Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Zanimljiva tabela...

320705930_680614690233854_8189200810459909650_n.jpg
 
Bukvalno, ja danas bio na 25. na plivanju posle 100 god, u onom holu/svlačionicama odzvanja ruski, kao da nisi u SRB.
 
Rusi ce d aodu odavde cim budu mogli.
 
Iz tvojih usta u Bozje usi. S tim sto bih da istaknem da sto se mene tice, ne moraju svi da odu, neka neki i ostanu ako zele. Ali neki. Ne ovih 100.000+
 
Pa iz slicnih razloga sto vama u Vojvodini smetaju dodjosi.

Samo kazem, inace kad se sve sabere i oduzme, nemam ni pozitivan ni negativan stav povodm toga. (sto Vojvodjani cesto ne vole dodjose)
 
Kome u Vojvodini smetaju dođoši? Pa cela je naseljena ljudima koji su došli sa raznih strana.
 
Kome u Vojvodini smetaju dođoši? Pa cela je naseljena ljudima koji su došli sa raznih strana.
Kako kome, pa poznato je da vecina Vojvodjana starosedeoca ne vole vecinu dodjosa iz proteklih decenija. Opet, ja licno nemam stav o tome, samo kazem da je taj fenomen dobro poznat.

Elem, da se vratimo na Ruse. Ne znam od kada i koliko pratis ovu temu, te da li si bio tu kada smo u novembru pricali o ovoj vesti:


Znam sta se sada mislis - "par bolida nije reprezent stotine hiljada Rusa". I tehnicki nije. Ali govori nesto. Govori nesto kada ti posle manje od 6 meseci (mislim na dan ovog dogadjaja) od priliva prvih izbeglica iz Rusije, se vec pojavljuju prve Sasine ekipe po Beogradu koje upadljivo i eksplicitno prave pi***rije po centru grada svojih domacina i upadljivo porucuju svojim domacinima da ce da rade sta god pozele. To znaci da na svaku takvu ekipu upadljivih kriminalcina, postoji jos 10 drugih ekipa koje - za sada - odlucuju da se ne eksponiraju i ne privlace paznju na sebe, ali uveliko rade svoj "posao" ovde.

Da li neko misli da mo ovde nemamo vec dovoljno svojih propaliteta i stetocina pa nam povrh svega jos trebaju i Ruski kriminalci sa stranim pasosima i polu-diplomatskim imunitetima? Kazem polu imunitetima jer mi se pravno, izmedju nasih vlada, vodimo kao "bratske zemlje" i javna je tajna da je Srbija, odnosnk deo njene vlasti bitch Kremlja te da se zato Rusima, Rusofilima i Ruskim placenicima dozvoljava sve. A uz to je tradicija srpske drzave da strancima uvek ljubi skute i dopusta sve i svasta samo zato sto su stranci.

Dalje, jel si video stanje u Beogradskom saobracaju u bilo kom momentu od aprila ove godine do danas?

Takodje - sta tacno mislis da bi se resilo ili da bi bilo bolje da se u Beograd i Srbiju slije jos 100.000 Rusa i Ukra? Ili mozda jos milion, kako neki poludeli ljudi zagovaraju i predlazu? Kako tacno zamisljas odvijanje dogadjaja i zivota u Beogradu i Srbiji nakon priliva jos 100.000 Rusa? Sta bi bilo skroz drugacije a sta bi se resilo?

Jel mislis da bi milioni Rusa i Ukra sipani po tri najveca grada Srbije resili problem odumiranja srpskih sela, srpske centralizacije, korupcije u Srbiji, pa cak i njenog nataliteta i prosecne starosti?

Zeleo bih da od ljudi koji navijaju za Rusifikaciju Srbije cujem sta tacno misle da bi se poboljsalo time, i na koji tacno nacin. Znaci dolazak Rusa => menja se to to i to, na taj i taj nacin. Ako Rusi ne dodju, ili ne ostanu u Srbiji => desava se to to i to, na taj i taj nacin.
 
Poslednja izmena:
To se ne rešava dovođenjem Rusa, nego Arapa, zato što je njima kulturološki da imaju veliki broj dece.

Ne dovodimo mi nikog, Arapi sami dolaze već godinama, ali ne žele da ostanu...

Kako tacno zamisljas odvijanje dogadjaja i zivota u Beogradu i Srbiji nakon priliva jos 100.000 Rusa? Sta bi bilo skroz drugacije a sta bi se resilo?

Pa u Beogradu je jedno, u Srbiji je već nešto drugo, ako nas ima 500000 manje nego pre 10tak godina dobro je da dolaze novi ljudi.
Iako je najveći broj Rusa u BG i NS, ima ih i u Subotici i u Nišu...

Ja recimo nemam problem sa strancima. Vidim poslednjih par meseci da mi svaku drugu dostavu hrane isporuči neki stranac... Zašto bih zazirao? 🙂

Nek rade ljudi i nek žive... Uvek će biti i kriminalaca i mafije koja će koristiti slobodne koridore da se negde nastane, ali ipak većina je normalnih ljudi, koji žele bolji i mirniji život kao i mi uostalom i ne treba da budemo neprijateljski nastrojeni...

Sigurno će se neki i vratiti, a dosta njih koji ostanu će se totalno stopiti sa nama u drugoj, trećoj generaciji... Koliko danas imamo potomaka Rusa, kojima su baba ili deda došli iz Rusije, a ni ne pričaju ruski...

Naravno ako je neko bahat i nekulturan, nabeđen i skorojević, da takvi nisu dobrodošli, ali većina ljudi su mirni, normalno sve... Svaki dan ih čujem na ulici, nisam primetio neko problem...

Primećujem da su neki vlogeri skorojevići, al to je valjda da zapanje da ih što veći broj ljudi zaprati pa insistiraju na razlikama ili se nešto kao zgražavaju u Srbiji... Ali i oni su u manjini...
 
Benderu, bzvz se brineš.. Većina tih ruskih izbeglica su normalni ljudi, nećemo sigurno zbog njih da propadnemo. Otvaraju firme, "sveža krv" na tržištu itd.. Biće to sve ok.
 
Pa u Beogradu je jedno, u Srbiji je već nešto drugo, ako nas ima 500000 manje nego pre 10tak godina dobro je da dolaze novi ljudi.
Ali u tome i jeste stvar - gde nas ima manje? Po Beogradu, Novom Sadu i Nisu? Posto tu se sjatilo 90% Rusa i Ukra.
Ja recimo nemam problem sa strancima. Vidim poslednjih par meseci da mi svaku drugu dostavu hrane isporuči neki stranac... Zašto bih zazirao?
Pa dobro, ja recimo imam. Jer nekako do danas nisam cuo da je neko imao probleme kada su se u njegovu zemlju ili kraj doselili Nemci, Skandinavci, Francuzi, Svajcarci, Japanci, Kanadjani... Ali ima ih puno koji su dobili razne i mnogobrojne probleme kada su im dosli Arapi, ili Afrikanci, ili Rusi, ili Indusi...

Ja samo razmisljam par koraka unapred. Ne cekam da mi izgori meso do koske da bih znao da ne treba da pipam ringlu. Ne cekam da osvane naslov "Ruski mafijasi reketirali desetu prodavnicu" da bih poceo da razmisljam o potencijalnim rizicima.

Izuzev Amerike, ako neko zna neku zemlju gde se za period kraci od 20 godina doselilo nekoliko stotina hiljada ljudi razlicitih porekla ili vera, a da je to drustvo posle procvetalo i da su sve grupe svoje medjusobne razlike pretvorile u svoje adute i zajednicku korist, neka mi javi. Ja licno ne znam.
Uvek će biti i kriminalaca i mafije koja će koristiti slobodne koridore da se negde nastane
Samo sto su neke mafije brojnije i problematicnije nego druge. Ja na primer ne znam nijednu zemlju koja je imala problem sa kriminalcima iz Nemacke. S druge strane, problema sa Ruskim su imale mnoge zemlje.
Sigurno će se neki i vratiti, a dosta njih koji ostanu će se totalno stopiti sa nama u drugoj, trećoj generaciji... Koliko danas imamo potomaka Rusa, kojima su baba ili deda došli iz Rusije, a ni ne pričaju ruski...
Ostavljam tu mogucnost. Ali radije je ne bih testirao ako ne moram.
Svaki dan ih čujem na ulici, nisam primetio neko problem...
Pa prvo, problemi su vec tu. Neki su bili i u medijima.
Drugo, to sto ti ne cujes za neke probleme u novinama, ne znaci da ne postoje. Jesi li primetio promene u saobracaju u Beogradu u zadnjih nekoliko meseci?

Trece, koliko tacno problema mora da se desi da bi se naucila neka lekcija? Kolikog intenziteta treba da bude neki dogadjaj da bismo mi rekli "okkk, hajde sad da malo budemo na oprezu" ? I koliko tacno problema druge vrste ce se resiti ako Rusi dodju i ostanu? A sta ce pak biti ako NE dodju i ne ostanu?
 
Poslednja izmena:
Arapi sami dolaze već godinama, ali ne žele da ostanu...
Ovo i nije bas tacno. Deo Arapa ostaje ovde i naseljavaju deo naselja Braca Jerkovic i Medakovic. Primetan je bio porast u njihovim brojevima u prosloj deceniji. Isto tako, ovi sto razvoze hranu (pretezno lenjim Srbima) su isto ovde de jure privremeno a de facto ce ostati za stalno.

A bilo je i novinskih clanaka o arapima i ljudi iz muslimanskih zemalja koji su odlucili da ostanu ovde i dovedu svoje porodice.
 
Pa dobro, ja recimo imam. Jer nekako do danas nisam cuo da je neko imao probleme kada su se u njegovu zemlju ili kraj doselili Nemci, Skandinavci, Francuzi, Svajcarci, Japanci, Kanadjani..
Ovde si pogresio.
Seti se samo kakav su pomor i genocid napravili po svojim (bivsim) kolonijama.
 
Mislio sam na svojevoljna pojedinacna doseljavanja pripadnika njihovih naroda u druge zemlje, i to u skorijoj istoriji. A ako je poenta posta da su bili skotovi prema svojim kolonijama - pa, Francuzi jesu. Sto se Nemaca tice, covek koga licno znam i koji je obisao sve osim tri zemlje Afrike, kaze da su Nemci imali jako malo kolonija, ali tamo gde su bili pa otisli, i dan danas se oseca veca sredjenost i kolektivizam nego gde su bili drugi kolonizatori.

Naravno, to ne menja cinjenicu da je svaka kolonizacija jajarski cin.
 
Jesi li primetio promene u saobracaju u Beogradu u zadnjih nekoliko meseci?

Država baš ništa ne radi na ravnomernom regionalnom razvoju i to je problem Srbije a ne Rusa... Jer Rusi idu gde i svi... Da je cela Srbija privlačna za život, išli bi svuda ravnomerno... Menjaju nam se društva, menja se i porodica, velika su demografska kretanja... Popis je pokazao priliv ljudi ka 2 velika grada, BG i NS i pre dolaska Rusa...

Iskreno ja mislim da Rusi nama mogu samo da pomognu. Ne mogu ni da objašnjavam zbog čega je sve i radi kakvog balansa dobar brzi priliv 50000 Slovena, hrišćana ili ateista svejedno... Ništa mi ne smeta...

Eto neću dalje, da ne bude da sam mrzitelj nekih drugih, ali oni su ipak najsličniji nama...

Cenim da individualno treba posmatrati i da sigurno ima i pripadnika Islama koji mogu da se potpuno integrišu u naše društvo i budu korisni i lojalni članovi društva. Ne treba imati predrasude, al kad čuješ jezik blizak srpskom, prosto ti je nekako toplo oko srca. 😊

Isto tako, ovi sto razvoze hranu (pretezno lenjim Srbima) su isto ovde de jure privremeno a de facto ce ostati za stalno.

Budem ja i sam sebi dostavljač sve češće... paprene cene me teraju na to 😊
 
I uglavnom dolaze učeni i sposobni ljudi koji su već napravili neke pozicije, nisu neke dangube... Pijanac ispred dragstora ili siromah koji nema ni za kartu od 600 evra do Beograda, on ostaje gde je... Ljudi koji dolaze nisu na grbači države... Sve je to jedna zdrava migracija od migranata na koje smo navikli...
 
I uglavnom dolaze učeni i sposobni ljudi koji su već napravili neke pozicije, nisu neke dangube... Pijanac ispred dragstora ili siromah koji nema ni za kartu od 600 evra do Beograda, on ostaje gde je... Ljudi koji dolaze nisu na grbači države... Sve je to jedna zdrava migracija od migranata na koje smo navikli...
Ne nadaj se da ce se cak i Rusi asimilirati u Srbe, pogotovo ne u prvoj generaciji.
Arape, Induse i slicno da i ne spominjem - oni se tek nece asimilirati ovde.
 
Vrh