Šta je novo?

Cene nekretnina

[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878579#p878579:150c23jh je napisao(la):
savoir28 » Sre Sep 08, 2021 2:19 pm[/url]":150c23jh]
Moguće je da usporava lagano, ali to najbolje znaju oni koji sada traže stan. Poznajem ih dosta koji su odustali od potrage za stanom zbog trenuntnih cena. Ne otvaraju oglase.

Ista prica i kod mene, cak i oni koji su bas zagrejani da kupe nesto su digli ruke :D A i meni je vise muka da gledam, znam svaki oglas napamet, stoje po 8 meseci. A i to novo sto se pojavi je 2000 po kvadratu, bogu iza nogu, legalizacija u toku, kanalizacija van toka... Samo da napomenem, ti potencijalni kupci koje poznajem su iz IT, uglavnom. Ne rade u maxiju, ali ni njima ne idu ove cene.
 
Ostavljeno sve do naredne godine, pa ako mora platice se i 5k€ kvadrat 8)
Ako ulete spekulanti ili investitori sa budgetom da kupe 10.000 stanova u Beogradu iskoristicu priliku i prodacu sve, pa odoh da kupim nešto u Becu i preselim se…

Cela zavrzlama je oko BW, odradjeno vrhunski sve i cene otišle na nivoe koji su neodrživi, zanimljivo da BW sad malo spusta loptu i nudi povoljnije cene nego druge novogradnje po centralnim opštinama…

Let’s wait and see…
 
videćemo kojim će tokom ići cene, ali starogradnja ne može više da drži cenu u nebesima. Neretko se ravnaju rame uz rame sa najbližim projektom novogradnje, a da im je kupatilo i kuhinja doslovce neupotrebljivo bez temeljnih radova za koje je sada prava lutrija naći majstore posle kojih nećeš opet morati da zoveš neke druge majstore :D šalu na stranu, svi su zauzeti i renoviranje je veći stres nego što se čini, i ono se ne isplati sve dok cena nije oborena na razuman nivo. U okruženju sam video više slučajeva gde su prodavci otvoreno rekli da su namerno oglasili previsoku cenu da im ne bi bilo ko šetkao kroz stan i da su spremni na korekciju cene
 
Ja licno nisam vise spreman da po ovim cenama kupim neki stan na boljim lokacijama. Mada novac svakako stoji i nemam nikakvu korist od toga kamate na stednju su nikakve, trenutno je neka prekretnica kod dosta ljudi, i mislim da ce ih sve vise poceti da vaga da li ono sto kupuju i vredi toliko.
Mislim da preko 3000e na nbg dati je jako rizicno, vece su sanse da cena ode ispod 3000 nego iznad.
Pogotovo je suludo kupovati u starogradnji i dobiti starudiju za skoro cenu nove zgrade+ulaganje bar 25%+ ostatak zgrade sa instalacijama je i dalje starudija bez obzira na renoviranje stana.
 
Baš na to sam i mislio, mnogi se već pitaju da li to što bi platili vredi toliko i da li će održati vrednost. Konkretno znam za slučaj jedne zgrade kod Belog dvora koja je 2007-8 bila sagrađena i prodata za 2300 po kvadratu - pre 2 meseca je prodat stan u njoj za oko 1800 po kvadratu nakon 6 meseci na oglasima
 
Jeste istina je u nekim postovima bocnem malo prstom u oko ali to radim namerno da bi se ljudi probudili sa nacinom razmisljanja a ne zarad neke moje koristi. Takodje odmah da se ogradim ja ne prodajem niti imam nameru da prodajem bilo sta u Srbiji (vec imam nameru da kupujem) da bi pricao ovde kako ce sve da ide na 5.000 eura po m2. Iskreno nemam nikakve koristi cak ce mi povecati porez na imovinu. Vi svakako mozete da verujete sta hocete a ja kad kupim sledecu nekretninu okacicu na bb. :)

Hteo sam da napisem jedno obrazlozenje zasto mislim da su cene previse niske u Beogradu. Nije mi lako da objasnim ali pokusacu ukratko i ako bi svaki ekonomista rekao ok samo to se zapravo objasnjava tako i tako a ne to tvoje.

Mi smo pre svega ovoga imali nesto sto ja licno zovem “baseline”. Baseline u ovom mom slucaju je kolicina novca u opticaju. Ta kolicina se od 2009. godine kada su krenuli sa jacim
QE pocela pomerati na gore. Znaci prosto bila je kriza 2008. godine i onda su rekli jedini nacin (Bush je tada rekao Obami) da izadjemo iz krize jeste da pocnemo da primenjujemo QE. Prakticno da stampaju pare i da daju bankama na 0% kamate. To se i dogodilo.
QE nije dao vidljivog efekta bas odmah ali u USA cene nekretnina su pocele da se dizu od 2012 . godine. Nezaposlenost pocela da pada i sve je bilo super. Evropa nije htela da stampa. Merkel je to vise puta odbila sa obrazlozenjem da je Nemacka politika stednja stednja stednja. Obama je vise puta odlazio u Evropu da ubedi Merkel zasto mora ECB da krene u QE.

Znaci dok smo imali samo FED da stampa u Srbiji se nikakav rast cena nije primetio i ako je pomeren “baseline” najznacajnije valute.
ECB je krenula 2015. da radi “stimulanse” kroz QE, niske kamate i slicno. Kod nas se jos uvek ni tada nije primetilo. Tek 2017. pocinje da se primecuje.

Ja mislim da psiholoski ljudima cudno zvuci cena stana 5.000 eura blok 45 a po meni je to prava trenutna vrednost. Radi se o tome da ljudi ne prihvataju tu novu cenu i ako je ona niza (da 5.000e je nize nego 1.500e iz 2010. godine).

Prakticno pomeren je baseline ta osnovna linija koliko ima novca u opticaju a cena nekretnina se ne pomera istom brzinom zbog psiholoskog efekta. Po mom misljenju sve ispod 5.000e po m2 u Beogradu je bukvalno kradja onog ko prodaje ukljucujuci i BNV.

Samo je pitanje kada ce ljudi da shvate da to sto se desavalo 2015. do danas sa ECB bukvalno pomeranje osnovne linije vrednosti a da se cena nekretnina u Beogradu nije ni blizuuu priblizilo tome da u toj srazmeri i porastu cene. Prosto cene nekretnina “laguju” za pomeranjem baselinea jer postoji psiholoski efekat koliko placas nesto sto je do juce bilo 2000e.

https://fred.stlouisfed.org/series/M1SL
Evo jedan grafikon kolicine upumpanog novca.

Gledajuci ovaj grafikon i ako se ovo ludilo nastavi plakace mnogi i za 5.000e po m2.
 
Mozda je jace od psiholoskog efekta to sto vecina ljudi koji zive u ovom gradu radi za 800e (neka to bude optimisticka srednja plata beograda). Kako oni za zivota da dodju do svog stana od 5000e na periferiji beograda koja je prosecnim i ispod prosecnim ljudima (mislim na primanja) i namenjna?
Nek ustedi pola plate i da ne jede nista, imao bi za 1m2 godisnje, tj za 70m2 mu treba 70 godina. Da ne zvuci to malo nerealno, ipak se radi o prostoru u kojem se zivi, ne o jahti koju ne moras da imas.
Lako je ako neko ima firmu ili ima prilive iz inostranstva, ali ipak to nije vecina u ovom gradu.
Zasto onda plate nisu npr. 3000e prosek (koliko bi trebalo da bude da covek za 25 godina otplati stan) ako je realna cena m2 5000e na periferiji u blokovima?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878713#p878713:d32rgg8y je napisao(la):
vradovic » Sre Sep 08, 2021 10:27 pm[/url]":d32rgg8y]Jeste istina je u nekim postovima bocnem malo prstom u oko ali to radim namerno da bi se ljudi probudili sa nacinom razmisljanja a ne zarad neke moje koristi. Takodje odmah da se ogradim ja ne prodajem niti imam nameru da prodajem bilo sta u Srbiji (vec imam nameru da kupujem) da bi pricao ovde kako ce sve da ide na 5.000 eura po m2. Iskreno nemam nikakve koristi cak ce mi povecati porez na imovinu. Vi svakako mozete da verujete sta hocete a ja kad kupim sledecu nekretninu okacicu na bb. :)

Hteo sam da napisem jedno obrazlozenje zasto mislim da su cene previse niske u Beogradu. Nije mi lako da objasnim ali pokusacu ukratko i ako bi svaki ekonomista rekao ok samo to se zapravo objasnjava tako i tako a ne to tvoje.

Mi smo pre svega ovoga imali nesto sto ja licno zovem “baseline”. Baseline u ovom mom slucaju je kolicina novca u opticaju. Ta kolicina se od 2009. godine kada su krenuli sa jacim
QE pocela pomerati na gore. Znaci prosto bila je kriza 2008. godine i onda su rekli jedini nacin (Bush je tada rekao Obami) da izadjemo iz krize jeste da pocnemo da primenjujemo QE. Prakticno da stampaju pare i da daju bankama na 0% kamate. To se i dogodilo.
QE nije dao vidljivog efekta bas odmah ali u USA cene nekretnina su pocele da se dizu od 2012 . godine. Nezaposlenost pocela da pada i sve je bilo super. Evropa nije htela da stampa. Merkel je to vise puta odbila sa obrazlozenjem da je Nemacka politika stednja stednja stednja. Obama je vise puta odlazio u Evropu da ubedi Merkel zasto mora ECB da krene u QE.

Znaci dok smo imali samo FED da stampa u Srbiji se nikakav rast cena nije primetio i ako je pomeren “baseline” najznacajnije valute.
ECB je krenula 2015. da radi “stimulanse” kroz QE, niske kamate i slicno. Kod nas se jos uvek ni tada nije primetilo. Tek 2017. pocinje da se primecuje.

Ja mislim da psiholoski ljudima cudno zvuci cena stana 5.000 eura blok 45 a po meni je to prava trenutna vrednost. Radi se o tome da ljudi ne prihvataju tu novu cenu i ako je ona niza (da 5.000e je nize nego 1.500e iz 2010. godine).

Prakticno pomeren je baseline ta osnovna linija koliko ima novca u opticaju a cena nekretnina se ne pomera istom brzinom zbog psiholoskog efekta. Po mom misljenju sve ispod 5.000e po m2 u Beogradu je bukvalno kradja onog ko prodaje ukljucujuci i BNV.

Samo je pitanje kada ce ljudi da shvate da to sto se desavalo 2015. do danas sa ECB bukvalno pomeranje osnovne linije vrednosti a da se cena nekretnina u Beogradu nije ni blizuuu priblizilo tome da u toj srazmeri i porastu cene. Prosto cene nekretnina “laguju” za pomeranjem baselinea jer postoji psiholoski efekat koliko placas nesto sto je do juce bilo 2000e.

https://fred.stlouisfed.org/series/M1SL
Evo jedan grafikon kolicine upumpanog novca.

Gledajuci ovaj grafikon i ako se ovo ludilo nastavi plakace mnogi i za 5.000e po m2.

U državi u kojoj je minimalac manji od 300 evra, a prosečna plata 500, cena stana od 5.000 evra po kvadratu je psihološki ista kao i 100.000 evra po kvadratu. Sprdanje sa dodavanjem nula na cene, nije ni smešno. Broj ljudi koji kupuju takve stanove, je manji od broja pedesetogodišnjaka koji još žive sa svojim roditeljima.
 
Zato sto mislim da mi imamo takodje premalo investitora u nekretnine. Kao sto su ovi primeri sa Berlinom takve primere samo jos surovije imas u San Francisku. Jednostavno Beograd jos uvek nije privukao ozbiljnije investitore u nekretnine koji kad se zalete udju na poziciju od 10-20k stanova/nekretnina. Hocu reci taj sto radi za 900e a i ovaj za 3000e on ce da rentira a investitor sa 1B na debitnom racunu ce da bude vlasnik stana. Ukrupnjavanje kapitala u neoliberalnom kapitalizmu je nesto sto se desava.

Tako da ove sto rade za platu ne treba ni posmatrati kao
glavne kupce na trzistu nekretnina vec velike igrace. Kad budes video da nekoliko solitera na NBG drzi sve isti vlasnik tad znaj da krece pakao.
 
To se moze desiti, ne sporim to. Ali nije normalno. Pa nije poenta zivota da zivis od danas do sutra, i jos na ovolikoj zemlji nemas svojih 50m2.
Ono sto treba uraditi je zakonom spreciti tako nesto, jer se ipak radi o osnovnom ljuskom pravu, a to je pravo na dom. Ako neko hoce da se bavi rentom stanova, ograniciti do koliko stanova moze da rentira. U suprotnom cemo uci u novi feudalizam, a zna se sta ide posle toga. Slobodno trziste ne sme od ljudi da pravi zanemarljive individue nebitne pred snagom kapitala.
Inace apsolutno nije normalno da jedna firma u Nemackoj ima 100k stanova, kako su to uopste dozvolili.
Ima dokumentarac inequality bas o ovoj temi gde se bogati bogate na stanovima, a srednja klasa vise ne zna sta ce sa sobom. https://youtu.be/AFIxi7BiScI
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878727#p878727:1m5yws63 je napisao(la):
shadestudio » Sre Sep 08, 2021 11:19 pm[/url]":1m5yws63]
Inace apsolutno nije normalno da jedna firma u Nemackoj ima 100k stanova, kako su to uopste dozvolili.
Ima dokumentarac inequality bas o ovoj temi gde se bogati bogate na stanovima, a srednja klasa vise ne zna sta ce sa sobom. https://youtu.be/AFIxi7BiScI
Najveća firma u Nemačkoj, koja se bavi izdavanjem stanova trenutni ima 400.000 stanova, a pri kraju je pokušaj preuzimanja druge po veličini firme, koja poseduje 185.000 stanova. Do tog broja se došlo postepenim preuzimanjem. Banalan primer, grad Drezden je imao velike dugove, i deo njih je smanjio prodajom čitavog kvarta toj firmi.
Razlika između Nemačke i Srbije je u tome što sa nemačkom platom možeš iznajmiti stan, a sa srpskom veoma teško, i u tome što nekim kategorijama država plaća rentu, a kod nas ne.
 
Kad bi usli malo u detaljnije poredjenje video bi da su odnosi isti ako ne i gori na zapadu nego kod nas.

Ja svakako ne zagovaram to vec vise “upozoravam” ili blaza rec “podsecam” da ne treba bas gledati na 3.000e po m2 kao neko svetsko cudo (kao sto su neki sagovornici gore pisali) vec sve moze da se posmatra iz vise uglova. Dosta zavsisi od toga sta bi bilo kd bi bilo ali po meni trend je takav (i nezaustavljiv) da galopiramo kao 5k eura kao od sale.

Najbolje resenje po meni je ubrzana i masovna gradnja. Zato i zagovaram da treba da se zapocne odmah sto pre BNV x 3 minimum.
To bi donekle ublazilo rast cena koji nam tek predstoji. Mozda i ova legalizacija pomogne (to ne mogu da procenim).

Svakako samo kreirati vecu ponudu na trzistu a to zapravo dovodi i do veceg zaposljavanja ljudi a cene ne bi rasle vec bi se utrkivali ko da bolje uslove. Zato sam misljenja da Blok 18, Makis i jos nesto treba odmah da krene.
 
Vradovicu, evo čitam tvojih par postova unazad, ali stvarno ne uspevam da uhvatim poentu. Ispravi me ako grešim, ali ti smatraš da je povećanje cena nekretnina proporcionalno povećanju novčane mase u opticaju, ili kako ti kažeš štampanju novca, pa ono što je nekad vredelo 1.5k€ danas ima ekvivalent od 3k€.
 
da samo to je “sac” metodom odredjeno cisto da bi se
shvatila poenta zbog cega mislim da je tako ali odgovor je da bas tako.

Da bi se videlo koliko je to stvarno tacna cifra i koliko je manje skocila vrednost nekretnina u odnosu na to koliko je pomeren baseline moralo bi da se sedne i bas debelo da se analizira. Najbolje na primeru u USA jer su prvi poceli sa QE.
 
Slažem se da je to kompleksna analiza, ali bilo da koristiš SAC ili LAC proceduru za vrednovanje pozicija, novčana masa u opticaju jednostavno nije ulazni parametar za analizu.
 
Vradoviću, kada si napisao “sac” ti si u stvari mislio “šac” metoda?
 
Ako pricamo o stanovima za ljude sa prosecnom platom, realna prosecna cena u Beogradu je 1000-1100e po m2 nekih par km od centra.
 
vradovic":honlu3kx je napisao(la):
Zato sto mislim da mi imamo takodje premalo investitora u nekretnine. Kao sto su ovi primeri sa Berlinom takve primere samo jos surovije imas u San Francisku. Jednostavno Beograd jos uvek nije privukao ozbiljnije investitore u nekretnine koji kad se zalete udju na poziciju od 10-20k stanova/nekretnina. Hocu reci taj sto radi za 900e a i ovaj za 3000e on ce da rentira a investitor sa 1B na debitnom racunu ce da bude vlasnik stana. Ukrupnjavanje kapitala u neoliberalnom kapitalizmu je nesto sto se desava.

Tako da ove sto rade za platu ne treba ni posmatrati kao
glavne kupce na trzistu nekretnina vec velike igrace. Kad budes video da nekoliko solitera na NBG drzi sve isti vlasnik tad znaj da krece pakao.
Zašto se to već ne dešava? Mislim, to ukrupnjavanje kapitala na tržištu nekretnina.
Kakvi su to investitori ako čekaju najveću cenu da uđu na naše tržište.

Zašto ne kupe celu zgradu u BNV i rentaju? Samo od porasta cene, investicija će se uduplati posle par godina?

Kao što je navedeno, to se desilo u gradovima gde je cena bila niska (Drezden, Berlin...) I gde je veliki deo bio u vlasništvu grada/države.
Ako će tako da se gleda, mi smo taj proces već prošli 92/93.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878764#p878764:b5jjkf3k je napisao(la):
duke23 » 09 Sep 2021 03:52 am[/url]":b5jjkf3k]
vradovic":b5jjkf3k je napisao(la):
Zato sto mislim da mi imamo takodje premalo investitora u nekretnine. Kao sto su ovi primeri sa Berlinom takve primere samo jos surovije imas u San Francisku. Jednostavno Beograd jos uvek nije privukao ozbiljnije investitore u nekretnine koji kad se zalete udju na poziciju od 10-20k stanova/nekretnina. Hocu reci taj sto radi za 900e a i ovaj za 3000e on ce da rentira a investitor sa 1B na debitnom racunu ce da bude vlasnik stana. Ukrupnjavanje kapitala u neoliberalnom kapitalizmu je nesto sto se desava.

Tako da ove sto rade za platu ne treba ni posmatrati kao
glavne kupce na trzistu nekretnina vec velike igrace. Kad budes video da nekoliko solitera na NBG drzi sve isti vlasnik tad znaj da krece pakao.
Zašto se to već ne dešava? Mislim, to ukrupnjavanje kapitala na tržištu nekretnina.
Kakvi su to investitori ako čekaju najveću cenu da uđu na naše tržište.

Zašto ne kupe celu zgradu u BNV i rentaju? Samo od porasta cene, investicija će se uduplati posle par godina?

Kao što je navedeno, to se desilo u gradovima gde je cena bila niska (Drezden, Berlin...) I gde je veliki deo bio u vlasništvu grada/države.
Ako će tako da se gleda, mi smo taj proces već prošli 92/93.
Odgovor na tvoje pitanje/argument bi bilo bas kao sto ni Starbucks/Guči nisu hteli pre da dodju ali sad im je prihvatljivije!
Evo sad vidim sve vise brendova! Cak i razne strane agencije za nekretnine sve vise se upustaju na ovo trziste.

Mislim da se tu radi pre svega o “otvorenosti” nekog trzista i da smo sve “prihvatljivjiji” da necemo napraviti neki haos nego da ce se postovati princip surovog neoliberalnog kapitalizma gde ce se vrsiti nacionalizacija/otimanje privatne imovine. Jos uvek smo nepoznati na globalnoj mapi investitora ali mislim da polako postajemo sve prihvaceniji. Sto duze nam traje stabilnost to je veca sansa za privlacenje jako velikih investicija.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878768#p878768:12bc8uwc je napisao(la):
vradovic » Čet Sep 09, 2021 6:57 am[/url]":12bc8uwc]
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878764#p878764:12bc8uwc je napisao(la):
duke23 » 09 Sep 2021 03:52 am[/url]":12bc8uwc]
vradovic":12bc8uwc je napisao(la):
Zato sto mislim da mi imamo takodje premalo investitora u nekretnine. Kao sto su ovi primeri sa Berlinom takve primere samo jos surovije imas u San Francisku. Jednostavno Beograd jos uvek nije privukao ozbiljnije investitore u nekretnine koji kad se zalete udju na poziciju od 10-20k stanova/nekretnina. Hocu reci taj sto radi za 900e a i ovaj za 3000e on ce da rentira a investitor sa 1B na debitnom racunu ce da bude vlasnik stana. Ukrupnjavanje kapitala u neoliberalnom kapitalizmu je nesto sto se desava.

Tako da ove sto rade za platu ne treba ni posmatrati kao
glavne kupce na trzistu nekretnina vec velike igrace. Kad budes video da nekoliko solitera na NBG drzi sve isti vlasnik tad znaj da krece pakao.
Zašto se to već ne dešava? Mislim, to ukrupnjavanje kapitala na tržištu nekretnina.
Kakvi su to investitori ako čekaju najveću cenu da uđu na naše tržište.

Zašto ne kupe celu zgradu u BNV i rentaju? Samo od porasta cene, investicija će se uduplati posle par godina?

Kao što je navedeno, to se desilo u gradovima gde je cena bila niska (Drezden, Berlin...) I gde je veliki deo bio u vlasništvu grada/države.
Ako će tako da se gleda, mi smo taj proces već prošli 92/93.
Odgovor na tvoje pitanje/argument bi bilo bas kao sto ni Starbucks/Guči nisu hteli pre da dodju ali sad im je prihvatljivije!
Evo sad vidim sve vise brendova! Cak i razne strane agencije za nekretnine sve vise se upustaju na ovo trziste.

Mislim da se tu radi pre svega o “otvorenosti” nekog trzista i da smo sve “prihvatljivjiji” da necemo napraviti neki haos nego da ce se postovati princip surovog neoliberalnog kapitalizma gde ce se vrsiti nacionalizacija/otimanje privatne imovine. Jos uvek smo nepoznati na globalnoj mapi investitora ali mislim da polako postajemo sve prihvaceniji. Sto duze nam traje stabilnost to je veca sansa za privlacenje jako velikih investicija.

Tačno, brendovi su počeli da dolaze. Ali i odlaze. Zara, Pizza Hut npr... Ima ih i još, ali to su neki. U Bugarskoj imaš sve moguće brendove, od kafeterija, fast fooda i odeće pa su opet stanovi u Sofiji za 30-40% jeftiniji nego u Beogradu. Što se tiče stabilnosti i stabilokratije ne znam na šta tačno misliš? Jedino vreme kada Srbija nije bila stabilna je tokom 90-ih i početkom 2000 i to isključivo zbog spoljašnjih faktora(sankcije). Mekdonalds je prvi došao u Srbiju, u BG i stabilno je radio tokom 90-ih pa na dalje. Sve posle toga se može smatrati "stabilnim", bez obzira ko je bio na vlasti.

Druga stvar, stabilnost je kada imaš 2 strane koje su relativno uravnotežene ,što znači promenljiva vlast, a stabilne institucije. Dok se kod nas za stabilnost smatra kada jedna grupa ljudi, mimo postojećih i degradiranih institucija, uz pomoć istomišljenika, biznismena i saradnika na vlasti i uz vlast, drži apsolutno sve, od medija do tetkica u školi. I da, za vreme Tita smo bili izuzetno stabilni. Tako da je stabilnost relativan pojam. Kod nas se to obično odnosi na jednoumlje i dominaciju jedne male grupe ljudi koja drži sve.
 
Zara nije otišla, dezinformacija koja je vladala. Pizza Hut ne znam ni da li je bio ili je propao pre nego što s erazradio. Kupovna moć igra veliku ulogu. Svakako složićeš se da brendovi tek sada dolaze, a to što nismo u EU malo otežava sve. Stabilnost je veoma bitna, to što je mcd došao ništa ne znači, znaju da narod voli da jede plastiku koja se reklamira na svim mogućim medijima, a uz to koliko mc restorana si imao 90ih, a koliko ih imaš sada...?
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878803#p878803:2m4ze5rv je napisao(la):
mariks » Čet Sep 09, 2021 9:57 am[/url]":2m4ze5rv]Zara nije otišla, dezinformacija koja je vladala. Pizza Hut ne znam ni da li je bio ili je propao pre nego što s erazradio. Kupovna moć igra veliku ulogu. Svakako složićeš se da brendovi tek sada dolaze, a to što nismo u EU malo otežava sve. Stabilnost je veoma bitna, to što je mcd došao ništa ne znači, znaju da narod voli da jede plastiku koja se reklamira na svim mogućim medijima, a uz to koliko mc restorana si imao 90ih, a koliko ih imaš sada...?

Ајде да разрадимо тај термин стабилност. Шта је за тебе стабилност? Није ми поента да вређам и слично, само превише често чујем ту реч која се као мантра понавља у контролисаним медијима и онда се запитам шта то уопште значи и када ми то нисмо били стабилни, осим деведесетих кад смо били под санкцијама? Пица хат је ушао 2004 изашао неке 2006-07 ако се не варам. Нису успели да изађу на ово тржиште, били су прескупи. Можда би сада успели, пошто смо изгледа стабилнији него пре. Или имамо сви више лове. Можда стабилност није права реч, него ово што је Врадовић рекао, отвореност. Отворили смо се за све, постали смо озбиљни примачи и то покреће ову нашу јадну економију. Отворио се Београд па се масовно гради. Отворио се Златибор па тамо имамо сада озбиљан Skyscraper city на планини. Отвара се и Јадар... Бор се одавно отворио и крчка се у испарењима.... Само ме занима шта ће бити на концу свог овог развоја..

Оно што сам хтео да кажем је да се нормалне државе отварају на контролисан начин, са што мање штете по саму државу и људе који живе у њој. А ненормалне државе се отварају ненормално што је , по мом мишљењу, случај код нас.
 
[/quote]
Odgovor na tvoje pitanje/argument bi bilo bas kao sto ni Starbucks/Guči nisu hteli pre da dodju ali sad im je prihvatljivije!
Evo sad vidim sve vise brendova! Cak i razne strane agencije za nekretnine sve vise se upustaju na ovo trziste.

Mislim da se tu radi pre svega o “otvorenosti” nekog trzista i da smo sve “prihvatljivjiji” da necemo napraviti neki haos nego da ce se postovati princip surovog neoliberalnog kapitalizma gde ce se vrsiti nacionalizacija/otimanje privatne imovine. Jos uvek smo nepoznati na globalnoj mapi investitora ali mislim da polako postajemo sve prihvaceniji. Sto duze nam traje stabilnost to je veca sansa za privlacenje jako velikih investicija.[/quote]

Čekaj, jel cene zavise od QE ECB i FEDa ili od stabilnosti, otvorenosti tržišta?
Guči i Starbaks su došli zato što FED štampa dolar?

Zašto se po tvom mišljenju to sa velikim investicijama u nekretnine nije desilo u Budimpešti, Sofiji, Temišvaru, Zagrebu, Solunu?
To su sve gradovi bliže štampariji, lakše se dobijaju krediti, sigurnost je daleko veća (članovi EU i Nato). Možda jedino Solun odstupa kao grčki grad sa većom nesigurnošću.

Po mom mišljenju, to se dogodilo i događa na tržištima kao što je Nemačka, jer su to bogata tržišta, pa se tamo ta investicija isplati. I zato ih ni nema u navedenim gradovima, jer su rente u istočnoj Evropi ispod nekog investicionog nivoa.
Renta ne prati cenu kvadrata, makar ne u Beogradu.

Da tvoja teorija o stabilnosti ne pije vodu, govore strani investitori u poslovni prostor, koji su prisutni već više od 10 godina. Nikom od njih nije do sada palo na pamet da naprave stambene zgrade i da ih izdaju (kao što rade sa poslovnim).
Nekretnina je nekretnina, ni poslovnu ni stambenu neće poneti sa sobom ako ovde opet nastane kuršlus.

Odgovor je prost, ne isplati se.
Ni po ovim cenama, ni po cenama pre 5 godina, a tek neće po cenama na koje idemo.
 
Morate da razdvojite ono što biste želeli da se desi od onoga što je realno da se desi. Ta ideja da će da se desi nešto, i da će cene stanova da se srozaju, je ne previše verovatna. Pod srozaju mislim da se spuste 30%, ne mislim da se spuste 10%.

Još uvek nema naznaka da se smanjuje tražnja, niti da usporava gradnja u Beogradu. Znači trend koji postoji će se zadržati, blagi rast cena kroz vreme. Ja konkretno smatram da će ostati takav trend bar u naredne dve godine.

Masovna gradnja o kojoj pričate nije preterano verovatna takođe. Moguća je ako bi se uvezla strana radna snaga, što je sve češći slučaj kod izgradnje puteva, jer je tamo jednostavnije, u stanogradnji ima mnogo više različitih zanimanja, uprošćeno krovopokrivači ti ne trebaju za nbgd-surčin ali za zgradu u južnom bulevaru trebaju. Pritom, većina investitora ide po sistemu da ti kupi materijal, i da ti zaradu uplaćuje na paušalca. Ako dovedeš turčina, treba mu smeštaj, hrana, alat, papiri, sporazumevanje, pa će svi radije raditi jednu po jednu zgradu sa svojom ekipom ljudi, nego se maltretirati s turcima da bi uradio dve.

Pritom, i sada i tada će dinamika izgradnje da prati dinamiku prodaje, što da zarobljavam svoje pare ako ne moram, pa nisam lud. Jedna po jedna lamela, cena veća jer nema previše stanova, a i ako padne, mogu da sačekam da gradim drugu lamelu, i slično. Banja.

To da će neko da kupi desetine hiljada stanova, neće, naročito ne u Srbiji. Može da se desi lupam u Engleskoj, gde imaju socijalni stanovi, kao Del Boj što je živeo u jednom takvom, i da od jednog subjekta kupiš sve stanove, ali to da će Bil Gejts da lista halooglase i kupuje jedan po jedan stan, izvinite na izrazu ali je smešno.

Ajde da uzmemo čak i u obzir da padnu cene stanova za dve godine. Znači da mi danas kao sa sigurnošću znamo da će to da se desi, i rešimo da sačekamo to, da ne kupujemo sad stan. Za stan od 1800e po kv, ako kupujemo neki tipičan stan od 35 kvadrata, sad bismo platili 63k, a tad 57k, malo preko šest hiljada ušteda. Kirija za takav stan, dve god. po 250e recimo plaćamo dok čekamo sniženje, 6 000. Pa šta smo radili? Samo ćemo da plaćamo veću kamatu na kreditu nego da smo danas uzeli, jer kamata niža nego danas neće biti. Pritom, ljudi će jako teško da pristanu da prodaju stan koji su platili X, za 0,9X.

Ideja da će da spadnu cene 30% nema težinu. Može da se desi u ekstremnim situacijama, ako se zarati, pa ljudi prodaju za koju god cenu, samo da beže, ili da krene na vračaru da cepa 50 stepeni svaki dan, i slično. To što ste vi u pravu da je cena koštanja mnogo manja od cene kvadrata, i da se zgrće lova nenormalno, nema veze sa tim da će neko da kaže evo spustiću cene neću da uzmem više, iako mogu, jer neka drugima da imaju.

Šok koji bi mogao da bude izazvan masovnom legalizacijom objekata može da se uzme u razmatranje. Ipak mislim da država neće izaći jedan dan i reći evo sve legalizovano, pa da uđu u promet i ti objekti pa kao veća ponuda odjednom. I to bi bilo dozirano, i recimo da bi se razvuklo u narednih 3-4 godine. Inače, mislim da bi to dovelo do većih nestabilnosti po unutrašnjosti, sto novih stanova u vranju mnogo više utiče nego sto novih u beogradu.

Mogao bih da davim sa euriborom, pa nikad nižim kreditima, sa tim da veliki procenat kupaca ne kupuje prvi nego peti, šesti stan, i da ga briga da l je 2 soma ili 2,2 soma kvadrat, kad mu stoji višak keša, i hoće samo da ga ubaci negde, a ima neki biznis kojim može lagano da kupuje stan na godinu ipo, dve, da je dobar deo gastarbajtera krenuo da ulaže u stanove a ne više u kuće na selu, ili da neko koga su izbacili iz elektronske industrije, gde nije primio platu 4 godine, polako "ide u penziju", a sin završava etf i zarađuje 3x prosek iz mesta, ali već sam odužio s postom, izvinite.


Edit: Vidim da pominjete starbaks ili guči, štagod. Morate razdvajati matičnu firmu od franšiza. Kosta kofi kad je došao, nije došao on, nego Mišković kupio franšizu i radio. Isto tako starbaks, nije došao starbaks, nego neko kupio licencu za Srbiju. Za razliku od lidla, koji je došao, i koji je tu da ostane zauvek.

U svakom slučaju otvaranje radnje gučija u galeriji nema veze sa skokom cena kvadrata u dimitrijali. Ako se govori o investitorima poput čeha u marinu dorćol to je drugo, ali svejedno marina dorćol neće oboriti cene u Beogradu, nego će samo staviti cene znatno više nego što su prosečne.
 
[url=http://beobuild.rs/forum/viewtopic.php?p=878803#p878803:k54rnxlw je napisao(la):
mariks » Čet Sep 09, 2021 9:57 am[/url]":k54rnxlw]Zara nije otišla, dezinformacija koja je vladala. Pizza Hut ne znam ni da li je bio ili je propao pre nego što s erazradio. Kupovna moć igra veliku ulogu. Svakako složićeš se da brendovi tek sada dolaze, a to što nismo u EU malo otežava sve. Stabilnost je veoma bitna, to što je mcd došao ništa ne znači, znaju da narod voli da jede plastiku koja se reklamira na svim mogućim medijima, a uz to koliko mc restorana si imao 90ih, a koliko ih imaš sada...?

Па то, Мек може да ради и у Јемену, не занима их да ли је држава стабилна јер знају да су очи гладне за џанк и да то нема везе са државом већ са маркетингом компаније и профитима које извлачи.
 
Vrh