Šta je novo?

Demografija (statistika,analiza,projekcija)

A zasto malo ne pogledmao neke lokalne portale u delovima zemlje koji se prazne brzinom svetlosti i malo ne sagledamo realnu situaciju

Kada imate ovako visok procenat ljudi koji ne gaje vise nikakvu nadu za bolje sutra, dzabe sve - kraj je tu, samo je pitanje kada ce nastupiti
 
Zato sto vecina demograf meraklija ovde sve posmatra kroz prizmu gole (autisticne) ekonomije i statistike, bez ikakvog pokusavanja da se dublje razumeju, kako uzroci demografskih problema u Srbiji, tako i moguca resenja.

Bave se problematikom demografije onako kako se Slaven Tica bavi problematikom javnog prevoza - uzme u ruke razne izvestaje i proracune i onda na osnovu toga kroji odluke i politike, a sam nije video unhtrasnjost autobusa preko 10 godina.

I zato je ova tema prepuna sumanutih i blesavih situacija. Od toga da se poziva da uvozimo tudjine da rade poslove (jer je sramota da angazujemo nase ljude i platimo ih korektno, nego bolje da uvezemo Avgane i Banglije i platimo ih kikiriki) preko toga da se gradnjom puteva sire naselja i tako promovise pravljenje srpcadi, pa sve do predlaganja da se kaznjava svako ko nema dete (a ironicno, to predlazu najvise oni koji ni sami nemaju dece).

Svi bi neka laka ili instant resenja. I na daljinu, po mogucstvu iz fotelje. I tudjeg kreveta. Bez ikakvog dubljeg razumevanja i razmisljanja.
 
Gradnja puteva ne pomaze mnogo, ako niko ne zeli da zivi u nekoj oblasti.
Recimo Hrvatska je sada dobro povezalo Liku autoputem, ali Lika je prazna i automobili prolaze kroz mrtva bivsa naselja.

Mladi Vranja zele na splavove.
Zvuci glupo, ali pitajte ih.
Neoliberalni san promovise produzeni pubertet, zezanje.
To promovise RTS, radikali i urbana beogradska elita.
Mladi idu tamo gde im je receno da je super.
 
A zasto malo ne pogledmao neke lokalne portale u delovima zemlje koji se prazne brzinom svetlosti i malo ne sagledamo realnu situaciju

Kada imate ovako visok procenat ljudi koji ne gaje vise nikakvu nadu za bolje sutra, dzabe sve - kraj je tu, samo je pitanje kada ce nastupiti
Kraj čega?
 
Jos gore, taj put je jos vise opterecen.

Ja sam potpuno suprotnog misljenja, ja bih zabranio bilo kakvu novu stambeno/komercijalnu gradnju na tom potezu dok se ne napravi jos puteva.
Такви ставови и гуше равномерни развој Србије и потенцирају претрпавање Београда.
 
Jedna lepa vest za sve koji:
1) mrze penzionere
2) brinu da će zbog penzosa da se uruši ekonomija:

 
Gradnja puteva ne pomaze mnogo, ako niko ne zeli da zivi u nekoj oblasti.
Recimo Hrvatska je sada dobro povezalo Liku autoputem, ali Lika je prazna i automobili prolaze kroz mrtva bivsa naselja.

Mladi Vranja zele na splavove.
Zvuci glupo, ali pitajte ih.
Neoliberalni san promovise produzeni pubertet, zezanje.
To promovise RTS, radikali i urbana beogradska elita.
Mladi idu tamo gde im je receno da je super.
Ne bezi se samo od siromastva, besperspektivnosti i dosade, vec i od ucmalog i krutog (poluorijentalnog) mentaliteta gde se gusi svaka individualnost i licna sloboda i gde svi moraju da pricaju isto, misle isto, slusaju isto, vesele se i tuguju uz isto, zalazu se za isto, pa cak i jedu i piju isto.
 
Ne bezi se samo od siromastva, besperspektivnosti i dosade, vec i od ucmalog i krutog (poluorijentalnog) mentaliteta gde se gusi svaka individualnost i licna sloboda i gde svi moraju da pricaju isto, misle isto, slusaju isto, vesele se i tuguju uz isto, zalazu se za isto, pa cak i jedu i piju isto.
Ovo ti je opis vecine zapadnoevropskih drustava.
 
Ne bezi se samo od siromastva, besperspektivnosti i dosade, vec i od ucmalog i krutog (poluorijentalnog) mentaliteta gde se gusi svaka individualnost i licna sloboda i gde svi moraju da pricaju isto, misle isto, slusaju isto, vesele se i tuguju uz isto, zalazu se za isto, pa cak i jedu i piju isto.
Tačno tako.

Lično poznajem barem 150 emigranata, mnogi su navodili kao razlog, posebno oni sa visokim pozicijama i primanjima, želju da deci obezbede šansu da se bave onim što budu želela, a ne
da i deca moraju da biraju isplativost zanimanja umesto svojih autentičnih interesovanja. Takvi naši emigranti takođe su dodavali i skučenost našeg tržišta rada, odnosno činjenicu da drugo radno mesto istog ranga praktično neće biti u stanju da ugovore u Beogradu, ako/kada iz bilo kog razloga više ne budu hteli da rade tu gde su tada bili.
 
Tačno tako.

Lično poznajem barem 150 emigranata, mnogi su navodili kao razlog, posebno oni sa visokim pozicijama i primanjima, želju da deci obezbede šansu da se bave onim što budu želela, a ne
da i deca moraju da biraju isplativost zanimanja umesto svojih autentičnih interesovanja. Takvi naši emigranti takođe su dodavali i skučenost našeg tržišta rada, odnosno činjenicu da drugo radno mesto istog ranga praktično neće biti u stanju da ugovore u Beogradu, ako/kada iz bilo kog razloga više ne budu hteli da rade tu gde su tada bili.
I ne samo to, po malim mestima (narocito sto se ide juznije) te bukvalno proglase ludim ili ederom samo ako si makar malo drugaciji, cak i za najbanalnije stvari.

Npr. bukvalno ako narucis u kaficu obican sok umesto rakije, ti si ''eder'' i ''nisi dovoljno Srbin'' ili ako kupis u pekari bavarske kifle umesto bureka. Ili ako sredjujes kucu/stan na praznik a komsija te vidi, pa te onda svi proglase ludim. E, od toga bezi bilo ko sa IQ vecim od 85.

Da ne spominjem da fakticki nema nikakvih kulturnih sadrzaja, izlozbi, (kreativnih) radionica, ovih ili onih inicijativa, klubova (ne toliko sportskih, vec ostalih) te pogotovo nista za alternativce (a alternativa je danas sve sto nije turko-folk).
 
I ne samo to, po malim mestima (narocito sto se ide juznije) te bukvalno proglase ludim ili ederom samo ako si makar malo drugaciji, cak i za najbanalnije stvari.

Npr. bukvalno ako narucis u kaficu obican sok umesto rakije, ti si ''eder'' i ''nisi dovoljno Srbin'' ili ako kupis u pekari bavarske kifle umesto bureka. Ili ako sredjujes kucu/stan na praznik a komsija te vidi, pa te onda svi proglase ludim. E, od toga bezi bilo ko sa IQ vecim od 85.
Da li je to moguce?

U protestantskoj Evropi, u manjim mestima pravila su obrnuta. Moras da cistis ispred kuce, cak i ulicu. Ako ti je basta zapustena smatraju te lenjim sto je u kalvinistickom univerzumu karta za pakao. Vreme moras da trosis svrsishodno, u principu stalno moras da radis nesto. Ako nista onda da barem igras fudbal u lokalnom klubu.
Stalno moras da budes zaposlen jer je dokolica od djavola, a rad od boga.
Besposlicai uzivanja u besposlici, to je ono sto se prezire, sve do nivoa neuroze, kako mi se pozalio jedan od njih "Blago tebi, ti mozes da lezis na kaucu i ne radis nista, a mi smo ovde koa pcele, stalno moramo da radimo nesto, pa ako vidim tacku na zidu, ja cu da je odmah zafarbam".
Naravno, ovo ce ti reci samo stariji ljudi, ali mladi se isto tako ponasaju bez i da znaju religiozni razlog.
Zapad je uronjen u protestantizam, o tome je mnogo pisano (Weber).
Novac je znak bozije milosti, zato ga ne dajes nikome i zgrces ga.
Za razliku od Srbije, nepristojno je da se mnogo vidi ako si bogat (sto podrzavam). Oni imaju mudrost da ne treba da izazivaju komsije svojim bogatstvom. Ovo pricam o protestantskom zapadu, ne o katolickim drzavama kao sto je juzna Italija.
Ljudi se mole za ruckom, ako rucate sa njima, postuju ako se ne molite vec samo meditirate.
To je jedna kultura udaljena o nas, represivna na jedan drugi nacin.
Do sezdesetih, seksualnost je tamo, narocito u svetu srednje klase bila pod jednom vrstom represije.
Mi to ne mozemo ni da zamislimo, mi smo pagani.
Da bi ste razumeli, morate da posecujete te ljude, ne smao d aidete na kompanijske proslave koa sto idu nasi "uspesni" programeri ili doktori.
Morate da im pridjete i prodjete pakao njihovg detinjstva oslonjenog na sve te zabrane.

Ne pisem ovo da bi opovrgao pricu o sredinama Juzne Srbije nego da bih objasnio da je svaka struktura represivna i nasilna. Zapad je uspeo da nasilje kanalise ka spolja, ka kolonijama kao sto smo mi. Mi se koljemo medjusobno.


O represivnoj prirodi kuloture naci cete najbolej objasnjeno u Frojdovom eseju "Nelagodnost u kulturi".
Takodje u knjizi E. Froma "bekstvo od slobode' opisana je priroda zapadnog uma.
 
Poslednja izmena:
Ono što po meni govori ovaj popis, uz sve što mislim da ima određenih odudaranja u odnosu na realnost (ne toliko velikih, koliko bi možda opozicija volela, ali svakako da):
1. Manje nas je za oko 700 000. Gro toga su ljudi koji su umrli (oko 550 000 - 570 000, sve u svemu, ništa nelogično, ljudi iz vremena kad se imalo po nekoliko dece polako napuštaju scenu). Trajno (akcenat je na trajno) se iselilo oko 120 - 150 000 ljudi. Ovo je razočaranje za one koji bi u raznim kampanjama sabirali sve i svašta i frizirali kako im je odgovaralo, da bi predstavili kako je ova ili ona vlast oterala pola Srbije u emigraciju
2. Mnogo ljudi se iselilo iz kombinacije ekonomskih razloga, ali i zbog nezadovoljstva društvenom klimom (nešto o čemu je Marcus pričao). E, sada posebna je tema oko toga da li se te osobe nužno ostvaruju u inostranstvu (konkretno, obrazovaniji sloj), o tome vredi praviti posebna istraživanja. Odmah da se ogradim od nečega što ću reći u nastavku, ovo je izuzetno tužan trend. Sada, da li je to nešto što je karakteristično za Srbiju - nije. Karakteristično je za celu Jugoistočnu Evropu, kao i za veći deo onoga što se uobičajeno naziva Istočnom Evropom. Strogo statistički gledano, Srbija tu čak nije ni u kategoriji najugroženijih, jer su više stradale Bugarska, Rumunija, čak i Bosna, a o Hrvatskoj već da ne govorimo, koja je od EU imala mnogo više štete nego koristi, kako se otvorilo tržište rada.
3. Decentralizacija je ostala mrtvo slovo na papiru. Ja sam se lično nadao da će Novi Sad, Niš, pa čak i Kraljevo ili Kragujevac imati pozitivan priliv stanovništva (makar sa sela). Ispostavilo se da nemaju, a čak i Beograd, koji ima, još nije ni blizu te magične cifre od 2 miliona, koja je u opticaju još od kasnih 1990-ih.

Elem, kako mislim da bi država ovo trebalo da reši - veoma ozbiljnim ekonomskim reformama, pre svega na selu, reformom obrazovanja, te vraćanjem svesti da ne mora svako da ima fakultet da bi se smatrao pismenim i kako bi dobio posao koji će biti pošteno plaćen.

Kako mislim da će rešiti (ili "rešiti") - dozvoliće imigraciju iz nekih od najsiromašnijih delova sveta.

Pa eto, barem će Srbija postati kosmopolitskija nego što je bila.
 
troll.png
 
Aha, trol je svako ko prica istinu i ko nije sendvicmen....
 
Vrh