Šta je novo?

Cene nekretnina

Gardenija nije ni zapoceta.Imas alpha city koji je vec poodmakao.Mozda si na to mislio to je u neposrednoj blizini.
 
vucko":2vqgj9iw je napisao(la):
Gardenija nije ni zapoceta.Imas alpha city koji je vec poodmakao.Mozda si na to mislio to je u neposrednoj blizini.

Hvala, ja nisam ni kapirao da su tu zapravo 2 buduca kompleksa! A sve vreme sam gledao u Gardenijin projekat misleci da je to TO sto se gradi...

Projekat Gardenije mi se vise dopada, nekako mi je humanija i na manjoj skali, dok u Alfi prepoznajem ISTI rukopis gustog pakovanja kao u Westu :( A ako su West zacenili onoliko pitam se sa kojom cenom ce ici ovde, jer je isti investitor. Sa te tacke mozda ovi gore u ovoj manjoj zgradi nastupaju preventivno i hoce da prodaju sve pre nego sto ovi tresnu dodatne stanove na trziste. No nekako cisto sumnjam da ce cena da bude i priblizna u Alfi s obzirom na 1900 evra bez PDVa u Westu. OK, mozda ima razlika u kvalitetu gradnje ali ipak sumnjam da to moze da bude bas toliko da opravda 300-400 evra po kvadratu...
 
JohnyBgood":2ypj4j6v je napisao(la):
Vidim Novopazarsku su poceli da reklamiraju na nektetnine.rs (na sajtu ne kazu nista) za OD 2160 jevra pa nadalje

http://www.livinggood.rs/

E sad, ako je to bez PDVa i garaze, malo su se i tu zatrcali.
Jeste to bez PDVa , video sam na nekom drugom forumu , kaze covek da je zvao i da su im stanovi , kada se kreces od prizemlja , od 2.150 ,pa kako ides ka vrhu su 2.550 evra po m2.Garaze su im sa nekim liftom i imaju 2 garazna mesta na jednom i ta 2 mesta na jednom pravom garaznom mestu kostaju 24.000 evra , odnosno 12.000 evra po komadu.
E sad , da li su se zatrcali ,videcemo za koji mesec.
 
Johnny,jel si se snasao gde je gardenia a gde alpha?


Nemojte uzimati nikako te stanova sa 2 parking mesta na jednom,to je ona zvrcka sa onim aparatima za parkiranje koji se kvare,imate vec 10tak zgrada na zvezdari koji muce problem sa tim cudima jer su se pokvarili a prosla je garancija,a popravke istih se mere u hiljadama eura.
 
Hvala Vucko, jesam, moze se rekonstruisati iz planova na sajtovima, izgleda ce da produze Rudjera Boskovica i par ulicica. Taj kraj gore stvarno jeste malo (ili mnogo :) ) haotican tako da ce ova naselja da uvedu bar nekakvu strukturu i red u matricu ulica i prolaza.

I cini mi se da se pri kupovini stana stvarno mora ozbiljno uzeti i okolina. Ako gledas na neku prizemljusu ili jednospratnicu vrlo je velika mogucnost da ce se tu graditi za samo par godina. A sad, koliko ce to biti planski i smisleno nikad ne znas, tako da je mozda bolje uzeti nesto sa losijim ali "trajno definisanim" pogledom nego nesto sto izgleda dobro ali ce se radikalno promeniti na losije novom gradnjom...
 
neće.


iz prostog razloga što u srbiji mogu da grade samo povlašćeni.

u beogradu se nije gradilo toliko koliko u tim zemljama.

cene će padati zbog sveobuhvatne krize, ali na žalost po ljude koji kupuju nekretnine neće padati kao u španiji na primer.
 
Ne slazem se sa Milisavom, cene ce padati vrlo slicno kao u Grckoj i Spaniji, jer nas tek cekaju bolne reforme, a odnos cene m2 i prosecne plate u Bgu je daleko losiji kod nas , nego li bilo gde u Evropi.

Cene nekretenina ce pasti ispod nivoa na kom su bile kraj 2006-pocetak 2007godine, jer ce ekonomska situacia , broj nezaposlenih, kurs dinara, demografija, optimizam, hipoteke losih kredita - biti na dosta losijem nivou nego pre tih 5-6godina.Tada nam je javni dug bio oko 20% GDPa, a danas na B92 imate najnoviji info NBSa da je 51% GDPa, a zakonska granica je 45%, ne treba biti mudrac pa zakljuciti sta nas ceka narednih nekoliko godina.

Trenutno su cene u BGu vece za oko 20-30% nego iz perioda kraj 2006-pocetak 2007me godine, tako da je neminovan znacajan pad cena nekretnina, koliko ce on brz biti ne mogu da budem siguran( pretpostavljam oko 7-10% godisnje kao sto je bio zadnjih par godina), ali da ce pasti tih 30% to je neminovnost koju moze samo da promeni extremni privredni oporavak Srbije i EU i priliv platezno mocnih novih stanovnika u Srbiju, a to je skoro nemoguce.
 
pegasus mi se najbolje ne razumemo...


cene nekretnina u španiji su više nego prepolovljene.

ja sam govorio da u beogradu neće pasti tako drastično, ali da će sigurno padati, do kog nivoa ne znam, ali ako padnu na nivo od 2006 godine to sigurno nisu prepolovljene cene...
 
Ja mislim da ce kljucni momenat pada biti kada se rasproda Stepa i povecaju porezi. Kirije drasticno padaju, a koliko ce tek pasti kada se u julu useli kompletno novo socijano naselje Dr Ivan Ribar i Stepa sa najvise prodatih stanova od strane podstanara. Beograd ce do kraja godine izgubiti nekoliko hiljada podstanara. Poreskom reformom sigurno ce se ici na realnije poreze nekretnina jer na drugim mestima vise nemaju gde da uzmu. Rentiranje stanova po ovim prodajnim vise nikako nece biti isplativo, stan postaje maltene mrtav kapital, bezvredniji od novca. I kod nas ima jako puno nekretnina po glavi stanovnika, a svake godine u Srbiji umre 35.000 ljudi vise nego sto se rodi. Da ne govorim o socijalnoj krizi koja ce nastupiti vec krajem ove godine, a o kojoj vecina gradjana jos ne moze ni da sanja kojih ce razmera da bude. A vec o kreditima koji ce se sve teze naplacivati da ne govorim. A sta cemo sa gradjevinarstvom ako ne nastavi da gradi, to nam je osnovno u drzavi. Ja mislim da ce takva jedna katastrofa da se desi sa nekretninama i to u jednom jako kratkom periodu. Ali nekako se jos odlaze sve u ovoj drzavi.
 
Porezi su bese povecani 3-4 za stanove,samo sto su stavili da prosle i ove godine bude minimalno povecanje.Vec ce to napraviti ogromne promene na trzistu,pogotovu ljudima koji zive u kucama pa ce prodavati kuce da bi se na njihovim placevima graditi zgrade.
 
Pa to je ono i osnovno sto u Beogradu treba oboriti, a to je cena zemljista. To sam i zaboravio. Koliko onih siromasnih zivi u recimo Vojvode Stepe, a koji i dalje traze neverovatne sume novca. Tacno i to ce se promeniti kad za svoju baraku budu morali da plate nekoliko desetina hiljada dinara godisnje.

Ali u svakom slucaju po meni nema apsolutno nijedan jedini pokazatelj koji ce podici cenu stanova.
Odnosno postoji jedan, a to je "srbin". Znamo da je priliv novca od radnika iz inostranstva u Srbiji medju najvecim u svetu. Evro zaista moze zesce da se poljulja, a mnogo ljudi u starosti voli da se vrati u Beograd. Ne znam sto, ali sa ovakvim stanjem na trzistu Evrope ja bih pre otisao na Ibicu, verovatno je jeftinije. Mislim da mi ipak nikad nismo imali mozga po tom pitanju...
 
Ja delim misljenje ljudi na nekim drugim forumima , da nece padati cena novogradnje u Beogradu , a da ce padati stariji stanovi.Pricam o Beogradu.Ovo najvise zbog toga sto se malo gradi , a jos jedan indikator je upravo i Stepa , 2010. godine svi su pricali na forumima kako nema kupaca , a onda se pojavilo 2.000 stanova u Stepi i svi su prodati , i to po ceni koja je realno trzisna , a ne nekakva diskontna dakle ima kupaca , samo sto je ponuda kvalitetnih stanova na trzistu izuzetno , izuzetno mala.
Ima mnogo vise rezona u ocekivanju da ce da padnu stari stanovi , ali i oni su manje atraktivni za kupovinu , narocito za mlade ljude.Stari stanovi su mi totalno precenjeni.
Takodje , tacno je da u Srbiji 35.000 ljudi vise umre nego sto se rodi , ali to ne vazi za Beograd , jer u njega svake godine dodje neto 15-20.000 ljudi , pretezno mladih , a oni su svi u najvecem procentu potencijalni kupci.
I na kraju , imate danas jedan tekst o cenama u Podgorici , gde se kaze da cene stagniraju vec godinu dana , sto znaci da im je pad dosao do kraja i da vise od toga nece ici dole , jednostavno niko nece da proda ispod novouspostavljenih cena.Prvi rezultat toga ce biti potpuni prekid prometa , a tek posle izvesnog vremena pocece stidljivi promet i onda sve zavisi od generalne ekonomske situacije u CG.Slicno ce se desiti , po meni i u Beogradu.
Na kraju da se vratim na stare stanove , pa nije ni normalno da se cene starih i novih stanova talo malo razlikuju.Logicno je da stari idu dole vise nego novi.
Ima nesto i u ovome sto neko rece , da u Beogradu grade samo povlasceni , jer kad pogledas u centru(do 1.000-1.5000 metara od Slavije) ne mozes i dalje da nadjes stan ispod 2.000 evra , minimum , i ne padaju.Dakle ti sto ih prodaju ocigledno nemaju problem da cekaju kupca , a to moze samo neko ko nije u finansijskom probleemu.To su izgleda ti "povlasceni".
 
gygy11":v7pl3rib je napisao(la):
Na kraju da se vratim na stare stanove , pa nije ni normalno da se cene starih i novih stanova talo malo razlikuju.Logicno je da stari idu dole vise nego novi.

Naravno da nije normalno ali u nekoj drzavi gde postoji kontrola.
Uporedi recimo ova dva naselja: Cerak Vinogradi - Stepa Stepanovic
(recimo da su otprilike ista zona grada i slicna lokacija po udaljenosti, pa to izostavljamo)
Cerak Vinogradi, radjeni za vojsku i policiju, radile arhitekte iz Srbije, Slovenije i Hrvatske zajedno. Najlepsi stanovi po funkcionalnosti u Beogradu, fasadna cigla, sendvic zidovi, u fazama gradnje postojale po 3 razlicite kontrole, isti broj zgrada kao u Stepi na duplo vecoj povrsini, ima toplovod, stolarija Lesna koju ni posle 20-30 godina 90% stanara nije promenilo.
Stepa, novogradnja, najgori stanovi po strukturi na planeti (sobe 2.5x5.5 sa prozorom na 2.5, zgrade na rastojanju od 27 metara, sve u betonu, sve vestacki materijali (PVC traje 10 godina, a dobra drvena stolarija preko 30), nema toplovod, sve zgrade su prokisle koje su imale zavrsen krov vec posle prve kise, stavljani najjeftiniji materijali koji postoje na trzistu.
Pa da li ti shvatas da ce kroz 10 godina vise imati da se renovira u Stepi nego na Cerak Vinogradima?
Zato narod i dalje kupuje staru gradnju ako ne po visoj, onda po slicnoj ili malo nizoj ceni.
A dao sam ti nesto sto gradi drzava i kako tako lici na neku organizaciju, o nekim naseljima tipa Belville koje je od Ytonga i nesto najjeftinije gradjeno na svetu da i ne govorim. Kako onda novogradnja da bude skuplja, ajde objasni mi.
 
gygy11":3brcfo2w je napisao(la):
Takodje , tacno je da u Srbiji 35.000 ljudi vise umre nego sto se rodi , ali to ne vazi za Beograd , jer u njega svake godine dodje neto 15-20.000 ljudi , pretezno mladih , a oni su svi u najvecem procentu potencijalni kupci.
Vazi i za Beograd koji prema popisu ima prakticno isto stanovnika kao prema prethodnom, a ne zaboravi samo koliko je tu doslo izbeglica i iz drugih gradova. I Beograd se polako prazni, odatle najvise ljudi ode van zemlje. Deca se ne radjaju. Dacu ti primer osnovne skole na Banjici. Kada je naselje izgradjeno imalo je 8 odeljenja po 30 djaka. Danas, kada u tu skolu idu i mnoga deca iz Jajinaca ima 4 odeljenja po 22 djaka. Skola je pola prazna, kao i mnoge, pa Djilas sada o trosku grada hoce svuda da organizuje boravak kako uciteljice u stravicnom broju ne bi ostale bez posla.
Atina posle ove krize postaje grad duhova. Vec su procene da je otislo 20% stanovnika, ili odose u EU, ili u rodno selo da se prehrane i bave bilo cime. Gresis za Beograd, on uopste nije neki misaoni grad i centar kakvim ga nama Djilas predstavlja i pokusava da nas ubedi kako to isto misli celi svet.
 
gygy11":2ye86fbq je napisao(la):
Ja delim misljenje ljudi na nekim drugim forumima , da nece padati cena novogradnje u Beogradu , a da ce padati stariji stanovi...


Ovo ja jednostavno tesko mogu da zamislim jer su u pitanju ono sto ekonomisti zovu substituti. Neka i znacajan broj ljudi zapne da hoce iskljucivo novi stan ali je dovoljno da znacajan broj razmatra i stare i nove i merka sta im je povoljnije, i eto ti mehanizma da cene ne mogu da divergiraju. Sto vise stari stanovi budu padali, to ce se vise kupaca prelivati ka njima (osnovna ekonomija, ponuda i potraznja), a to ce da ogranici divergenciju cena novih stanova u odnosu na stare. To su jednostavno spojeni sudovi.

Da ne govorimo o tome da su mnogi stari stanovi na fantasticnim lokacijama. Daj mi jeftin stan u Pariskoj i ja cu tu razliku u ceni da sunem u renoviranje a onda ne bih ni POGLEDAO nesto u Belvilu ili gore na Bulevaru i kod Kalenica, pa ne znam kakva da je nova gradnja. A posto sigurno nisam jedini, nema sanse da se trzista novih i starih stanova totalno odvoje.

PS Koliko cujem cena gradnje novog stana je negde oko 500-700 evra po kavadratu. To znaci da ce se i dalje graditi cak i da su cene nize. Jedino ce vlasnici parcela, ortoped, i drugi reketasi morati malo da smanje apetite. A ako ih ne smanje ljudi ce jednostavno renovirati starije stanove, cija ce ponuda sigurno rasti zbog demografije.
 
nikola011":3c2xr506 je napisao(la):
gygy11":3c2xr506 je napisao(la):
Na kraju da se vratim na stare stanove , pa nije ni normalno da se cene starih i novih stanova talo malo razlikuju.Logicno je da stari idu dole vise nego novi.

Naravno da nije normalno ali u nekoj drzavi gde postoji kontrola.
Uporedi recimo ova dva naselja: Cerak Vinogradi - Stepa Stepanovic
(recimo da su otprilike ista zona grada i slicna lokacija po udaljenosti, pa to izostavljamo)
Cerak Vinogradi, radjeni za vojsku i policiju, radile arhitekte iz Srbije, Slovenije i Hrvatske zajedno. Najlepsi stanovi po funkcionalnosti u Beogradu, fasadna cigla, sendvic zidovi, u fazama gradnje postojale po 3 razlicite kontrole, isti broj zgrada kao u Stepi na duplo vecoj povrsini, ima toplovod, stolarija Lesna koju ni posle 20-30 godina 90% stanara nije promenilo.
Stepa, novogradnja, najgori stanovi po strukturi na planeti (sobe 2.5x5.5 sa prozorom na 2.5, zgrade na rastojanju od 27 metara, sve u betonu, sve vestacki materijali (PVC traje 10 godina, a dobra drvena stolarija preko 30), nema toplovod, sve zgrade su prokisle koje su imale zavrsen krov vec posle prve kise, stavljani najjeftiniji materijali koji postoje na trzistu.
Pa da li ti shvatas da ce kroz 10 godina vise imati da se renovira u Stepi nego na Cerak Vinogradima?
Zato narod i dalje kupuje staru gradnju ako ne po visoj, onda po slicnoj ili malo nizoj ceni.
A dao sam ti nesto sto gradi drzava i kako tako lici na neku organizaciju, o nekim naseljima tipa Belville koje je od Ytonga i nesto najjeftinije gradjeno na svetu da i ne govorim. Kako onda novogradnja da bude skuplja, ajde objasni mi.
Ja ne znam da li ti kapiras , ali ti si upravo potvrdio moje pisanje.Kao prvo , potpuno sam svestan svih negativnosti naselja Stepa Stepanovic , cak sam i ovde to napisao u jednom od prethodnih postova , da je , s obzirom na materijale koji se koriste u gradnji (ti materijali su se ugradjivali pre skoro 20 godina) i s obzirom na lokaciju , cena od 1.290 evra/m2 , uopste , ali uopste nije mala i rekao sam da je u najmanju ruku trzisna , ako ne i malo visa od trzisne (ako je to uopste moguce tako reci).Ali , ponavljam , ali i uprkos svemu tome , tamo je prodato 2.000 stanova!!!
A zasto? Pa po mom misljenju jedino racionalno objasnjenje jeste da postoji objektivno velika traznja za stanovima i da se ljudi radije odlucuju da kupe i malo skuplje , a samo da je ,pod jedan ,sigurni papiri, i pod 2 ,da su sigurni da ce da se zavrse.
Dakle da zakljucim , i dalje mislim da cene novih stanova nece bitnije padati , ako uopste , a da ce stariji stanovi imati jedno "odvajanje" od cena novih stanova.To je po meni ocigledno.
Pa za tih ~ 1.300 evra/m2 mogli su da kupe polovan stan u nekim od novobeogradskih blokova uz Savu (dakle na sjajnoj lokaciji za porodicu i decu) , sa daleko,daleko boljim saobracajnim komunikacijama , nego sto je to slucaj za Stepu Stepanovic , pa se ipak njih 2.000 pre odlucilo za novo i na losijoj lokaciji.To su stvari koje ocigledno govore u prilog mojoj tezi.
 
gygy11":1zvvfecq je napisao(la):
Ja ne znam da li ti kapiras , ali ti si upravo potvrdio moje pisanje.Kao prvo , potpuno sam svestan svih negativnosti naselja Stepa Stepanovic , cak sam i ovde to napisao u jednom od prethodnih postova , da je , s obzirom na materijale koji se koriste u gradnji (ti materijali su se ugradjivali pre skoro 20 godina) i s obzirom na lokaciju , cena od 1.290 evra/m2 , uopste , ali uopste nije mala i rekao sam da je u najmanju ruku trzisna , ako ne i malo visa od trzisne (ako je to uopste moguce tako reci).Ali , ponavljam , ali i uprkos svemu tome , tamo je prodato 2.000 stanova!!!
A zasto? Pa po mom misljenju jedino racionalno objasnjenje jeste da postoji objektivno velika traznja za stanovima i da se ljudi radije odlucuju da kupe i malo skuplje , a samo da je ,pod jedan ,sigurni papiri, i pod 2 ,da su sigurni da ce da se zavrse.
Dakle da zakljucim , i dalje mislim da cene novih stanova nece bitnije padati , ako uopste , a da ce stariji stanovi imati jedno "odvajanje" od cena novih stanova.To je po meni ocigledno.
Pa za tih ~ 1.300 evra/m2 mogli su da kupe polovan stan u nekim od novobeogradskih blokova uz Savu (dakle na sjajnoj lokaciji za porodicu i decu) , sa daleko,daleko boljim saobracajnim komunikacijama , nego sto je to slucaj za Stepu Stepanovic , pa se ipak njih 2.000 pre odlucilo za novo i na losijoj lokaciji.To su stvari koje ocigledno govore u prilog mojoj tezi.

Ja sad uopste ne znam o cemu ti govoris. Stepa jeste gradjena od mnogo jeftinijih materijala nego npr.Cerak Vinogradi, ali je Stepa za ono sto se po Beogradu gradilo poslednjih 10 godina i gradice se prakticno neka lux varijanta. Pa ko ti danas stavlja sendvic zid cak i na nekim skupim lokacijama. Svi samo udare demit fasadu i to je to. Ne lozim se na "italijanske" plocice i slicne stvari koje samo sluze da premazu ono ispod koje je jezivo.

Osnovno zasto se kupuje Stepa je to sto je drzava promenila odluku da subvencionise prvi stan, ljudi su nekada to koristili i za staru gradnju. Pre 3 godine odluka je promenjena da vazi iskljucivo za novogradnju. Drzava prakticno sada subvencionise novogradnju jer niko nikad nije imao zelju da je kupi cak ni po istoj ceni, a kamoli visoj. Pare su osnovno zasto se ide u Stepu. Ti sa svim subvencijama, povracajem poreza zaista u ovom trenutku ne mozes kupiti nista slicno. Ipak u staru gradnju mora nesto i da se renovira pa je u ukupnoj ceni jos uvek skuplja. Trenutno na trzistu nema nista jeftinije od Stepe ako koristis sve moguce povlastice drzave. A to su uglavnom ti kupci. Kes kupci se i dalje tesko odlucuju za Stepu jer im onda dodje slicno sa starom gradnjom, jos uvek.

Dakle, Stepa je u ukupnom zbiru za subvencionisanog kupca jos uvek najjeftinije resenje. To je razlog zasto se kupuje. Cim polovni stanovi padnu ispod te granice da se ne isplate subvencije opet ce se kupovati. Stari stanovi su jos uvek skuplji. I narod je nestrpljiv, za stari stan treba da se cenkas, gubis vreme, narod vise izgleda nema strpljenja, ode u GDS, potpise, nema nikakve garancije o rokovima, gradnji, i ceka da se drzava smiluje. Nazalost sada je tako.

I pitanje je koliko je realno u ovoj krizi subvencionistati stanove kad se smanjuju subvencije i za zivotne namirnice. Mislim da ni ovo nece jos dugo, a onda novogradnja opet mora nanize.
 
Evo cak je i ministar priznao da su stanovi na trzistu skupi pa je i on morao da se baci na gradjevinarstvo da bi resio stambeno pitanje. Znaci njemu je i Stepa skupa od koje se on lepo "omastio"

sutanovac.jpg


http://www.alo.rs/vesti/50488/Sutanovac_zida_stanove

http://pistaljka.rs/home/read/235
 
@brdjanin

Pa drzava nece moci do beskonacnosti da oporezuje samo cigarete, alkohol i benzin, ja mislim da su nekretnine te koje ce doziveti pravo iznenadjenje sa novim porezima. Onda ce stanovi morati da idu jos nize.
 
Vrh