Šta je novo?

Cene nekretnina

Za pad cena u Novom Sadu sam govorio pre 2 meseca, NS je samo lep i ništa više, svako ko je tamo živeo bar 6 meseci i duže zna da su cene više nego u Bg, a plate manje, stanova more praznih već 2,3 godine. Ljudi idu ka Bg, programeri se sve više vraćaju u svoja sela i rade odande. Još uvek se gradi ali mnogo manje, broj dozvola je u padu svakodnevno. Ns je u stvari pokazatelj pada, pokazaće statistika za februar.
 
Kupuje na Kopaoniku za 1000e m2, pa posle dolazi da kupi ovde 50% niže nego prošlog meseca.
 
Di su sad oni bandoglavi dunsteri i zvrndovi što su blebećali po forumu da je Zlatibor propo!? Nema ništa od toga, obara sve rekorde, 50.000 gostiju je sad gore
 
Di su sad oni bandoglavi dunsteri i zvrndovi što su blebećali po forumu da je Zlatibor propo!? Nema ništa od toga, obara sve rekorde, 50.000 gostiju je sad gore
A šta radi 50k turista na Zlatiboru? Zašto su tamo?
 
Di su sad oni bandoglavi dunsteri i zvrndovi što su blebećali po forumu da je Zlatibor propo!? Nema ništa od toga, obara sve rekorde, 50.000 gostiju je sad gore
Mi otišli na Goliju, tamo ništa, samo medvedi i traktori.
 
Di su sad oni bandoglavi dunsteri i zvrndovi što su blebećali po forumu da je Zlatibor propo!? Nema ništa od toga, obara sve rekorde, 50.000 gostiju je sad gore
Fkzpisg.jpg
 
Moje skromno misljenje je da se vec oseca posledica layoff velikih igraca kod nas, ne jos uvek ekonomski koliko psiholoski. Firma u kojoj radim je osetno smanjila oglase za posao na globalnom nivou, i u Srbiji, iako nam je stabilan rast i dalje. Mada u industriji u kojoj sam primecujem vec ukrupnjavanje par kompanija, gde se male gube. Uglavnom takvo ponasanje pred/u krizi nastupa. Po prvi put sam u poslednje vreme kod nekih prijatelja iz ne-IT bransi primetio ono sto nisam vec dobrih 6,7 godina - strah da ce dobiti otkaz, iako su do sada isli opusteno sa stavom "samo nek mi daju otkaz ako smeju". I kao sto je neko i ovde pomenuo, i oni svi isto kukaju na linkedin kako se broj iole normalnih oglasa valjano smanjio. A vise od polovine njih imaju kredit za stan.
 
Moje skromno misljenje je da se vec oseca posledica layoff velikih igraca kod nas, ne jos uvek ekonomski koliko psiholoski. Firma u kojoj radim je osetno smanjila oglase za posao na globalnom nivou, i u Srbiji, iako nam je stabilan rast i dalje. Mada u industriji u kojoj sam primecujem vec ukrupnjavanje par kompanija, gde se male gube. Uglavnom takvo ponasanje pred/u krizi nastupa. Po prvi put sam u poslednje vreme kod nekih prijatelja iz ne-IT bransi primetio ono sto nisam vec dobrih 6,7 godina - strah da ce dobiti otkaz, iako su do sada isli opusteno sa stavom "samo nek mi daju otkaz ako smeju". I kao sto je neko i ovde pomenuo, i oni svi isto kukaju na linkedin kako se broj iole normalnih oglasa valjano smanjio. A vise od polovine njih imaju kredit za stan.
Ja radim kao programer i u mojoj firmi se desio layoff i taj strah za koji pricas isto vidim. Ako pratite malo sta se desava sa americkom ekonomijom, izasao je inflacioni izvestaj gde se ocekivao nastavak pada inflacije medjutim omasili su po prvi put otkako su krenuli sa dizanjem kamata, palo je svega 0.1% u odnosu na decembar a ocekivalo se 0.4% plus na sve to se povecao broj zaposlenih sto ne sme da se desi. Sta se zapravo desilo, desilo se to da je sve vise ljudi prinudjeno da uzme part time poslove da bi mogli da placaju svoje troskove, sto ne ide u korist spustanju inflacije. Pogledajte i kod nas, gledam one ogromne kolone za Zlatibor i eto za Kopaonik, znaci ljudi i dalje ne osecaju krizu i dalje trose svoj novac. Dok god se to desava inflacija ne moze pasti znacajno a o drugom talasu inflacije o kojem sam pisao izgleda da se desava upravo to usporavanje. Ovo ce da traje duze nego sto je zamisljeno i 26og februara je meeting gde cemo saznati za koliko ce produžiti agoniju. Imamo situaciju gde ekonomija pada a inflacija raste, bice jako tesko izaci iz toga. Desice se jedna od dve stvari, ili cemo da se mucimo sa ovim kamatama na duze staze ili ce da podignu to muski, uniste ekonomiju odmah i prevazidjemo to brzo. Cim veliki broj ljudi trosi novac na razne nepotrebne stvari znajte da jos nismo nista osetili i da bol tek sledi.
 
Poslednja izmena:
Programer, jedan od vodećih u firmi od preko 200 zaposlenih kaže da strahuje za otkaze zaposlenih, ali i za sebe.
 
Ovi iz moje firme uglavnom na kontraktorskim pozicijama vec gledaju okolo, i verujem da tako iz drugih kompanija isto, i to generise veci broj prijava sto se pominje. Znam kako razmisljaju, jer smo svaki dan tu, nije toliko problem sto oni nece naci posao, nego sto su se "razmazili" previse da se brinu da ce u sledecoj kompaniji dobiti gore uslove, nikakve benefite, a verovtno istu platu. I lude od toga, a mnogi su projektovali sebi rast plate i razne planove. Sada se okrece polako opet polaritet da opet uslove diktiraju poslodavci. A sto se tice ovih putovanja, kolona, guzvi, nista cudno, cak je i ocekivano - to nam je genetski kod naroda. Trosi do poslednje pare danas, a za sutra videcemo.
 
Poslednja izmena:
Ja sam o tome vec pricao pre nekih pola god..da sve sto se trenutno desava na zapadu ( od inflacije,krize,padu cena nekretnina i svega ostalog) za nekih otprilike 6 meseci dodje i kod nas,samo sto ce se kod nas to mnoogo vise osetiti.. jer nije srb.izolovano istrvo vezani smo za zapad i direktno i indirektno
 
Ovi iz moje firme uglavnom na kontraktorskim pozicijama vec gledaju okolo, i verujem da tako iz drugih kompanija isto, i to generise veci broj prijava sto se pominje. Znam kako razmisljaju, jer smo svaki dan tu, nije toliko problem sto oni nece naci posao, nego sto su se "razmazili" previse da se brinu da ce u sledecoj kompaniji dobiti gore uslove, nikakve benefite, a verovtno istu platu. I lude od toga, a mnogi su projektovali sebi rast plate i razne planove. Sada se okrece polako opet polaritet da opet uslove diktiraju poslodavci. A sto se tice ovih putovanja, kolona, guzvi, nista cudno, cak je i ocekivano - to nam je genetski kod naroda. Trosi do poslednje pare danas, a za sutra videcemo.
Zlatibor skoro svako može da priušti, na par dana.... Ne vidim to kao parametar da se ima novca. Dovoljno je da platiš smeštaj, Supermarketi su tu ako treba nešto da se kupi da se skuva. Zlatibor nije top PREMIUM lokacija, više je za široke narodne mase. Uzmi u obzir i penzionerske vaučere.
 
Zlatibor skoro svako može da priušti, na par dana.... Ne vidim to kao parametar da se ima novca. Dovoljno je da platiš smeštaj, Supermarketi su tu ako treba nešto da se kupi da se skuva. Zlatibor nije top PREMIUM lokacija, više je za široke narodne mase. Uzmi u obzir i penzionerske vaučere.
Verujem da si hteo premium labudu da odgovoris, generalno sam uzeo primer da se kod nas trosi do poslednje pare, a hranu posle na cekove roditelja u tempo.
 
A šta radi 50k turista na Zlatiboru? Zašto su tamo?
Eh i ti svašta pitaš da ti se smeje narod ovde, pa pobegli od čistog vazduha i dobre hrane po kojima su poznati srpski gradovi!


To je ono što pričam, planine i banje, bolje da ulažemo u tu vrstu nekretnina u turizmu koji je po dobiti u rangu vodećih grana, IT industrije i poljoprivrede, nego u smrdljive gradove i na taj način dodatno dižemo cene Standard klasi i plus mi investicioni kupci zauzimamo mesta ljudima koji kupuju za život! Meni je to sada već suludo!
Jedino što sad od ovog zemljotresa u Turskoj više nisam za Kopaonik i Divčibare. Tara može, jer ona sa Zlatiborom spada u bezbedne zelene zone po tom pitanju.

Zlatibor jeste TOP PREMIJUM lokacija, ali sa svega 3-4 top premijum hotela, ovo ostalo je neki High Standard i Standard. Ima sve predispozicije da postane broj jedan u regionu, ali i tamo treba da prestanu više da grade Standard objekte sa cenama 1500-2000 eur/m2 i da se koncentrišu na one skuplje. Crna Gora već gradi 10-ak takvih hotela sa cenama 5000-8000 eur/m2 i lagano brendira čitave planine

Na Zlatiboru očekujem veliki Bum oko Nove godine kada bude završen autoput, ne baš kao na Mirijevu 5000 :cool:, ali skočiće dodatno bar za 20% ne računajući ovaj rast zbog inflacije i sl
Tada ćeš kolima iz Novog Sada biti za 2,5 sata na Zlatiboru!
 
Poslednja izmena:
Update на објаву од пре месец дана:

Укупан број огласа за изнајмљивање стана у Београду је порастао са 13.803 на 16.070.
Удео огласа са ценом испод 500 евра је порастао са 9.94% на 11.56%.
Удео огласа са ценом испод 1.000 евра је порастао са 50.16% на 51.63%.

Из знатижеље сам пре недељу дана позвао неког агента за неусељаван двособан стан са гаражним местом у Sunnyville-у. Рођак је тамо давно купио стан и никако да се усели, а локација због посла ми је добра, па чисто да чујем шта агент има да каже. У том моменту је на огласима стајао две недеље, а иначе стоји и даље. Агент ми каже да власник има 5, 6 станова и да је цена прво била 650 евра, па 600 и да је сад 550 евра. После у неком тренутку каже да наши људи много спорије спуштају цене него што су их дизали. Замолио сам да га ипак упита за још нижу цену па ми је јавио да је најнижа 520 евра. Захвалио сам се и рекао да ћу размислити.

Нисам имао шта да размишљам јер не планирам да плаћам кирију више од 350-400 евра, али добро, ово је само пример огласа који је допринео расту понуде и нешто стидљивијем спуштању цена у последњих месец дана.
 
Eh i ti svašta pitaš da ti se smeje narod ovde, pa pobegli od čistog vazduha i dobre hrane po kojima su poznati srpski gradovi!

Da je Srbima stalo do čistog vazduha taj problem bi davno bio rešen. Bukvalno nebitna stvar.

A za hranu, ne znam šta to nedostaje od hrane u Beogradu ili bilo kom drugom gradu?

Ne negiram ja da ljudi masovno idu, samo ove stvari nisu razlog.
 
Mislim da je jedini razlog sto stanodavci nece da spuste cene je da se nadaju nekoj eskalaciji rata za godisnjicu i novom talasu Rusa. Ukoliko se to ne desi, morace bar 20-30% da idu dole. Bas me zanima kako razmisljaju ljudi kojima stanovi stoje preko mesec dana prazni i ko im je ciljna grupa sa onim cenama. Videcemo rasplet.
 
U Srbiji vazduh je dobar samo tamo gde se ne meri, pa tako i na Zlatiboru. Samo u poslednja 24 časa pm2.5 ide preko 40. U Njujorku je bolji vazduh.
Opet ti da ti se smeje narod!? Jel ti znaš za onu narodnu "da je vazduh čist ko na Zlatiboru". Vidim da ne znaš!
To smo ranije već diskutovali više puta, merne stanice su gradovi oko planine a onda glupi sistem nađe srednju vrednost po geografskoj metodi i tako je prikaže, što je naravno greška. Glup sistem a ti onda poveruješ u isti i izvališ da je u Njujorku čistiji vazduh...moraš malo da uključiš i intelekt a ne samo internet :cool:
 
Eh i ti svašta pitaš da ti se smeje narod ovde, pa pobegli od čistog vazduha i dobre hrane po kojima su poznati srpski gradovi!



To je ono što pričam, planine i banje, bolje da ulažemo u tu vrstu nekretnina u turizmu koji je po dobiti u rangu vodećih grana, IT industrije i poljoprivrede, nego u smrdljive gradove i na taj način dodatno dižemo cene Standard klasi i plus mi investicioni kupci zauzimamo mesta ljudima koji kupuju za život! Meni je to sada već suludo!
Jedino što sad od ovog zemljotresa u Turskoj više nisam za Kopaonik i Divčibare. Tara može, jer ona sa Zlatiborom spada u bezbedne zelene zone po tom pitanju.

Zlatibor jeste TOP PREMIJUM lokacija, ali sa svega 3-4 top premijum hotela, ovo ostalo je neki High Standard i Standard. Ima sve predispozicije da postane broj jedan u regionu, ali i tamo treba da prestanu više da grade Standard objekte sa cenama 1500-2000 eur/m2 i da se koncentrišu na one skuplje. Crna Gora već gradi 10-ak takvih hotela sa cenama 5000-8000 eur/m2 i lagano brendira čitave planine

Na Zlatiboru očekujem veliki Bum oko Nove godine kada bude završen autoput, ne baš kao na Mirijevu 5000 :cool:, ali skočiće dodatno bar za 20% ne računajući ovaj rast zbog inflacije i sl
Tada ćeš kolima iz Novog Sada biti za 2,5 sata na Zlatiboru!
Zlatibor je TOP Giga Premium lokacija isto kao i Budva. I u istom pravcu ide, u urbanističkom smislu.
 
Opet ti da ti se smeje narod!? Jel ti znaš za onu narodnu "da je vazduh čist ko na Zlatiboru". Vidim da ne znaš!
To smo ranije već diskutovali više puta, merne stanice su gradovi oko planine a onda glupi sistem nađe srednju vrednost po geografskoj metodi i tako je prikaže, što je naravno greška. Glup sistem a ti onda poveruješ u isti i izvališ da je u Njujorku čistiji vazduh...moraš malo da uključiš i intelekt a ne samo internet :cool:

Likewise. Ovo što sam poslao je merno mesto na Zlatiboru. Nikakva aproksimacija.

Ko može da izmašta čist vazduh pored tolikog broja individualnih ložišta?
 
Vrh