Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja ne znam ko normalan može da predlaže ponovno štampanje novca kao rešenje od propasti svetske ekonomije. Svi se sećamo 92-93, mnogi su zbog ovako ,,pametnih" bili na ivici gladi.

Evo, ja koja nikad u životu nisam učila ni jedan ekonomski predmet znam da je inflacija mnogo gore zlo za privredu od dizanja kamata. Inflacija mnogo više uspori privredu jer niko nije lud da pokreće biznis ili ulaže novac u bilo šta ne znajući šta će da ga sačeka i koje će posledice proizići iz nje. Ovako se dizanjem kamata privredna aktivnost postepeno usporava, dok se inflacija ne unormali. Onda se postepeno smanjuju kamate i privredna aktivnost jača. Eto, to je šta sledi. Nećemo se vraćati u '92.


Neka neko javi Dzeromu Pavelu i Kristini Lagard da im je Hristiana sve rešila.
 
Oni koji zele rast cena mogu jedino da se uzdaju u to da ce se opet stampati novac u velikim kolicinama jer apsolutno nijedan faktor vise prakticno ne moze da pogura cene nagore. Pranje, novca, Rusi, zabrana trgovine neuknjizenim nekretninama,..., sve sto je moglo da pogura cenu nagore, poguralo je. Vise prakticno nista ne moze da je gura nagore, jedino moze da ide nadole. Nadanje da ce stampati novac kako bi spasavali ekonomiju je smesno. Pa upravo se zato i povecavaju kamatne stope da bi se sprecio rast cena, iako se zna da to moze imati lose efekte na ekonomiju, ali za ekonomiju je nazalost bolje da propadne X banaka i Y preduzeca i da Z ljudi ostane bez posla nego da se dopusti da inflacija i dalje divlja. Teorijski je skoro nemoguce da cemo u narednih nekoliko godina imati vece stampanje novca (dok god se inflacija ne obuza i neki period nakon toga zbog stabilizacije), sto znaci da cene mogu da idu samo nadole.
 
Danas je na Halo oglasima oglašeno 11212 stanova na prodaju, vezano za grad Beograd. Otprilike 1.000 stanova više u odnosu na period pre mesec dana. Do kraja godine će taj broj verovatno biti dupliran.

Ima jedna zanimljiva razlika vezano za prodaju i izdavanje stana u Beogradu i Novom Sadu:

U Beogradu je odnos broja stanova oglašenih za izdavanje i prodaju otprilike jedan prema dva, dok je u Novom Sadu jedan prema 6.

Nije mala razlika. Novosađani žure da prodaju stanove što pre, retko ko želi da izdaje.

Koji su razlozi?
 
Pratim forum dok cekam da mi se stan izgradi. Gledam kojom brzinom idu drugi projekti, na kakve probleme nailaze, da bi znao sta mogu da ocekujem. Komuniciram sa buducim komsijama.
Kad sam vec usao u problematiku, interesantno mi je. NIje mi to neko gubljenje vremena, ja u svaku temu koja me zainteresuje udjem temeljno, za kompom sam svakako veci deo dana.
Zvuci kao da si u penziji. Ne treba siliti.
Nekretnine su svoje odmrmorile za ovaj ciklus 🥁
 
Intervju sa nekim ekonom istom na televiziji nova:

,,Siguran sam da su cene nekretnina kod nas nerealne. Razlog je bila ta politika jeftinih kredita, odnosno lako dostupnog novca. Smatram da će u budućem periodu, odnosno da će se u kratkom roku nivelisati. Nemam precizne podatke, ali verujem da je opala tražnja za stambenim kreditima u bankama, smatram da će taj trend doprineti tome da cena nekretnina pada, ali ne znam na koji nivo. ".
 
Zanimljiv video o buducnosti srbije koj nam govori zasto trebamo ulagati u cigle😁💪🥳
A tu je i floskula koju vrti vradovic "treba bezati iz kesa", pa zasto onda svi ovi investitori prodaju te stanove ako je kes nesto od cega treba bezati🤔😉😁
 
Intervju sa nekim ekonom istom na televiziji nova:

,,Siguran sam da su cene nekretnina kod nas nerealne. Razlog je bila ta politika jeftinih kredita, odnosno lako dostupnog novca. Smatram da će u budućem periodu, odnosno da će se u kratkom roku nivelisati. Nemam precizne podatke, ali verujem da je opala tražnja za stambenim kreditima u bankama, smatram da će taj trend doprineti tome da cena nekretnina pada, ali ne znam na koji nivo. ".
Ne postoje "nerealne cene". Dalje, kakvi jeftini krediti kao razlog rasta, kad je u Srbiji kupovano uglavnom za ške. Razlozi rasta cena nekretnina u Srbiji su u vezi sa rastom cena u celom svetu, recimo da je to tačnija definicija.

TV stručnjaci su ocigledno poseban zanat, liče mi na putujuće prodavce neznanja.
 
Ne postoje "nerealne cene". Dalje, kakvi jeftini krediti kao razlog rasta, kad je u Srbiji kupovano uglavnom za ške. Razlozi rasta cena nekretnina u Srbiji su u vezi sa rastom cena u celom svetu, recimo da je to tačnija definicija.

Ne funkcionise ekonomija onako kako je ti predstavljas. Jeftini krediti, tj. niske kamatne stope jesu jedan od faktora koji je svakako uticao na rast cena. Efekat niskih kamatnih stopa se ne ogleda samo u tome koliko je krediutnih kupaca kad su u pitanju stanovi, nego je efekat jeftinog novca vidljiv i na indirektan nacin. Recimo neko uzme kredite za firmu, ostvari profit, izvuce profit i od toga kupi stan. Sad su skupi krediti i za firme, manje ce se uzimati krediti i za firme, manji ce biti profiti firmi (jer ce ljudi manje trositi i manje uzimati potrosacke kredite), manje novca ce moci da se izvuce iz firmi kao profit i da se kao kes ulozi u nekretnine. Kako ce neko doci do kesa za kupovinu nekretnine ako se zbog recesije manje trosi? Nikad u istoriji (barem ako gledamo statistiku od 1955 (https://www.macrotrends.net/2015/fed-funds-rate-historical-chart)) nisu bile niske kamatne stope kao proteklih 10-ak godina. Tome je jednom morao doci kraj. Samo sto su sada iskoristili koronu i rat u Ukraijini kao masku i opravdanje za mere koje sprovode, a to je ono sto se moralo svakako desiti, samo niko ne misli o tome dok god traje ekspanzija.
 
Poslednja izmena:
Ne vidim sta je cudno ili smesno. Kako bi objasnila onda Zumine postove za linijski park ili za onaj space exploration?
Nebloza sta pises kroz seriju laznih ili blokiranih naloga.

Imamo zvanicne cene i statistiku. Cene stoje ili rastu a prodaja u kolicini opada. Razloga za to moze da bude raznih vrsta.

Ono sto je bitno i nadam se da cemo se sloziti da bi cene pale u znacajnoj meri a da to sad nekome bas zivot znaci mora da se nesto drasticno desi na trzistu. Na primer masovno otpustanje ili masovan gubitak prihoda. Retko ce neko tek tako da vraca banci stan ako mu je malo zapelo vec ce da se snalzi i da presipa iz supljeg u prazno samo da ne izlazi iz svog stana. Mora bas da zaboli. Za sada smo svedoci da toga nema.

U Svedskoj je bio najsuroviji pad 15% pa je stao. Silicijumska dolina takodje, Austin takodje i jos ponegde u Evropi. Svuda je krenuo pad i stao.

Sada je na sceni nova runda bailouta i pozajmljivanja sto znaci opet idemo na gore sa cenama to je realnost i jasno je da je tesko nekima da prihvate.
Ja sam mislio vradovicu da si ti pivotirao, ali đavo izgleda ne da mira.
 
Od mene imaš potvrdnu informaciju da ih je sve manje. Porasta nema, a ni stagnacije, već blagi pad.

Četiri vrste Rusa ima:
1) Krckaju lovu, smrde po Srbiji i Crnoj Gori, nemaju posao
2) Nemaju nešto love, ali rade bilo šta u Srb i CG samo da opstanu, jer ne žele da ratuju
3) Čekaju vizu za bolje i sređene države, s obzirom da sa blanko pasošem ne mogu u EU, imaju dosta love
4) Rade remote u Srbiji, mogu da plate stan dva-tri puta više nego što realno vredi (stan na Lekinom Brdu, 50kv, izvorno stanje, pre februara 2022. kirija mesečna bila 270e, sad Rus plaća 750e bez problema, sam je u stanu)

Ono što je dobro, Kaća Lazarević je iskrena u zadnje vreme, a vodeći se geslom Abrahama Linkolna: "Možeš lagati neke ljude sve vreme, možeš lagati sve ljude neko vreme, ali ne možeš lagati sve ljude sve vreme."
:)
Ma ona gura svoj interes. Prvo je ciljala kupce i govorila sad il' nikad. Sada gura prodavce jer su "tvrdoglavi".
 
Stan treba bas da juris ako mislis da nece dozvoliti da puknu. Jer ako nece dozvoliti to znaci da im je jedini mehanizam da sve zadovolje tj da stampaju novac. Onda stan moze da ode x2, x3 i slicno.

Meni je isto najlogicnije da ce pre da idu na inflaciju nego da dozvole toliko surovu recesiju da sve ode u PM.
Dokle misliš da će puštati inflaciju. Već im je izmakla kontroli. Znaju oni dobro da čak i da je puste neće rešiti problem. I za to postoje geopolitički razlozi.

Чашу меда јошт нико не попи што је чашом жучи не загрчи

Došlo vreme za čašu žuči moj Vradoviću..



 
Ne postoje "nerealne cene". Dalje, kakvi jeftini krediti kao razlog rasta, kad je u Srbiji kupovano uglavnom za ške. Razlozi rasta cena nekretnina u Srbiji su u vezi sa rastom cena u celom svetu, recimo da je to tačnija definicija.

TV stručnjaci su ocigledno poseban zanat, liče mi na putujuće prodavce neznanja.
Pojednostavljivanje na maksimum :)
 
@Wolf

da li moze sledeći apdejt sa sadrži?

  1. funkcionalnost biranja opština koje ulaze u zajedničku statistku - lako izvodljivo
  2. dodatno filtriraranje kako bi iz starogradnje bili eliminisani preprodani stanovi novogradnje, cenim da je takvih slučajeva oko 15% - verujem da nije lako izvodljivo ali.....

Pomoglo bi pri analizi značajno.....
 
Ako ti drzis 100 000+e u kesu, meni je svejedno sta ces sa njima, ja nisam tako naivan.
Ja ne znam gde gresim, ali nekoliko puta sam ti objasnio - sa 100k eur ti ne mozes kupiti nista po trenutnim cenama. Za 150k eur ti ne mozes kupiti stancic od 50kvm na nekoj boljoj lokaciji. Za normalan porodican stan tebi treba preko 200k eur

Ako pratis moje postove, ne smatram da ce cena nekretnina osetno pasti - ali i ne podrzavam stav da se spuca sav novac u nekretnine

Ja imam nekretninu, hvala Bogu, ali zeleo bih da je zamenim (samo zbog lokacije, pakao mi je u spicu da putujem sa Kanarevog Brda do NBG-a, a dosta sam vezan za deo Beograda s one strane Save). Medjutim ovo nije uopste jednostavno, kao sto mnogi misle
Razmisljao sam i o kupovini novog stana, a da ovaj ostavim kao 'investicioni' - ali trenutno ovo nije bas finansijski isplativo. Jednostavno kako pratim trziste, a i u kontaktu sam sa nekim agentima/poznanicima, razlika koja se pravi tj disparitet izmedju rente i cene stana me uopste ne motivise. Mi nemamo taj ekonomski rast, nemamo tu projekciju ekonomskog rasta u buducnosti koji ce garantovati da ce cena rentiranja doci na neki prihvatljivi nivo, za mene kao coveka koji izdaje stan.

Razumes, ja ne zelim da uzmem stan i da mi taj stan stoji i generise mesecni trosak od 200ak evra - medjutim mesecno da generisem 300ak evra sa raznim cimanjima na koje trebas racunati -> mi je totalno neipslativo trenutno.

Takav je trentak da ne znas sta i kako - u euro zoni je inflacija 8% i u mnogim zemljama zapada cena nekretnina ide dole i pored inflacije. Tebi novac treba, nemoguce je ziveti i funkcionisati bez njega, propast finansijskog sektora i obezvrednjavanje novca do te mere koju napominjes, automatski povlaci sve sa sobom na dno.
Te price kako ces lagano prodati stan kad ti zatreba novac - ostavite deci za laku noc. To uopste nije lagano, ako zelis da prodas po trzisnim cenama - da bi prodao stan sto pre, moras debelooo da ides ispod trzisnih cena i sva je verovatnoca da ce neka agencija da kupi isti za dalju preprodaju.
Znam o cemu pricam, moji su imali stancic na Zvedari od 40ak kvm, novac nam je bio preko potreban pre 15ak godina i trebao nam je sto pre - u toj situaciji nemas mnogo izbora, a ljudi su brutalni.

Kazu zivot pise romane, takodje smatram da ljudi koji imaju dovoljno novca da kupe stan koji zele - kupuju to kad mogu, ako im treba za zivot. Da li ce pasti cena, da li ce cena stagnirati, sta god - ljudi imate jedan zivot, a vreme je jedini resurs koji ne mozete da vratite. Kalkulacije su za investitore
A ako nemate novac i zavisite skorz od banke, bolje sacekati neko bolje i predvidljivije vreme (a do tada uopste i ne pratite trziste, ako nemate dovoljno sada - zasto uopste skakutati oko toga?).
 
Danas je na Halo oglasima oglašeno 11212 stanova na prodaju, vezano za grad Beograd. Otprilike 1.000 stanova više u odnosu na period pre mesec dana. Do kraja godine će taj broj verovatno biti dupliran.

Ima jedna zanimljiva razlika vezano za prodaju i izdavanje stana u Beogradu i Novom Sadu:

U Beogradu je odnos broja stanova oglašenih za izdavanje i prodaju otprilike jedan prema dva, dok je u Novom Sadu jedan prema 6.

Nije mala razlika. Novosađani žure da prodaju stanove što pre, retko ko želi da izdaje.

Koji su razlozi?
Kome da izdajemo stanove, kada Vi za stan koji vredi 180k EUR placate 350 eur zakup. Sa takvim odnosom ulozenog novca i prihoda, bice potrebno 85 godina da se povrati investicija. Ko je lud da kupuje stan kada se moze naci stanodavac koji ce da placa ratu i kamatu?
 
I Pre krize,renta je bila slaba.Sada je situacija još gora.Cene kvadrata otišle gore,a renta to ne prati nikako.Dolazak Rusa ne računam,to je prolazna kategorija.

Ako se inflacija otrgne kontroli,prvo će Nemačka da vrati svoju valutu,rešiće problem,ali će onda svi drugi slabiji da puknu.Naročito oni sa kešom.
 
Poslednja izmena:
Или ће валуте да пукну, или ће да се пређе на дигитални новац, а папир одлази у историју. Само ме занима како ће то да изведу.
Јапанци обожавају кеш... :) Нема лепшег осећаја када петљаш с шушкама, но с картицом...
 
smatram da ljudi koji imaju dovoljno novca da kupe stan koji zele - kupuju to kad mogu, ako im treba za zivot. Da li ce pasti cena, da li ce cena stagnirati, sta god - ljudi imate jedan zivot, a vreme je jedini resurs koji ne mozete da vratite. Kalkulacije su za investitore
A taj neko dok ne kupi stan zivi na ulici i zivot mu propada?
 
A taj neko dok ne kupi stan zivi na ulici i zivot mu propada?
Nisam to nigde rekao i nisam ni mislio tako nesto. Taj neko ko gleda da kupi stan, sigurno i zna da nema nicega boljeg kada znas da si na svome (kako god da je) i da ulazes u nesto sto ostaje tebi i sto to prilagodjavas sebi i ne moras nikoga za to da pitas :)
 
Nisam to nigde rekao i nisam ni mislio tako nesto. Taj neko ko gleda da kupi stan, sigurno i zna da nema nicega boljeg kada znas da si na svome (kako god da je) i da ulazes u nesto sto ostaje tebi i sto to prilagodjavas sebi i ne moras nikoga za to da pitas :)

Da, samo je problem to što stan kupljen na kredit pripada banci, a ne dužniku, i što nakon perioda jeftinih kredita sledi period ultra skupih kredita i jedno 20% dužnika ostaje bez svojih stanova (tako je bilo u periodu prethodne ekonomske krize 2008).
 
Da, samo je problem to što stan kupljen na kredit pripada banci, a ne dužniku, i što nakon perioda jeftinih kredita sledi period ultra skupih kredita i jedno 20% dužnika ostaje bez svojih stanova (tako je bilo u periodu prethodne ekonomske krize 2008).
To možda ekipa sto se zaletela da se skuci po svaku cenu na lokaciji koja je i pre dizanja euribora bila preveliko opterećenje za njihov budžet. U ostalim slučajevima, krpi … seci … Jedino masovni gubitak poslova, i vracanje ekonomije na nivo “hvala bogu samo da imam posao” može da dovede do masovnih likvidacija stanova. Sto opet bankama ne odgovara, i pre će se ući u neko refinansiranje.
 
Da, samo je problem to što stan kupljen na kredit pripada banci, a ne dužniku, i što nakon perioda jeftinih kredita sledi period ultra skupih kredita i jedno 20% dužnika ostaje bez svojih stanova (tako je bilo u periodu prethodne ekonomske krize 2008).
molim Vas, procitajte ponovo sta sam napisao u onom prethodnom duzem postu... Videces da sam napisao da se ne odnosi se na kupce koji zavise skroz od banke
 
Da, samo je problem to što stan kupljen na kredit pripada banci, a ne dužniku, i što nakon perioda jeftinih kredita sledi period ultra skupih kredita i jedno 20% dužnika ostaje bez svojih stanova (tako je bilo u periodu prethodne ekonomske krize 2008).
Zapravo obrnuto, 2008. je pokrenula period jeftinih kredita.

 
Vrh