Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Pa sad, ja bih se, konkretno, najradije iselio iz Srbije pod stare dana - a ne "zbog dece" - jer mi je poznato kakvu zdravstvenu negu ova zemlja pruža starima.
Ali to baš ne deluje da će biti realno.
 
Mnogi se ne vracaju jer se plase sramote u komsiluku, zamisli luzeri nisu uspeli ni u Nemackoj da se snadju. Cuo sam se sa kumovima za Novu, na odmoru su ceo januar jer slabo radi BMW sada zbog rata. Racun za gas je takodje mnogo veci nego prosle zime. No kazu da i dalje imaju vise na racunu na kraju meseca nego sto su zaradjivali kod nas. O druzenju nema ni govora, njihov krug prijatelja je iskljucivo ex yu ekipa, Nemci ih ignorisu. Ne bih mogao sebe da zamislim u takvom okruzenju, no na srecu nisam finansijski ugrozen pa kapiram da neko ne moze da bira, narocito ako vec ima decu.
To je upravo tako.
Sramota ih je da kazu kako zive i kriju se iza statusnih simbola.

Zivot na Zapadu, za vecinu, je oscilovanje izmedju hiperaktivnosti na poslu i depresije kod kuce.
 
Sam odlazak u inostranstvo ne znači sreću i blagostanje. Treba dosta raditi, snalaziti se, odricati. Sve zavisi od struke i znanja koje psoedujemš. Moj brat od strica je elektroničar radi na razvoju čipova i on može da radi gde hoće, plata mu je ogromna, ne žali se, ali nije da je vaš zaljubljen u Švajcarku gde je momentalno.
Na kraju ispada da se žrtvuješ za decu. Da im pružiš normalni život, dobro obrazovanje i visok start za njihovou karijeru. Ne uspavaju svi. A nije sramota vratiti se,

I ta prica o zrtvovanju za decu je jedan od izgovora.
Jer, zamisli kako takav zivot utice na decu.
U holandiji su vrsili istrazivanja 2. generacija migranata u stvari prolazi najgore. Procenat ment. bolesti je veliki.
Roditelji toliko moraju da rade, da su deca zapustema i inkliniraju kriminalu.

Medjutim za samce, koji ne zele porodicu ili preferiraju plica druzenja, placvenu intimnost itd Ili strebere koji vide samo svoj posao i nalaze se u njemu, takav zivot je idealan.
Imam rodjaku u EU. Poslovna uspesna i ambiciozna zena, bez dece i stalnog partnera. Njoj se san ostvario. Ona voli da zivi tako.

Mozete to stanje da shvatite i iz knjiga, recimo:

Postoje ljudi koji uzivaju da budu sami, koji se plase emocionalnih veza, kojima je zivot prodaja i kupovina.
To su idealni automatski odlucivaci, mozda su to ljudi novog doba,

Videli smo da se razvijaju mehanicke materice-majke.
Moci ce i takvi ljudi da imaju potomstvo i da plate nekoga da se brine o toj deci.

Ima toga vec i kod nas, na Vracaru. Masa ljudi koja ima placene bejbi sitere za ceo vikend kad izlaze i boravak do 21h za decu tokom nedelje.
Na taj nacin oni mogu da izlaze vikendom, a tokom endelje da se posvete svojim ambicijama.
Taj nacin zivota bio je ostvariv od 2008. zahvaljujuci stampanju para u USA i besplatnim kreditima sto je gnerisalo masu besmislenih i dobro placenih poslova.


 
Poslednja izmena:
Pa sad, ja bih se, konkretno, najradije iselio iz Srbije pod stare dana - a ne "zbog dece" - jer mi je poznato kakvu zdravstvenu negu ova zemlja pruža starima.
Ali to baš ne deluje da će biti realno.

Na zalost, nase penzije su premale za bilo gde.

Ja sam se vec jednom u zivotu bio iselio na Zapasd da pobegnem od fasizma u Srbiji kad aje Dr. Seselj bio dosao na vlast.
Bio sam reako sebi: Ako ovo djubre udje u vladu, emigriram.
Bejah ucinio tako.


Ali zivot se nasalio samnom.
Puzeci fasizam je dosao i na zapad, barem u EU, Nikad nije ni bio daleko.
A Srbija je preuzele najgore aspekte zapadnog nacina zivota.

Moja deca nemaju sansu nigde.
 
Pa sad, ja bih se, konkretno, najradije iselio iz Srbije pod stare dana - a ne "zbog dece" - jer mi je poznato kakvu zdravstvenu negu ova zemlja pruža starima.
Ali to baš ne deluje da će biti realno.

sama mogucnost zivota bez radikalskog sljama, daeko od 95% nasih sugradjana deluje primamljivo
 
Šta ovaj "čovek" priča... možda će da smanji plate na Vračaru, pa će biti više dece, a manje kučića..

Kako ga niko ne pita šta bi sa njegovim predizbornim obećanjem iz prošle zime da će mladi parovi dobijati bespovratno od države i do 50% iznosa za kupovinu stana, kuće, rešavanje stambenog pitanja... Niko više i ne pominje, a da, rat u Ukrajini, inflacija, ekonomski tigar nema ni za nove gaće..
 
Samo ne zaboravi da i slonove i tigrove je video u cirkusu ali ni jednog vuka još nije... i svi su mu se smejali a sad je ponovio još 4 puta istu priču... i onaj debilan kez i sjaj u očima na kraju kao da je nešto ne znam šta bitno svima ispričao 😄 znači psihijatrija bukvalno... teško nama jer se on mentalno srozava pred kamerama i mi svi svedočimo tome... Pusti to što od ranije znamo sa kim imamo posla on na svakoj novoj konferenciji prevaziđe samog sebe od prošli put... 😄

Teška će nam biti ova nova faza u kojoj je diktator sve luđi a svi ćute i pomno prate....
 
Gde tesko brt, 'si video temu Izbori - ljudi pricaju o proslosti, j'e im se za sadasnjost i buducnost. 😄 Sve im do Kosova ravno.
 
Možda nam je prošlost, tako tragična, svetlija od sadašnjosti.. kamoli od budućnosti..
 
Gde tesko brt, 'si video temu Izbori - ljudi pricaju o proslosti, j'e im se za sadasnjost i buducnost. 😄 Sve im do Kosova ravno.

Problem je kod te teme što je doživljavamo kao generičnu za sve moguće društvene teme... Pa i ja u nedostatku krivičnopravne teme jedva dočekam da filozofiram o nekom krivičnopravnom institutu pa makar to radio i tamo 😊 Ali da je smorila priča o ustašama, progonima i da su drugi uvek i samo gori, odavno je smorila...
 
Nije nikakav problem to ''filozofiranje'' o pravu (niti ga ja tako doživljavam). Problem su ove gluposti koje se drve a već su 1000 puta prežvakane i to uglavnom od članova koji nikada ni jedan atom svojih stavova i izjava neće korigovati. Te su sve te rasprave bespredmetne, retko ko u njih ulazi da bi nešto naučio ili promenio. A skreće se pažnja sa gorućih problema i bezobrazluka. Čini se da mnogim dokonim na toj temi ne smeta još 3 masna nameta koju nam režim potura od početka ove godine i još XY drugih koji će uslediti kao posledice ova 3.

Da stvar bude luđa, da se sutra povede proteste ili nemiri protiv režima zbog novih nameta i pokvarenštine, mnogi sa te teme bi bili prvi u redovima da osude ili ismeju taj izliv nezadovoljstva i borbe protiv režima. Kao što su ismevali i druge prethodne proteste i nemire.
 
,,,и како ћемо даље, ако се не оканемо истих глупости. А нисмо их се оканули.
 
Šta ovaj "čovek" priča... možda će da smanji plate na Vračaru, pa će biti više dece, a manje kučića..

Kako ga niko ne pita šta bi sa njegovim predizbornim obećanjem iz prošle zime da će mladi parovi dobijati bespovratno od države i do 50% iznosa za kupovinu stana, kuće, rešavanje stambenog pitanja... Niko više i ne pominje, a da, rat u Ukrajini, inflacija, ekonomski tigar nema ni za nove gaće..
Па шта се чуди председник, натрпао је људе из остатка земље у Београд због послова а у исто време је направио град који је урбанистички и функционално непријатељски настројен оснивању породице и рађању деце. Шта мислите колико ће младих да одложи осамостаљивање због поскупелих кирија и станова? Сам је причао како зграде до 4 спрата имају више деце него солитери па је опет нарокао солитерчине по БнВ, а и остали јачи пројекти су са више од 10 спратова. Дечијих садржаја по новим насељима има срамно мало, нигде ни пољане да се одигра фудбал. Негде је опасно шетати децу улицом због бахатих возача, опасно је возити их јавним превозом. Породичне куће ће изгледа бити само по руралнијој периферији. Направили су град где није могуће ићи колицима по многим општинама тротоаром, пре свега по Врачару, Вождовцу и Звездари, терају људе да улазе у јавни превоз на предња врата куда није могуће унети колица. Срамно мало се улаже у вртиће и школе. Многе општине немају педијатре по домовима здравља. Продаје се прича како наши неће да раде па се довлаче возали из Шри Ланке а наши возачи се стимулишу да иду у Швабију.
 
Сам је причао како зграде до 4 спрата имају више деце него солитери па је опет нарокао солитерчине по БнВ, а и остали јачи пројекти су са више од 10 спратова.
То је то кад се ј... мисли.

У реалном свету, ипак, донедавно су неке београдске општине биле у врху по наталитету (нпр. Звездара), па можда све то има везе с неким процесима које наш председник и није баш у стању да разуме.
 
Звездара, лошија инфраструктура и повољнија цена квадрата, привлачнија и доступнија младим паровима за оснивање породице од осталих напумпаних делова града. Слично је и са Батајницом, Сурчином, Борчом, Котежом. Миријевски венац је савршен за одгајање деце.
Последњу деценију форсира се прича и да у тим насељима треба подићи цену, "да зараде људи", правдајући председник трасу метроа.
 
Ето, решење је у лошијој инфраструктури :)

Шалу на страну, има ту понечега, а ја ћу да извучем своју стару формулу из рукава - далека сателитска насеља, вртни градови уз станице БГ воза и американизација са насељима са породичним кућама која гравитирају тим станицама, да се избегне тотална аутомобилизација и омогући повољан и одржив долазак у град.
 
Ето, решење је у лошијој инфраструктури :)

Шалу на страну, има ту понечега, а ја ћу да извучем своју стару формулу из рукава - далека сателитска насеља, вртни градови уз станице БГ воза и американизација са насељима са породичним кућама која гравитирају тим станицама, да се избегне тотална аутомобилизација и омогући повољан и одржив долазак у град.
Još samo da se kandiduješ na izborima.. da barem imamo za koga da glasamo..
 
Хех... Карло то исто причао годинама, па се на крају одсели.

Људи се, иначе, већ сами исељавају из града на далеку периферију - још један проблем је да су нам станови свеукупно мали и скучени за већу породицу, мене овај двоипособни (`бем ти ипособност и ко је измисли!) са нас четворо у њему већ стеже и притиска што реко Балашевић "као пегла" - и људи, природно, теже ка животу у кући. Али та сеоба је сасвим дивља и кроз неку годину закрчиће нам Газелу као ништа досад.

Ево најновији пример: колегиница и муж, уз државну помоћ породицама са децом, купили стан накрај Борче, једноипособан (sic!). И колико деце ће они укупно моћи да имају?

Добрим планирањем и улагањем у приградску железницу овде би се могло ићи проблему у сусрет, али и у корак са потребама становништва. Вин-вин.
 
Poslednja izmena:
Sve si u pravu, ali politika ove vlasti, koja ce ostati vlast jos decenijama, dijametralno je suprotna tvojim predlozima.

Ako se covek vec seli, bolje da ode sto dalje od Beograda.
 
Хех... Карло то исто причао годинама, па се на крају одсели.

Људи се, иначе, већ сами исељавају из града на далеку периферију - још један проблем је да су нам станови свеукупно мали и скучени за већу породицу, мене овај двоипособни (`бем ти ипособност и ко је измисли!) са нас четворо у њему већ стеже и притиска што реко Балашевић "као пегла" - и људи, природно, теже ка животу у кући. Али та сеоба је сасвим дивља и кроз неку годину закрчиће нам Газелу као ништа досад.

Ево најновији пример: колегиница и муж, уз државну помоћ породицама са децом, купили стан накрај Борче, једноипособан (sic!). И колико деце ће они укупно моћи да имају?

Добрим планирањем и улагањем у приградску железницу овде би се могло ићи проблему у сусрет, али и у корак са потребама становништва. Вин-вин.
Ako imaš love, mislim da bi ti bolja opcija bila da uzmeš neki mali stan, blizu tog u kojem živiš.. da ga onda izdaješ, a kad deca krenu na fax da ih ekspeduješ tu.. da oni imaju svoju privatnost, a da su blizu- da mogu kod mame na ručak, a i tata da nekad može, za svaki slučaj, da prekontroliše stvari ;) Ti i žena ćete onda imati veću komociju i mirniju glavu.. Bolje to nego da se kupuje kuća.. bićeš joj sluga.. eventualno neka vikendica van grada, ako baš voliš..
 
Море, далеко је факс... Али да, неће бити ич од куће - већ, додуше, имам половину једне, дефакто целу, али подалеко, у Врање :)
 
Uključila bih se u diskusiju, kako me ova tema generalno zanima, a i da dam komentar na osnovu svojih prijatelja, porodice, poznanika. Mladi ljudi (završili faks, počeli da rade, rade godinu dve...) su dosta vezaniji za Srbiju, nego na primer genracije njihovij roditelja, vise osecaju tu pripadnost. Lično poznajem 4oro kolega sa fakulteta koji su otišli na mastere u inostranstvo, završili ih i svi su se vratili i zaposlili u Srbiji. Kuma iz Australije koja je tamo već 30 godina i poslovno ima najviše kontakta sa ljudima iz exYu, lično zna na desetine porodica koje su se za stalno vratile u Srbiju. I mogla bih još da nabrajam primera, ali nema potrebe. Suština je da određeni broj ljudi prosto želi da živi u Srbiji, tu uključujem i sebe. Nemam problem da budem par godina poslom u inostranstvu, ali sa se vratim kući. Da, Beograd je u 2023. godinu ušao kao najzagađeniji grad, da političari nikad nisu bili gori. TV program se srozao na najniže moguće lestvice i prostakluk preovladava... Ali ti si taj koji bira svoj mikrosvet (ne moraš da pališ TV, možeš da biraš ono šta konzumiraš, u ovom vremenu je bar sve dostupno). Meni deluje da se kritična masa stvara, tu su mladi ljudi koji žele nešto da promene i to zaista. Ako svi odustanu nema ni promene. Kritičko mišljenje je važno, ali je važno i ne kukati samo već nešto preduzeti.
 
Vrh