pice kad se pazari ;)
Otkuda ti to? Jel to zbog razmene za stanove u unutrasnjosti ili je nesto drugo u pitanju?
 
Dirk":34th6sqa je napisao(la):
Procitao sam da je kvadrat 1250 - 1290EUR i to sa PDV-om od 18% a kome je to prvi stan tj. nema stan u svom vlasnistvu njemu drzava vraca 8%. To je povoljno da povoljnije ne moze a to sto ja nemam pare to je moj problem

PDV=8%. Povrat PDV-a važi za kvadraturu do 40m2 + po 15m2 za svakog člana porodice koji nema stan u vlasništvu.
 
Prijavili smo se za stan oko 60 kvadrata. I svi stanovi koji su nam ponudjeni kao slobodni su bili od 50 - tak kvadrata do 60+ kvadrata. Razlika je bila bukvalno u velicini dnevnog boravka. Sa porastom kvadrature stana, rasla je kvadrataura dnevnog boravka. Spavaca soba, ako se to tako moze nazvati jer je meni vise licila na deciju sobu i tesko da bi u nju mogao da stane bracni krevet, je bila uska, a dugacka tako da su stajala dva kreveta za po jednu osobu u nizu. Zapamtila sam i da su se vrata od dnevnog boravka u jednom od tih stanova koje smo gledali, otvarala tako da udaraju u zid i kada udjete, dnevni boravak prakticno je iza tog zida. Soba iz krivina. Meni je to bio stvarno horor. Danima se nisam mogla nacuditi da li je moguce da ce oni stvarno naci kupce za stanove koje su nama nudili. Pri tom najnizi sprat je bio IV. A na pitanje da li imaju neki stan u ponudi koji ima dve sobe odvojene, a da je kvadratura oko nase zeljene, mozda i malo veca, dobili smo odgovor da je takvih stanova u ponudi bilo malo i da su svi rezervisani. Mi smo bili zaista zaineresovani da kupimo stan, a oni su nam pomogli da definitivno odustanemo od lokacije na Vozdovcu. Iskreno, nismo videli mogucnost bilo kakvog dodatnog pregradjivanja ili boljeg iskoriscavanja prostora. Nas utisak je bio, da su stanovi koje smo mi pogledali krajnje "kvalitetno" upropasceni da ni armija strucnih ljudi ne bi mogla nesto pametno tu uraditi.
 
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/295478/Kupci-sa-gotovinom--traze-manje-stanove

Smešno, koliko novine rade za pojedine ljude. Cena stanova padaju već drugu godinu za redom. Svi svetski ekonomisti pa i političari govore o najvećoj krizi iduće i 2013 godine. Logično je da će cena stanova i u budućnosti pasti i kako je onda sigurno investirati u stanove. Ako neko i hoće da kupi stan on jednostavno traži da se oslobodi evra a hoće da kupi sebi egzistenciju a ne da ulaže u rentiranje ili da sačuva novac kroz nekretninu. Mada mislim da i tu greše jer će evro opstati kao evro i to još jači ili na drugi način kroz konverzije u drugu valutu gde će se neznatno izgubiti ali sigurno manje nego u nekretnine. 3 meseca sam sa drugarom istraživao i raspitivao se za stanove čak sam stekao i par prijatelja investitora. Veliki broj njih je u velikim problemima što zbog kreditiranja od banke i isteka grejs perioda tako i zbog nemogućnosti da prodaju nekretnine čak ispod 10% njihove predviđene cene. A onda prodaju jedan stan ispod cene i opet strpljivo čekaju sledećeg "pacijenta" kupca.
Ja sam kreditni kupac i odlučio sam da sačekam ali moj prijatelj je keš kupac koji takođe isto razmišlja kao i ja. Suviše su tendeciozni članci u novinama! Ovo sam napisao jer je ovo drugi put u 7 dana da ovako nešto pišu samo što su prvi put pisali kako je tolika navala za Voždavac da je "gužva" ispred GDS-a i nisam mogao da ne iznesem svoje mišljenje.

Pogledajte ovaj članak u istim današnjim novinama:
http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/295242/Konkretne-mere-protiv-krize-bice-poznate-do-kraja-godine

Izdvajam ono što je bitno:
Jedan od problema na koji je ukazano je i što sada procenitelji drastično snižavaju vrednost nekretnina, pa tako kvadrat zgrade u centru Beograda procenjuju i na 800-900 evra. To predstavlja poteškoću za banke jer postojeći odobreni krediti ili pak novi zajmovi ne mogu da budu pokriveni ovako procenjenim hipotekama.
 
Izvinjavam se ako su ove fotke ranije bile na ovoj temi (ja ih nisam do sada video):

gradiliste001.jpg

gradiliste002.jpg

gradiliste003.jpg

gradiliste004.jpg

gradiliste005.jpg

gradiliste006.jpg

gradiliste007.jpg

gradiliste008.jpg

gradiliste009.jpg


Izvor GDS Stanovi
 
Kamate na stambene kredite u dinarima trebale bi biti ake ne manje, onda bar iste u odnosu na one u Eurima, a evo i zasto:
- velika vecina inputa u stanogradnji (radnici, materijal, masinski park) je domaceg porekla, dakle plativ je u dinarima.
- vecina projekata stanogradnje se finansira iz tekuce aktive investitora, oni ne dizu kredit i kamatne stope su tu potpuno irelevantne, a pogotovu Belibor. Drzavni stanovi se grade sredstvima iz budzeta, od medjunarodnih kredita koji jesu indeksirani u devizama, ali su mnogo povoljniji od kredita koji daju lokalne banke.
- valutni rizici proisticu iz makroekonomskih i politickih rizika u periodu trajanja kredita (25-30g). Ko ce posle ovoga sto se desava danas da kaze da je valutni rizik za RSD toliko veci od valutnog rizika za EUR?
 
Jel zna neko koji je ternutno najpovoljniji subvencionisani stambeni kredit u EUR? Konkretno za naselje Stepa Stepanovic koju banku preporucujete za pomenuti kredit i zasto? Da li je sad pravo vreme za subvencionisani kredit posto je kraj godine?
 
Subvencionisani stambeni krediti su uglavnom sa slicnim uslovima kod svih banaka. Jedino ako si negde vip klijent pa da ti daju neku nizu marzu nego za ostalu raju.
 
Drzavni stanovi se ne grade sredstvima iz budzeta. GDS ,konkretno, je podigla kredite kod poslovnih banaka, i vraca ih dinamikom kojom prodaje stanove gradjanima, opet naravno za pare. To sto su oni drzavna firma ne znaci da ne mogu da se ponasaju trzisno.
 
Drzavni stanovi se ne grade sredstvima iz budzeta. GDS ,konkretno, je podigla kredite kod poslovnih banaka, i vraca ih dinamikom kojom prodaje stanove gradjanima, opet naravno za pare. To sto su oni drzavna firma ne znaci da ne mogu da se ponasaju trzisno.
 
Dusica":18wp75z6 je napisao(la):
A na pitanje da li imaju neki stan u ponudi koji ima dve sobe odvojene, a da je kvadratura oko nase zeljene, mozda i malo veca, dobili smo odgovor da je takvih stanova u ponudi bilo malo i da su svi rezervisani. Mi smo bili zaista zaineresovani da kupimo stan


To je bio u prvoj turi pozivanja, pa su posle uveli da odes na sajt

http://www.gds-stanovi.rs/stanovi.php

tu lepo vidis strukturu, tu ti lepo pise i da li je ta struktura prodata ili nije... Nemoj da ocekujes da ti oni nude, lepo nadjes sta ti se svidja na sajtu pa onda odes u GDS kad god zelis. Pre je bilo cekas da te pozovu, sada kada odes tamo niko te ne pita ni za kakav spisak.
 
Ovo izgleda sasvim prosecno da ne kazem nesto gore.a pogled je pravi belvilovski,blok gleda na blok na maloj razdaljini.
 
Vrh