Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

Upravo u odnosu na potrebe buducih korisnika ,,ciljane grupe,,
arhitekte i projektuju novije potrebne stanove , i druge objekte

Tako se i desilo da su potrebe jedne ciljane grupe postale opšti standrd
konkretno, nekada se nije mogao zamisliti izgradnja stana bez špajza
(a znamo ko je toj prostoriju naj više gospodario )
Danas pri projektovanju njega nema ni u tragovima

gore izeta zapažanja u predhodnim postovima idu relacijom
natalitet -demografija-,,uredjenje ženskog pitanja.... i eto nas vec u urbanizmu :lool:
jednostavno zar ne :D
 
Najveci problem je sto su musko zenski odnosi totalno poremeceni.
 
Vest je danas obradio i portal "B92.net"
http://www.b92.net/zdravlje/roditeljstvo.php?yyyy=2014&mm=12&nav_id=933433
S'obzirom da je brojnost i uzorak komentara velik, prenosim one za koje pretpostavljam da su napisale žene, kao i statistiku glasanja o njima. Eto tako da mozemo imati neki mali reprezentativni uzorak o tome kako i žene misle na tu temu, pošto ovde za sada koliko vidim nemamo njihovo mišljenje. I da slažem se sa mnogima koji su rekli da je sve ovo jako alarmantno.


Nemam zivaca da citam ovakve statisticke tekstove koje propagiraju radjanje dece po svaku cenu. Da se razumemo, i da se ne zamenjuju teze i ljudi ne lazu, polovina od tih "30-ogodisnjakinja", pa i 30-ogodisnjaka nema ni posao, a ako ga i ima, jedva sastavljaju kraj sa krajem, sami sa sobom, pod uslovom da ne zive kod roditelja. Koji je procenat onih u Srbiji koji od svoje licne plate mogu iznajmiti sebi stan ili uzeti kredit za stan? Smesno je uopste iznositi ovakve podatke... Neka se prica o nezaposlenosti i o sramotno malim platama!
(Sara, 7. decembar 2014 16:47)
Preporučujem (+105)
Ne preporučujem (-5)
Ja sam sa 40 rodila dete, pre par meseci i ne mogu da se nakajem sto sam donela to jadno dete na svet! Uvek smo se nekako krpili, ali sada... Ubise nas skupoca i izdaci... Svadjamo se, ili cutimo po kuci! Beda ubija i ljudskost i ljubav, sve.. A nisam iz Beograda.
(Maja, 7. decembar 2014 17:13)
Preporučujem (+149)
Ne preporučujem (-26)
Veoma šovinistički i jednosmerno obrađena tema. Zbog čega ovom statistikom nisu obuhvaćeni i muškarci preko 30 god? Ispada da žene nisu rodile iz nekog hira do tih godina, a niko ne spominje da one nemaju sa kim da naprave decu. Niko ne spominje " sindrom večitog dečaka " koji drma prestonicu i kojim je pogođen veliki broj muške populacije 20 + i 30+ (cast izuzecima). Mnogi od njih nisu spremni ni za ozbiljnu vezu, a kamoli za decu i brak. Glupo je osuditi zene za pad nataliteta, problem je mnogo kompleksniji.
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (rodna ravnopravnost, 7. decembar 2014 17:20)
Preporučujem (+147)
Ne preporučujem (-17)
Ja sam rodila prvo dete sa 35, radimo oboje u privatnom sektoru. Lako je politicarima na drzavnoj siki da pricaju ovakve price. Evo im moj posao i plata pa neka ga rade i vide zasto je to tako, ako ih uopste prime da rade jer za njega postoji kriterijumi ;)
Komentar poslat iz B92 Android™ aplikacije (Android Robot by Google, CC BY 3.0) (ecool, 7. decembar 2014 19:40)
Preporučujem (+33)
Ne preporučujem (-1)
Hmm da, samo su zene krive. Znate, kod nas su zene hermafroditi, da se zakljuciti iz teksta, te je samo njihova krivica!
Komentar poslat sa mobilnog sajta m.b92.net (Sanja, 7. decembar 2014 16:42)
Preporučujem (+92)
Ne preporučujem (-10)
 
Kartograf":6rm4dcod je napisao(la):
Sunce ti, dokle je ovo otišlo...
Ovo se pretpostavljam na mene odnosilo? ;-)
Ok, mozda sam malo preostar, ali me feministkinje koje sve nas kojima eto tece med i mleko pa izrodismo decu uprkos ili u 'prkos' uzasno nerviraju sa svojom argumentacijom o 'nemastini'.
Ok, daleko je od sjajnog, tesko se zivi, ali svakako mnogo bolje nego sto se zivelo za vreme i nakon balkanskih i dva svetska rata, tako da u velikoj vecini slicajeva to nije po meni valjan argument.
 
Problem sa feministkinjama često jeste što ih reprezentuju one lošije, jer su jednostavno bučnije i agresivnije.
I onda to sprečava mnoge ljude koji bi možda imali volju da saznaju više o pravima žena, da se kvalitetnije upute u materiju.

A stvari kao i uvek nisu crno-bele.
Ja smatram da je svako gospodar svog tela (dokle god to nije u svrhe ubijanja i sl.) i da nije nikome dužan da ga koristi na neki način, samo zato što je taj način društveno prihvatljiv. A mi koji živimo u Beogradu često i ne primećujemo da je Srbija i dalje poprilično partijarhalna sredina, gde se žena vrlo često ne pita za svoju sudbinu.
 
@laki_72

To apsolutno nema nikakve veze sa feminizmom, sta tebe boli ona stvar da li ce neka zena da radja ili ne i da li hoce da uziva ili pravi karijeru? Zasto bi se ti opterecivao koji je razlog zasto neko preko 30 nema dece? Zato sto si prosecan srpski malogradjanin koji gura svoj nos u tudj krevet i misli da treba da se pita za tudja pitanja.
 
A sto po tom osnovu tebe boli ona stvar kakva su moja razmisljanja?
Mozda zato sto si jos veci malogradjanin koji bi da nametne svoje misljenje.

Oces razlog?
Prelistaj nekoliko ranijih postova na ovoj temi.

Pravo svakoga jeste da radi sta hoce, ali moje pravo je da osporavam neke od uzroka koje ti pojedini navode.

Narkoman ce reci da se drogira jer je odbacen od drustva ili sistema, a ja valjda imam pravo kao slobodno bice da dam svoj stav o tome i da izrazim neslaganje.

Cenjena blogerka je "javno" iznela neke teze, a time ja ne zadirem u "njen krevet", vec diskutujem o necemu sto je vec doticna ucinila dostupno siroj javnosti.
E pa nek sam ja po tebi malogradjanin (ja cu se ipak uzdrzati da tebe ne etiketiram), ali koliko je tvoje i njeno pravo da zastupate neko misljenje, toliko je i moje pravo da se suprotstavim i zastupam neko drugo.
Sve dok su ti sukobi, sukobi stavova i argumenata, demokratski nacin.

A zeleo bih da ti postavim jedno pitanje.
Na osnovu cega je onda opravdano i cak pozdravljeno od zapadnog liberalnog drustva ogranicenje broja dece u kini, zar to nije mesanje u licna prava pojedinca i osnovne ljudske slobode? :p
 
Нпр. некоме ко данас издваја новац у пензионо осигурање и те како треба да му буде битни колики је наталитет и колики је одлив младих из простог разлога што од тога зависи да ли ће имати пензију једног дана и да ли је новац који тренутно одваја за школство бачен у воду.

А ако тај неко има још мало поштовања према својим прецима коју су стварали државу а не само бригу за лично дупе онда треба да му буде још битније.
 
CASTELBIANCO":3tj91cru je napisao(la):
@MilisaV
Rekao si "život pakao", a ja sam hteo da te navedem da se ispraviš i da kažeš "loši ili jako loši uslovi života", pošto su to sasvim dva drugačija pojma. Naravno da nisam pominjao nigde da ti ljudi treba da žive u tim lošim uslovima, već sam navodio problematiku teme u smeru rešenja. Živeti na selu koje je udaljeno od grada ima smisla u bavljenju poljoprivredom, stočarstvom.. Tu država može da pomogne ali ne pomaže, baš kao što direktor reče "Država da misli na selo", a ja se nadovezujem i kažem "...ali nažalost ne misli".


amerikanci imaju izreku put your money where your mouth is.

mi srbi imamo izreku lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti.


ja ću da dodam da mnogo više ljudi iz grada, kao recimo ti, se zalaže za neko oživljavanje sela, nego što to čine ljudi sa sela. ljudi sa sela, štaviše, teraju svoju decu da se školuju da ostanu u gradu.


prema tome, možeš ti da formulišeš sa su uslovi života na selu loši ili veoma loši, ili kao ja da napišeš pakao, to ne menja suštinu da ta sela treba da nestanu.



dalje, što se tiče bavljenja poljoprivredom i stočarstvom u udaljenim selima, napisaću da ta poljoprivreda vrlo primitivna i da iz nje prosečan seljak ne može da zaradi dovoljno za dostojan život....


samo ću navesti da pkb beograd proizvede dnevno 170.000 i 200.000 litara mleka ekstra klase, što predstavlja više od 10 odsto ukupne proizvodnje mleka u državi. još ću da navedem da je grad beograd veliki proizvođač voća, jabuka, breskvi....

mnogo više nego sva ta izumiruća sela zajedno.....



prema tome za poljoprivredu je potreban ozbiljan pristup i ozbiljan kapital i znanje. to je sve nedostupno ljudima sa sela.
a današnja poljoprivreda je takva da ako nemaš veliki prinos nisi konkurentan i ne možeš da zaradiš....


prema tome mogu samo da konstatujem da država radi ono što je jedino ispravno. pomirila se sa sudbinom da takva sela treba da propadnu i da se tako i postavila.
 
Sindrom "vecitog decaka" ima sigurno svoj udeo u problemu demografije.
 
Милисаве, смисао је да се поправе услови живота на селу, а не да се она начисто напусте.

Мени су, рецимо, узор словеначка или аустријска искуства. Ни тамо није превелик посед, до двадесетак хектара по домаћинству, а ипак имају изузетан стандард чак и на планини. Али права ствар је - осим квалитетног друштвеног стандарда у облику школа, обданишта, домова здравља, продавница, спортских клубова - отворити неколико погона (машинских, текстилних, прехрамбених - свеједно) како би се запослио део женске популације. Корист је вишеструка:

1. Економска - 25.000 динара месечно на селу вреди више него 50-60.000 хиљада у граду.
2. Еманципаторска - жена има осећај да равноправно доприноси домаћинству
3. Демографска - тамо где остају жене, тамо опстаје живот; гасе се места из којих жене одлазе

Немој да мислиш да нема таквих села. Рецимо, Ново Село надомак Врњачке Бање има неколико хиљада становника. Добар број је запослен у више десетина погона смештених у самом месту, а остали раде у Бањи, Краљеву или Трстенику. Куће су им лепе и савремене, свака има кабловску и интернет, сви имају шталу, башту и неколико хектара земље поред Западне Мораве. Стандард ових људи није нижи него у оближњој Врњачкој Бањи. Насупрот.

Наравно, ово није правило. Много већи проблем су планинска села, али повратак у њих више није недостижан циљ. Наизглед парадоксално, савремена технологија ради у корист тог повратка, јер сва добра модерне цивилизације постају доступна без обзира где се налазите. Летос је у Петници, са двадесетак младих научника из Хрватске и исто толико из Србије, боравио хрватски међународно познати астрофизичар Дејан Винковић који тврди да је само потребно направити "кврц" у глави и схватити да је технологија у последњих десет година толико напредовала да је из било које забити могуће реализовати светске пројекте.

Пада ми напамет искуство групе бугарских младих ИТ стручњака који су негде у Родопима купили читаво напуштено село и тамо се преселили да живе, уживају и раде. Нажалост, не сећам се где сам гледао овај прилог, а не могу ни помоћу Гугла да нађем неки траг.
 
O da spatio, odlicno zapazanje!
Mislio sam malo da 'oladim' od ove teme, al da ne bi ispalo da sam zenomrzac ;-)
Ne, ni mi muskarci nismo nista bolji od zena.
Jedina je razlika sto nam zbog bioloske razlicitosti sat sporije kuca, sto nam daje vise vremena da 'odrastemo' iz 'decaka' u zrelu osobu.
Zenski casovnik to nazalost mnogo vise ogranicava.
 
@sizif

zašto misliš da je to smisao popraviti uslove života na selu..

znaš li recimo koliko košta asfalt. primera radi da ga dovedem do moje kuće u selu 25.000 evra. do putu do moje kuće ima još dve kuće u uzimiranju....

samo za asfalt bi mogao da se kupi stan u nekom gradu.

a gde je sve ostalo, struja, telefon, internet. a pri tome nemaš dom kulture, školu, ambulantu, obdanište.....



u proizvodnim pogonima mogu da rade žene, kao i muškarci, bez obzira na njihovo prebivalište.
sa time ako rade u gradu i dođe do raskida ugovora mnogo lakše će naći drugi posao.




a što se tiče višestruke koristi koje si nabrojao

1. 25.000 ne vredi više na selu. čak možda i manje pošto nemaju hipermarkete pa sve moraju da kupuju u lokalnim prodavnicama. da ne pričam o kupovini garderobe ili tehničkih uređaja gde bi morali da se dovezu do obližnjeg grada.

ako misliš na to da na selu imaju besplatnu hranu. reći ću ti da i ta hrana nije besplatna nego da za nju itekako mora da se radi, da se čiste štale svaki dan, da se radi na zemlji za hranu, troši se gorivo, traktor, resursi....
i kad uračunaš sav taj rad onda hrana koju imaš džabe i nije neka velika nagrada za sav trud koji si uložio. bolje da si recimo radio duže na poslu i zaradio na satnicu nego da se mučiš i gledaš u nebo dal će biti dobra godina.

2. mislim da i sam ne veruješ u priču o emancipaciji žena na selu. žene na selu rade od jutra do sutra i doprinose domaćinstvu isto ako ne i više nego muškarci. to što bi ti i pored toga ti bi da im nakačiš da i da rade u fabrici ....

očigledno ne znaš kako život funkcioniše na selu. pa zamisli da muškarac ceo dan radi na polju robijaške poslove, i onda dođe kući i nema da jede jer je žena na radu u fabrici. i ta žena kad se vrati iz fabrike treba da pospremi za kokoškama, skuva ručak/večeru, namiri stoku, decu...

ma idi nisi normalan sa ovim predlogom.

u gradu žena doprinosi kućnom budžetu podjednako (ako rade iste poslove). i nikad žena na selu ne može da dostigne što ti kažeš "emancipaciju" kao žena u gradu. jednostavno život na selu nije takav. kad žene budu mogle da utovare stajnjak u traktrorsku prikolicu pa da se popnu u istu i da lopatama razbacaju po njivi, e onda možemo da pričamo o emancipaciji.

do tada će postojati jasna podela na muške i ženske poslove.


3. već sam napisao da je za sve bolje da ta sela izumru. bolje je za ljude koji više neće morati da se muče životom na selu. bolje je za državu/lokalnu vlast koja neće morati da finansira skupu infrastrukturu za ljude koji tu žive. bolje je za ekonomiju države pošto neće imati neefikasne seljake koje mora bogato da subvencioniše da bi mogli da opstanu. bolje je za srpski agrar jer bi došlo do ukrupnjavanja poseda i ozbiljnije poljoprivredne proizvodnje.



dalje, ako smatraš da će ti "visoka tehnologija" omogućiti život na selu, pa zašto to ne uradiš. prodaj stan u bg i dođi u selo. evo kod mene čovek prodaje seosko imanje (kuća, sređena, velika kvadratura, štala...) sa 6 hektara zemlje u komadu. ima asfalt, izvor vode i sve što treba. i to sve za 50 hiljada eura. pri svemu tome nije ni daleko od beograda.

nemojte se zalagati za nešto što sami ne biste nikada uradili. jer dragi moji forumski drugari, naš narod lepo kaže, lako je tuđim kurcem gloginje mlatiti.
 
@ Milisav
Mislim da si potpuno promašio o tome kako ovde neko zagovara nasilno vraćanje stanovništva u ruralne krajeve. Kao što sam u početku pisao, nasilna asimilacija je ustavom nedozvoljena, ali isto tako ustavom je nedozvoljeno i nasilno premeštanje i migracije stanovništva. Dragče je napisao jednu od ključnih rečenica a to je "Ko želi da ostane u ovoj zemlji treba da mu se omogući da to i uradi". Znači ko želi da ostane na selu ili u gradu, i ko želi da rađa, treba mu omogućiti te želje jer se one poklapaju sa prioritetima celog društva i države. Isto tako tu želju treba i podstaći pa šta košta da košta. Ja nemam ništa protiv onih koji ne žele da ostanu ovde, bilo na selu ili u gradu, protiv onih sredovečnih devojaka koje ne žele da rađaju decu, protiv onih koji odlaze preko bez namere da se vrate makar jednom, jer pobogu naravno da je to sve njihov izbor i država i pojedinci tu ne treba da se mešaju. Svačija životna odluka je neprikosnovena. Ja imam protiv feminizma koji vrši uticaj da žene ne rađaju, protiv kulturološke pozadine u Srbiji u kojima raznorazni proklamuju kulturu nemorala i šunda , kroz koju lako klizi i demografski napredak, protiv NVO koji stvaraju medijsku sliku kako su Srbi govna koja i treba što pre da izumru, protiv tvog pesimističnog stava, da se ne može ništa preokrenuti u pozitivnom toku iako je trenutno i za tebe i za mene sve crno. Skoro sam imao polemiku sa jednim našim iseljenikom koji je "pljuvao" sve koji su mogli da odu iz Srbije, a nisu otišli. Hvalio je sve što je postigao negde tamo daleko, a ovde nije i onda zbog toga što sada nema šta da radi pljuje po Srbiji i kako on reče srpskom narodu što mu nisu omogućili te iste uslove koje je tamo dobio. Nisam ih ni ja dobio pa ne pljujem sve oko sebe. Jednostavno mi to vaspitanje ne dozvoljava, iako je defacto situacija da su nama svima ti uslovi jako otežani svih ovih godina. Taj sebicni stav, samo da je meni dobro je i uništio savremeno čovečanstvo, ali je najviše pogodio ovo podneblje. Mogao bih da pljujem svaku vlast od Miloševića na ovamo, i verujem da oni i jesu najveći krivci za sve ovo, ali time ne dobijam ništa. Prosek deset Srba na okupu je nažalost Velja Ilić, Dačić, Toma Nikolić, itd. U taj prosek spadamo i mi ovde. Znači na nas 2 dolazi još osmoro, neukih, neobrazovanih, podložnih, starih, primitivnih itd. Ako odeš i "ti" i ja ostanem sam, taj prosek će biti još gori. Poenta je opismeniti makar još troje od onih osmoro pa će pri nekom sledećem glasanju prosek biti 1 na 1, 5 na 5. Što znači da bi se neke stvari i promenile. Moje je da ukažem i probam da rešim šta je do mene i koliko sa svojim kapacitetom mogu. Onom iseljeniku sam rekao samo da je meni drago to što je njemu dobro, ali da i dalje ima problem u svojoj glavi. Jer ako je precrtao Srbiju, zašto se stalno okreće iza sebe, zašto uopšte polemiše o Srbiji. Njemu je super i to je jedino bitno. Da pomogne ovoj zemlji niti hoće niti želi. Ova zemlja niti je Vučić niti bilo koji političar niti tajkun. Ova zemlja smo mi. NJemu mora da neki crv i dalje radi, poput onoga kao kada se gastrabajter vrati iz Nemačke sa novom mečkom. Sindrom ako u selu ne vide šta sam postigao, onda kao i da nisam jer to negde daleko i svi ostali imaju. To je taj destruktivni stav protiv koga moramo da se borimo svi zajedno. Opismenjavanje i obrazovanje na prvom mestu.Tako da mislim da tvoj stav kako bi svi pobegli sa sela zato što žele mislim da ne pije vodu. Sela se decenijski rasipaju, a da je to proces kao što si naveo "pakao od života" mi bismo imali odjednom pred vratima Beograda na hiljade traktora kao 1995.
Meni da pridikuješ kako uživam u gradskoj toplini u kojoj uživam i o povratku na selo ne stoji, iako bih se verovatno i na selu snašao. Moji su kupili kada sam bio mali jednu vikendiciu u okolini Aranđelovca, gde sam još kao klinac naučio šta su seoski poslovi i kako se živi na selu. Svaki letnji raspust sam provodio tamo, isto kao i zimski. Uslovi jesu lošiji nego u Bgu, ali nisu nepodnošljivi kao što kažeš i imaju neke svoje i prednosti u odnosu na život u gradu. Slažem se da je problem u tipu sela koja su raštrkana i koja su u zabitima, i kao što rekoh cilj i nije njihovo oživljavanje, osim nekim masovnim uplivom stanovništva a sve ostale ideje padaju u vodu. Misli se na velika sela i varošice u kojima se tehnološki može unaprediti masovnija i kvalitetnija poljoprivredna proizvodnja. takođe ako si upoznat znaš da se organska hrana ne može praviti u mikroklimatskim sredinama poput beograda , pančeva, novog sada...Kod nas ljudi nisu shvatili da se na zapadu takvi proizvodi plaćaju papreno, ali oni isto tako moraju biti klastirani, očišćeni od blata, upakovani, prezentirani. To nikako ne može selo koje ima 20 staračkih domaćinstava, ali može da uradi neko veće organizovano selo uz podršku države ili dijaspore kako sam već naveo. Svako omasovljenje poljoprivredne proizvodnje na obodu grada donosi kvantitet ali ne i kvalitet. Ne možeš organsku proizvodnju smestiti na parcele ispod novog mosta za Borču, niti uzgajati ovce pored surčinskog aerodroma i da kažeš kako je to ekstra zdravo i kvalitetno. Prodaje se prvenstveno kvantitet, ali i kvalitet ima svoju cenu. I to značajno višu. Zato ga i nema u tim količinama jer se ne dobija tako lako. Treba da se izvrši procena onoga što je realno i šta može da se uradi sa demografskim kretanjem unutar Srbije, a ne pustiti stihijski da se ono dešava samo od sebe.
 
@МилисаВ

Не мораш да ми нудиш никакво домаћинство. Имам на Гочу своју кућу и шест хектара земље. Посао који ме веже за Београд дозвољава ми само узгој малина, јер се беру лети у време одмора, а остали послови око њих могу се обавити кампањски. Лепа допуна кућног буџета.

Иначе, мој отац је проживео прелепих 15 пензионерских година тамо. Само је зиме проводио у граду. Сређена кућа, телефон, сателитска кабловска, мобилни интернет, своја вода, своја дрва, своја храна из баште, ваздух који се не дише бећ пије... И све у дубокој планини, окружен бескрајним ливадама и шумама. И уопште није искључено да ћу и ја за коју годину тамо. Послови данас могу да се обављају и од куће.

И веруј ми, живот је много јефтинији на селу. Навео сам ти и пример села у коме готово да нема незапослених. Тамо живе неки од мени драгих људи и, веруј ми, нису ништа мање еманциповани од нас који живимо у Београду. Само су руменији и здравији.
 
sizif":1bgu2knb je napisao(la):
... није искључено да ћу и ја за коју годину тамо....
Zapravo svima nama sve zavisi samo dokle su nadležni spremni da idu u podništavanju stečenog prava
podizanje penz. granice i pooštravanje uslova , nije ništa drugo do tragedije koja se vidi i po demografiji
Čovek sa pedesetak životnih godina može jako da vredi negde tamo u unutrađnjosti na imanju
a sa sedamdeset živ. god. ni u gradu ni u selu ne može ništa bitno da doprinese
Umoblno je očekivati od dvadesetogodišnjaka da masovno idu na imanja
Te i bu**** je jasno ko je neophodan za ,,urgentnu reanimaciju,, sela ... al to bi (neželjeno) promenilo demografsku sliku
tj. strukturu stanovništva
 
@castel


Naravno da niko nije govorio o nasilnoj asimilaciji.

Ono što je sigurno a to je, ko želi da ostane na selu to može. Niko ga neće terati. Ako želi da pravi porodicu samo napred. Ne treba mi tu ništa da omogućavamo ili da branimo, niti nas iko pita.


Ali nemoj te pojedinačne želje prikazivati kao prioritet društva, ili države, pošto one to svakako nisu.

Pogovu nemoj zavlačiti ruku u moj džep da ja finansiram u ovoj siromašnoj državi da neko ko hoće da bude seljak na neki način dobija pare iz budžeta. Pogotovu ne to šta košta da košta. Ja sam više za tezu da je bolje da imamo građane i poljoprivrednike koji uplaćuju u budžet pare, nego da imamo građane koji uplaćuju u budžet, i seljake kojima se isplaćuje iz bidzeta. Nikome se ne sme braniti gde će da živi, ali svako mora da plati porez, a ne da bude na budžetu.

Ja bih baš rekao suprotno. Prioritet društva je efikasna naselja i efikasna poljoprivreda koja mnogo proizvodi i izvozi. Sigurno nisu sela koja mnogo koštaju ovo društvo i sigurno niau seljaci sa 3 krave, dve svinje, par hektara zemlje i traktorom imt 539.

Takođe ni ja nemam ništa protiv bilo koga, bez obzira kakve su njegove životne odluke, prema tome ne znam zašto potežeš te nepotrebne priče o nekom iseljeniku.

Ja nikog ne pljujem niti hvalim svoje odluke, koje nisam ni donosio. Ja sam samo realan i govorim stvari onakve kakve one jesu, bez lažnog romantizma i ulepšavanja stvarnosti.

Pri svemu tome ne kritikujem ničiju politiku, naprotiv, slažem se sa politikom države po pitanju sela.

I ne brini za mene. Neću ja još nigde. Ne mogu da garantujem za budućnost ako mi se pruži neka prilika da neću otići, ali trenutno tu prililu ne vidim.

Nemam nameru da nikog opismenjavam i obrazujem niti da ulazim u to kakav je neki gastatbajter. Ja u ovoj temi konkretno govorim samo o selu, bez pominjanja političara, lokalnih navika i slično.

Btw pa mi i imamo na hiljade "traktora" u beogradu. Samo ti ljudi nisu došli traktorima, nego busom, železnicom... I nisu došli svi iste godine, nego je to proces koji traje 60+ godina. Raspitaj se malo kod prijatelja tvojih odakle su im roditelji. Ja kod mojih prijatelja nemam situaciju da su im roditelji rođeni beograđani. I to ne smatram lošim. Naprotiv, drago mi je da u našem gradu ima ljudi sa svih strana i da svako donosi nešto svoje.

A što se tiče raspusta na selu u vikendici kao dete, veruj mi da to ne može dočarati težinu seoskog života. Možeš ti videti fizički napor posla, ali taj fizički napor nije ništa prema psihičkm kad sutra treba da naplatiš taj rad, a ono nema ništa od toga.

Po meni organska hrana je jedna velika prevara. Ali pošto moje mišljenje je nebitno, i kad se podvuče crta bitno je samo dal se nešto prodaje ili ne. Prema tome mogu neki seljaci da se preokrenu na organsku hranu, ali moraš da znaš da je njena proitvodnja doata skuplja. Zbog ograničenih upotreba pesticida mnogo je više ručnog rada. E kad bi okopo pola hektara kukuruza budakom znao bi o čemu pričam.

Prema tome neka ozbiljnija proizcodnja organske hrane je dosta teška, jer iziskuje mnogo ljudskog rada bez obzira na lokaciju.

Nisu naši ljudi glupi pa da ne znaju šta se prodaje na zapadu i kako. Naši ljudi jednostavno nemaju kapital da bi mogli da ko kurišu tamo. Pa jedan poljoprivrednik preko verovatno ima traktor koji košta više nego celo domaćinstvo u srbiji. A sela po sebi jednostavno ne mogu da budu konkurentna. Mogu samo ozbiljni poljoprivrednici. To zapamti šta ti kažem.

Takođe se ne slažem da omasovljavanje poljoprivredne proizvodnje ne donosi kvalitet. U poljoprivredi se mora imati tri K. Kvalitet, kvantitet i kontinuitet. nijedno od ova tri K seljaci ne mogu da obezbede. Zato i nisu interesantni za velika tržišta. To može samo ozbiljna poljo proizvodnja. I nije tačno da kvaliteta nema. Kvaliteta ima. Samo pogledaj našu proizvodnju jabuka, malina, krušaka, breskvi. Samo taj kvalitet uglavnom ide preko...
 
sizif":2s46zxvk je napisao(la):
Али права ствар је - осим квалитетног друштвеног стандарда у облику школа, обданишта, домова здравља, продавница, спортских клубова - отворити неколико погона (машинских, текстилних, прехрамбених - свеједно) како би се запослио део женске популације. Корист је вишеструка
Ово је битно што каже Сизиф, значи само инфраструктура ће задржати људе на селу и ништа друго. Ако има инфраструктуре, биће онда и посла на селу, породице и лепог мирног живота.

Да се сконцентришем на путеве. Почетком новембра сам био послом са колегом и неким пословним партнерима, у једном селу код Крупња (5,5 км удаљено), а оријентисано према централној Србији и делимично према граници са Босном. Село доста разуђено са пуно заселака, јако лепо, речица (направила је хаос кад су биле поплаве) има чак и индустрију, али ето човек код кога смо били, полако гаси један део производње (прераду воћа). Са двоје кола нам је требало тих 5,5 км од Крупња до те фабрике, сат времена вожње ! Пут је асфалтиран, узак (доле две слике) једва се обиђу два аутомобила, а камоли кад наиђе камион, враћање до проширења, па онда мимоилажење. На тих 5,5 км срели смо једно 15-так камион сви накрцани са дрвима. Кажу да је пут сад још гори након поплаве, стварно је у катастрофалном стању, а обећано им је сређивање истог.

И не чуди ме да људи и због пута напуштају села, а камоли кад немају остало неопходно за један нормалан и не превише захтеван живот.

Пријатељ из Мађарске је живео са породицом у Аустрији у једном селу, био сам тамо код њега, али каже да никад не би живео на селу у Мађарској, баш због лоше инфраструктуре која тамошња села имају. Иначе у Будимпешти има фирму и ту ради, а викендом је ишао кући у Аустрију.

 
Ispade da je selo dobro samo za vreme ratova i ekonomskih sankcija ;-)
@Milisav
E bas si me nasmejao sa 'okopas kukuruz budakom'
Pa valjda motikom Milisave :D

E sad pitanje jedno. Vi koji zagovarate gasenje sela, imate neke argumente sa kojima se ja ne slazem, ali sa druge strane ne mogu da kazem da su bez osnova i utemeljenja.
Ono sto mene interesuje je kako zamisljate da uposlite sve te ljude koji ce se dodatno sjatiti u gradove?
Jer da se ne lazemo, ja ipak mislim da je Srbija po svojim karakteristikama poljoprivredna zemlja.
Svedoci smo da je industrija na kolenima, zar ne?
Kako tom mladom (ne nuzno) coveku da obezdedimo egzistenciju u gradu?
Jer mozemo mi da pricamo i o tezini zivota na selu, ali i o tezini rada na dva radna mesta da bi se platili svi nameti u gradu.
 
@ MilisaV
Evo pošto se očito ne slažemo i ne kapiramo oko mnogih stvari da uputim neki moj rezime na tu temu i bez ljutnje neću se više upuštati u dalju polemiku sa tobom.

1.Da, mi ćemo svi kao društvo pomagati te programe nacionalnog oživljenja i demografskog oporavka, svidjalo se to tebi ili ne! Hvala bogu pa o tome ne odlučuju pojedinci, jer upravo iz tog budzeta u koji i ti i ja i svi ostali (a ne samo ti) stavljamo dinar, iz njega će se za ta sredstva i izdvajati. S obzirom da su se decenijama izdvajala za proverene gubitaše, korumpirane političare, bespotrebne projekte, ovde je ipak cilj mnogo viši i isplativiji na duži rok. I da, po meni treba treba finansirati i veštačku oplodnju, i trudnice i sve što je više od dva deteta,ukidanje pdv-a na decije stvari, ostanak onih koji žele ovde da ostanu, u neku ruku i opstanak nekih sela i da ne nabrajam šta god još ima veze sa demografskim oporavkom.
2. Ja ne ulepšavam stvarnost, jer kao sto vidiš ja sam i naglasio da je sve ovo gorući problem, dok si se ti kao prvi uključeni u raspravu svojim postom počeo pomalo čuditi u fazonu-kako ćemo, lako ćemo. Priča o iseljeniku je bila sveopšta priča koja podstiče temu i ne znam zbog čega si se pronašao u njoj.
3. Naravno da i ja ne smatram lošim to što su se ljudi uglavnom u posleratnom periodu kada je Beograd i bio desetkovan stanovništvom opredelili za život u gradu. Takođe i ovo od devedesetih prestavlja jedan tako sličan ciklus s tim što je Beograd po svojim kapacitetima došao do svog maksimuma i da bi po meni bilo bolje uvećavati neke druge gradove i centre ukoliko ima potrebe za daljim preseljenjem stanovništva iz sela u grad. Nemam ništa protiv seoskog stanovništva i u takođe sam blizak i sa krugovima ljudi koji su daljim poreklom iz drugih krajeva Srbije a ne iz Bga. Normalni lljudi kao i svi drugi.
4. Da će selo će u nekom obliku opstati hteli mi to ili ne jer je ono i dalje osnov poljoprivrednog delovanja. Svinje i Krave se sigurno ne gaje u Frankfurtu,Milanu,Mančesteru isto tako se neće gajiti ni u Bgu. Bar ne u onoj meri u kojoj bi to bilo potrebno za neku ozbiljniju delatnost. PkB je maksimum maksimuma. Svaka ostala preradjivacka delatnost se moze obavljati u industrijskim delovima grada ali ona primarna nikako. Možda će ljudi iz gradova ići u na ta sela, farme da rade, šta god, to već ne znam, ali znam da ukoliko bi nezapolseni ljudi iz Bga kojih ima oko 200000 + to seosko stanovništvo koje po tebi treba da napusti selo i da dodje u grad da bi opet idšli da rade negde nešto vezano za poljoprivredu počeli da rade na dnevnom nivo po obližnjim farmama ( Surčin, Veliko Selo, Banat, Mladenovac, Padinska skela...) istog momenta bi imao jedan zagušeni grad na njegovim prilaznim tačkama. Beograd bi se u tom slučaju i pretvorio u jedno veliko selo a to nije poenta. Jer ja ne vidim u kom segmentu privrede ti mislis da se ova zemlja pokrene ako ne u poljoprivredi i preradjivackoj industriji. A ako je poljoprivreda van velikih gradova onda ne vidim šta bi svi tražili u njemu. Ni jedan posao nije lak pa se radi. To što navodiš kako je hleb od sedam kora težak, isto to može da kaže i rudar i kardio hirurg i onaj što visi na onoj banderi na minusu.
 
CASTELBIANCO":1dnul5fx je napisao(la):
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/517439/Vratili-se-u-Srbiju-i-brzo-im-preselo
Loša slika za demografski oporavak. šta može birokratija da uradi, to ne može niko. Nažalost još nas je manje... :(

Da, umesto da se nasi gradjani (ili bivsi nasi gradjani sa promenom drzavljanstva ili stranci koji zele da zive u Srbiji) stimulisu da dodju u Srbiju, pa makar kao penzioneri, oni cesto nalecu na ovakve dobroslice. Cim se vidi da je neko radio u inostrastvu gledaju ili da ih opeljese ili ih prepuste sebi samima u smislu "oni imaju pare, lako je njima".
Kada nam je zdravstvo u haosu nema sta dalje da pricamo. U Srbiju mogu da dodju samo da umru.

S druge strane, apropos infrastrukture na selima, nasi gastarbajteri grade kule i gradove u svojim dvoristima, raszbacuju se na razne nepotrebne gluposti,,ok njihova stvar sta ce da rade sa svojim novcem, ali cim izadjes iz lepog dvorista sve vani je u RASPADU; putevi, mesne zajednice, skole, ambulante, o lokalnoj privredi da ne govorim, jedino za sta su spremni daju novac su crkve, i to iz cistog sujeverja, a ne zato sto su neznamkakvi vernici.

Prisustvovao sam jednoj 'sednici' mesne zajednie u selu iz radoznalosti gde su se sakupili i 'domaci' i 'stranci', ne mogu da vam opsiem na sta to lici.

Prvo, sakupe svi samo kad je nesto alarmantno, i to jedva, vecina je nepoverljiva i skepticna do bola i to u vezi nekih zaista elemntarnih stvari za zajednicu, naravno kada za nesto treba da se ulozi novac, a to stalno treba, krene najzesca rasprava, ali rasprava u kojoj se ni u jednom momentu ne naslucuje neko resenje/konsenzus.
Ne moze se reci da su ljudi koji imaju novac (gastarbajteri) sebicni ljudi, ali stice se utisak da im je vise zao da daju pare za zajednicu, nego kada bi im neko ukrao, bez preterivanja.
Ima tu dosta i lenjosti i letargicnosti, inata, a najvise te vecite zavisnosti od 'nekog gore', obicno centralne opstine u okrugu, pomesano sa sintnim intersima politickih partija i sa njihovim jos sitnijim pijunima u mesnim zajednicama.

Evo na primer, treba da se zakrpe krateri na putu koji vodi od magistrale do sela, rupetine su takve da bi i pesak polomio nogu preko njih, a kamo li auto osovinu.
Onda se jedna tako naizgled jednostavna stvar nevidjeno iskomplikuje, da bi na kraju cela odgovornost za posao krpljenja rupa pala na jednog mucenika iz sela koji radi za puteve (koga inace smatraju za polu-retarda jer je... siromasan), koji je vec stariji i grbav od fizikalisanja i koga opsuju svaki put kada im ganc novu auto udari u jednu od zilion rupa.

Ako predlozis nesto konstruktivno, ili nedajboze novo i drugacije, smatrace te budalom, a ako ne to, onda ces udariti glavu u kineski zid skepticizma.
Raspala stracara mesne zajednice je zapravo zaspala mesna birtija, pa se svi ponasaju skladno s tim,
osecaj biti tamo je kao da si vanzemaljac koji je dosao u kafanu iz filma "zivot je lep" sa radetom serbedzijom u glavnoj ulozi.

Mozda sam malo skliznu s teme, ali poenta je da je ovo slika i prilika srpskog sela, pa i grada ako zelite, te naravno da ce pametni, mladi i sposobni ljudi hteti da odu odatle glavom bez obzira, a kamo li da stvaraju porodice sa 2,3 dece.
 
@laki72

slabo se razumem u seoske poslove. tako da mi se ovakve greške dešavaju.

elem, ne postoje dodatni ljudi koji bi se sjatili u gradove. gašenje sela je verovatno u svojoj poslednjoj ili predposlednjonj fazi. u dosta sela nema više ljudi mlađih od 50 godina. tako da je to to. ovakva sela kakva su danas su prešla granicu posle koje nema povratka. tako da ne moraš da brineš o doseljenicima.

zapošljavanje je veliki problem nevezano za ovu našu priču. o tome bi trebalo ipak da se brine na nekom drugom nivou.

srbija jeste poljoprivredna zemlja, ali na žalost dosta primitivna, pa naš izvoz poljoprivrednih proizvoda nije 10 milijardi, nego nešto preko milijardu. a to je zato što se recimo malinama bave ljudi kao sizif koji to radi kao hobi varijantu.

dobar tekst na tu temu

http://www.europa.rs/mediji/vesti_iz_br ... cijal.html


@castelo


1. da bi svi mi to pomagali prvo mora da se izglasa neki zakon u parlamentu. ja se ne sećam da je išta takvo urađeno.

2. uključio sam se u raspravu zato što ne mogu da pustim da prođe neka priča koja je suprotna interesima naše države, kao što je priča o oživljavanju sela.

4. postoji dosta farmi kod svih velikih gradova, pa pobogu veliki gradovi su upravo nastajali na najplodnijim zemljama zato što je tu život bio najlakši. tako da nisi u pravu. farme i svinje se u velikom broju gaje u beogradu. PKB nije maksimum maksimuma, kako ti kažeš, jer ga vode poltronski politički kadrovi. da ga vodi profesionalni menadžment PKB bi bio mnogo veći nego što je danas. a već se dešava da stanovnici grada rade poljoprivredu. u šidu dosta malih sela izumire, ali poljoprivreda u tim mestima ne zamire. u ta mesta sad dolaze ljudi iz šida, sremske mitrovice, pa čak i rume kupuju zemlju i bave se poljoprivredom. e tako neko ne mora da živi u nekom zaseoku kod sopota ili krupnja, već može da živi u samom sopotu ili krupnju i da se bavi poljoprivredom 10-15 km dalje.


btw poljoprivreda ne zapošljava toliko ljudi koliko ti misliš. cela danska ima 76.000 ljudi zapošljeno u agraru, a imaju 10x veči izvoz od nas....


tako da u ukupnom broju zaposlenih u poljoprivredi kod nas će broj tek da opada...
 
Уопште ниси у праву када си нас поредио са Данском. У Немачкој се након 2. светског рата 2/3 људи бавило пољопривредом, да би тек сад смањио на око 2%, али се у међувремену све постепено и упоредо развијало. Случај са Србијом је много другачији. Ми смо на почетку било какве приче о развоју и неминовно је да се што више људи бави пољопривредом. То подстиче и друге гране и постепено се долази на ниво Данске, али су за то потребне године. ПКБ је озбиљна фирма, али на свом ниовоу. Нереално је очекивати од сељака да направи успех као ПКБ. Мој добар познаник држи фарму пилића у централној Србији. Почео је тако што је много читао по интернету, прорачунавао у динар издатке, правио план, консултовао се са људима. Када је ушао у комплетну материју, узео је кредит од државе и кренуо да ради са својом четворочланом породицом. Имао је пех да му је серија пилића поцркала у четвртом месецу рада, због тога што је нестала струја, а агрегат се није укључио, па су се погушили. Али и то је узео у обзир пре почетка посла. Брзо се извукао из минуса. Сад је у добром плусу. Не намерава да оде из села у којем су његови преци живели више од 200 година, имају довољно новца, возе аутомобиле, имају механизацију. Да кажем да поред фарме имају и обрадиву површину, као и на сваком имању. Можда неко мисли да је његова жена роб, а живи боље и лепше од половина београдских "госпођа". Знам још неколико људи који добар новац окрећу на селу, праве малињаке, у сезони скупљају печурке, боровнице и још свакодневни послови, а много више њих који састављају крај са крајем. Главни разлог је што мали број њих улази озбиљно у посао. Због природе посла тренутно не могу да развијам посао у селу, али имам озбиљне планове, које намеравам да реализујем првом приликом кад будем био у могућности.
 
Vrh