Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Nije problem svaka želja da se ima potomstvo. Problem je u količini.

Ako svaki par ima po 3 ili više dece, populacija planete će nastaviti da raste.
Ako svaki par ima po 2 dece, populacija ostaje ista.
Ako svaki par ima po 1 dete, populacija se smanjuje.

Ja lično smatram da planeta jeste prenaseljena i da to ne samo da nije održivo, nego da treba da se radi na tome što jače i što pre. Što se dece tiče, najverovatnije ću imati ili jedno ili dvoje dece. Ne želim više od dvoje i iz brojnih drugih razloga, a ne samo zbog svojih ubeđenja o prenaseljenosti.

A što se tiče same prenaseljenosti, ne mislim da broj ljudi na Zemlji treba da bude 1 milijarda, ali ne mislim ni da je normalno da u vreme kada resursa biva sve manje, a broj poslova se smanjuje, da se ljudi množe ko životinje i da idu na to da nas bude 9 ili 10 milijardi koliko iznose procene. 3 do 4 milijarde je optimum, zavisno od toga kako računamo i kakve su projekcije budućih tržišta rada, ekonomije, sociologije, načina života itd... Ali definitivno nas je previše na planeti i definitivno bi nam bilo bolje u narednom periodu da nas je bar duplo manje.

Plus, nekorektno je i pogresno na mnogo nacina, da roditelj pravi vise dece nego sto moze da izdrzava i valjano odgaja i vaspitava.
Mene zabrinjava izražena neravnomernost (geografska i vremenska) uticaja globalnog zagrevanja na nosivost (carrying capacity) ekosistema različitih regiona. Paradoksalno, što se više Španija "ozelenjava", odnosno Hubei još više truje to se Španija brže i razornije aridifikuje od provincije Hubei koja ustvari samo trpi jače vremenske nepogode, a ostaje u istoj klimatskoj zoni. Mislim da će razlika u populaciji biti sve veća jer i pored stagnacije mnogoljudnih regija mi manji rapidno odumiremo (što nepovoljne društveno-ekonomske prilike samo pogoršavaju).

U svakom slučaju na*ebali smo big time, pa kako sad da ostaviš potomstvo u neizvesnoj budućnosti ako znaš da ne može da se bori protiv njih za ograničene resurse koje su oni već sad zauzeli, a naše oduzeli (prevelikim neravnomernim i asimetričnim negativnim uticajem)? Uz to, preživljavanje u novim uslovima je jedno, a međunarodni konflikti oko resursa drugo. Suočeni smo sa "savršenom olujom" (sudelovanje više faktora slabijeg utica koje dovodi do katastrofalnih posledica) što navodi na sumoran pogled na sadašnjost i jezivu budućnost.

Btw. negde je bio naveden podatak, na Diskaveriju mislim, da je Kina izlila više betona u prve dve decenije 21. veka nego ceo zapadni svet tokom celog 20. veka. To dovoljno govori ko je, i ko će biti glavni problem, ko bi mogao da mu se pridruži, a ko je i ko će biti još i veća žrtva, pa ako to nije dovoljno još i dužnički rob. Kako sad da se ne deprimiraš pre nego što išta uopšte i pokušaš da planiraš? Poražavajuće.

Па шта се чуди председник, натрпао је људе из остатка земље у Београд због послова а у исто време је направио град који је урбанистички и функционално непријатељски настројен оснивању породице и рађању деце. Шта мислите колико ће младих да одложи осамостаљивање због поскупелих кирија и станова? Сам је причао како зграде до 4 спрата имају више деце него солитери па је опет нарокао солитерчине по БнВ, а и остали јачи пројекти су са више од 10 спратова. Дечијих садржаја по новим насељима има срамно мало, нигде ни пољане да се одигра фудбал. Негде је опасно шетати децу улицом због бахатих возача, опасно је возити их јавним превозом. Породичне куће ће изгледа бити само по руралнијој периферији. Направили су град где није могуће ићи колицима по многим општинама тротоаром, пре свега по Врачару, Вождовцу и Звездари, терају људе да улазе у јавни превоз на предња врата куда није могуће унети колица. Срамно мало се улаже у вртиће и школе. Многе општине немају педијатре по домовима здравља. Продаје се прича како наши неће да раде па се довлаче возали из Шри Ланке а наши возачи се стимулишу да иду у Швабију.
To on samo opravdava smanjenje rashoda budžeta. A soliteri da su problem Rusija bi imala 14, a Kina 140 miliona. Not a big deal. Zavisi kako isprojektuješ kompletno okruženje, što se zove urbanizam. Gabarit objekta je samo jedan parametar. Logično je da na zapadu i kod nas višespratne zone imaju manje dece (zbog čega se i ne daje značaj na sadržajima namenjenim njima), ali to nema veze sa tipologijom objekata već sa tržištem nekretnina. U suburbiji može da obezbedi kuću sa dvorištem, što u drugoj krajnosti na Menhetnu neće dobiti ni da uloži milijarde.
 
Mene zabrinjava izražena neravnomernost (geografska i vremenska) uticaja globalnog zagrevanja na nosivost (carrying capacity) ekosistema različitih regiona. Paradoksalno, što se više Španija "ozelenjava", odnosno Hubei još više truje to se Španija brže i razornije aridifikuje od provincije Hubei koja ustvari samo trpi jače vremenske nepogode, a ostaje u istoj klimatskoj zoni. Mislim da će razlika u populaciji biti sve veća jer i pored stagnacije mnogoljudnih regija mi manji rapidno odumiremo (što nepovoljne društveno-ekonomske prilike samo pogoršavaju).
Globalne klimatske promene i mene brinu, svakako. Mislim da će to biti jedna od najvećih i najtežih muka za čovečanstvo u 21. veku. E sad, po meni, jedan od uzroka tih promena jeste i prenaseljenost planete i arčenje resursa. A jedno od rešenja jeste i to da oni koji nekontrolisano i nepromišljeno štancuju decu, malo smire doživljaj. Nažalost, većina takvih je i dalje intelektualno i kulturološki na nivou 19. veka tako da će morati da prođe još bar nekoliko decenija pre nego što shvate da time em uništavaju svet, em uništavaju živote sebi i svom detetu. I da nema potrebe praviti čopore jer nije ovo srednji vek pa da ih bolesti kose ili da ih jure lavovi ili strani osvajači ili Drekavci ili šta god to bilo u šta veruju sve te opičene kulture. Ovo ne znači da su samim tim druge kulture i regije sveta oslobođene bilo kakve odgovornosti. Samo što kad god se priča o konzumaciji resursa i ekologiji, često se mnogi hvataju za nacije koje su manje brojnije ali razmaženije, a retko ko za ove koje su više brojnije, ali zato imaju plemenski mentalitet i štancuju decu koju ne mogu da izdržavaju. A po meni, odgovorni su i jedni i drugi. I treba to isticati. Pogotovu što danas 80% ljudi na svetu ima zadovoljavajuć pristup informacijama i mogućnost da se obrazuju i koriguju, ali neki jednostavno ne žele.
U svakom slučaju na*ebali smo big time, pa kako sad da ostaviš potomstvo u neizvesnoj budućnosti ako znaš da ne može da se bori protiv njih za ograničene resurse koje su oni već sad zauzeli, a naše oduzeli (prevelikim neravnomernim i asimetričnim negativnim uticajem)?
Slažem se. Zato i ja samo pravljenje dece doživljavam vrlo ozbiljno, i isto očekujem i od drugih. Pogotovu ako delimo iste budžete i ista javna dobra. Zato i kad ih budem imao, pored toga što ih neću praviti previše, potrudiću se da im obezbedim sve što im je potrebno za normalan život, a pre toga i iznad toga, potrudiću se da ih spremim i obučim za život najbolje što mogu. Jer mislim da je davanje i stvaranje života jedna od najodgovornijih stvari na svetu. I zato ću uvek biti protiv divljaka i kromanjonaca koji to rade ''kao na traci'' a kao rezultat često imaju ili mrtvu decu, ili degenerike, ili mučenike koji provedu život u bedi i nesreći.
Uz to, preživljavanje u novim uslovima je jedno, a međunarodni konflikti oko resursa drugo. Suočeni smo sa "savršenom olujom" (sudelovanje više faktora slabijeg utica koje dovodi do katastrofalnih posledica) što navodi na sumoran pogled na sadašnjost i jezivu budućnost.

Btw. negde je bio naveden podatak, na Diskaveriju mislim, da je Kina izlila više betona u prve dve decenije 21. veka nego ceo zapadni svet tokom celog 20. veka. To dovoljno govori ko je, i ko će biti glavni problem, ko bi mogao da mu se pridruži, a ko je i ko će biti još i veća žrtva, pa ako to nije dovoljno još i dužnički rob. Kako sad da se ne deprimiraš pre nego što išta uopšte i pokušaš da planiraš? Poražavajuće.
Gandi je svojevremeno rekao ''There is enough in the world for everyone's need. But not enough for everyone's greed''. To je jedna od mojih omiljenih izreka odnosno citata, jer je tako kratka a tako tačna. I uvek relevantna. Tj biće sve relevantnija kako ljudska rasa bude sve obesnija i sluđenija, a resursa sve manje i manje.
 
@Bender Rodriguez, на многим темама захтеваш више активизма а мање филозовирања. На овој теми често најављујеш свој активизам по формули "два за одржање". Па реко да те питам, кад планираш да кренеш у акцију. :)
 
U narednim godinama. Imam ja tu jos jedno bar 10 godina fore, ali svakako necu cekati toliko.

Mora dete od necega i da se nahrani, obuce i skoluje. A danas se sve radi i smislja tako da obican covek ima samo za egizstenciju, poneko jeftino nezadovoljstvo i nista preko toga. Radi se na tome da se srednja klasa ubije, a niza klasa pretvori u roblje.

Inace, da budemo nacisto, ja nikada nisam pozivao na aktivizam u vidu pravljenja dece. Stavise, to mi je jako degutantno i odbojno, to odmah docekujem na volej.
 
Uključila bih se u diskusiju, kako me ova tema generalno zanima, a i da dam komentar na osnovu svojih prijatelja, porodice, poznanika. Mladi ljudi (završili faks, počeli da rade, rade godinu dve...) su dosta vezaniji za Srbiju, nego na primer genracije njihovij roditelja, vise osecaju tu pripadnost. Lično poznajem 4oro kolega sa fakulteta koji su otišli na mastere u inostranstvo, završili ih i svi su se vratili i zaposlili u Srbiji. Kuma iz Australije koja je tamo već 30 godina i poslovno ima najviše kontakta sa ljudima iz exYu, lično zna na desetine porodica koje su se za stalno vratile u Srbiju. I mogla bih još da nabrajam primera, ali nema potrebe. Suština je da određeni broj ljudi prosto želi da živi u Srbiji, tu uključujem i sebe. Nemam problem da budem par godina poslom u inostranstvu, ali sa se vratim kući. Da, Beograd je u 2023. godinu ušao kao najzagađeniji grad, da političari nikad nisu bili gori. TV program se srozao na najniže moguće lestvice i prostakluk preovladava... Ali ti si taj koji bira svoj mikrosvet (ne moraš da pališ TV, možeš da biraš ono šta konzumiraš, u ovom vremenu je bar sve dostupno). Meni deluje da se kritična masa stvara, tu su mladi ljudi koji žele nešto da promene i to zaista. Ako svi odustanu nema ni promene. Kritičko mišljenje je važno, ali je važno i ne kukati samo već nešto preduzeti.

Kakav mikrokosmos.
Prica o mikrokosmosu je stara (malo)gradjanska fantazija.
Oni ljudi, a bice ih mnogo, koji se razbole i umro od ovog zagadjenja, kakav je njihov mikrokosmos?

Iz Beograda treba pobeci jer vecina gradjana uziva u ovakvom stanju, zadovoljna u svom "mikrokosmosu".
I bekstvo je neka akcija i to je neki izraz pobune.
 
U narednim godinama. Imam ja tu jos jedno bar 10 godina fore, ali svakako necu cekati toliko.

Inace, da budemo nacisto, ja nikad nisam pozivao na aktivizam u vidu pravljenja dece. Stavise, to mi je jako degutantno i odbojno, to odmah docekujem na volej.

Ako je neki grad children unfriendly, to je Beograd.
I NS je bolji za to.

Pokusavam da naucim svoju decu da ce u buducnosti imati manje, da ce biti gore nego sada.
Da ce morati da se kolju za resurse.
Nece to biti trka mladih obrazovanih pacova za karijere, trka koju gledamo vec 20 godina po firmama.
To ce biti za hranu, za vodu.
Skola i obrazovanje nece nista doneti.
Treba da znaju neki zanat.

Sinu pricam o ljudima koji su bili ranjeni, polumrtvi, pa su se borilii preziveli.
Ovkkve filmove preporucujem, oni jasno govore o bedi belog coveka.




Sa jedne strane se radujem. Dozivao sam pocetak kraja civilizacije i sistema koji mrzim.
Sa druge strane. Mojoj porodici bice tesko, vec jeste.
Dijalektiku moram da prihvatim, kao skupu taksi voznju.
 
Poslednja izmena:
Cela Srbija je children unfriendly sa aspekta uslova. A kapitalizam, konzumerizam i industrija precenjenih igracaka i pomodarstva (cak i za decu) dodatno to otezavaju. Ne samo u Srbiji nego globalno.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: MC_
Pokusavam da naucim svoju decu da ce u buducnosti imati manje, da ce biti gore nego sada.
Da ce morati da se kolju za resurse.
Nece to biti trka mladih obrazovanih pacova za karijere, trka koju gledamo vec 20 godina po firmama.
To ce biti za hranu, za vodu.
Skola i obrazovanje nece nista doneti.
Treba da znaju neki zanat.

Sinu pricam o ljudima koji su bili ranjeni, polumrtvi, pa su se borilii preziveli.
A, znaci "anksiozni poremecaj" pristup. P' dooobro.
 
Nije ništa Srbija više "unfriendly" nastrojena nego zapad. Ovde čak žive po 3 generacije u stanovima tako da su tu baba i deda za decu
Tamo vlada individualizam, ljudi naprave decu pa moraju sami da se snadju za sve. Ako treba neka pomoć 15 evra po satu...
Toga je sve manje kod nas.
Na Vracaru je recimo isto kao na zapadu.
Postoje babe koje se hvale da su dame i da ne pomazu oko unuka.
 
U narednim godinama. Imam ja tu jos jedno bar 10 godina fore, ali svakako necu cekati toliko.

Mora dete od necega i da se nahrani, obuce i skoluje. A danas se sve radi i smislja tako da obican covek ima samo za egizstenciju, poneko jeftino nezadovoljstvo i nista preko toga. Radi se na tome da se srednja klasa ubije, a niza klasa pretvori u roblje.

Inace, da budemo nacisto, ja nikada nisam pozivao na aktivizam u vidu pravljenja dece. Stavise, to mi je jako degutantno i odbojno, to odmah docekujem na volej.
Да онда ни ја не будем несхваћен. Деца се не праве ради популационе политике, нити било какве друге политике. Деца се праве због усађене жеље за потомством, жељом да ииза нас нешто остане кад одемо са овог света, жељом да испуне наш живот и слично.
И да, варка је да ће те деца финансијски угрозити. Али извесна жртва мора свакако постојати, страдаће твоје слободно време и због тога ћеш морати да се одрекнеш неких задовољстава, пошто сам сигуран да ћеш бити одговоран родитељ. Они неодговорни могу и то да сачувају, али са друге стране такви веровано и не требају децу. Ако мене питаш жртва се вишеструко исплати.
 
Oni ljudi, a bice ih mnogo, koji se razbole i umro od ovog zagadjenja, kakav je njihov mikrokosmos?

Iz Beograda treba pobeci jer vecina gradjana uziva u ovakvom stanju, zadovoljna u svom "mikrokosmosu".
I bekstvo je neka akcija i to je neki izraz pobune.
Može se pričati o tome kakav je njihov mikrokosmos bio pre nego što su umrli od zagađenja (da li su umrli među najbližima sa kojima dele iste vrednosti ili sami par godina kasnije nadisani svežeg vazduha).

Možda malo ekstremno zvuči ali opet meni malo ekstremno deluje i tvoj stav.

Pobuna kao takva ima prizvuk "Želim promenu zato se bunim" , tu gde sam želim da se nešto promeni, međutim bekstvo jeste akcija(u smislu menjanja sredine) ali ne bih rekla da je pobuna, već naprotiv - pomirenost sa situacijom da je tako kako je i da nema drugog izlaza...
 
Da ce morati da se kolju za resurse.
Nece to biti trka mladih obrazovanih pacova za karijere, trka koju gledamo vec 20 godina po firmama.
To ce biti za hranu, za vodu.
Skola i obrazovanje nece nista doneti.
Treba da znaju neki zanat.

Sinu pricam o ljudima koji su bili ranjeni, polumrtvi, pa su se borilii preziveli.

Sa jedne strane se radujem. Dozivao sam pocetak kraja civilizacije i sistema koji mrzim.
Sa ovim delom se već slažem. Treba biti pripremljen na svaki mogući, pa i apokaliptični scenario.
Na sreću imam kuću, baštu i dva bunara. Za samoodrživost bi mi trebalo još kombinacija toplotnih pumpi i solarnih kolektora. Ne koristim trenutno jer još apokalipsa nije došla i za razliku od tebe takav scenario me ne bi ni malo radovao, ja bih i dalje da živim svoj regularan život, radim i zarađujem u firmi i sve što život u savremenom društvu donosi.
Pohvalno za vaspitanje sina, trebalo bi da se više ugledamo na naše pretke, imamo na šta.
 
Može se pričati o tome kakav je njihov mikrokosmos bio pre nego što su umrli od zagađenja (da li su umrli među najbližima sa kojima dele iste vrednosti ili sami par godina kasnije nadisani svežeg vazduha).

Možda malo ekstremno zvuči ali opet meni malo ekstremno deluje i tvoj stav.

Pobuna kao takva ima prizvuk "Želim promenu zato se bunim" , tu gde sam želim da se nešto promeni, međutim bekstvo jeste akcija(u smislu menjanja sredine) ali ne bih rekla da je pobuna, već naprotiv - pomirenost sa situacijom da je tako kako je i da nema drugog izlaza...
Bekstvo je najnizi oblik pobune jer znaci promenu sopstevnog stanja.
Ali je ipak pobuna.
Daleko bednije je zatvaranje u mikrosvet.
Cela Srbija uziva u zagadjenom vazduju zamisljajuci da PM2.5 cestice ne mogu da prodru u njihove mikrosvetove.
Bilo ko, ko je ucinio ma sta protov ovog stanja, makar i samo pobegao, je ljudski i moralno iznad nas koji ovo trpimo.
 
Sa ovim delom se već slažem. Treba biti pripremljen na svaki mogući, pa i apokaliptični scenario.
Na sreću imam kuću, baštu i dva bunara. Za samoodrživost bi mi trebalo još kombinacija toplotnih pumpi i solarnih kolektora. Ne koristim trenutno jer još apokalipsa nije došla i za razliku od tebe takav scenario me ne bi ni malo radovao, ja bih i dalje da živim svoj regularan život, radim i zarađujem u firmi i sve što život u savremenom društvu donosi.
Pohvalno za vaspitanje sina, trebalo bi da se više ugledamo na naše pretke, imamo na šta.
Nadam se da ce "regularnim zivotima" krvavljenju po firmama i savremenom zivotu uskoro doci kraj.
Zapravo, kraj se vec nazire.
Na nama je da se spustimo meko ili da poginemo u tom procesu.

Ima li ista odvratnije od ispijanja kapucina iz soljica u firmi?
Ima li ista odvratnije od sastanaka managementa?
 
И да, варка је да ће те деца финансијски угрозити.
Sa ostatkom posta se slažem, ali sa ovim prosto ne mogu. Ja već živim tako da mi do dana pred platu ostane između 0 i maksimalno par hiljada dinara (zavisno od situacije i slučaja) tako da bilo kakva ideja o nekom akumuliranju štednje kroz plate postaje vrlo nategnuta priča. A tek kada se na to doda i dete, računica se drastično menja, i ide se na nulu ili u minus.

Evo danas sam baš birao poklon za jedan rođendan na koji idem iz čistog osećaja obaveze i poštovanja prema poznanicima, inače mi se uopšte ne ide u igraonicu da slavim rođendan bebi jer smo u moje vreme to radili po stanovima, ne po fensi precenjenim izveštačenim igraonicama. Elem, ono je nenormalno. Ne kažem da ne može da se nađe ništa povoljno, ali kažem da ima i jako puno isfoliranih fensi stvari koja se nabijaju decu u usta i mozak kroz razne pokvarene metode marketinga i ''influensera'' tako da se od malena navikavaju da priznaju samo brendirano. Ono, jeste se i moja generacija pržila na LEGO više nego na bilo šta drugo, ali nije bilo momenata da ''ne priznajemo'' druge igračke ako nisu neki ultra brend.

To je samo što se igračaka tiče. Tu su zatim i odeća, obuća, hrana, vrtić i predškolsko, posle u toku škole onaj đački dinar (mda, dinar, pa puta nekoliko hiljada...), zatim udžbenici svih vrsta (jer danas svaka pajserčina u prosveti ima svoje prohteve i svog sponzora čiji udžbenik jedino priznaje), pa sport, pa hobi, pa posle džeparci za izlaske...

Možda je sad tu do semantike, možda ti i ja drukčije tumačimo reč ''finansijski ugroziti'', ali ne znam evo, meni koji u zadnje dve godine živim tako što pred isplatu prebrojavam nekad poslednje hiljadarke a nekad i poslednje stotine (thanks @Kinezi koji se igraju sa virusčinama @Capitalism @Putin @Vučić @Inflacija @Moja generacija Štokholmaca i zombija) uopšte nije svejedno da li ću na takvo st(r)anje svakog meseca da dodam još 20 - 30 hiljada više na već jedva održiv kućni budžet i finansijski trend.
 
Poslednja izmena:
Nadam se da ce "regularnim zivotima" krvavljenju po firmama i savremenom zivotu uskoro doci kraj.
Zapravo, kraj se vec nazire.
Na nama je da se spustimo meko ili da poginemo u tom procesu.

Ima li ista odvratnije od ispijanja kapucina iz soljica u firmi?
Ima li ista odvratnije od sastanaka managementa?
Mislim da bih mogao da nabrojim minimum deset hiljada odvratnijih stvari.
A ja pritom nisam neki ljubitelj kapucina.
 
Ne razumem sta bi u apokalipticnom scenariju znacila “kuca, basta, i dva bunara”?

Iskustvo iz prethodnih ratova na ovim prostorima pokazuje da ce vam — cim se slomi red i poredak — svaka vojska, banda, i klan koja prodje pored vase kuce oteti hranu.

Vi nikada ne mozete imati toliko resursa koliko ima izgladnelih koji ce zeleti da vam ih otmu. Ustvari, za slucaj apokalipse, mozda bi najbolje bilo naoruzati se do zuba. Sve ostalo mozete oteti oruzjem.

Slazem se sa MC, ako sam ga dobro shvatio, da je neophodno popravljanje drustva i da mikro resenja prosto nisu dovoljna. Zagadenje vazduha je zaista pitanje gde je potrebna drustvena saradnja a ne individualna resenja, a takva su i mnoga druga pitanja, npr bezbednost u saobracaju, suzbijanje kriminala, kao i zastita od napada zivotinja.

Nisam shvatio zasto vise komentatora ovde veruje da nam preti apokalipsa? Pitam zato jer ja nagovestaje apokalipse ne prepoznajem, a iskreno me zanima gde ih drugi vide?
 
U slučaju sloma poredka i apokalipse?
The walking dead metoda jedino može spasiti pojedinca.
Stvoriti zajednicu oko sebe i čoporativno se braniti.
 
U slučaju sloma poredka i apokalipse?
The walking dead metoda jedino može spasiti pojedinca.
Stvoriti zajednicu oko sebe i čoporativno se braniti.
Tacno. Ali kako?
Konzumerizam mi je uzeo najbolje prijatelje.
Druzenja su zamenili odlaskom U TC-ove ili na zabave u firmi.
 
Sa ostatkom posta se slažem, ali sa ovim prosto ne mogu. Ja već živim tako da mi do dana pred platu ostane između 0 i maksimalno par hiljada dinara (zavisno od situacije i slučaja) tako da bilo kakva ideja o nekom akumuliranju štednje kroz plate postaje vrlo nategnuta priča. A tek kada se na to doda i dete, računica se drastično menja, i ide se na nulu ili u minus.

Evo danas sam baš birao poklon za jedan rođendan na koji idem iz čistog osećaja obaveze i poštovanja prema poznanicima, inače mi se uopšte ne ide u igraonicu da slavim rođendan bebi jer smo u moje vreme to radili po stanovima, ne po fensi precenjenim izveštačenim igraonicama. Elem, ono je nenormalno. Ne kažem da ne može da se nađe ništa povoljno, ali kažem da ima i jako puno isfoliranih fensi stvari koja se nabijaju decu u usta i mozak kroz razne pokvarene metode marketinga i ''influensera'' tako da se od malena navikavaju da priznaju samo brendirano. Ono, jeste se i moja generacija pržila na LEGO više nego na bilo šta drugo, ali nije bilo momenata da ''ne priznajemo'' druge igračke ako nisu neki ultra brend.

To je samo što se igračaka tiče. Tu su zatim i odeća, obuća, hrana, vrtić i predškolsko, posle u toku škole onaj đački dinar (mda, dinar, pa puta nekoliko hiljada...), zatim udžbenici svih vrsta (jer danas svaka pajserčina u prosveti ima svoje prohteve i svog sponzora čiji udžbenik jedino priznaje), pa sport, pa hobi, pa posle džeparci za izlaske...

Možda je sad tu do semantike, možda ti i ja drukčije tumačimo reč ''finansijski ugroziti'', ali ne znam evo, meni koji u zadnje dve godine živim tako što pred isplatu prebrojavam nekad poslednje hiljadarke a nekad i poslednje stotine (thanks @Kinezi koji se igraju sa virusčinama @Capitalism @Putin @Vučić @Inflacija @Moja generacija Štokholmaca i zombija) uopšte nije svejedno da li ću na takvo st(r)anje svakog meseca da dodam još 20 - 30 hiljada više na već jedva održiv kućni budžet i finansijski trend.

Ne plasi se @Bender Rodriguez . Iskreno ti kazem. Deca su jeftina dok su mala.Mozda 100E mesecno. Ako se zadovoljava samo sisom, kao neke bebe, onda skoro samo pelene. Nisu ni pelene jeftine, ali nekako se postigne. Gde su dvoje roditelja, tu ima mesta jos i za bebu. A velika je stvar da stvoris novo ljudsko bice. Ne dozvoli da te neka sicardzijska racunica omete. Posle ce biti kasno. Nije t osmao bioloski sat kod zena. Kad covek dodje u odredjene godine, samom sebi posane cilj i vis ene moze da ima decu, niej su stanju, psihicki. Mislim moze d anapravi, ali nije u stanju d aim se posveti ili to cini na los nacin.
 
MC wrote : ,, ...Mislim moze da napravi, ali nije u stanju da im se posveti ili to cini na los nacin.... ,,

Loše misliš , nije stvar u posvećivanje, čak šta više može na još bolji način jer u starijim godinama kristalno jasno šta jeste bitno a šta nije Što u mladim godinama je malko zamućeno ...
Problem je u ženi , ona u poznijim godinama NE može, pa nadoknadjuje ,,skupljim,, standardom življenja.
To naknadno učiniti sa ,,mladjom,, vuče gomilu dr. otežavajućih pratećih problema. Itd. ( Otvara se pitanje bigamije)

Na kraju tu je i strah kako ostaviti ne doraslo dete da bude ,,siroče,, a trebaš mu da postane odrasli čovek.
I tu civilizacijski beli čovek naj više i greši ... bolje je da dete bude i siroče nego da ga nema...

Ispoštovati imperativ nagona ljudskosti (usadjeno od Boga) jeste produženje vrste a mi mu se suprotstavljamo i djelujemo kao bolest raka u telu, sami sebe jedemo.
 
Ima li ista odvratnije od ispijanja kapucina iz soljica u firmi?
Ima li ista odvratnije od sastanaka managementa?
Što reče @Defke , ima baš dosta toga odvratnijeg. Zar ne treba da se poštuju različitosti ? Pogotovo ako te ne ugrožavaju. Zašto tebi smeta što neko voli da pije kapućino u frimi? Ti ga nemoj piti. Ne sviđaju ti se sastanci menadžmenta ? Nemoj biti na istim. Zašto kažeš da ako ti se ne sviđa život u Srbiji treba da samo promeniš lokaciju, a kada se radi o ovim stvarima, kažeš da su najodvratnije i želiš da nestanu umesto da samo promeniš ti svoju lokaciju (radno mesto ) malo mi je to kontradiktorno. Neko nije imao lepo iskustvo na radnom mestu...
Konzumerizam mi je uzeo najbolje prijatelje.
Druzenja su zamenili odlaskom U TC-ove ili na zabave u firmi.
A ni sa prijateljima... Logično je da svako negde pođe od sebe i da gleda iz svoje perspektive, ali to što se tebi tako zadesilo, ne znači da ne postoje druženja i dalje i to daleko od TC-ova. Samo treba naći ljude. Neko ko se razočara, gleda da promeni sredinu i to je okej, ali ne inputirati ostalima da ako se ne osećaju tako nisu dovoljno ''pobunjenički nastrojeni"...
 
Vrh