Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

CASTELBIANCO":2jjubqxi je napisao(la):
@zaza
Ne slažem se da sam preterao u broju iseljenika jer po meni taj broj može biti samo veći. Ja nisam rekao da je porastao, možda se čak i smanjio u odnosu na početak 2000tih. O devedesetima nema rasprave. Svi znamo koliko je tada otišlo ljudi.
za Kopte odlična ideja. to sam odavno razmišljao kao i za Jermene i Etiopljane. pitomi narodi koji su uvek imali neke strahote u svojoj prošlosti.


Pre svega, svaka čast za temu. :kk:


Razlog zašto mi je demografija interesantna je činjenica da je ona osnova svega. Bez demografije, tj. ljudi nema ekonomije, razvoja, gradnje itd. Kažem ti, preterao si u broju, no nećemo sada o tome.

Jedna od mojih ideja je osnivanje tzv. "Fonda za oživljavanje sela". U njega bi trebale da pumpaju pare (koliko je god to moguće) država, drugi humanitarni fondovi, donatori (naročito se fokusirati na dijasporu) itd.

A fond bi funkcionisao ovako. Svaka 2-3 meseca, država bi odabrala selo koje ima nameru da "oživi". Najbolje bi bilo početi od sela u Vojvodini koja su nedaleko od Novog Sada (recimo Čurug) ili Pančeva (recimo Kačarevo).

Nakon što se selo odabere, država bi (novcem iz fonda) počela da otkupljuje napuštene kuće po tom selu. Kao što i sami znamo, danas se kuće sa okućnicom po Vojvodini mogu kupiti za bagatelu. Uz te kuće, bilo bi potrebno pazariti i zemljište (kako bi budući stanovnici imali na čemu da rade), no ukoliko se ono pokaže preskupom, državu uz kupljene kuće/imanja može da pripoji zemljište koje njoj već pripada. Ako iznenada skoči cena tih napuštenih kuća, država može da pokuša da, pored već kupljenih kuća, sagradi nove, montažne.

Na kraju, nakon što je država došla u posed ovih kuća i okolnog zemljišta, uradilo bi se sledeće. Preko naših ambasada u (logično) nerazvijenim zemljama bi se (preko medija) pustila u promet informacija da država Srbija nudi opremljene kuće sa sve zemljištem mladim bračnim parovima iz tih zemalja. Naravno, postojala bi i lista uslova koje ti parovi moraju da zadovoljavaju.

Nakon što se navedene porodice nasele u ta sela, država će morati da se malo potrudi da ih organizuje da rade (možda je najbolje da ih poveže preko novih poljoprivrednih zadruga) i funkcionišu. To bi bilo to!


Šta mislite o mojoj ideji? :) Slično je krenula da radi pokrajinska vlada u Vojvodini od skora (ali se kuće nude samo našim ljudima), videćemo da li će biti rezultata.
 
nema ništa gore od oživljavanja sela...

sela kao takva treba da izumru jer život u njima nije human.
u to ne mislim samo na ekonomski faktor življenja u selu, pošto taj ekonomski faktor može često i biti bolji nego u gradu.


pričam o svemu što danas mladom čoveku treba, a u selu nema, dom zdravlja, pozorište, škole (osnovne, srednje), mesna zajednica, prodavnica, mesta za izlazak, kanalizacija, vodovod, internet,

nemojte suditi o životu u selu na osnovu serija moj rođak sa sela i slično.

sela kao takva treba da lagano izumiru, pošto nisu humana za život, neefikasna su u današnjoj poljoprivrednoj proizvodnji, i skupa su za postojanje zbog sve potrebne infrastruktrure koja je potrebna današnjem čoveku.

a poljoprivredom treba da se bave poljoprivrednici, a ne seljaco-
 
CASTELBIANCO":36xzrak0 je napisao(la):
@JohnnyLee
Svaka čast za doprinos. kapa dole.
Hoću i ja pohvalu za svoj doprinos! U onom smislu kako sam matematički i opisao i zatražio od ostalih njihov pun doprinos.

:lol:
 
Ne smemo nikako da udjemo u EU jer onda automatski gubimo 300 000 do 500 000 stanovnika.
 
MilisaV":10ue77dt je napisao(la):
nema ništa gore od oživljavanja sela...

sela kao takva treba da izumru jer život u njima nije human.
u to ne mislim samo na ekonomski faktor življenja u selu, pošto taj ekonomski faktor može često i biti bolji nego u gradu.


pričam o svemu što danas mladom čoveku treba, a u selu nema, dom zdravlja, pozorište, škole (osnovne, srednje), mesna zajednica, prodavnica, mesta za izlazak, kanalizacija, vodovod, internet,

nemojte suditi o životu u selu na osnovu serija moj rođak sa sela i slično.

sela kao takva treba da lagano izumiru, pošto nisu humana za život, neefikasna su u današnjoj poljoprivrednoj proizvodnji, i skupa su za postojanje zbog sve potrebne infrastruktrure koja je potrebna današnjem čoveku.

a poljoprivredom treba da se bave poljoprivrednici, a ne seljaco-

Milisave, mi ovde ne govorimo o oživljavanju Crne Trave ili Galibabinca. Vojvođanska sela (na kojima sam i dao primer) imaju relativno dobru infrastrukturu (dakle, nam tom polju nisu potrebna mnogo velika ulaganja), potrebno ih je "samo" podmladiti. Vrlo dobro znam kakav je život u vojvođanskim selima i kakav potencijal u njima leži.

@CASTELBIANCO Šta misliš o mojoj ideji? :)
 
MilisaV":3j4iefsw je napisao(la):
nema ništa gore od oživljavanja sela...

Veća sela na <50 km od Beograda imaju i škole, domove zdravlja, kulture, neka i biskope, a mnoga od njih i 5+ hiljada stanovnika.

Evo samo sela sa preko 5000 stanovnika u Južnom Banatu (tu sam ekspert :)):
Karlovac, Novo Selo, Crepaja, Dolovo, Bavanište, Kačarevo, Starčevo, Padina.
(i još desetak sa 3-5 hiljada stanovnika)

A da ne pričam da svi manji gradovi imaju i dosta paorskog stanovništva (Kovačica, Kovin)

I to sve na 50 km tj. sat vremena do BGa.
 
@Goje
Pohvaljujem matematičku jednačinu, očekujem tvoj konačni rezultat, da ponovo pohvalim :)
@Spatiotete
Slažem se da gubimo stanovništvo približavanjem EU. Jer što smo bliži i naša radna snaga im je prijemčivija. Grozim se rečenica: Neće biti važno gde će ko živeti jer ćemo svi biti jedna velika porodica naroda, otvoreno tržište, protok radne snage, svako može da radi gde hoće, bla bla... Pa što onda Danci ne dođu da rade u Srbiju. Pada u vodu. Migracije su uvek išle ka razvijenim zemljama. Mi moramo da postanemo razvijeni. Kako dovesti do upliva mozgova iz zemalja treceg sveta. Hm, pa mozda im ponuditi nesto sto im niko ne nudi do sada a nisu materijalno bogatstvo. Mislim da su više odrešene ruke u naučnoistarživačkim poduhvatima, opredeljenost društva ka tehnološkom napredku, zakoni koji olakšavaju rad stranih naučnika i studenata u Srbiji, male labaratorije, privatni univerzitetski centri u sferi prirodnih nauka... Ulaganjem u Nauku i obrazovanje je moj odgovor. Onda će i neki Pakistanski, Indijski, Tajvanski dečak za koga tamo i ne znaju da je supergenije možda doći pre u Srbiju, nego negde dalje na zapad. Ili će mu makar biti usputna stanica, što je opet dobro u neku ruku. Problem je što mi nigde ne promovišemo državu kao potencijalno odredište za takvu vrstu ljudi, već privlačimo samo jeftinu i primitivnu zabavu raznim Stanijama, Sorajama, Šljivovicom i orgijanjima do zore na nekim od splavova (koje btw sve odreda drže krimosi ili partijski pacovi).
@ZazaBg, MilisaV
predlog povratka na selo...hmm
samu u slučajevima gde je selo usko vezano za grad. Što reče MilisaV ko će normalan da živi negde na "Vrškoj čuki" bez osnovne infrastrukture a kamoli bez nekog šireg pojma ljudskih potreba osim da spava u toplom i da ima da jede. Vojvodjanska vlada je potegla to pitanje i ako im uspe super stvar. Zazo ako misliš da bi se to stanovništvo oko koga se zajedno slažemo da je najkompatibilnije naseliti medju većinsko srpsko, adaptiralo uspešno na ovdašnje uslove života onda je to dobra stvar koju možemo učiniti. Mislim samo da bi onaj napredniji deo njih koji mi priželjkujemo zamišljao nešto sasvim drugo u odnosu na rad na selu u poljoprivredi. Opet sa druge strane Milisave što se tiče nehumanih uslova života na selu, mislim da je svakako humanije živeti na srpskom selu nego u područijim zahvaćenim ratom, gladju , bolestima..
 
CASTELBIANCO":1orsbui9 je napisao(la):
@ZazaBg, MilisaV
predlog povratka na selo...hmm
samu u slučajevima gde je selo usko vezano za grad. Što reče MilisaV ko će normalan da živi negde na "Vrškoj čuki" bez osnovne infrastrukture a kamoli bez nekog šireg pojma ljudskih potreba osim da spava u toplom i da ima da jede. Vojvodjanska vlada je potegla to pitanje i ako im uspe super stvar. Zazo ako misliš da bi se to stanovništvo oko koga se zajedno slažemo da je najkompatibilnije naseliti medju većinsko srpsko, adaptiralo uspešno na ovdašnje uslove života onda je to dobra stvar koju možemo učiniti. Mislim samo da bi onaj napredniji deo njih koji mi priželjkujemo zamišljao nešto sasvim drugo u odnosu na rad na selu u poljoprivredi. Opet sa druge strane Milisave što se tiče nehumanih uslova života na selu, mislim da je svakako humanije živeti na srpskom selu nego u područijim zahvaćenim ratom, gladju , bolestima..

Pa naravno. O takvim selima i govorim. Teško da će se neka porodica opredeliti da živi u tamo nekoj Besnoj Kobili, Staroj Planini, Homoljskim planinama. Ali zašto ne Kačarevo, Starčevo, Karlovac, kao što je pomenuo @mekbejn? :) Sva sela u tom kraju imaju relativno dobru infrastrukturu (doduše, neka malo oronulu) i ne bi bilo potrebno mnogo ulaganja da bi se jednog dana oživela. Naravno, ovde ne govorimo o najnaprednijim pripadnicima društva iz tih zemalja (iz kojih bi ih uvozili), već o siromašnijim stanovnicima sa nižim stepenom obrazovanja. Uz dalji ekonomski razvoj, moći ćemo vremenom da razmišljamo i o "uvozu" naprednijih tj. školavanijih pripadnika tih naroda. :)
 
Zazo zaboravio sam da ti se zahvalim na pohvali za otvaranje teme. Demografija nas izgleda oboje interesuje. Nadam se pametnoj obostranoj diskusiji :)

Iskreno ja bih vise voleo od starta da to budu oni napredniji slojevi tih drustava ali dobro. Ne moze u zivotu sve sto volis i zelis.

Razmisljao sam da napisem pismo Spc vezano za Kopte i Jermene. Ako hoces mozemo zajedno nesto da sastavimo. Ukoliko se nadje neka veza izmedju nasih naroda u vidu slicne religije, sudbine, mislim da ce biti nekog ohrabrenja da mozda prvi doseljenici i stignu.

Opet ponavljam pred svima: Pre sam za procvat nataliteta i povratak dijaspore, ali to je realno da se desi isto koliko i da Sao Tome i PRINCIPE postanu nuklearna sila. Mislim deklarativno nista se ne postize. Vidim da se medju nama samo Johnny Lee izjasnio da je uradio nesto po tom pitanju. Evo da pocnem od sebe, nadam se uskoro, iako je i to debelo kasnjenje. I sam sam delimicno kriv za problem o kome debatujemo.

U prilog prilazem i malo slika sa STATa
84a9ce6f9e9c2fe5e6b3a3b82fff6306.jpg

1ef8bd0e99daec9afb922ff8a89a0e89.jpg

9dbc32af8cf5f587b558655ce6be3d11.jpg
 
Stanje jeste katastrofalno, no mala ispravka. Ove godine nam je fertilna stopa oko 1,45 promila, i prema dosadašnjim rezultatima, prevazišla je fertilnu stopu Hrvatske.
 
spatiotecte":3afp4xgw je napisao(la):
Imamo ozbiljan problem!
Veoma ozbiljan!
Krivo mi je još da dodam i što se niko nije uključio u temu koju sam takođe skoro otvorio: Crne tacke beogradske, u sekciji bulevari, ulice.. a relativno su povezane. Vidim da je pregledana solidni broj puta ali bez komentara. Ja cu i dalje kaciti svoja zapazanja tamo kao i informacije vezano za bezbednost u saobracaju. Pricam to jer podatak da je za poslednjih 15tak godina u Srbiji je smrtno stradalo u saobracajnim nezgodama preko 20000 ljudi, preko 250000 ljudi je povredjeno.
Po proceni EU ljudski zivot vredi 1 000 000 eura. Pa sad izracunajte koliko je Srbija para izgubila. Kad se povuce crta Srbija je izgubila u poslednjih 15 godina novca koliko vrede svi nasi putevi. Pored posledica koje trpi ekonomija zbog umanjenja nacionalnog dohotka tu je i nepovrat ljudskih života što nema cenu i nosi sa sobom neizbrisiv trag u dušama najbližih a i ostalih koji se saosećaju sa svakim ljudskom tragedijom. Takođe i tu se odražava negativnost demografske slike, jer recimo mladi koji su poginuli u skorašnjoj nesreći na Ada huji su trebali jednog dana postati očevi i majka neke nove dece. Ali nažalost sudbina je bila drugačija. Taj broj poginulih u saobraćaju se MORA smanjiti! Da se posluzim jednom mudroscu: "Hiljade mrtvih na putu je statistika, jedan poginuo - drama". Koga interesuje da ukažemo i na taj problem pozivam da doprinese i na toj temi nekim predlozima ili zapazanjima.
 
Uopste mi se ne dopada nacin kako posmatrate ovu temu.
Nisu ljudi roba, pa da njihovu vrednost procenjujemo u eurima ili dolarima. Ne svidjaju mi se ni ideje o gasenju sela koja zastupaju pojedinci.
Zar je samo goli ekonomski interes vas motiv za pricu o demografiji?
Zbog takvog 'ekonomskog' pristupa ni jedna zemlja EX YU prostora nije uspela da animira pripadnike svoje dijaspore da se vrate u maticu. Upravo zbog toga sto su videli da se na njih gleda kao na vrece sa novcem.
 
MilisaV":1mfefjgg je napisao(la):
spatiotecte":1mfefjgg je napisao(la):
u Srbiji ocito to ne vazi,
ili mislis da postoji neki drugi razlog?


moje neko lično zapažanje je da zemlje koje su više emancipovane imaju manji prirodni priraštaj, bez obzira na ekonomsku snagu.

prema tome u nekim zemljama brojnost je jednostavno bila način za opstanak. kvantitet. ako u porodici umre 6 od 8 dece mora se ići na kvantitet da bi se život produžio.

u evropi smo srećom napredovali po pitanju smrtnosti novorođenčeta i generalno dece i ljudi, tako dete koje se rodi ima velike šanse da preživi.

a to je dovelo do toga da u evropi danas se parovi odlučuju za prvo dete tek posle 30 godine, i često imaju po jedno dete.

zato potrebu za radnom snagom nadoknađuju iz ekonmski slabijih zemalja.


mi kao srbija smo tu u lošem položaju. mi smo dovoljno emancipovani da imamo nizak priraštaj, a s druge strane nismo ekonomski jaki pa i pored niskog prirodnog priraštaja ljudi nam odlaze iz zemlje, a novi ne dolaze jer ne delujemo kao zemlja gde bi mogli od svog rada da žive i rade.

Hvala ti na odgovoru, ovo je mozda pitanje nad pitanjima sto se radjanja dece u Srbiji tice, kako danas, tako i u proslosti.

Ne znam koliko to ima veze sa emancipacijom, mozda jednim delom, ali u Srbiji radjanje dece nikad nije bilo 'u trendu'. Moji baba i deda su poreklom sa sela (Branicevski okrug) i ako gledamo sto godina unazad radjanje vise od dva deteta je oduvek bila retkost. Kako u selima, tako i u gradovima. Oduvek.

Paradoks je da sve govori da bi trebalo biti suprotno, ako uzmemo u obzir otimanje dece jos iz vremena osmanlija, pa onda ratove u 19 i 20 veku... Cak i tzv. 'plemeski skolp svesti' koji sebi prepisujemo bi trebao da pokazuje suprotne rezultate u odnosu na broj dece u domacinstvima, jer "plemena" obicno radjaju puno dece.

Moguce da to dobrim delom ima veze sa religijom. U katolickim zemljama je nekad bilo uobicajno da porodice radjaju puno dece, ne samo u juznoj Evropi nego i u zapadnoj, alpskom regionu...ima puno nemaca, austrijanaca (poreklom iz ruralne sredine) i to ne tako starih, koji imaju 4,5,6 braca i sestara.

Ne mogu da podvucem neku logicnu vezu izmedju pravoslavlja i slabog nataliteta, ne znam kakva je situacija u drugim pravoslavnim zemljama (Bugarskoj, recimo), pomislio sam cak da bi to moglo imati veze generalno sa slavenskom rasom (da slaveni emotivno vise ulazu u svoju decu ), ali u Poljskoj, recimo, takodje je postojao trend radjanja gomile dece.

Cudno je kako dva susedna naroda kao sto su srpski i albanski mogu da imaju toliku razliku u stopi nataliteta. Postoji kulturoloska razlika, ali nismo na dve suprotne strane planete, vec smo svi stisteni na Balkanu.

Ono sto takodje nikako ne treba zapostaviti je polozaj zena u drustvu.
U katolickim i islamskim zemljama zene su bile (negde i ostale) masine za radjanje dece.
Ne kazem da su zene u pravoslavnim zemljama u boljem polozaju, naprotiv, ali mozda se vise ceni neka individualnost kod zena, bilo sad, bilo pre sto godina kada je uloga zene bila da bude u kuci.
Moja prabaka je, kada ju je pradeda pitao da li hoce da imaju trece dete, ladno rekla da su joj i "ova dva previse",
i to je bio "amin" da pradedu.

Ako ce da se orijentisemo ka resenjima ovog problema;
primetio sam da u tim selima 3 detata nemaju siromasne porodice, vec one dobrostojece, koje 'drze do sebe, da tako kazem, cak bi se moglo reci da je stvar nekog statusa u drustvu - ako dobijes trece dete znaci da 'imas i da ti se moze'. Tako je bilo i u proslosti. To znaci da je kod nas ekonomski faktor ipak presudan u odluci da se dobije barem jos jedno dete. Takodje, posto smi ipak patrijarhalno drustvo, parovi su spremni da "rizikuju" trece dete, ako su ima prva dva deteta zenska, sto je crna strana ove price.
 
кад смо почели да причамо о оживљавању села нисмо дефинисали коју врсту села треба оживљавати.
војвођанска села нису исто што и села у остатку србије. По мојој некој дефиницији село је место у ком се највећи део становништва бави пољопривредом као примарним занимањем. Ова војвођанска села од 1000+ становника би пре рачунао у вароши, пошто у србији доста општина има мање становника од тога.

у србији има села где се путује само пинзом, а први град је удаљен око сат времена вожње, и тај град је власотинце.

таква места треба да изумру.

Drakche":28r6rkax je napisao(la):
Ne znam koliko to ima veze sa emancipacijom, mozda jednim delom, ali u Srbiji radjanje dece nikad nije bilo 'u trendu'. Moji baba i deda su poreklom sa sela (Branicevski okrug) i ako gledamo sto godina unazad radjanje vise od dva deteta je oduvek bila retkost. Kako u selima, tako i u gradovima. Oduvek.

моја баба је живела у породици где је било осморо деце, мој деда у породици са шесторо деце.

а при томе знам да је из краја одакле долазе моји баба и деда то у то доба било нормално. не кажем да је тако у целој србији.

тако да се не бих сложио са овим твојим запажањима. мислим да је то твој лични утисак. уосталом после првог светског рата мислим да је срба било око 2 милиона a а да нас је 70 година касније доста више.

али за тачне податке морали би да нађемо неке званичне статистике.

Drakche":28r6rkax je napisao(la):
primetio sam da u tim selima 3 detata nemaju siromasne porodice, vec one dobrostojece, koje 'drze do sebe, da tako kazem, cak bi se moglo reci da je stvar nekog statusa u drustvu - ako dobijes trece dete znaci da 'imas i da ti se moze'. Tako je bilo i u proslosti. To znaci da je kod nas ekonomski faktor ipak presudan u odluci da se dobije barem jos jedno dete. Takodje, posto smi ipak patrijarhalno drustvo, parovi su spremni da "rizikuju" trece dete, ako su ima prva dva deteta zenska, sto je crna strana ove price.

опет зависи у ком селу.


код мене у селу више нема породица са децом па не могу да причам о томе, али у околним селима има породица са четворо деце, и веруј ми добро је ако имају сви да једу, да не причам за нешто више.
 
Nekoliko paradoksa
Kaze se da stanovnistvo napusta sela, a kazu da su glavni problem premali posedi, ne moze da se ekonomski gazduje.
Stanovnistvo se smanjuje za 0,5 do 1% godisnje, ali ne pada potrosnja (struje, hrane, goriva, itd.)
prica se da se sve teze zivi, a vek se produzuje, u ta sela gde nema ni ambulante, ni doktora, zive starci duboko u 9-toj deceniji
 
На дан отварања теме кумови су ми добили ћеркицу. И сам сам родитељ, што би рекли доприносим...
Џаба сада ту процене, параметри, калкулације и теорије и стандарди. Џабе анализа и утисци са села, џаба представа о томе шта би детету требало да буде обезбеђено све...
То је просто срећа, искуство без премца, успех ван конкуренције, жеља да живите за некога уместо да угађате себи скривени иза себичних парола... то је просто живот!
Маните се африке и азије... ако сами не умемо да се изградимо и будемо срећни, нема те силе која ће то учинити уместо нас.
А не да још причамо о оним фразама Ђинђићевим како ће нам убрзо требати радна снага... Боље да се побринемо себе да упослимо, а ако зафали да се умножавамо.
 
@Борчaнац
свака част..и теби укњижен плус. Наравно и за кума :)
 
Prosle nedelje moji prijatelji su otisli za Norvesku, 4-clana familija, dvoje male dece. Lekari. Opet smo u minusu.
 
@MilisaV
Pa izgleda da postoji neka neobjasnjiva razlika u regijama po ovom pitanju.
Neki su mogli i hteli da kontrolisu radjanje dece, a neki nisu.
Verovatno ima veze sa ekonomicnim razmisljanjem, da tako nazovem,
deca su bila potrebna kao naslednici, ali i kao ispomoc u domacinstvu,
opet, puno dece treba prehraniti, poudavati i pozeniti, tako su dva deteta ostala standardna brojka,
barem sto se sela u ovom branicavskog kraja tice.

@borcanac
Deca jesu sreca, ali ne mozes kriviti ljude ako nemaju i ne zele decu, nazivati ih sebicnim itd. Svako ima svoj razlog.
To prebacivanje krivice nikad nije donelo nista dobro, ono sto je potrebno je da postoje uslovi da ljudi sami to odluce,
a ne da im se gura prst u oko "ti nemas dece, ti si neozenjen, neudata..." kako se to neretko radi kada na red dodje ovakva tema.

S druge strane - ko sve nema decu, ako ne umeju da ih podizu onda bolje da ih nemaju, nisu ljudi zivotinje.
Ostvarivanje porodice po difoltu dovodi do velikog broja losih odnosa u porodicama, samim tim do losijeg drustva.
Decu ne umeju da vaspitavaju, pa ih puste kao kucice da ih vaspitava ulica, o velikom broju tragicnih slucajeva u porodicama da ne govorim.
 
Видиш Дракче, ја не спорим нечију одлуку.
По мени то није природно, као ни одлука да се престане са животом. Свако одлучује за себе, ја само навијам за живот и радујем се таквим (стваралачким) одлукама. 90% разлога који се наводе за такве одлуке нису логични а пуно их је просто себично. Не желе децу из опет погрешног разлога, мислећи да ће изгубити на квалитету свог живота (а мало их па и има тај квалитет)
Најгоре ми је када почне да се помиње економија. Ту лежи доказ себичлука а и помињано је на теми, сиромашни више рађају. Зато смо и међу најмање срећним народима, окренули смо се очекивањима и угођајима а и леђима према стварном животу и објективним потребама. Потреба за животом, породицом, послом, ставарњем и свим борбама и изазовима које то носи.

Последњи твој пасус је потпуна замена теза. Волео би да тако размишљају наши непријатељи, а ми у инат само креативно и како нам доликује - без страха.

Мислим да ако тема нема за циљ промоцију рађања и статистику/анализу/пројекцију које не излазе из тих оквира. Нема ни потребе за њом...сви знамо пројекцију наших живота, државе и народа без деце. Црно у бесконачно...
 
Podsećanje na rekord Beograda (bar je rekord u poslednjih dvadesetak godina, ne znam za ranije):

28. juna 2013. godine objavljeno je da su u prethodna 24 sata u Beogradu rođene 83 bebe.

http://www.telegraf.rs/vesti/beograd/77 ... bebe-video

Nešto kasnije iste godine, 2. oktobra, rođeno je 78 beba.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php ... _id=760522

Mene ove vesti uvek veoma obraduju, iako znam da se ove bebe u Beogradu rađaju i na račun novodoseljenih stanovnika. To što se jedna beba više rodi u Beogradu znači da se jedna manje rodi u npr. Smederevu. Elem, vidim ove godine nema novog rekorda, a prošli su periodi godine kad smo imali ranije rekorde: maj-jun i septembar-novembar...

edit: gramatika
 
Takve vesti nisu toliko relevantne za procenu trenda rađanja u Srbiji. Isključivo se radi o izboru porodilišta od strane ljudi koji žive/prijavljeni su van Beograda, a imaju/nemaju porodilište koje je blizu/od poverenja.
 
Vrh