Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878727#p878727:f7mfisjw je napisao(la):
shadestudio » Sre Sep 08, 2021 11:19 pm[/url]":f7mfisjw]
Ima dokumentarac inequality bas o ovoj temi gde se bogati bogate na stanovima, a srednja klasa vise ne zna sta ce sa sobom. https://youtu.be/AFIxi7BiScI

I cekaj, stan u ovoj zgradurini u Nemackoj kosta izmedju 5 i 10 hiljada evra, a i to je naratorka naglasila cifru, kao nesto skupo :D Na koju foru onda stanovi kod nas nisu precenjeni?? :D
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879162#p879162:2skui8kd je napisao(la):
Dzangrizalo » Pet Sep 10, 2021 4:25 am[/url]":2skui8kd]http://www.kvadratnekretnine.com/sr/listing/10948/prodaja-stan-beograd-savski-venac.html#.YTnLh5Az37c.twitter evo jednog zanimljivog uzorka za posmatranje kako će se i da li će se ikada prodati

da, ovo je stvarno odlican primer. bezobrazno skup, ali vrlo simpatican stan, dobro osvetljen iako je na prvom spratu. ima i parking mesto.
 
Pre par decenija, nekretnine su po Evropi, mogli da kupe na kredit, najobičniji građani sa skromnim platama. Danas se kupovina nekretnina prebacuje uglavnom na bogataše, kojima su nekretnine investicija, a ne rešavanje osnovne egzistencijalne potrebe. Standard građana stagnira, a cene nekretnina rastu. Plate su manje-više iste, a kuća koja je koštala 150.000 maraka, sada košta 600.000 evra.
Takav, poguban scenario, jedino država može sprečiti, masovnom izgradnjom jeftinih stanova, koje bi mogli da kupe samo određene kategorije i samo jedan stan po porodici ili pojedincu.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879162#p879162:xk1oj6sc je napisao(la):
Dzangrizalo » Pet Sep 10, 2021 11:25 am[/url]":xk1oj6sc]http://www.kvadratnekretnine.com/sr/listing/10948/prodaja-stan-beograd-savski-venac.html#.YTnLh5Az37c.twitter evo jednog zanimljivog uzorka za posmatranje kako će se i da li će se ikada prodati

Ovde je zanimljiv za posmatranje onaj ko eventualno kupi ovaj stan po ovoj ceni. Ali to se nece desiti najverovatnije..
 
Ne verujem da će se uopšte prodati, a i da se proda, neće to biti ni blizu ove cene. Ako oglasi lažu registar cena na sajtu katastra ne laže 8) :dil:
 
Pa da ali nije u pitanju samo stan nego i šta imaš okolo, tipa koje kulturne institucije, kafiće, da li to lični na grad ili na skup nebodera, itd. Tu imaš jednu od najstarijih crkava u Srbiji, imaš amam iz 1830tih koji je kafić, zgrade ministarstava sa kraja 19. veka, imaš blizinu tog BnV, a nemaš ono ludo održavanje u zgradama nego normalne infostan troškove.. Potpuno si u centru dešavanja, za razliku od BnV gde je korporativno sivilo (u visoko zasićenom kolor filteru). Plus nemaš rizik da živiš u gradilištu sledećih 10 godina.

Mislim, taj u A. Geprata je sigurno precenjen, to je OK. Ali ima smislenih razloga zašto bi ljudi odabrali stan koji nije u BnV.

EDIT: Pardon, odgovor je bio na gamblera, nisu mi iz nekog razloga iskočili drugi komentari do kasnije.
 
Normalno odrzavanje je plus a ne minus.
 
Hocu da kazem da sam ranije mogao da procenim sta je skuplje od cega i zasto je skuplje, sada vidjam random visoke cene starogradnji na nbg, konjarniku, zemnunu.. nidje veze, neke precenjenje starogradnje za renoviranje. Jednostavno ne znam ko je ciljna grupa kupaca, ko ima para, dodace jos 10-20 hiljada i kupice nesto novije i sredjenije, ko nema i to mu je previse.

Ovo u BnV je barem novogradnja, neko moze da dobije i povracaj pdv-a koji je u ovom slucaju nezanemarljiv.
 
Mislim da nema puno njih koji kupuju stan u bnv, a da vec nemaju neku nekretninu u Srbiji. Od starogradnje sam digao ruke kada nisam nalazio nista ispod 1800 na Konjarniku, 1900 blok 70, polurenovirano, neki salonac u Bulevaru koji je trebalo potpuno da se renovira, a trazili nesto oko 1750. Sto je najgore, tih stanova poodavno nema u oglasima. Neko je uzeo, verovatno uz manju korekciju cene, ali su otisli.

Sada deluje da su cene dostigle neki svoj plafon i da narod ne kupuje vise toliko kao pre godinu dana, bar sto se tice starogradnje. To se vidi i po temi Kupovina nekretnine, pitanja i saveti. Tema je vec duze vreme poprilicno zamrla.
 
Nijedan trend rasta ne traje vecno kada je spekulativni rast u pitanju.
Stanovi se trenutno ne kupuju radi resavanja stambenog pitanja, vec kao investicija, tako se i reklamiraju u poslednje 2 godine. Smatram da se nalazimo u stanju opste euforije da se kupi nesto sa nadom da se proda skuplje kasnije. Cene zato rastu jer postoji vera, zasnovana na rastu prethodnih godina, da ce cene i dalje rasti.

Do pre dve godine je imalo smisla kupiti stan, danas ne po mom misljenju. Cene ce umereno rasti jos 2-4 godine ako se dogodine podignu kamate na kredite i stednju. Posle sledi stagnacija pa pad jer ce oni koji spekulativno ulazu izaci iz igre videvsi da vise nemaju prostora da zarade. E sada kao i svaki spekulativni rast koji je vodjen euforijom, i svaki spekulativni pad je vodjen strahom od gubitka i cuvenim "daj da izvucem sta se moze". Tako da mislim da kad pocnu cene da malo padaju, da mogu pasti jos, jer niko nece da kupi ono sto gubi vrednost i cekace jos vise da padne.
Tako da ja mislim da ce oko 2024 biti vrhunac trzista, dok ce manji ili veci pad trajati bar 5 godina. Pa ciklus krece ponovo.
 
Bojim se da klasicnih ciklusa vise nece biti. Svi se nadaju klasicnim ekonomskim ciklusima rasta ili pada cena nekretnina....ali ovaj put ce biti verovatno drugacije. Ne verujem u pad cena nekretnina( ja sam prvi ocekivao jos pre dve godine pad cena) zbog svetske inflacije kao posledica stampanja neograniceno eura i dolara. Cene vise nece ici dole....mogu ici samo gore zbog inflacije. Naravno traznja nekretnina ce pasti jer plate nece pratiti inflaciju i rast cena svega. Ali i bez velike traznje i bez obzira na pad standarda..bas zbog inflacije ....cene nece ici dole.
 
Do zamora potraznje sigurno mora da dodje. Ostace i kupci bez goriva, samim tim bice bolji i veci izbor, pogotovo ako se krene sa legalizacijom mada ne treba planirati nista na recima politicara.
Tesko da se sa vecom ponudom ne desi znacajniji pad cena, pogotovo zbog naglog rasta u poslednjih godinu i nesto. Tada treba iskoristiti priliku i otarasiti se kesa pa posle sta bude. Ko zna sta moze da se desi sa dolarom i eurom u narednim godinama, recimo da smisle nesto kao sa 2 marke za 1 euro i da osisaju narod. Ali u naredne 2-3 godine sigurno nece nista toliko znacajno, a verovatno ce i da se normalizuje svetska proizvodnja.

To je neka moja strategija za naredni period.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879657#p879657:e5m70js6 je napisao(la):
svajcika » 12 Sep 2021 06:23 pm[/url]":e5m70js6]Bojim se da klasicnih ciklusa vise nece biti. Svi se nadaju klasicnim ekonomskim ciklusima rasta ili pada cena nekretnina....ali ovaj put ce biti verovatno drugacije. Ne verujem u pad cena nekretnina( ja sam prvi ocekivao jos pre dve godine pad cena) zbog svetske inflacije kao posledica stampanja neograniceno eura i dolara. Cene vise nece ici dole....mogu ici samo gore zbog inflacije. Naravno traznja nekretnina ce pasti jer plate nece pratiti inflaciju i rast cena svega. Ali i bez velike traznje i bez obzira na pad standarda..bas zbog inflacije ....cene nece ici dole.

Tako je!
A ovo ako je istina najgore ce proci ljudi koji rentiraju ili “cekaju”.
 
U Zagrebu ove godine pad cena novogradnje u odnosu na proslu godinu. Mali, ali pad.
 
Jel imas neke zvanicne podatke od njihovog RGZ-a ili tako nesto da potvrdis.

Ovo je najnovija vest na B92 od prakticno juce.
https://www.b92.net/biz/vesti/region.ph ... id=1921397


Zvanična statistika tako potvrđuje ono što je već mesecima vidljivo na oglasnom tržištu nekretnina - kupovina nekretnine, barem one nove, nikad nije bila skuplja, iako Zagreb u odnosu na isto razdoblje lane beleži pad, doduše tek od nekoliko kuna, ali ipak pad, dok su cene nekretnina u ostatku Hrvatske veće čak deset odsto.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879657#p879657:1bt48tp2 je napisao(la):
svajcika » Ned Sep 12, 2021 7:23 pm[/url]":1bt48tp2]Bojim se da klasicnih ciklusa vise nece biti. Svi se nadaju klasicnim ekonomskim ciklusima rasta ili pada cena nekretnina....ali ovaj put ce biti verovatno drugacije. Ne verujem u pad cena nekretnina( ja sam prvi ocekivao jos pre dve godine pad cena) zbog svetske inflacije kao posledica stampanja neograniceno eura i dolara. Cene vise nece ici dole....mogu ici samo gore zbog inflacije. Naravno traznja nekretnina ce pasti jer plate nece pratiti inflaciju i rast cena svega. Ali i bez velike traznje i bez obzira na pad standarda..bas zbog inflacije ....cene nece ici dole.

Iskreno ne razumem bas taj mehanizam, ako ide inflacija a ne rastu plate, kako mozemo da ocekujem da potraznja ostane ista? Neki apstraktan mehanizam. Neko prodaje stan zato sto mu trebaju pare, hoce da se preseli, menja grad itd... da li ce vise da mu se isplati da ceka 5 god da proda stan ili da malo snizi cenu?

Ili hocete i ti i vradovic da kazete da ce, kao u istocnoj Nemackoj, mali broj ljudi kupiti veliki broj stanova, tj da stanove vise nece kupovati obican svet.
 
Pošto se u raspravi par puta pomenuo Berlin i Nemačka da dodam par zapažanja iz prve ruke.

Cene stanarina u Berlinu su prilično porasle u odnosu na pre 3 godine kada sam se ovde doselio. Prvo ni tada nije bilo lako naći stan, ali je u poredjenju sa današnjim stanjem bilo mnogo lakše. Cena od 1160 (warm - uključeno grejanje i voda, bez struje) je bila skupa za lokaciju gde živim. Danas se ljudi otimaju za takve iste stanove čak i po skupljoj ceni.

U medjuvremenu smo imali zakon o maksimalnoj ceni koju iznajmljivač može da naplaćuje po kvadratnom metru. Tako smo jedno vreme plaćali oko 750-800 eur mesečno, ali je ustavni sud poništio odluku a razliku u ceni smo morali nadoknaditi agenciji od koje iznajmljujemo stan. Na sve to, dobili smo i novo povećanje stanarine za 4% pa sada plaćamo oko 1250eur za stan od 67 kvadrata van centra.

Kad smo kod agencije, ova od koje mi iznajmljujemo, Akelius, vlasništvo švedskog milionera, je treća najveća u Berlinu sa oko 60-70k stanova (čini mi se da je otprilike tako). Sama mreža firmi je tako napravljena da su majke firme na Kipru i na karipskim ostvrima.

Novi zakon o nacionalizaciji koji pominju mi više deluje kao predizborna laža. SPD (najveći favorit) baš potencira priču po fer cenama stanarina. Ali oni su već na vlasti i na saveznom nivou i u Berlinu. I šta su uradili? Ništa, doneli su zakon koji je oboren. Zbog toga ne očekujem ništa od te priče o nacionalizaciji.

Inače o kupovini stana ili kuće ovde malo ko može da razmišlja. Bez 500k ne može se uzeti neki normalan stan za porodicu od recimo 80 kvadrata i to na lokacijama prilično udaljenim od centra. Po rečima samih nemaca puno je ovde ušlo prljavog kapitala sa istoka.

Meni deluje da je ceo sistem i ovde napravljen da radi u korist krupnog kapitala a ne malog čoveka. Neko je pomenuo, i to je tačno, da socijalno ugroženi imaju pravo na povlašćene cene u zgradama koje su u vlasništvu grada. Zavisno od grada i na takve stanove se može čekati dugo, ali eto makar postoji ta opcija za ugrožene.
 
Hvala Milaki sto si podelio sa nama tvoje vidjenje iz prve ruke!

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879747#p879747:3r711il2 je napisao(la):
gamblerNBG » 13 Sep 2021 08:51 am[/url]":3r711il2]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879657#p879657:3r711il2 je napisao(la):
svajcika » Ned Sep 12, 2021 7:23 pm[/url]":3r711il2]Bojim se da klasicnih ciklusa vise nece biti. Svi se nadaju klasicnim ekonomskim ciklusima rasta ili pada cena nekretnina....ali ovaj put ce biti verovatno drugacije. Ne verujem u pad cena nekretnina( ja sam prvi ocekivao jos pre dve godine pad cena) zbog svetske inflacije kao posledica stampanja neograniceno eura i dolara. Cene vise nece ici dole....mogu ici samo gore zbog inflacije. Naravno traznja nekretnina ce pasti jer plate nece pratiti inflaciju i rast cena svega. Ali i bez velike traznje i bez obzira na pad standarda..bas zbog inflacije ....cene nece ici dole.

Iskreno ne razumem bas taj mehanizam, ako ide inflacija a ne rastu plate, kako mozemo da ocekujem da potraznja ostane ista? Neki apstraktan mehanizam. Neko prodaje stan zato sto mu trebaju pare, hoce da se preseli, menja grad itd... da li ce vise da mu se isplati da ceka 5 god da proda stan ili da malo snizi cenu?

Ili hocete i ti i vradovic da kazete da ce, kao u istocnoj Nemackoj, mali broj ljudi kupiti veliki broj stanova, tj da stanove vise nece kupovati obican svet.

Radi se o tome da u kapitalizmu ovih 1% napreduje prebrzo jer od kapitala stvaraju dodatni kapital dok ostatak koji radi za platu (njih oko 5% napreduje) a ostatak od 94% zapravo stagniraju ili idu u rikverc.

Jednostavno kad upumpas $$ u sistem kroz niske kamate, pozajmice firmama, grantove i slicno to zavrsi u dobroj meri na racunima biznismena i velikih kapitalista koji zatim posto nemaju pametnije investiraju u nekretnine. Trenutno je poplava "free money" na sve strane ali da bi imao pristup tome ti si vec veliki igrac u smislu firme ili biznisa. Meni licno trenutno odgovara ali po mom misljenju to je mana kapitalizma i to zesca jer ce na kraju da se ukrupni to sve u 1-2 coveka koji ce da budu vlasnici svega.

Nekretnine u Srbiji jos uvek kupuje 'stanovnistvo' u velikoj meri ali su poceli da se pojavljuju i investicioni igraci pa je krenuo rast. Mislim da ce krenuti bukvalno eksplozija uskoro i da ce rast da bude tako enorman kao 93ce promena cene nekretnina iz dana u dan.

Danas prodajes za 203k sutra za 204k i sve tako. Mislim da zbog galopirajuce inflacije vise necemo imati neki pad cena vec samo rast (iz perspektive FIAT valuta)
 
Problem tom rastu kod nas je doduše nedostatak finansijskih instrumenata kao u Americi. I dalje je jako teško prodati neotplaćen stan, tj. stan sa hipotekom. Prodavci često ne žele da prodaju stan na kredit, loša iskustva sa bankama iz prošlosti oblikuju preference. Ljudi nisu racionalni. Nemaš iste poraske olakšice i istu stimulaciju za kupovinu (npr. učešće od 3.5% i fiksne kamatne stope).

Pogledaj kako je u Americi sa TIC. Naoko odlična investicija, ali je zaživela samo u San Francisku jer samo njihove banke žele da rade sa takvim kreditima. I dalje mnogo skuplji krediti nego standardni. Tako da ima logike ali bih bio oprezniji jer svašta može da se promeni.
 
Što se tiče evidentne inflacije u dolarima i evrima i shodno tome u ostalim valutama.

Nekretnine su pribežište za krupniji kapital, od nekog osrednjeg biznismena, naslednika novca pa do investicionih i penzionih fondova.

Isto važi za kriptovalute, zlato i srebro. Problem je što se sa tržištem zlata i srebra dosta manipuliše da bi se velika inflacija prikrila.

Uzgred, štampanje novca bez pokrića nema veze ni sa kapitalizmom, ni sa socijalizmom, feudalizmom itd. To su radili i rimski carevi.

Čak šta više, klasične teorije o slobodnom tržištu su izričito protiv štampanja novca i bilo kakvih monopola, kao što ih danas imaju centralne banke.

Štampanje novca je zloupotreba vladajuće oligarhije, koja ima veliku korist od toga na račun svih ostalih.

Zapravo je moguće da nam se zbog toga vrati feudalizam u modernom obliku.


Elem, suština mog posta je u tome da to što običan čovek ne može da kupi sebi stan, nema veliki značaj u slučaju inflacije. Glavni generator rasta cene nekretnina je pokušaj ljudi koji zarađuju više od proseka da sačuvaju svoj kapital. To je slučaj svuda u svetu uz neke specifičnosti. Recimo Kinezi kupuju u Zapadnim zemljama kao neku rezervu i slično. Kad prestanu da štampaju taj faktor rasta cena nestaje. Kada će se to desiti niko ne zna. Kad unište srednju klasu na Zapadu, najverovatnije.

Što se tiče Tinove analize da nema dodatnog novca jer se štednja ne smanjuje. Pa, ako je inflacija velika to ne znači ništa. Neko ko zarađuje deset hiljada evra mesečno u Srbiji (određeni broj srednjih biznismena), može svake godine da kupuje po jedan stan, a da i dalje ima neki novac na računu zbog likvidnosti.

A evo i nekoliko korisnih informacija iz prve ruke o prodaji stanova. U mojoj zgradi na N. Bgd (paviljoni iz pedesetih godina), ove godine su prodata dva stana od dvadeset.

1. Relativno sređen na drugom spratu, 54 m2, cg, +4m2 terase, dvostran za 102.500 evra. Prvo su tražili 115.000 evra, pa su onda povisili na neverovatnih 125.000 pa posle vratili na 115.000.
2. Nesređeni iste veličine i strukture na četvrtom za 97.000. Kupac mi je rekao da je imao pare u banci od prodaje nasleđene kuće, ali pošto mu novac jede inflacija, odlučio je da kupi nekretninu.

Inače, u zgradi se stanovi izdaju od dvesta evra za nesređene sa starim nameštajem, pa do 250 za sređene nenameštene, a neki traže trista za skroz sređene, ali ne znam da li dobijaju.

Koliko vidim po drugarici koja traži stan u sadašnjem septembarskom (najskupljem periodu za traženje zbog studenata) za prosečan stan na N. Bgd se traži 300 evra.
 
Srbija je najnepristupačnija zemlja u Evropi za kupovinu stana pokazao je deseti izveštaj kompanije Deloitte – ‘Indeks tržišta stambenih nekretnina u Evropi’.

Naime, da bi građanin Srbije kupio stan veličine 70 kvadratnih metara u proseku su mu potrebne 15,2 godišnje bruto plate, navodi se u izveštaju.

Po prvi put Srbija je zauzela prvo mesto kao najnepristupačnija zemlja za kupovinu stana prema izveštaju kompanije Deloitte. Prema ovom kriterijumu Srbija se prošle godine našla na drugom mestu.


FBI i DEA proveravali kupovinu stanova u BnV?

Pre sedam dana, portal Nova.rs obratio se pres službi Beograda na vodi s pitanjem da li je tačno da su pripadnici američke FBI i agencije za borbu protiv droge DEA istražuju na koji način su vršene kupovine stanova u ovom naselju. Iako su informacije da se vrši istraga našem portalu potvrđene iz više različitih izvora, iz kompanije “Belgrade Waterfront” nisu želeli da komentarišu naša saznanja.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=879821#p879821:2e63pjhc je napisao(la):
Boža M » Pon Sep 13, 2021 3:55 pm[/url]":2e63pjhc]
Što se tiče Tinove analize da nema dodatnog novca jer se štednja ne smanjuje. Pa, ako je inflacija velika to ne znači ništa. Neko ko zarađuje deset hiljada evra mesečno u Srbiji (određeni broj srednjih biznismena), može svake godine da kupuje po jedan stan, a da i dalje ima neki novac na računu zbog likvidnosti.


Statisticki posmatrano, ukoliko imamo ovakvih slucajeva, verovatnoca je mala da je njihova frekvencija toliko velika i vremenski uskladjena da moze uticati na trendove celog trzista nekretnina jedne zemlje i pri tome ostati "nevidljiva".

Eno pre par postova Dart je podelio tabele o prodaji stanova 2020 i H1 2021.
Ukoliko su iste tacne (ograda ne zbog Darta vec jer podatke publikuje RGZ = Vlada Srbije, koja je u debelom sukobu interesa na ovu temu) u "EPICENTRU" traznje stanova na trzistu Srbije (pomenute Beogradske opstine) 2020. god. prodato je u novogradnji samo 4,3k od 25k novoizgradjenih stanova u Srbiji.
U H1 2021. ca 3,3k. Gruba projekcija YE 2021. bi bila ca 6,6k stanova.
Zakljucak ovde je da nemamo neku eksploziju traznje u odnosu na ponudu sa ili bez biznismena koji "skrivaju" svoj profit od +/-10k eur mesecno.

Nevezano za komentar gore, ovaj forum bi stvarno pruzao jos vecu vrednost kada bismo bas svako misljenje, projekciju, teoriju, potkrepljivali dokazima - konkretnim cinjenicama i statisticki kredibilnim brojevima i to ukoliko je moguce iz nezavisnih izvora (koji nemaju interesa ni u kupovini, a ni u prodaji stanova), pogotovo zato jer takvi komentari mogu navesti (cesto krivo) ljude da donesu zivotne odluke koje u ovoj temi imaju znacajne i dugorocne posledice na njih i njihove porodice.
Cesto nije lako pribaviti takve dokaze. U tom slucaju bi bilo pozeljno da se uzdrzimo od komentarisanja ili jasno ogradimo.
U suprotnom se svodimo na "rekla kazala" diskusije.
 
"Najveći rast cena novih stanova u 2020. godini ostvaren je u Mađarskoj, gde su cene u proseku rasle za 12,3 odsto, a rast cena za više od 10 procenata ostvaren je još u Nemačkoj i Holandiji.

„Istraživanje i analiza prvenstveno imaju za cilj razvoj novih cena stanova 2020. godine u odnosu na 2019. godinu, na nivou zemalja i poređenjem glavnih gradova. Istraživanje je otkrilo da su cene porasle u svim zemljama širom Evrope, a Rim je jedini izuzetak u kojem su cene zabeležile pad. Drugi aspekt istraživanja razmatra pristupačnost novih stanova od 70 m² u glavnim gradovima, uzimajući u obzir prosečna godišnja bruto primanja po državama“, kaže za Biznis.rs Tomaž Ličen iz slovenačkog dela kompanije Deloitte.

Prethodni ‘Indeks tržišta stambenih nekretnina u Evropi’ pokazao je da je u 2019. godini u 19 država prosečna cena novoizgrađenih stambenih nekretnina imala trend rasta, a u četiri države trend pada (istraživanje je rađeno u 23 države).

„U 2020. godini taj trend je nastavljen i od 24 države rast cena novoizgrađenih stambenih nekretnina ostvaren je u 21 državi“, objašnjava za Biznis.rs rukovodilac u sektoru za finansijski konsalting kompanije Deloitte u Banjaluci, Darko Lakić."

http://bankar.rs/2021/09/10/gradani-srb ... vog-stana/


Dakle, Tine, koje je tvoje objašnjenje za ovoliki rast cena u Evropi?

Da li su u Nemačkoj izbačeni sa tržišta nelegalizovani stanovi, a u Holandiji uleteli narko dileri sa kešom ili postoji jednostavno objašnjenje onoga što se dešava u celom svetu. Ogromni naštampani novac mora negde da se prelije u iščekivanju još veće inflacije. To su nekretnine, kriptovalute i berza.

Pogledaj odnos prosečne zarade domačinstva u SAD i prosečne vrednosti kuće 1990 i 2020. Cene kuća su rasle mnogo brže od zarada i pored sloma tržišta nekretnina 2008.

Evo još jedne činjenice. Pre krize sa kraja 2008, banke u Srbiji su davale na oročenu štednju u devizama kamate i veće od 7%. Kada sam ja prodao stan 2012. davali su 2,5 % što je bilo slično zvaničnoj inflaciji (manjoj od stvarne). Svako može da proveri koliko sada daju banke na oročenu štednju.

Suština je da banke lako dolaze do novca ako im treba jer ga puno ima, i nemaju potrebe da animiraju ulagače sa visokim kamatama na štednju.

U nekim zemljama su bile i negativne kamatne stope. Plaćaš ako držiš pare u banci. Zašto bi neko držao novac u banci i sigurno gubio novac kad je mogao da kupi stan, zemlju, kriptovalute, akcije, zlato itd.
 
Vezano za poređenje bruto zarada u Beogradu u odnosu na druge gradove i kupovne moći za novogradnju.

Mislim da svi znamo da mnogi ljudi kod nas rade za dobre plate koje nisu potpuno prijavljene. Recimo, neko ima neto platu 50.000 a primi još toliko na ruke. Pogotovo razni freelenceri, ljudi iz it sektora itd. A ti ljudi su često kupci nekretnina. Već je neko pominjao taj argument.

Evo, moj poznanik, koji ima it firmu, ne prijavljuje ni deo zarade u Srbiji, ali donosi ovde novac, koji mu uplaćuju strane firme na strane račune, na razne načine. I kupio je stan.

Statistika za zarade ga snimi da ima prosek, a u stvarnosti je nekoliko puta bolji. Statistika za stanove ga snimi da je kupio stan, a nije diler droge. Porezi su kod nas ogromni, on donosi novac u Srbiju i ja ga ne osuđujem. Bolje nego da je kupio stan u Budimpešti ili na Kipru, jer u slučaju da ne može tako, otišao bi u inostranstvo da živi, sve sa ženom i malom decom.

Sasvim sam siguran da takvih ima mnogo manje u Ljubljani ili Pragu, da ne idemo dalje na Zapad.
 
Vrh