Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Deo moje rodbine koji ima dvojna državljanstva (Švajcarska) su takodje uključeni u ovaj popis, iako su oni na godišnjem nivou na dve nedelje u Srbiji, a nekad ni toliko, okej oni svakako moraju da udju u popis, ali nisu aktivni stanovnici...
Nama je bila došla jedna iz te ekipe popisivača sa neispravnim tabletom i upisivala je podatke na papiru olovkom, verovatno da nije to uticalo na naše date podatke, ali je dokaz da je bilo dosta nepravilnosti u samom popisu...
Iskreno, mene zanima podatak aktivnih stanovnika u Srbiji, koji su tu preko 200+ dana godišnje, sve ovo ostalo ne prikazuje realno stanje..
Moja procena aktivnog stanovništva u Srbiji je ravno 6 miliona, plus minus gore dole..:grand:
 
 
Било би прилично бизарно да лажирају податке тако да постоји бум у Новом Пазару и Прешеву, човек би очекивао да би прво то умањили као "издајничка власт доведена да подржи инвазију, зелену трансверзалу" итд. Када се елиминише тај допринос и број досељеника наш пад популације је мање-више исти као у Хрватској која је у међувремену постала чланица ЕУ (а сад и Шенгена) и самим тим доживела масиван одлив радне популације

Мени ови подаци не делују толико невероватно када се узме у обзир ко се све броји у савременим пописима

Пописом су обухваћени држављани Републике Србије са пребивалиштем или боравиштем у Републици Србији, као и држављани Републике Србије са привременим боравиштем у иностранству, стално настањени странци и странци којима је одобрен привремени боравак у Републици Србији, као и друга лица која у време спровођења Пописа бораве на територији Републике Србије (нпр. тражиоци азила, мигранти без утврђеног статуса и др.).
 
Било би прилично бизарно да лажирају податке тако да постоји бум у Новом Пазару и Прешеву, човек би очекивао да би прво то умањили као "издајничка власт доведена да подржи инвазију, зелену трансверзалу" итд. Када се елиминише тај допринос и број досељеника наш пад популације је мање-више исти као у Хрватској која је у међувремену постала чланица ЕУ (а сад и Шенгена) и самим тим доживела масиван одлив радне популације

Мени ови подаци не делују толико невероватно када се узме у обзир ко се све броји у савременим пописима
Upravo. Generalno je utisak da su rezultati manje-više realni. Migracioni saldo, za razliku od tabloidnih naslova o "100 000 godišnje odseljenih" relativno prihvatljiv (mada mi nije jasno šta su radili na popisu sa Rusima). U prilog tome da migracije van nisu tolikog obima je i činjenica da nam je broj živoređenih već niz godina relativno stabilan. Da je došlo do masovnog iznenadnog odliva stanovništva, tu bi posledice bile uočljive, a nadoknada broja živorođenih kroz rast fertilne stope, u tako kratkom roku, ne bi bila moguća.

Sa druge strane, uočljiv je problem da su nam rubni delovi zemlje na putu bez povratka. Sve i da se izgradi sva obećana infratruktura, ne vidim kako se može spasiti jedna Babušnica, Bosilegrad, Rekovac, Boljevac itd. Nažalost, skoro svako rešenje za demografsku održivost tih mesta deluje kao floskula.
 
Fkfnsu6UcAAKlmb.jpeg
 
Može li neko da mi objasni kako je moguće da Novi Beograd ima pad stanovnika pored tolike stambene novogradnje?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Jedino logicno objasnjene je da su nekada na Nbg stanove dobijali uglavnom radnici sa vise dece, pa je prosek bio 4+ osoba po stanu.
 
Neke cifre definitivno ne štimaju. S tim što znam da popisivači na Vračaru nisu stigli do svih domaćinstava iz različitih razloga.
 
Većina podstanara na Vračaru je popisano u stanovima u kojima su prijavljeni. Ni ja nisam popisan u stanu u kome živim nego su me roditelji popisali….
 
Ljudi pa imate minimum 200-300 hiljada njih koji žive u Beogradu a popisani su po mestu prebivališta, tj. rodnim gradovima. Beograd ima opušteno preko 1,8 miliona, pa ja znam par drugara i kolega sa posla koji su u Bg po 10-15 godina i još uvek im je prebivalište u rodnim mestima jer stanodavci ne žele da ih prijave tu i tako je sa 90% podstanara u Bg.

Problem je što oni umesto da stvarno popisuju gde ljudi stanuju u tom trenutku, oni bi otišli na jednu adresu i jedan član porodice bi im dao podatke za ostale koji žive u drugom gradu i to je to, sve njih bi samo popisali na toj adresi a ne u Bg jer popisivači nisu ni tražili taj podatak u kojem drugom gradu žive. Ovako su mogli opušteno da preuzmu bazu MUPa i dobili bi isto.

Pa evo ja sam dao podatke popisivaču za komšiju koji je već desetak godina u inostranstvu pošto sam video obaveštenje na vratima pa ga pitao hoće li da se popiše pa mi prosledio podatke i ona je upisala samo da je privremeno odsutan zbog posla (manje od godinu dana) i to je to, a čovek osim što ima stan tu, koji ni ne izdaje, nema dodira sa Bg više, niti planira da se vraća, ali eto izborio sam se za +1 stanovnika na popisu. :LOL:
 
Poslednja izmena:
Inače evo sad gostovao na Nova S ovaj iz zavoda za statistiku, i ponovio sve ovo što sam rekao. Ova ga pita kako je moguće da je broj stanovnika u Bg praktično isti, on priča svi ti studenti i ostali su popisani od porodice u mestu prebivališta i "samo" su "privremeno prisutni" u mestu gde trenutno žive. On kaže realno Bg ima oko 2 miliona ali svi ti privremeni nisu stanovnici Bg haha, voditeljka zakolutala očima u fazonu "da baš". Još pominje sledeće godine će da se bave migracijama u saradnji sa mup-om, pa za šta ste onda bacili silne milione na ovaj popis? Nisu bili sposobni da popišu preko 200 hiljada ljudi za mesec dana pa ih dodavali iz baza mupa i ostalih institucija.
 
Dosta nepopisanih ima u Beogradu. Ja znam slucajeva bas dosta da zive jako dugo tu i da niko im nije ni dolazio.
Po meni cifra je dosta niza nego sto bi trebala da bude. Opet svakako to je sto je. Verovatno ni u drugim zemljama nije bas tacno.
 
Može li neko da mi objasni kako je moguće da Novi Beograd ima pad stanovnika pored tolike stambene novogradnje?

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
Dosta je jednostavno. Nekada je na NB život sa babom i dedom u stanu bio skoro pa pravilo, sad je izuzetak.
 
Inače evo sad gostovao na Nova S ovaj iz zavoda za statistiku, i ponovio sve ovo što sam rekao. Ova ga pita kako je moguće da je broj stanovnika u Bg praktično isti, on priča svi ti studenti i ostali su popisani od porodice u mestu prebivališta i "samo" su "privremeno prisutni" u mestu gde trenutno žive. On kaže realno Bg ima oko 2 miliona ali svi ti privremeni nisu stanovnici Bg haha, voditeljka zakolutala očima u fazonu "da baš". Još pominje sledeće godine će da se bave migracijama u saradnji sa mup-om, pa za šta ste onda bacili silne milione na ovaj popis? Nisu bili sposobni da popišu preko 200 hiljada ljudi za mesec dana pa ih dodavali iz baza mupa i ostalih institucija.
Ako studenti nisu popisani da zive u Bg ni pre 11 godina, ni pre 50, ni sad, onda oni nikako ne uticu na statistiku
 
Postoji jedan broj ljudi koji su odbili popis.
Ja nisam hteo da me radikali popisuju.
 
Vrh