Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Tako otprilike ide i siromaštvo po Europi.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
 
Tako otprilike ide i siromaštvo po Europi.

Poslano sa mog M2007J3SG koristeći Tapatalk
Nije bas tako jednostavno. Ove projekcije o depopulaciji su zasnovane na proslosti, ne uzimajuci u obzir zasto i kako je doslo do prethodne depopulacije.
Npr. Pribalticke drzavice su imale egzodus etnickih Rusa kojima su bila uskracena sva prava od 1991., a koji se zavrsio tako sto je veliki deo etnickih Rusa otisao u Rusiju. Taj rezervoar emigranata je presusio. Nije realna dalja depopulacija Pribaltika osim u slucaju rata sa Rusijom.
Dalje, migracije iz istocnoevropskih zemalja koje su danas u EU prema zapadu su uglavnom zavrsene. Ko je otisao otisao, dosta ih se vraca. Dakle od daljeg smanjenja stanovnistva Poljske ili Rumunije nema nista, pre ce Portugalci ili Italijani sad tamo u pecalbu ali posto su operisani od engleskog i uopste ucenja drugih jezika bice tesko da nadju bilo kakav posao. Nezaposlenost u istocnoj Evropi je daleko manja nego u zemljama PIGS-a, iako PIGS steluju (npr ne obradjuju posebno ljude koji rade na ppp, tek bi se onda videla katastrofa tamo). Takodje steluju i BDP.
Zatim, smesno je uopste i porediti siromastvo u Ukrajini ili Moldaviji sa bilo kojom zemljom u Evropi (ukljucujuci Balkan) - to je potpuno drugi nivo bede nezamisliv za nas. Samo kad se setim njihovog toalet papira... Ja recimo ne poznajem nikog (osim sebe) ko je ziveo u Ukrajini a da to nije bio Kijev pa je tesko objasniti recima tu bedu. Odesa je poslednje parce civilizacije u istocnoj Ukrajini, kada prodjes kroz Tatarbunare i Gagauziju i konacno iz Djurdjulestija udjes u Rumuniju (Galaci) to je kao da se teleportujes iz 19. veka u danasnji Njujork. Ko ne veruje neka proba.
Dakle siromastvo u Evropi bez premca Ukrajina i Moldavija, pa veliko nista, pa zemlje PIGS-a i Balkan (sa Bugarskom), zatim Poljska/Rumunija i Pribalticke drzave.
 
1713124942705.png


234 Cigana 😄

Procentualno gledano, Bgd je danas pod invazijom Roma
Naročito što popisom vecina Roma nije ni evidentirana, te zvanično ne moguce je to i argumetovati.
Zapažanje sam izneo samo radi činjenice o bitno promenjenoj demografskoj slici Bgda
 
Највећи део Рома у Београду су дошли као избеглице из Приштине и Призрена. Ти су углавном по нехигијенским насељима. Доста их има и по селима око Обреновца и Сурчина. Градски староседеоци су опстали по Дорчолу пошто су им остале махале рушене последњих 100 година (Сава мала, Бара венеција или циганска бара, Ада циганлија, Јатаган мала).
 
+Marinkova Bara, Mali Leskovac (Karaburma), Orlovsko naselje (Mirijevo) i Backi Ilovik (Zemun).
 
Све су релативно новија ромска насеља, од после 2. рата. Оригинално су то у ужем центру без села која су прогутана у град то били Дорћол, Сава мала, Циганска бара (после Венеција) и Ада циганлија.
 
Zatim, smesno je uopste i porediti siromastvo u Ukrajini ili Moldaviji sa bilo kojom zemljom u Evropi (ukljucujuci Balkan) - to je potpuno drugi nivo bede nezamisliv za nas. Samo kad se setim njihovog toalet papira... Ja recimo ne poznajem nikog (osim sebe) ko je ziveo u Ukrajini a da to nije bio Kijev pa je tesko objasniti recima tu bedu. Odesa je poslednje parce civilizacije u istocnoj Ukrajini, kada prodjes kroz Tatarbunare i Gagauziju i konacno iz Djurdjulestija udjes u Rumuniju (Galaci) to je kao da se teleportujes iz 19. veka u danasnji Njujork. Ko ne veruje neka proba.
Dakle siromastvo u Evropi bez premca Ukrajina i Moldavija, pa veliko nista, pa zemlje PIGS-a i Balkan (sa Bugarskom), zatim Poljska/Rumunija i Pribalticke drzave.
Odesa je u jugozapadnoj Ukrajini, nema veze sa istokom.
Od Odese do Rumunske granice je samo jedna oblast deo Besarabije, koja jeste zaostala, ali to je par % Ukrajine.
Kao da kazes Srbija je krs i lom, jer si bio u Crnoj Travi.
Ne kazem da Ukrajina nije siromasna, ali dao si pogresan primer :)
 
Odesa je u jugozapadnoj Ukrajini, nema veze sa istokom.
Od Odese do Rumunske granice je samo jedna oblast deo Besarabije, koja jeste zaostala, ali to je par % Ukrajine.
Kao da kazes Srbija je krs i lom, jer si bio u Crnoj Travi.
Ne kazem da Ukrajina nije siromasna, ali dao si pogresan primer :)
Lapsus, u pravu si - treba da stoji (jugo)zapadna Ukrajina.
Pa to sam i rekao, od Odese do Rumunije je Bog rekao laku noc, bez obzira da li se radi o Ukrajini ili Moldaviji.
Ja zam ziveo u Nikolajevu (sada Mikolajv ili vec kako se zove) - dobro, bolje nego u Tatarbunarima ali ipak beda veca nego u Crnoj Travi ili Djakovici. A u pitanju je grad velicine Novog Sada, nije bas selendra.
Pazi, nemaju ni so da posipaju po putu zimi, bezbedno je voziti po gradu samo kada okuje led jer sahte ne postoje (samo rupcage), da ne pricamo o drugim stvarima.
Azerbejdzan i Gruzija su Luksemburg za Ukrajinu (osim Kijeva, to je drzava u drzavi).
 
Lapsus, u pravu si - treba da stoji (jugo)zapadna Ukrajina.
Pa to sam i rekao, od Odese do Rumunije je Bog rekao laku noc, bez obzira da li se radi o Ukrajini ili Moldaviji.
Ja zam ziveo u Nikolajevu (sada Mikolajv ili vec kako se zove) - dobro, bolje nego u Tatarbunarima ali ipak beda veca nego u Crnoj Travi ili Djakovici. A u pitanju je grad velicine Novog Sada, nije bas selendra.
Pazi, nemaju ni so da posipaju po putu zimi, bezbedno je voziti po gradu samo kada okuje led jer sahte ne postoje (samo rupcage), da ne pricamo o drugim stvarima.
Azerbejdzan i Gruzija su Luksemburg za Ukrajinu (osim Kijeva, to je drzava u drzavi).
Kada si živeo u Ukrajini. Od 2014 kada sam prvi put bio tamo, do 2022 kada sam morao da je napustim, puno toga se promenilo. To o čemu pričaš za puteve ne bih rekao da je tačno više
 
Mоји Цигани се љуте кад им кажеш да су Роми
 
Moj utisak koji nosim iz Lavova i Kijeva prvenstveno, iz 2014. je da su u tom trenutku bili blago iza nas po standardu i uređenosti društva... Nikakva drastična razlika u ta dva grada što se tiče ulica, trgova, znamenitosti restorana, ophođenja i slično gde odlaze turisti...

Čini mi se da smo mi nazadovali za ovih 10 godina. Recimo tad mi je bilo nezamislivo da srpski graničar bez očiglednog razloga vršlja po mom telefonu i fotoaparatu, gleda slike itd. Danas vise ne znam... i nije mi nezamislivo, izgubio sam sva očekivanja od države, tako da mi ništa nije nezamislivo...
 
Pa jel su nasli nesto sumnjivo u telefonu? Mozda su mislili da si srbijanski spijun koji slika vojne i ostale znacajne objekte.. a na kraju vide da nema nista od toga, mozda neku laksu bromansu iskopaju (zagrljaj s Olegom ili Viktorom). ;)
 
Ili Tarasom... 😉 Nisu ništa našli... 2 godine kasnije kad sam putovao u Rusiju poučen prethodnim iskustvom Ukrajine sam poneo nov, prazan telefon 🙂

Graničare jeste zanimalo gde smo se sve kretali. Vojska im je držala granicu. Svi službenici sa kojima sam bio u kontaktu na Čop gr prelazu su imali vojne uniforme...
 
Milion puta sam ulazio i izlaztio iz Ukrajine, nikad me ništa nisu pitali. Očigledno kako kome zapadne.
Evo recimo prvi put sada, pri izlasku i ulasku u srbiju, su nas smarali i ispitivali milion stvari, jer je žena iz Ukrajine, a ima legalno boravak ovde već dosta godina.
 
Svakako nema uniformnog iskustva... Ja sam samo jednom ulazio i izlazio iz Ukrajine, možda baš zbog toga, jer je prvi put pa je bilo dugo ispitivanje.. Plus je drug ruskog porekla (rusko ime i prezime) i od jednog graničara je imao vidljivo gori tretman od mene koji imam ukrajinsko ime Михайло 😄

Unutar Ukrajne niti je on bio diskriminisan niti sam ja imao loš tretman... Ruski se govorio svuda po Kijevu a i u Lvivu barem tada nije bilo problema poručiti u restoranu na ruskom...

Mariksu bi se sigurno premišljao da l da okusi na ruskom poručen obrok u Lvivu, ali... 😄 (sorry morao sam)
 
Ruski se govorio svuda po Kijevu a i u Lvivu barem tada nije bilo problema poručiti u restoranu na ruskom...
Normalno se govorilo do 24. Februara.. I sada se govori, ali ljudi imaju pravo sada da se ljute...
Bio sam u Ivano Frankivsku koji se smatra jednim od najukrajinskim gradom, bez problema smo na ruskom pričali...
Moj Z drugar koji misli da nas tamo ubijaju ako pričamo ruski se iznenadio kad sam rekao
 
Zato kažem "barem tada", 2014. jer nemam iskustvo kako je sada... mogu samo da verujem da je tako...

Ipak taj jedan vojnik-graničar jeste otvoreno zamerio ruski.. generalno je bilo neprijatno iskustvo na granici, a unutar Ukr nije
 
Zato kažem "barem tada", 2014. jer nemam iskustvo kako je sada... mogu samo da verujem da je tako...

Ipak taj jedan vojnik-graničar jeste otvoreno zamerio ruski.. generalno je bilo neprijatno iskustvo na granici, a unutar Ukr nije
Naravno,
Svakako mi je drago kad čujem da je neko bio u Ukrajini i ima lepo iskustvo i svidelo mu se.
Dok sam tamo živeo, ugostio sam neke hrvate, oni su bili fascinirani ukrajinom , i koliko ljudi ne znaju o njoj. I drago mi je da su preneli svojima.
 
Procentualno gledano, Bgd je danas pod invazijom Roma
Naročito što popisom vecina Roma nije ni evidentirana, te zvanično ne moguce je to i argumetovati.
Zapažanje sam izneo samo radi činjenice o bitno promenjenoj demografskoj slici Bgda
Можда неки крајеви Београда. На пример на Вождовцу је број Рома десеткован од када сам ја клинац. Већином су запалили на запад.
 
Pogledajte prilog 195587

234 Cigana 😄

Procentualno gledano, Bgd je danas pod invazijom Roma
Naročito što popisom vecina Roma nije ni evidentirana, te zvanično ne moguce je to i argumetovati.
Zapažanje sam izneo samo radi činjenice o bitno promenjenoj demografskoj slici Bgda
Мени је овде занимљив доста солидан број Немаца, па онда 509 Италијана.
 
Vrh