Šta je novo?

Cene nekretnina

Lično ne bih kupio nikad stan koji je krenuo pre prve lopate. Jeste najpovoljnija cena kvadrata, ali ogroman rizik. Bez obzira na feedback investitora.
S obzirom koliko si ušao u problematiku i kako si temeljan, vidim te kao potencijalnog investitora, ne kao običnog kupca-posmatrača na tržištu. Možda bi trebao da kreneš u tom pravcu.
Ko zna, jos sam mlad :)
Sve je to lepo u teoriji. Kad ti propadne par tih 'sigurnih' kupovina, ova pre prve lopate ispadne najsigurnija.
 
ne znam za ns, ja sam dao ponudu za stan u julu, upisano mi u oktobru, dok se sve nadomesti.

ali i dalje ono sto sam ti reko za nbg je tacno, ne radi misdirekciju
 
Mozda ne kapiram najbolje ali ako banke puknu, novac postaje papir, zasto onda uopste juriti stan? Kapiram da tad dzaba nekom stan kad ce napolju biti Mad Max fazon i nista nece imati smisla?
Tako da mi realnije deluje da se to nece dozvoliti i desiti, nego su ovo poslednji trzaji da se napravi opet neka frka i ljudi potrče da investiraju opet u stanove i ostale stvari koje se plasiraju.
Opet slazem se svasta moze da se desi samo eto nije mi jasno koja korist onda od stana? :)
 
Mozda ne kapiram najbolje ali ako banke puknu, novac postaje papir, zasto onda uopste juriti stan? Kapiram da tad dzaba nekom stan kad ce napolju biti Mad Max fazon i nista nece imati smisla?
Tako da mi realnije deluje da se to nece dozvoliti i desiti, nego su ovo poslednji trzaji da se napravi opet neka frka i ljudi potrče da investiraju opet u stanove i ostale stvari koje se plasiraju.
Opet slazem se svasta moze da se desi samo eto nije mi jasno koja korist onda od stana? :)
Stan treba bas da juris ako mislis da nece dozvoliti da puknu. Jer ako nece dozvoliti to znaci da im je jedini mehanizam da sve zadovolje tj da stampaju novac. Onda stan moze da ode x2, x3 i slicno.

Meni je isto najlogicnije da ce pre da idu na inflaciju nego da dozvole toliko surovu recesiju da sve ode u PM.
 
Ko zna, jos sam mlad :)
Sve je to lepo u teoriji. Kad ti propadne par tih 'sigurnih' kupovina, ova pre prve lopate ispadne najsigurnija.
Ima jedna zgrada u Milancu, kad se krene s Olimpa prema Kluzu.
Petospratnica, nezavršena do kraja. Recimo 90% završena, sve s montiranim prozorima i vratima.
Žao mi svih ljudi koji su dali pare. Prvi ašovi.
Godinama prolazim tom ulicom, gotovo svakodnevno.
Šta misliš, kako je nekome ko se nije ni uselio u stan?
To je najveće zlo.
80% manje zlo je kad se neko useli ipak na kraju, a od uknjižbe ne bude ništa. Naš narod je poznat po tome kako samo gleda da nešto uštedi, misli ono super je prošao, kad ono, međutim...
Mačak u džak je skupa škola.
 
Ima jedna zgrada u Milancu, kad se krene s Olimpa prema Kluzu.
Petospratnica, nezavršena do kraja. Recimo 90% završena, sve s montiranim prozorima i vratima.
Žao mi svih ljudi koji su dali pare.
Godinama prolazim tom ulicom, gotovo svakodnevno.
Šta misliš, kako je nekome ko se nije ni uselio u stan?
To je najveće zlo.
80% manje zlo je kad se neko useli ipak na kraju, a od uknjižbe ne bude ništa. Naš narod je poznat po tome kako samo gleda da nešto uštedi, misli ono super je prošao, kad ono...
Mačak u džak je skupa škola.
To jeste stvarno lose. Definitivno ima rizika i situacija sa po nekim projektom.
Imas li jos neku informaciju? Zasto je prekinuta gradnja na 90%?
 
Mozda ne kapiram najbolje ali ako banke puknu, novac postaje papir, zasto onda uopste juriti stan? Kapiram da tad dzaba nekom stan kad ce napolju biti Mad Max fazon i nista nece imati smisla?
Tako da mi realnije deluje da se to nece dozvoliti i desiti, nego su ovo poslednji trzaji da se napravi opet neka frka i ljudi potrče da investiraju opet u stanove i ostale stvari koje se plasiraju.
Opet slazem se svasta moze da se desi samo eto nije mi jasno koja korist onda od stana? :)
Ma naravno, prodaja nekretnina je stala i pokušavaju novim modelima manipulacije da navuku ljude na kupovinu. Što reče Shade, bolje je kupiti šupu u Marinkovoj Bari nego držati pare u banci.😶

Crkla neka banka u Americi i sad nas ubeđuju da će sve banke da pocrkaju, novac će biti samo papir, a vredeće samo zidovi.

Znači pođeš u kupovinu ujutru i poneseš sa sobom 7-8 cigala, to ti je nova valuta, a one pare što si držao u banci možeš da baciš.
 
Ma naravno, prodaja nekretnina je stala i pokušavaju novim modelima manipulacije da navuku ljude na kupovinu. Što reče Shade, bolje je kupiti šupu u Marinkovoj Bari nego držati pare u banci.😶

Crkla neka banka u Americi i sad nas ubeđuju da će sve banke da pocrkaju, novac će biti samo papir, a vredeće samo zidovi.

Znači pođeš u kupovinu ujutru i poneseš sa sobom 7-8 cigala, to ti je nova valuta, a one pare što si držao u banci možeš da baciš.
Nije crkla neka nego 3 banke od kojih jedna ozbilja.
Dok je First Republic na aparatima tj akcije su joj "junk".
Sillicon Valley bank je velika i tu su razne firme drzale pare ukljucujuci i "penzioni fond iz Svedske" (koji su to ljudi bez mozga).

Najveci problem je sa Credit Suisse i to su ozbiljni problemi i ne treba ih umanjivati.

Do sada smo videli da su za Credit Suisse rekli da ce da je spasavaju.
First republic banka dobila 50B
SVB smo videli da spasavaju prakticno bailout.

Hocu reci ide se definitivno na novo upumpavanje novca, pozajmice i spasavanje ali svakako novi kapital na trzistu.
Ovo je kao da su ubacili zeton za novi krug ringispila. VRTESKA KRECE!

Da i ja mislim SUPA RUPA ali bolje nego kes u banci. Ako nema neko dovoljno PARKING MESTO kupis samo da ti ne stoji u novcu. Bezati iz gotovine.
 
To jeste stvarno lose. Definitivno ima rizika i situacija sa po nekim projektom.
Imas li jos neku informaciju? Zasto je prekinuta gradnja na 90%?
Nemam, sutra ću pogledati katastar pa ću ti poslati u PP, možda ti nešto uspeš da saznaš.
Nisam siguran dal nešto može da se rešava ako investitor propadne, dal može drugi investitor da završi projekat.
Možda bi mogao moj jedan drugar investitor da završi, ima i znanja i novca i vremena i iskustva...
 
Obicno gradnje stanu zbog nekog levog problema a redje zbog finansijskog.
Finansijski problem se uglavnom desava u bear marketima kada kapitala nema u dovoljnoj kolicini ali realno to sad nije slucaj.
Ipak treba proveriti.
 
Tako je popbege, pre ćeš na ulici videti Mad Max scenario ( već su počeli sisati rezervoare, i bušiti rupe te podmetati šerpice da kaplje), neg što će murijevo bit 4.999 eura kvadar.
 
Drugari, mene zanima koje će biti nove metode manipulacije potencijalnim kupcima.

Do sad je bio prisutan Trend oglašavanja fantomskih stanova po nebuloznim cenama, da bi se uplašili potencijalni kupci od novog divljanja cena nekretnina (tipa preuredjena biciklana na Novom Beogradu od 8 kvadrata košta 3.600 EUR po kvadratu). Paralelno s tim je išao hype 24 -7 u svim medijima ,,kupite stanove što pre, preostaće samo sutereni i golubarnici u Borči po ceni od 5.000 EUR po kvadratu, sve je rasprodato".

Sad su preokrenuli Trend, odjednom pišu suprotno: ne prodaje se bukvalno ništa, najgori period od 1993.

Da li će po vašem mišljenju skidati sa oglasa biciklane na Novom Beogradu po ceni kvadratnog metra 3.600 EUR, ili će ovakvim oglasima nastaviti da plaše kupce?
 
Ima jedna zgrada u Milancu, kad se krene s Olimpa prema Kluzu.
Petospratnica, nezavršena do kraja. Recimo 90% završena, sve s montiranim prozorima i vratima.
Žao mi svih ljudi koji su dali pare. Prvi ašovi.
Godinama prolazim tom ulicom, gotovo svakodnevno.
Šta misliš, kako je nekome ko se nije ni uselio u stan?
To je najveće zlo.
80% manje zlo je kad se neko useli ipak na kraju, a od uknjižbe ne bude ništa. Naš narod je poznat po tome kako samo gleda da nešto uštedi, misli ono super je prošao, kad ono, međutim...
Mačak u džak je skupa škola.
Rizik uvek postoji, ali ja nisam isplatio ceo stan unapred. Dok zgrada ne stigne na 80% izgradnje depoziti se cuvaju na posebnom racunu, i vracaju ako sve stane. Dve banke projektno finansiraju projekat, to mu dodje dodatna garancija valjda.
 
Stan treba bas da juris ako mislis da nece dozvoliti da puknu. Jer ako nece dozvoliti to znaci da im je jedini mehanizam da sve zadovolje tj da stampaju novac. Onda stan moze da ode x2, x3 i slicno.

Meni je isto najlogicnije da ce pre da idu na inflaciju nego da dozvole toliko surovu recesiju da sve ode u PM.
Sve je to jasno i ima smisla, samo ljudi vec sad odlepljuju po evropi za inflaciju od 15 posto. Sta mislite koliko ce da odlepe kad bi bila 200, 300 posto?
A i jos logičnije kako ce onda kupovati sve sto treba za normalan, kulturan zivot ako se zadnje pare daju na zidove, sve ode 3 puta, a realno ostanu bez posla ?

Meni mnogo manji stres i muka deluje jednostavno vraćanje kod roditelja dok se ne smiri.

Ranije su po 3 generacije živele u jednom stanu od 50ak kvadrata.
Ali su imali za normalan život.
To sto se sad propagira ceo zivot pod stresom, kreditima, dugovanja zarad 4 zida i to bas sad po ovim ludim cenama meni generalno nema smisla.
2 posla stres jurnjava, kriza. Valjda nekad treba i ziveti zivot :)

 
Mozda ne kapiram najbolje ali ako banke puknu, novac postaje papir, zasto onda uopste juriti stan? Kapiram da tad dzaba nekom stan kad ce napolju biti Mad Max fazon i nista nece imati smisla?
Tako da mi realnije deluje da se to nece dozvoliti i desiti, nego su ovo poslednji trzaji da se napravi opet neka frka i ljudi potrče da investiraju opet u stanove i ostale stvari koje se plasiraju.
Opet slazem se svasta moze da se desi samo eto nije mi jasno koja korist onda od stana? :)
Problem je sto su 'banke pucaju' i 'novac postaje papir' dva suprotstavljena scenarija.
Ili ce dizati kamate i upropastiti banke, mnoge prezaduzene biznise, usporiti ekonomiju, ili ce spustati i obezvrediti novac. U najboljem slucaju uradice malo i jednog i drugog. Srednjerocno, ovo se gotovo sigurno zavrsava ponovnim spustanjem kamata.
 
1*SzyVTfNmCljo_c1oDZXI1w.png
 
Sada je na sceni nova runda bailouta i pozajmljivanja sto znaci opet idemo na gore sa cenama to je realnost i jasno je da je tesko nekima da prihvate.

So be it.
Ali ko će onda moći da kupi po tim novim cenama?

I po ovim sad je full stop krenuo.

Ima nas puno iz ITa ovde, da li su vam mozda uskladjivali plate 30%+ ? Teško.
Defakto globalni porez/inflacija za ove 2-3 godine je skoro sve osiromašio
Srbija
2020 1.3%
2021 7.9%
2022 15.1%

Sve i da imaš 30% za tri godine opet si na nuli manje više.

To moze instant unutar godine da dobije sad samo kasirka i penzioneri da ne bi bili gladni a potom izašli na ulicu.
 
Ne vidim sta je cudno ili smesno. Kako bi objasnila onda Zumine postove za linijski park ili za onaj space exploration?
Nebloza sta pises kroz seriju laznih ili blokiranih naloga.

Imamo zvanicne cene i statistiku. Cene stoje ili rastu a prodaja u kolicini opada. Razloga za to moze da bude raznih vrsta.

Ono sto je bitno i nadam se da cemo se sloziti da bi cene pale u znacajnoj meri a da to sad nekome bas zivot znaci mora da se nesto drasticno desi na trzistu. Na primer masovno otpustanje ili masovan gubitak prihoda. Retko ce neko tek tako da vraca banci stan ako mu je malo zapelo vec ce da se snalzi i da presipa iz supljeg u prazno samo da ne izlazi iz svog stana. Mora bas da zaboli. Za sada smo svedoci da toga nema.

U Svedskoj je bio najsuroviji pad 15% pa je stao. Silicijumska dolina takodje, Austin takodje i jos ponegde u Evropi. Svuda je krenuo pad i stao.

Sada je na sceni nova runda bailouta i pozajmljivanja sto znaci opet idemo na gore sa cenama to je realnost i jasno je da je tesko nekima da prihvate.
Pošto misliš da ,,pišem nebuloze kroz seriju lažnih ili blokiranih naloga", molim te da me podsetiš ko sam beše bila pre?
 
So be it.
Ali ko će onda moći da kupi po tim novim cenama?

I po ovim sad je full stop krenuo.

Ima nas puno iz ITa ovde, da li su vam mozda uskladjivali plate 30%+ ? Teško.
Defakto globalni porez/inflacija za ove 2-3 godine je skoro sve osiromašio
Srbija
2020 1.3%
2021 7.9%
2022 15.1%

Sve i da imaš 30% za tri godine opet si na nuli manje više.

To moze instant unutar godine da dobije sad samo kasirka i penzioneri da ne bi bili gladni a potom izašli na ulicu.
Kako nisi razumeo?

Cilj je da svi pokupujemo šupe i garaže, jer će novac biti bezvredan papir. Kad pođeš u kupovinu, poneseš cigle i daske koje menjaš za određenu robu.
 
Ja ne znam ko normalan može da predlaže ponovno štampanje novca kao rešenje od propasti svetske ekonomije. Svi se sećamo 92-93, mnogi su zbog ovako ,,pametnih" bili na ivici gladi.

Evo, ja koja nikad u životu nisam učila ni jedan ekonomski predmet znam da je inflacija mnogo gore zlo za privredu od dizanja kamata. Inflacija mnogo više uspori privredu jer niko nije lud da pokreće biznis ili ulaže novac u bilo šta ne znajući šta će da ga sačeka i koje će posledice proizići iz nje. Ovako se dizanjem kamata privredna aktivnost postepeno usporava, dok se inflacija ne unormali. Onda se postepeno smanjuju kamate i privredna aktivnost jača. Eto, to je šta sledi. Nećemo se vraćati u '92.
 
Vrh