"Najveći rast cena novih stanova u 2020. godini ostvaren je u Mađarskoj, gde su cene u proseku rasle za 12,3 odsto, a rast cena za više od 10 procenata ostvaren je još u Nemačkoj i Holandiji.
„Istraživanje i analiza prvenstveno imaju za cilj razvoj novih cena stanova 2020. godine u odnosu na 2019. godinu, na nivou zemalja i poređenjem glavnih gradova. Istraživanje je otkrilo da su cene porasle u svim zemljama širom Evrope, a Rim je jedini izuzetak u kojem su cene zabeležile pad. Drugi aspekt istraživanja razmatra pristupačnost novih stanova od 70 m² u glavnim gradovima, uzimajući u obzir prosečna godišnja bruto primanja po državama“, kaže za Biznis.rs Tomaž Ličen iz slovenačkog dela kompanije Deloitte.
Prethodni ‘Indeks tržišta stambenih nekretnina u Evropi’ pokazao je da je u 2019. godini u 19 država prosečna cena novoizgrađenih stambenih nekretnina imala trend rasta, a u četiri države trend pada (istraživanje je rađeno u 23 države).
„U 2020. godini taj trend je nastavljen i od 24 države rast cena novoizgrađenih stambenih nekretnina ostvaren je u 21 državi“, objašnjava za Biznis.rs rukovodilac u sektoru za finansijski konsalting kompanije Deloitte u Banjaluci, Darko Lakić."
http://bankar.rs/2021/09/10/gradani-srb ... vog-stana/
Dakle, Tine, koje je tvoje objašnjenje za ovoliki rast cena u Evropi?
Da li su u Nemačkoj izbačeni sa tržišta nelegalizovani stanovi, a u Holandiji uleteli narko dileri sa kešom ili postoji jednostavno objašnjenje onoga što se dešava u celom svetu. Ogromni naštampani novac mora negde da se prelije u iščekivanju još veće inflacije. To su nekretnine, kriptovalute i berza.
Pogledaj odnos prosečne zarade domačinstva u SAD i prosečne vrednosti kuće 1990 i 2020. Cene kuća su rasle mnogo brže od zarada i pored sloma tržišta nekretnina 2008.
Evo još jedne činjenice. Pre krize sa kraja 2008, banke u Srbiji su davale na oročenu štednju u devizama kamate i veće od 7%. Kada sam ja prodao stan 2012. davali su 2,5 % što je bilo slično zvaničnoj inflaciji (manjoj od stvarne). Svako može da proveri koliko sada daju banke na oročenu štednju.
Suština je da banke lako dolaze do novca ako im treba jer ga puno ima, i nemaju potrebe da animiraju ulagače sa visokim kamatama na štednju.
U nekim zemljama su bile i negativne kamatne stope. Plaćaš ako držiš pare u banci. Zašto bi neko držao novac u banci i
sigurno gubio novac kad je mogao da kupi stan, zemlju, kriptovalute, akcije, zlato itd.