Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Država baš ništa ne radi na ravnomernom regionalnom razvoju i to je problem Srbije a ne Rusa...
Ali ni dolazak rusa neće uraditi ama baš ništa na tom polju. Ta dva nemaju veze jedno s drugim. Skoro svi ovde samo slepo gledaju u podatak i naslov: ''Srbija svake decenije manja za XY hiljada ljudi''. Skoro niko ne gleda dalje od toga. Mnogi ljudi su postali kolektivno ubeđeni da što veća populacija - to bolji život i to bolja ekonomija. Što uopšte, ali uopšte nije pravilo.

Primećuje se i ta neka crta demografske fanatičnosti i isključivosti kod nekih ljudi ovde. Ne mislim na tebe, mislim to je valjda očigledno. Nego kažem usput, da se vidi opsesija nekih ljudi tom nekom naopakom filozofijom da sve u životu treba da bude podređeno štancovanju dece i jačanju brojnosti svoje populacije. To je fundamentalno naopak i neodrživ pristup. I gde još nije pukao, pući će pre ili kasnije. A pukne svuda, jer pre ili kasnije svi uvide naopakost toga. Samo što neki uvide pre a neki kasnije.
Popis je pokazao priliv ljudi ka 2 velika grada, BG i NS i pre dolaska Rusa...
Da. A sa Rusima će biti još gore. Jer grad preopterećen i pre dolaska 100.000 Rusa će sa njihovim dolaskom postati opterećeniji još više.
Eto neću dalje, da ne bude da sam mrzitelj nekih drugih, ali oni su ipak najsličniji nama...

Cenim da individualno treba posmatrati i da sigurno ima i pripadnika Islama koji mogu da se potpuno integrišu u naše društvo i budu korisni i lojalni članovi društva. Ne treba imati predrasude, al kad čuješ jezik blizak srpskom, prosto ti je nekako toplo oko srca. ☺️
Taj ugao gledanja mogu da razumem, zaista. Svakako nema potreba da mi neko objašnjava zašto mu je draže da dođe XY Rusa nego XY Arapa ili Indusa. I do neke tačke, ja sa time i mogu da se složim. Da je u Srbiju došlo do sad 20.000 Rusa, ja ne bih imao problem s time. Ali problem je što ih je došlo preko 100.000 i dolaziće ih još. Dakle, do neke tačke, oni su svakako dobrodošli. Posle neke tačke prosto nisu, barem ne meni. Čak i da stavimo na stranu druge razloge zašto to mislim, i fokusiramo se samo na količinu - ako se ja nalazim u čamcu koji jedva nosi mene i još 20 ljudi, i dođe još 10 Rusa koji bi da uđu kod nas a jasno je da ćemo svi potonuti... da li je zločin ili mržnja ako ovih odnosno nas 21 u čamcu odbijemo da primimo ovih 10 spolja? Šta je bolja situacija, ona u kojoj čamac sa 31 osobom počinje da tone, ili ona u kojoj 10 ljudi ne ulazi u taj čamac nego mora da traži drugi?

I da, naravno da ima ljudi iz svake zemlje sveta koji mogu da se integrišu u drugu kulturu i zemlju. Dobro, osim možda ljudi iz Avganistana. :unsure:😁 pošto taj kutak sveta zaista jeste... poseban... Ono je bukvalno rčma sveta kojoj nema pomoći. 😁 Elem, svakako da većina nacija ima normalne ljude. Samo što ja mislim da neke imaju više a neke manje. Pa samim tim, i stepen uspešne integracije migranta nije isti kod svake nacije odnosno kod svake grupe migranata. Samim tim, ja nemam problem sa nekom porodicom iz Sirije koja normalno živi na Vidikovcu još od početka 2000ih (navodim primer koji sam lično čuo). Ali imam problem kada ovamo dođe 10.000 migranata mesečno koji ilegalno prelaze granicu i traže azil. A svi do jednog nemaju nijedan dokument kod sebe ali svaki ima - po nožić. :D I svi kokodaču da su iz Sirije, a kada bi svi bili iz Sirije, ta zemlja bi bila ispražnjena još pre 10 godina, s obzirom na to koliko njih tvrdi da je pobeglo odande. E s takvima naravno da imam problem. A pogotovu imam problem kada maltretiraju naše ljude ili prave probleme. Što je u Beogradu redovno stanje oko bivše Železničke stanice, u Krnjači, a van Beograda u Somboru, Subotici, Apatinu i mnogim drugim mestima uz granicu sa EU.
Budem ja i sam sebi dostavljač sve češće... paprene cene me teraju na to
(y)
I uglavnom dolaze učeni i sposobni ljudi koji su već napravili neke pozicije, nisu neke dangube...
Uglavnom ne znači svi. Ako će posle dolaska 100.000 običnih Rusa i Ukra u Srbiju, meni u paketu sa njima da stigne i par hiljada kriminalaca i/ili propaliteta, ja na to kažem - za**bi.
Drugo, nije stvar samo s kakvim titulama i znanjem oni dolaze. Prosto, ako je čamac prepun ili nije održiv ako još neko u njega uđe, savršeno je nebitno da li će ući Isus ili Hitler. Čamac tone u svakom slučaju, i svi u njemu nadrljavaju. U ovom slučaju, čamac su Beograd, Novi Sad i Niš. Jer nebitno što su delovi Srbije pusti - oni su prepuni i preopterećeni. A uprkos Rusofilima i njihovim fantazijama, neće Aljoša po dolasku u Beograd da ide sa ženom da traži srpsko selo gde ima optiku i odakle može da vodi svoj IT biznis. J' mu se baš da traži. :LOL: Ostaće u Beogradu i načvoriće se negde na Vračaru. I velike su šanse da će svako imati po kola, i on i ženče i đeca čim napune 18.
 
Poslednja izmena:
Ne znam da li tonemo sa njima ili oni bustuju našu ekonomiju...

Šta ti predlažeš onda? Koji je tebi prihvatljiv broj Rusa i kakve mere bi preduzeo da sprečiš dalja useljavanja ili odobrenje boravka... Niko od njih nema državljanstvo, mnogi idu na viza run svakih mesec dana ili 90 dana, ne znam tačno, ako je reciprocitet, trebalo bi na 30 a ima i onih koji su se vratili u Rusiju ili nastavili dalje, ispratio sam par vlogera... To što ih je ušlo toliko, ne znači da će svi ostati...

Tako da ne znam koji je tvoj predlog, rampa za sve odmah, uvesti vize, ne puštati u zemlju ili ne odobravati boravak i registracije firmi... Ne misliš li da smo već toliko s*ebani da nema tih (nenaoružanih) Rusa koji mogu dublje da nas bace u ponor, sem što će kolaps u saobraćaji sa njima biti gori. Iako je pitanje koliko od njih vozi i kada i gde... Nisam siguran da baš Rusi stoje zaglavljeni u špicu od Genexa ka Autokomandi u 17h radnim danom po sat vremena... Sigurno je da utiču i oni na to, ali pitanje je u kojoj meri... Al za sve drugo, ne vidim neki problem...
 
Oni i ako bustuju nešto, bustuju samo privremeno. Drugo, postojanje pozitivnog boost-a u jednom aspektu ne znači da neće do boost-a negativnog u drugom aspektu. Ja na ovu zemlju gledam i sa aspekta individualizma i sa aspekta kolektivizma. I sa aspekta ekonomije, i demografije, i sociologije, i kvaliteta života, i urbanizma, prosto svega. I za razliku od mnogih ludaka koji u ovom masovnom dolasku Rusa odlučuju da vide samo one kategorije gde će (kao) doći do boljitka, ja ''odzumiram'' sliku pa gledam i one kategorije gde će doći do pogoršanja. Meni je kao nekome ko je istovremeno i individua i deo kolektiva, smešno da gledam neke parametre koji se tiču samo i samo kolektiva. Pa da isto tako gledam i slušam demograf-fanatike kada mi kažu ''e, ali biće nam Srbija brojnija za XY na sledećem popisu ako primimo Ruse''. Pa? Msm to je kul ali zabole me uvce za popis i za privid stanovništva koje zapravo nije naše već samo živi ovde. Nije moj život vezan samo za kolektivne stvari i kolektivne uspehe niti mi je rešavanje bele kuge u Srbiji prioritet u životu. Niti će najezda Rusa to pa rešiti.
Šta ti predlažeš onda? Koji je tebi prihvatljiv broj Rusa i kakve mere bi preduzeo da sprečiš dalja useljavanja ili odobrenje boravka... Niko od njih nema državljanstvo, mnogi idu na viza run svakih mesec dana ili 90 dana, ne znam tačno, ako je reciprocitet, trebalo bi na 30 a ima i onih koji su se vratili u Rusiju ili nastavili dalje, ispratio sam par vlogera... To što ih je ušlo toliko, ne znači da će svi ostati...
Pa predlažem nešto slično što predlaže i anarhista Kailan kada priča o spoljnoj politici - okretanje leđa Rusiji. Samo što je on malo lic... ovaj, dvosmislen u svojim stavovima, pa tako njemu nije problem da s jedne strane kaže ''Ruskoj državi treba okrenuti leđa'' a na drugoj temi da kaže ''daj bože da nam dođe što više Rusa''. Ne. Ja za razliku od njega ne želim da budem ni deo Ruske gubernije kojom digiruje Kremlj, ali ni deo Ruske populacije i teritorije kojom će da diriguje njeno stanovništvo. Jer svet i istorija su dovoljno puni slučajeva neuspelih masovnih egzodusa i pokušaja stvaranja multi-kulti-smuti-pa-prospi zemalja koji su se završili fijaskom, da znam da se ne igram sa time. Odnosno da bar u toku jedne decenije ne puštam u zemlju više od 50.000 stranih državljana ako imaju nameru ili indicije da žele da trajno ostanu ovde.
Ne misliš li da smo već toliko s*ebani da nema tih (nenaoružanih) Rusa koji mogu dublje da nas bace u ponor
Pa zapravo, ne mislim.

Što se Ruskih automobilista tiče, ima ih itekako, kako da ih ne bude. Otkako je počeo fijasko sa Okom ćoravim i svim pratećim pojavama vezanim za njega, o čemu redovno pričamo na temi Bahato parkiranje, sve češće gledam u tablice automobila dok idem kroz grad. Ne da bukvalno gledam samo to, ali bacim pogled, a posebno mi privuče pažnju kada uvidim tablicu koja nije srpskog formata, što se jelte lako prepozna i zapazi. I mogu da kažem da ima baš dosta sa Ruskim tablicama. Naravno, ima i Rusa koji koriste prevoz, jer da ih nema, ne bih čuo Ruski i u prevozu. Dakle - ne, svakako nisu svi oni automobilisti. Ali ima ih i jako puno automobilista, to znam još od ranije, da mnogi Rusi čim mogu, odmah se dokopavaju automobila i posle ih se više nikada ne odriču.
 
Poslednja izmena:
Niko ne tvrdi da je povećanje populacije nužno jedino rešenje za dalji ekonomski razvoj, ali se zaboravlja jedna stvar:

Kada populacija u Evropi opada, ona istovremeno stari. Ako je demografska struktura takva da je % starijeg stanovništva, koje ne radi i izdržava se kroz penzioni fond, približan % radnosposobnog stanovništva, koje svojim radom puni budžet, to naprosto vodi u kolaps.

Zbog toga su ove migracije (zadrže li se srećom) mladih ljudi i najbitnije (uz činjenicu da su nam jezički i verski bliski, pa će se lakše uklopiti).
 
Jašta. Rusi su poznati po sjajnim demografskim karakteristikama i praksama, pa samo još oni fale Srbiji da je nauče kako da i ona reši svoju belu kugu.

Ono što mi nismo uspeli da rešimo - rešiće nam Rusi.
 
Jašta. Rusi su poznati po sjajnim demografskim karakteristikama i praksama, pa samo još oni fale Srbiji da je nauče kako da i ona reši svoju belu kugu.

Ono što mi nismo uspeli da rešimo - rešiće nam Rusi.
Ja to nisam rekao, rekao sam da se prilivom mlađe populacije poboljšava demografska slika jer se povećava % zastupljenost radnosposobne populacije, kroz čiji se rad i oporezivanje, finansira država.
Problem niske fertilne stope u Srbiji je višedecenijski (poluvekovan zapravo) i trebaće decenije da se nekako nađe način da se uspostavi stabilna populacija sa stabilnom demografskom slikom (% odnos starosnih grupa). Dolazak 100, 200, 300 hiljada mladih ljudi neće rešiti problem, ali će barem u narednih 30 godina ublažiti demografske probleme.
 
A ja govorim da će to dovesti do drugih problema, što svi iz Kluba demografskih natalitet-fanatika ignorišu i guraju pod tepih.
 
A ja govorim da će to dovesti do drugih problema, što svi iz kluba demografskih natalitet-fanatika ignorišu i guraju pod tepih.
Ne negiram to. Problem je osetljiv po pitanju kirija npr. Doduše, da je kod nas zastupljenije npr. pravilo da se registruju podstanari, grad bi mogao, kao npr. u Istanbulu, da interveniše kroz ograničenje % prisutnosti/zakupa stanova od strane stranaca u određenim naseljima/gradskim opštinama.

Sve u svemu, mislim da su dugoročni dobici (ako budemo imali sreće da većina ovih mladih ljudi ostane) iznad trenutnih problema.
 
Poslednja izmena:
Mogu da podnesem kada neko kaže ''biće dobrobiti tih i tih, a biće i problema tih i tih''. Ono što ne mogu da podnesem je kada dođu razni sa fantazijama, pa ističu samo dobitke a probleme i gubitke ignorišu ili prećutkuju. Pogotovu kada se radi o par istih faca, dobro poznatih na ovoj temi, koje stalno kukaju o pražnjenju srpskih sela a raduju se Rusima koji pune - srpske gradove. Ili drugima koji stalno drobe o natalitetu i rađanju dece (neki bi čak i drugima u zemlji da određuju kako da žive i koliko da rađaju) a sami kurblom ne mrdaju na tom polju. Pa im sad ovi Rusi odlično dođu kao prilika da skrenu pažnju sa sebe i zamene teze.

Sve u svemu, nemam problem u neslaganju sa nekim da li će dugoročni efekti, kad se sve sabere i oduzme, biti pozitivni ili negativni. Samo sam umoran od ovih ''jao, što nam ne dođe još milion Rusa da nam spasi Srpstvo'' (što je inače paradoks od rečenice, al ajd...) , od raznih demograf-fanatika i od ovih što su od Sliniše i Nelečenog čuli da svaki Rus primljen u Srbiju znači po milion evra srpskog bogatstva više, pa idu okolo i religijski propovedaju u korist toga.
 
Poslednja izmena:
Mnogo smo dobili emigracijom Rusa u Jugoslaviju nakon Oktobarske revolucije, pa će, verujem, benefiti i od ove nove emigracije biti veći od nekih negativnih posledica, koje nešto i ne vidim.. Neki će se vratiti u Rusiju, neki otići dalje na Zapad..
 
Pa i ne baš. Ruskinje, ove moderne, su poznate kao lepe spolja, ali i kao plitkoumne, sponzoruše i manipulatori iznutra. Čast izuzecima. Daleko im lepa kuća. Mislim i sama Srbija je takođe prepuna lepih devojaka i stranci kada dođu ovde u fazonu su ''uuuuu blago vama, sve same boginje oko vas'' a onda kada ostanu malo duže ili ako se raspitaju i malo analiziraju, skontaju da je spoljašnja lepota džaba ako je unutar toga skot i snob koji je odgajan kao princeza. Ne kažem da su naše i Ruskinje iste, kod nas ima dosta princeza i snobova, dok kod Ruskinja ima više manipulatora i sponzoruša. Samo kažem da ta lepota spolja ne znači ništa ako su glava, odnosno kolektivni mentalitet, čuknuti. A i jedni i drugi imamo naopake mentalitete samo tako.
 
E pa sad mnogo tvrdiš pazar.
Ako ne valjaju ni ruskinje ni srpkinje onda smo u gadnom problemu.
 
Pa u tome i jeste poenta. I nama i njima su mentaliteti mnogo veći problem nego negativan priraštaj. Ali svi bi da se bave priraštajem. Mentalitetom retko ko do niko. A i ovi što bi da se šatro bave priraštajem, hteli bi da se bave tako što bi tuđim k... i novčanikom da boost-uju srpstvo i srpčad ili da uključe ''šifre'' (cheat code) pa da uvozom Rusa nadoknade ono što neće sami u Srbiji da odrade na teži način. (mislim, očigledno je njima samima štancovanje srpčadi teško, čim toliko smaraju druge da to rade). Elem, ne ide to tako.
 
c2VydmljZT1pbWFnZXMmc3JjPWh0dHBzJTNBJTJGJTJGd3d3Lm1hc2luYS5ycyUyRndwLWNvbnRlbnQlMkZ1cGxvYWRzJT...jpg


Miroljub se slaže sa tobom Bendere.
 
Neka hvala, ja sa dotičnim želim da imam što je moguće manje dodirnih tačaka. Inače, imao sam sreću da nađem sebi nekog u životu ali mislim da će mnogim ljudima to biti sve teže i teže u narednom periodu, kako mentalitet i kolektivni ideali i odnosi budu sve gori i gori. A to je, opet kažem, mnogo mnogo veći, dublji, hitniji i dalekosežniji problem nego što će tamo neke 2140. Srbija ostati bez stanovnika. Msm pitaj boga na šta će uopšte ličiti cela planeta 2140, a kamoli Srbija. A osim mladog anarhiste koji je svoj trenutak isticanja u razmišljanju posle poništio svojim Maovskim metodama i planovima za sankcionisanje svih drugih osim sebe samog, nisam video da bilo ko drugi od stalnih dežurnih demograf-fanatika i kukača na ovoj temi govore o tome. Svi bi samo da neko drugi umesto njih pravi decu, izdržava porodicu i odlazi na sela da kopa i ore, ili da se po mogućstvu uveze milion Rusa da oni šatro obave ono što neki Srbi nisu sposobni. A ironično, ti Rusi su u istoj meri nesposobni, ako ne čak i više.
 
Poslednja izmena:
Dosta ljudi koji nikad u životu nije upoznao ni jednog rusa pričaju kako su nam oni bliski.... Ne... Mentalitet Rusa nije ni nalik našem mentalitetu.
Čak su Ukrajinci i bliži nama nego rusi po mentalitetu.
Šta je problem Rusa, problem rusa je kao i svugde gde su okupirali sa svojim imigracijama, je to da oni ne poštuju državu u koju su došli i da će se oni uklopiti u srpsko društvo, nego prave svoje komjunitije i sve prave samo da bude na ruskom. Da li nam to treba??? A prvi bi se svi pobunili da arapi i avganistanci prave sve na arapskom u srbiji.
Većina rusa koji su došli su svakako IT stručnjaci koji će prvom prilikom negde dalje otići, a Ukrajinci koji su došli ovde su uglavnom neki koji imaju ovde nekog. I prvom prilikom će se vratiti u Ukrajinu.
 
Zeleo bih da od ljudi koji navijaju za Rusifikaciju Srbije cujem sta tacno misle da bi se poboljsalo time, i na koji tacno nacin. Znaci dolazak Rusa => menja se to to i to, na taj i taj nacin. Ako Rusi ne dodju, ili ne ostanu u Srbiji => desava se to to i to, na taj i taj nacin.
Posto nema ko da odgovori Benderu moram ja :) Samo da se ogradim ne navijam ja za nikakvu Rusifikaciju Srbije ali mogu da dam sta je za i protiv.

Za:
A.) Na 150,000 Rusa otprilike minimum polovina radi (znaci oko 60.000) prakticno znaci imaju prihod u kontinuitetu.
Njihov prihod u kontinutetu je realno u proseku 4.000 eura mesecno. (Nekome vise nekome manje ali to je to). Rade za Yandex, AI, upwork, freelancing, influenceri, promoteri, neke EU firme i fondove i slicno. Svi oni su otisli zato sto su im onemogucili da rade iz Rusije. Njihovi supruznici muzevi/zene pokusavaju da otvore neki mali biznis na teritoriji Srbije.
60.000 * 4000e = 240M eura mesecno nekog prihoda koji stize na neke njihove debitne kartice tipa payoneer. Taj novac se sa bankomata sliva u ekonomiju Srbije.

B.) Sigurno su poneli i neku ustedjevinu. Jako mali broj njih krece u imigraciju sa 0 dinara pogotovo ako ide na duze. To niko ne moze znati tacno ali ja cu da ispekulisem ovde i da kazem da je prosek 20.000 eura. To je 1.2B eura. Ovaj inicijalni novac se najvise slio u nekretnine i otuda imamo takav bum na trzistu kada bi realno trebali da imamo pad.

C.) Verovali ili ne drzavljani drugih drzava vise postuju poresku politiku od Srba. Cak i ovi Rusi. Njima kad kazes ma i nije ti toliko bitan Beli karton nece sigurno neko da te hapsi oni udju u takvu paniku kao da nisu normalni. Isto je i za poreze. Kao da ih je licno AV pravio. Tako da verujem da veliki deo njih je poceo da prijavljuje porez na prihod i zbog njih nam se verovatno drasticno povecao % poreza na zakup.

D.) Neki udeo u BDP-u sigurno imaju. A svakako je to dobro za nasu drzavu.

E.) Bolje je da raste broj stanovnika sa kojima smo koliko toliko priblizni umesto tipa da nam dolaze sa bliskog istoka u nekom velikom broju.

Protiv:
A.) Previse nagli pritisak na infrastrukturu i resurse
B.) Nagli rast cena prouzrokuje inflaciju
C.) Kreira zabrinutost kod stanovnistva
D.) Preveliki broj bi mozda znacajno i trajno promenio sliku Srbije (na primer 1-2 miliona).

Ovde je po meni samo ako gledas iz perspektive drzave Srbije onda je dobro sto nam dolaze jer nam doprinose a ako gledas iz perspektive naroda onda to i nije bas sjajno jer podizu cenu i konkurentnost onda ostalima.

A usput evo jedna zanimljivost da podelim
 
Poslednja izmena:
Zemje koje primaju emigrante mogu polako da zaborave na integraciju. Ljudi više ne žele da se integrišu, hoće da zadrže svoj identitet, da njihovi potomci znaju odakle potiču i da cene svoje poreklo. To predstavlja problem za domicilno stanovništvo koje misli da su ovi došli kako bi pobegli od bede i progona, što je i tačno, i da kao zahvalnost treba da prihvate običaje i ponašenja i dase polako utope. Tu se javlja, i sve će se više javljati sukobi, trvljenja i problemi. Pojedine države u zapadnoj evropi imaju 25 pa i više % stanvištva sa stranim poreklom. I SAD više ne mogu da integrišu doseljenike kao nekad, melting pot više ne radi. Vradović može o ovome možda više da priča, pošto živi tamo.
Migracije ne mogu da se spreče, ma šta god Orban pričao, migranti ne mogu da najure nazad u svoje zemlje, a ne mogu ni da se integrišu. NE znam dokle to može da ide.

što se tiče Rusa, neće oni da se integrišu ovde sigurno. Prvo, ne verujem da će dugo ostati, drugo oni misle o sebi da su dominantna kultura i tako se i ponašaju, ne samo ovde, nego svuda. Pogršno je povlačiti paralele sa 1920 godinom i belogardejskom navalom. Tada je bilo jasno da neće nikada moći da se vrate u svoju domovinu i po sili nužde su prihvatili svoje izgnanstvo. Nije tada bilo rada na daljinu, avionskih letova, itd... Ovo su sada drugačiji ljudi i drugačija vremena.
 
Poslednja izmena:
Pa i ne baš. Ruskinje, ove moderne, su poznate kao lepe spolja, ali i kao plitkoumne, sponzoruše i manipulatori iznutra. Čast izuzecima. Daleko im lepa kuća. Mislim i sama Srbija je takođe prepuna lepih devojaka i stranci kada dođu ovde u fazonu su ''uuuuu blago vama, sve same boginje oko vas'' a onda kada ostanu malo duže ili ako se raspitaju i malo analiziraju, skontaju da je spoljašnja lepota džaba ako je unutar toga skot i snob koji je odgajan kao princeza. Ne kažem da su naše i Ruskinje iste, kod nas ima dosta princeza i snobova, dok kod Ruskinja ima više manipulatora i sponzoruša. Samo kažem da ta lepota spolja ne znači ništa ako su glava, odnosno kolektivni mentalitet, čuknuti. A i jedni i drugi imamo naopake mentalitete samo tako.

Eh moj Bender, neki su to shvatili na vreme! 😄

Tokom istorije se ne pamti gori period za heteroseksualne muškarce 😄 Ne bio vam u koži...

Šalu na stranu, spomenuo si par puta da imaš jednu izabranicu, čuvaj i neguj ono što je dobro... Posveti joj vreme i pažnju, učini je posebnom... Možda je to ono što tebi treba... Oni momci kojima treba nešto drugo, znaju šta rade i prilagođavaju se... Borba je, nije da nije 🙂 Idi napolje, idi do čitaonice na pravnom, uđi, upoznaj se na pauzi dok piju kafu, traži broj... Budi šarmantan, nasmejan, prijatan... I da ne uspe 10 puta uzastopce, uspeće 11tog... Nekad mora da uspe, da te vodi jak seksualni drajv, ne bi tražio izgovore i opravdanja 😉 Mnogi momci su dolazili sa drugih fakulteta samo zbog toga i nije da nisu imali uspeha... Nismo još prešli tačku bez povratka ni kad su Rusi a ni kad su devojke u pitanju 🙂

:) Nema problema, možda si propustio sa teme gde su autentični alfa mužjaci:
Post in thread 'Sportski događaji'
https://forum.beobuild.rs/threads/sportski-događaji.3782/post-1019524

Ako se tu misli na autora posta, ja sebe nikad nisam izdavao za takvog 🙂

Vidi se iz aviona da sam namerno hajdžekovao temu od pravih momaka koje stvarno zanima sport, da napravim šaljiv bromance post, zabave radi... 😉

@Bender Rodriguez

Ja bih samo da napomenem da nisam od onih koji u Rusima vide šansu za ne znam kakvu demografsku pobedu, nego pusti ljude na miru da žive ovde ako žele, nisu na grbači države, sve uredno plaćaju, stanarinu, račune, porez...

A Putinovac sam još manje, to je jasno...

Šta će i kako biti sa njima ovde, vreme će pokazati... Nisam siguran da ima osnova za tako crne i pesimistične prognoze...
 
Zemje koje primaju emigrante mogu polako da zaborave na integraciju. Ljudi više ne žele da se integrišu, hoće da zadrže svoj identitet, da njihovi potomci znaju odakle potiču i da cene svoje poreklo. To predstavlja problem za domicilno stanovništvo koje misli da su ovi došli kako bi pobegli od bede i progona, što je i tačno, i da kao zahvalnost treba da prihvate običaje i ponašenja i dase polako utope. Tu se javlja, i sve će se više javljati sukobi, trvljenja i problemi. Pojedine države u zapadnoj evropi imaju 25 pa i više % stanvištva sa stranim poreklom. I SAD više ne mogu da integrišu doseljenike kao nekad, melting pot više ne radi. Vradović može o ovome možda više da priča, pošto živi tamo.
Migracije ne mogu da se spreče, ma šta god Orban pričao, migranti ne mogu da najure nazad u svoje zemlje, a ne mogu ni da se integrišu. NE znam dokle to može da ide.

što se tiče Rusa, neće oni da se integrišu ovde sigurno. Prvo, ne verujem da će dugo ostati, drugo oni misle o sebi da su dominantna kultura i tako se i ponašaju, ne samo ovde, nego svuda. Pogršno je povlačiti paralele sa 1920 godinom i belogardejskom navalom. Tada je bilo jasno da neće nikada moći da se vrate u svoju domovinu i po sili nužde su prihvatili svoje izgnanstvo. Nije tada bilo rada na daljinu, avionskih letova, itd... Ovo su sada drugačiji ljudi i drugačija vremena.
Ej ja mislim da je ovo aposlutno tacno. Nasi se sve vise drze zajedno u smislu internet i ove komunikacione tehnologije su doprinele tome da se mngoooooo brze i lakse organizuju. Da se nadju, da organizuju dogadjaje, da koriste usluge jedni od drugih. Potpuno ludilo u Kaliforniji na odredjenim mestima na primer sve više dolazi do izražaja kao da živiš u enklavi a ne u Americi. Čak i u Honolulu.

8800BE25-839F-46ED-A153-5F3A6591BB09.jpeg


Jednostavno tehnologija je omogućila čak i starijoj ekipi da se poveže sa svima. Ubrzana komunikacija spaja slične i samim tim
sve manje integracije u sistem. Ranije generacije nasih emigranata su zbog premale mogucnosti da komuniciraju jedni sa drugima brzo su i maternji jezik gubile dok danasnje razbijaju. Cak imaš situaciju rode se u Americi a ne možeš da provališ. Najsmesnija je jedna devojcica. Rodjena u US. Ide u našu školu u San Dijegu i definitivno joj engleski nije maternji ;-)))

Plus internet sada mnogoo je sve ubrzanije da stupaš u kontakt sa Srb. Sve više liči kao enklava na Kosovu.
 
Poslednja izmena:
mroa da se smisli novi model u vezi migracija. Branko MIlanović, naš poznati ekonomista, koji radi u SAD dao je predlog ciklične migracije. POšto je izvesno da e dobro plaćeni poslovi ostati na severu, a rast populacije na jugu, onda bi moglo da se investira u obrazovanje te poulacije koja bi dolazila i vraala se u svoje matične države. Ali nedostatak je što dosta ljudi ne beže samo zbog slabog ekonomskog stanja nego i zbog loše poitičke situacije, autokratskih vlasti, diktatora, zagađenja, klimatskih opasnosti itd. Oni beže da bi živeli na severu, ali da ostanu isti. Veoma veliki, možda i nerešivi problem
 
Vrh