Šta je novo?

Cene nekretnina

Приватна Вучићева преторијанска гарда, ако желиш да будеш прецизан. И наравно, у односу на 20% учешћа за труднице и младе брачне парове, имаће и 30% учешћа и приличан грејс период :)
 
Rekao sam svoje misljenje u svetlu aktuelnih dešavanja. Zanimljivo je da, prema Transparency International, Srbija i Turska imaju isti indeks korupcije: 36 (manji indeks znači gore stanje):
Index korupcije tesko da tako direktno kolerira sa standardima u gradjevini. Pri tom corruption perception index i nije zasnovan na tvrdim podacima vec kao sto mu ime kaze na 'osecaju'. Nije da je beskoristan ali previse moci mu pridajes kada ga gledas u cifru.

Investiorski profit je primarni cilj. Sve ostalo kao što je kvalitet života i bezbednost ljudi koji će tu da žive je sekundarno (čitaj nebitno).

Tursku i Siriju je pogodilo 7.8 rihtera. Srbiju istorijski nikad nije pogodio zemljotres jači od 6 rihtera i daj bože da tako ostane. Ali lepo se zaljuljalo juče sa 5.7 rihtera u epicentra na 200km od Beograda. To je npr. magnituda koja je protresla Kraljevo pre par godina i Mionicu '98.
Mnogo gradjevina u Turskoj i Siriji ima 'soft story' konstrukciju.

Koliko ja znam, to nije uobicajeno kod nas, neka me ispravi neko ko je strucniji. To nije sprecilo silno pucanstvo da vec proglasi sve ljude po novogradnjama unapred sahranjenim. Iako se u Beogradu nikada nije zbog zemjlotresa srusila zgrada. I ti ovde izjavljujes da ne bi kupio novogradnju ni po tri puta nizoj ceni. Jer si juce saznao da zemjlotresi postoje i vec pouzdano znas da je srpska konstrukcija losija od turske, jer corruption index.

Boli tebe uvce, ti si se lepo informisao i kupio verovatno stan u bezbednoj zgradi i verovatno to solidno platio. Šta te briga za one divljene po Mirijevu, Ledinama, Kaluđerici a bogme poneke i na Vračaru, koje ko zna kako su građene i na kakvom su tlu postavljene. I tu neko živi ili je došao da potraži sreću u gradu ali nije obavešteni programer kao ti. Naravno to tebe ni ne treba da interesuje, nisi ti dužan njima ništa. Ali treba da te interesuje da li država, inspekcije i institucije reguliše takve stvari jer je njihov posao da obezbede postovanja standarda za bezbednost i jos svašta nešto. Ali koliko vidim ti na njihov rad nikad nemaš nikakve zamerke i uvek braniš trenutno stanje "nismo mi najgori, u africi je gore" sto je apsolutno tacno i apsolutno irelevantno za nasu diskusiju ovde.
A tebe toliko briga, da si ih unapred proglasio za zatrpane.

Ja barem dajem neki mikro-doprinos transparentnosti gradjevinskih praksi kod nas time sto snimim neko gradiliste. Ma koliko bio mali opet je korisniji od svodjenja cele tematike na 'pussylips man bad'.
Takodje, konstatovanje da i bolji i gori od nas imaju probleme nije poruka da se sa problemima ne treba boriti, vec otklon od tog defetistickog stava da je Srbija nekakav izolovan slucaj i da 'ovde nikad nece biti bolje'.
Kao sto na instagramu covek uzme i gleda pazljivo izabrane fotke drugih ljudi pa padne u depresiju jer je svaciji zivot savrsen sem njegov, tako se i ovde stvara slika o nekakvom 'normalnom svetu' gde se uzme 10% najbogatijih zemalja sveta, odaberu se najbolje karakteristike svake, i to je sad 'normalno' (a nerealno je koliko i zivot instagram influensera). Sa druge strane je Srbija, nedostojna zivota, i par zemalja koje su nekako jos gore od nas nedobog nikome. I da probamo nesto da menjamo, nikad ih necemo stici, sto bi se trudili.

U takvoj atmosferi prihvatljivo ponasanje je ili politicka ostrascenost, gde ce svi problemi nestati kada nestanu i ovi na vlasti, i svaki problem mora nekako da se svede na njih cak i kada postoji decenijama, ili apoliticnost gde se odustaje od svega, i 'borba' svodi na cinicno komentarisanje svega sto se desava.

Ako pokazujes mrvu optimizma ti si bot i 'pravdas ovakvo stanje'. A vidim vi ga menjate sve u 16.
 
Da mi je znati samo za šta danas običan radni čovek ima da bude optimističan... :LOL: Bilo da pričamo o ličnim stvarima (plata i kvalitet života) bilo da pričamo o makro i kolektivnim trendovima i dešavanjima.

Inače, na forumu ima dosta ljudi koji su za Srbiju i za Beograd učinili mnogo, mnogo više od pukog fotkanja gradilišta sa terase na svakih par nedelja, i od prosipanja ''Dont worry be happy'' pamfleta.
 
Naravno da ima, zbog njih i pratim forum. Ali takvi se uglavnom ne utapaju u opstu jadikovku i opstemestasenje.
 
Ne pratiš ti forum, ti samo obitavaš na ovoj temi po zadatku. Zato si i u stanju da odvališ da ''takvi se uglavnom ne utapaju u opstu jadikovku i opstemestasenje.'' Jer oni kojima je zaista stalo do ovog društva, i koji mu najviše daju i pružaju, su u većem bedaku nego ikada do sad, kad vide u šta se sve pretvorilo.

Nemali broj njih je i napustio forum. I to ne zato što su vlasti više puta krale njihove ideje (recimo, uređenje prostora ispod Brankovog mosta je rađeno po predlozima jednog ovdašnjeg člana, doduše nije ispoštovano kako treba nego je smandrljano na naprdnjački način), već zato što vide da je sve postala bitka sa vetrenjačama i hordama plaćenika.
 
Ima li neko info, kako su sva dešavanja povodom Ukrajine uticala na cene nekretnina u Moskvi, ili Rusiji? Onako pitam, fenomenološki.
 
IMG_20230216_175503.jpg


Euribor je sada već 3.1. Krediti sve neisplativiji.
 
Reci cu samo jednu stvar. Trenutno se u IT-u oseca kriza, kao sto smo rekli, dosta projekata je ugaseno, dosta ljudi je na klupama u firmama bez projekta, neki su poceli da dobijaju otkaze, a sa zaposljavanjima se stalo. Do skoro su svi mislili da je u IT-u sve savrseno, sve ide uzlaznim tokom, kad u roku od par meseci skroz druga pesma. Mnoge gigantske firme su izgubile milijarde na berzama, Zasto mislite da je trziste nekretnina imuno na krize? Zar mislite da se to isto ne moze desiti i sa nekretninama, da nakon nekoliko godina pumpanja cena i one krenu da padaju?
Dešava se u ITu da ljudi čuju da u drugim firmama nude vece plate pa se prijavljuju. Svi osećaju inflaciju i traže gde je bolje. Tako da definitivno ima više prijava po oglašeno radnom mestu. Slično je kao sa nekretninama. IT tržište rada je poraslo dosta u poslednjih 5-6 godina. Sada se i to hladi plus mnoge marketer pozicije će nestati zbog AI pa će broj prijava porasti još više.
 
Euribor kako sam čuo će da stane tek na +6. Kada krenemo gubiti poslove i kada nam cene hrane budu i dalje rasle možemo očekivati drastičan pad, do tada ništa od pada cena. Ako se rat ne završi za mesec, dva verujte da je igra završena.
 
Euribor kako sam čuo će da stane tek na +6. Kada krenemo gubiti poslove i kada nam cene hrane budu i dalje rasle možemo očekivati drastičan pad, do tada ništa od pada cena. Ako se rat ne završi za mesec, dva verujte da je igra završena.

"Kako sam cuo" - a od koga si cuo, majke ti? Nekog ko je bio na tajnom sastanku sa Christine Lagarde, pa mu je ona sapnula?
 
Kompletni podaci za januar su dostupni na cenenekretnina.rs!

Sad kad @Wolf nenamerno opali samar sa dodatnim ugovorima za januar hejterima :)
Iskreno, ocekivao sam mnogo vise ugovora, samo je Zemun kasnio, ostali su bili spremni.
S obzirom da je prosli januar bio izrazito slab, cak i za jedan januar, ne bih rekao da se ovaj proslavio sa brojem prometa.
 
Kompletni podaci za januar su dostupni na cenenekretnina.rs!


Iskreno, ocekivao sam mnogo vise ugovora, samo je Zemun kasnio, ostali su bili spremni.
S obzirom da je prosli januar bio izrazito slab, cak i za jedan januar, ne bih rekao da se ovaj proslavio sa brojem prometa.
Kad izbacis post da su azurirani podaci imam osecaj kao da trebam da pogledam rezultate nekog ispita, pa me hvata trema kako sam prosao :)
 
Da malo vise prodaje i skok 10-20% u ceni po m2.

Sve u svemu za sada nema nekog pada da se realno kaze krenulo je
 
Da, Nis, Novi Sad i Kragujevac imaju veliki pad prometa ne samo u odnosu na decembar (sto je ocekivano za januar), nego i u odnosu na prethodni januar. Mada se na osnovu jednog meseca ne moze nista zakljuciti, videcemo sta ce reci naredni meseci. Sto se tice cena, cini mi se da imamo blagi pad od par procenata (koji moze da se smatra i slucajnom oscilacijom), ali jos uvek je rano govoriti o bilo kakvom trendu, pogotovo zato sto pretpostavljam da je januar nestandardni mesec, a i zbog drugih faktora (npr. ugovori koji su potpisani ko zna kad u proslosti tek sad su realizovani i usli u statistiku).
 
Poslednja izmena:
Vrh