Šta je novo?

Cene nekretnina

stanovi01.jpg

stanovi02.jpg

stanovi03.jpg

stanovi04.jpg
 
Da li neko od vas zna koliko su u nekom okvirnom proseku stanovi kod meka Fontata i blok 11?
 
Ovo su neke prosecne cene oglasenih nekretnina u odredjenom vremenskom periodu.
Sto se tice onoga sto si konkretno trazio, okvirna cena jeste ova sa grafika, ali da znas da je lokalno stanje prilicno saroliko gde stan mozes naci i za 1.200e/m2 ukoliko je veci ili PR, potkrovlje u onim zgradama koje poticu jos iz 1962.godine (blok 1, npr.) do preko 1.700e/m2 kockice iza Energoprojekta.

fontana.jpg


opstina.jpg
 
Smanjen broj kredita je posledica ne samo pada standarda, već i mere NBS da je učešće min 20%.
Ta mera treba da dovede do manje potrošnje tj. manjeg zaduživanja i posledično pada cena nekretnina. Ma koliko nepopularno to bilo (i mene kači), cene nekretnina zaista jesu u velikom padu. Opet, naravno, uz ključni razlog a to je nezaposlenost i opšti pad standarda.
 
Mera od 20% je uvedena kada je vec bio u najavi pad cena nekretnina i to da bi se sprecio bankrot banaka za koje mi nemamo novca da spasavamo kao drugi. U Americi je propast banaka pocela kad su krediti postali previse rizicni, odnosno kada su davane velike kolicine novca sa nedovoljnom hipotekom. To je isto radila nasa Agrobanka. To su radile i druge banke, pa je moj drug u vreme spica cena za jedan stan od 1.200e/m2 koji se sad prodaje za 800evra/m2 dobio punu hipoteku samo na taj stan, i to tada bez ucesca. To je katastrofalan rizik za banku. Zato je uvedeno ucesce od 20% da se bankarima smiri glad za zaradom i vestacki smanji njihov rizik.
 
nikola011":2uk9eqqw je napisao(la):
Mera od 20% je uvedena kada je vec bio u najavi pad cena nekretnina i to da bi se sprecio bankrot banaka za koje mi nemamo novca da spasavamo kao drugi. U Americi je propast banaka pocela kad su krediti postali previse rizicni, odnosno kada su davane velike kolicine novca sa nedovoljnom hipotekom. To je isto radila nasa Agrobanka. To su radile i druge banke, pa je moj drug u vreme spica cena za jedan stan od 1.200e/m2 koji se sad prodaje za 800evra/m2 dobio punu hipoteku samo na taj stan, i to tada bez ucesca. To je katastrofalan rizik za banku. Zato je uvedeno ucesce od 20% da se bankarima smiri glad za zaradom i vestacki smanji njihov rizik.

Moguće. Daleko sam ja od finansijskog eksprerta, mada sam imao dosta kontakta sa domaćim bankama i video da taj sektor i pored sveopšte krize dosta solidno stoji.
E sad da li su postali previše alavi, uopšte se ne postavlja pitanje :)
Ali je makar u tom segmentu NBS radila svoj posao, jer je bankarsko poslovanje kod nas ipak koliko-toliko uređeno.
 
mekbejn":20t2apo3 je napisao(la):
Ali je makar u tom segmentu NBS radila svoj posao, jer je bankarsko poslovanje kod nas ipak koliko-toliko uređeno.

Nije dovoljno, primer je Agrobanka. Dobijes kredit od 1.5 miliona evra a pod hipoteku stavis objekat od 70.000 evra. Drzava je morala da uleti sa preko 200.000.000 evra da spasava banku. Ne mozes tek tako nesto da uradis, ima NBS svoje kontrole i komisije. Hajde da ti prodje 1 ili 2 predmeta, ali ovolike sume? Meni su bankari rekli da je NBS mogla to da vidi.

Mada mislim da je i NBS to znala ali je cutala jer su takve bile direktive "sa vrha". Prilicno cemo da placamo igrarije iz ovih 10 godina, mislim da ce se sigurno pojaviti jos nesto.
 
nikola011":2hegw64d je napisao(la):
Mada mislim da je i NBS to znala ali je cutala jer su takve bile direktive "sa vrha". Prilicno cemo da placamo igrarije iz ovih 10 godina, mislim da ce se sigurno pojaviti jos nesto.
Ovako nešto kao sa Agrobankom naravno nije moglo da prođe neopaženo. Samo je nekome rečeno da tako prođe, i to je to.
 
:) Drago mi je da se tema lepo razvija.
Pozdrav svima i hvala na komentarima. :kk:
 
guverner":19j0hdzb je napisao(la):
:) Drago mi je da se tema lepo razvija.
Pozdrav svima i hvala na komentarima. :kk:

Ma tema se lepo razvija ali zato ekonimja, gradnja, subvencije, plate od kojih bi ljudi vracali kredite, sve ode u ... :notok: :(
 
JohnyBgood":3h992hg9 je napisao(la):
guverner":3h992hg9 je napisao(la):
:) Drago mi je da se tema lepo razvija.
Pozdrav svima i hvala na komentarima. :kk:

Ma tema se lepo razvija ali zato ekonimja, gradnja, subvencije, plate od kojih bi ljudi vracali kredite, sve ode u ... :notok: :(
Slažem se ali je to druga tema :bash: :violina:
 
guverner":3pwyxwk2 je napisao(la):
:) Drago mi je da se tema lepo razvija.
Pozdrav svima i hvala na komentarima. :kk:

Pa gde se razvija, sem mene niko nista ne pise :laugh:
 
19.08.2012. RTS

Станове нема ко да купи

Цене некретнина у Србији падају, али продаја не расте, у неким градовима Србије је преполовљена, у Београду мања за трећину. Све мање се гради, а због мале куповне моћи, раста евра и скупих кредита очекује се да ће се тај тренд наставити."


"Биљана Степановић из "Бизнис инфо групе" каже да је цена станова у Србији у односу на куповну моћ никад није била реална. Стално се показивало да и кад мало падају цене некретнина, оне не падају довољно у односу на платежну способност. Код нас су станови увек били страшно скупи, увек су били недоступни највећем броју људи и једини тај период кад је могло да се узме на кредит, кад је постојала илузија да већи број људи може да купи па су купили људи који заправо нису могли то себи да дозволе", рекла је Степановићева.."

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/13/Ekonomija/1158874/Stanove+nema+ko+da+kupi.html
 
Vrh