Šta je novo?

Cene nekretnina

Reci cu samo jednu stvar. Trenutno se u IT-u oseca kriza, kao sto smo rekli, dosta projekata je ugaseno, dosta ljudi je na klupama u firmama bez projekta, neki su poceli da dobijaju otkaze, a sa zaposljavanjima se stalo. Do skoro su svi mislili da je u IT-u sve savrseno, sve ide uzlaznim tokom, kad u roku od par meseci skroz druga pesma. Mnoge gigantske firme su izgubile milijarde na berzama, Zasto mislite da je trziste nekretnina imuno na krize? Zar mislite da se to isto ne moze desiti i sa nekretninama, da nakon nekoliko godina pumpanja cena i one krenu da padaju?
 
Otkud sad kriza u IT, zar nije sve isto. :) Do juče bilo evo zaposlio sam se u ponedeljak, može li povišica u sredu, juri me 16 firmi, šta bi? A i do prošle god bilo kamate neće rasti, kad ono međutim.
 
Tek je polovina februara. Sacekaj kraj godine, ili pocetak sledece, idealno decembar-januar, to su meseci s najmanjim prometima. Tad uleces s kintom... sta ti nije jasno? :) Samo da se ponadas da ce kockice da se posloze kako si zamislio. Ako pogodis dobro je. Ako ne pogodis, bice kriv @vradovic jer ne slusas njegove savete :D
 
Reci cu samo jednu stvar. Trenutno se u IT-u oseca kriza, kao sto smo rekli, dosta projekata je ugaseno, dosta ljudi je na klupama u firmama bez projekta, neki su poceli da dobijaju otkaze, a sa zaposljavanjima se stalo. Do skoro su svi mislili da je u IT-u sve savrseno, sve ide uzlaznim tokom, kad u roku od par meseci skroz druga pesma. Mnoge gigantske firme su izgubile milijarde na berzama, Zasto mislite da je trziste nekretnina imuno na krize? Zar mislite da se to isto ne moze desiti i sa nekretninama, da nakon nekoliko godina pumpanja cena i one krenu da padaju?
Mogu i ja da potvrdim. Sada kad das oglas za senior developera javi se dosta vise nego ranije. Ranije se cesto desavalo da se niko ni ne javlja.
Tako da jeste oseca se da je stucnulo trziste 5-10% sto se tice outsource IT poslova.

Kada krene na dole prvo stradaju 'contract' pozicije u US a to se prenosi na Srb jer ima dosta tih outsource poslova ili nekih US firmi koje su ovde zaposljavale.
 
Ne nadajte se padu cena, jer vradovićeva kugla kaže; sada ide stagnacija cena koja će trajati 3 dana 17 sati i 22 minute, a posle toga idemoooo na porast od 32,8 % idemooo bulll rusi dolaze poludeo svet. Tako da požurite već u petak da realizujete kupovinu, jer kreće ludilo i nova tura Rusa (njih 27 će naprave poremećaj na tržištu jer će iznajme svih 5000 stanova na HO.
 
Mislim da bi bilo više nego korisno da neko izvuče statistiku sa Infostud sajta npr onako kako redovno pratimo halo oglase i broj stanova u ponudi.
Čisto da ne bude da pričamo o osećajima kako dolazi kriza u IT i kako nema poslova kao ranije.... Ja bih pre rekao da nema ljudi a da je poslova sve više ali to je opet samo moj osećaj koji se ne vezuje samo za IT već za berzu poslova uopšte.


Sent from my YAL-L41 using Tapatalk
 
Posle ovih zemljotresa u Turskoj, Siriji pa i Rumuniji ne bih kupio novogradnju u Bg ni za trećinu sadašnje cene. Ko zna kako je to građeno, kakvi su temelji i armatura i ko je tu koga podmazao da to sve to tako prođe.

Lično sam pratio izgradnju zgrada po kraju gde na početku stoji tabla da će biti 6 spratova a na kraju ih bude 8. Pri tom tabla sa početka gradnje biva uklonjena u nekom trenutku, verovatno kad su počeli da grade te dodatne nepredviđene spratove.
 
Ma da, a inace si bas bio na granici da kupis :)

Glupo je tako generalizovati. Barem ovde na forumu se svi veci projekti prate. Ja za projekat gde sam kupio stan a i za par drugih redovno kacim slike iz drona. Ako se stedi na armaturi ili sipovima moze da se vidi.

Sto se tice IT poslova, ja sam ovih par nedelja dobio vise prijava nego za prethodnih dva meseca, moguce je da su potresi iz US stigli i do nas.
 
Posle ovih zemljotresa u Turskoj, Siriji pa i Rumuniji ne bih kupio novogradnju u Bg ni za trećinu sadašnje cene. Ko zna kako je to građeno, kakvi su temelji i armatura i ko je tu koga podmazao da to sve to tako prođe.

Lično sam pratio izgradnju zgrada po kraju gde na početku stoji tabla da će biti 6 spratova a na kraju ih bude 8. Pri tom tabla sa početka gradnje biva uklonjena u nekom trenutku, verovatno kad su počeli da grade te dodatne nepredviđene spratove.
Nisi video pocetak gradnje svojim ocima.
Nisi video jel na 1 lopatu cementa idu 3 lopate peska.
Ne znas ni dal je armatura za stubove min 10-ka a najbolje CBR.
Temelj dubok i sirok najbolje sa CBR.

Mnogo nagadjanja ima. Kupis stan a ne znas kako je gradjeno. Prema tome, starogradnje su zakon. I to one skuplje s 3-4 sprata max. Gde nema puno komsija a 50-100m dalje imas 6-8spratnice s puno komsija... znas da je tamo malo jeftinije ali ovako je bas sigurnije i prijatnije.
 
Ma da, a inace si bas bio na granici da kupis :)

Nisam bio na ivici, vec sam rekao da sam odustao od kupovine stana u bg. Ta moja lična odluka je potpuno irelevantna na ovoj temi.

Rekao sam svoje misljenje u svetlu aktuelnih dešavanja. Zanimljivo je da, prema Transparency International, Srbija i Turska imaju isti indeks korupcije: 36 (manji indeks znači gore stanje):

Serbia scored 36 points out of 100 on the 2022 Corruption Perceptions Index reported by Transparency International



Turkey scored 36 points out of 100 on the 2022 Corruption Perceptions Index reported by Transparency International.


Investiorski profit je primarni cilj. Sve ostalo kao što je kvalitet života i bezbednost ljudi koji će tu da žive je sekundarno (čitaj nebitno).

Tursku i Siriju je pogodilo 7.8 rihtera. Srbiju istorijski nikad nije pogodio zemljotres jači od 6 rihtera i daj bože da tako ostane. Ali lepo se zaljuljalo juče sa 5.7 rihtera u epicentra na 200km od Beograda. To je npr. magnituda koja je protresla Kraljevo pre par godina i Mionicu '98.

Glupo je tako generalizovati. Barem ovde na forumu se svi veci projekti prate. Ja za projekat gde sam kupio stan a i za par drugih redovno kacim slike iz drona. Ako se stedi na armaturi ili sipovima moze da se vidi.

Boli tebe uvce, ti si se lepo informisao i kupio verovatno stan u bezbednoj zgradi i verovatno to solidno platio. Šta te briga za one divljene po Mirijevu, Ledinama, Kaluđerici a bogme poneke i na Vračaru, koje ko zna kako su građene i na kakvom su tlu postavljene. I tu neko živi ili je došao da potraži sreću u gradu ali nije obavešteni programer kao ti. Naravno to tebe ni ne treba da interesuje, nisi ti dužan njima ništa. Ali treba da te interesuje da li država, inspekcije i institucije reguliše takve stvari jer je njihov posao da obezbede postovanja standarda za bezbednost i jos svašta nešto. Ali koliko vidim ti na njihov rad nikad nemaš nikakve zamerke i uvek braniš trenutno stanje "nismo mi najgori, u africi je gore" sto je apsolutno tacno i apsolutno irelevantno za nasu diskusiju ovde.
 
Tako je fali radnika a ne poslova pogotovo; pica majstor, pekar 3 smena, roštiljdžija, trafikant, spremačica, vozač, kasirka, fizički radnik i kurir dostavljač. Nema šta sve poslovi koji obećavaju svetlu budućnost. Baš će uticati na cene stanova. Zato i fali, jer ko ima platu 80 hiljada taj ne može da plati ni 200 eura kiriju a ne 350.
 
Tako je fali radnika a ne poslova pogotovo; pica majstor, pekar 3 smena, roštiljdžija, trafikant, spremačica, vozač, kasirka, fizički radnik i kurir dostavljač. Nema šta sve poslovi koji obećavaju svetlu budućnost. Baš će uticati na cene stanova. Zato i fali, jer ko ima platu 80 hiljada taj ne može da plati ni 200 eura kiriju a ne 350.
Savo, ne brinem se ja za te branše, tu će se uvek naći neko. Nego me brine manjak parketara koji će nam u budućnosti itekako biti potrebni.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Reci cu samo jednu stvar. Trenutno se u IT-u oseca kriza, kao sto smo rekli, dosta projekata je ugaseno, dosta ljudi je na klupama u firmama bez projekta, neki su poceli da dobijaju otkaze, a sa zaposljavanjima se stalo. Do skoro su svi mislili da je u IT-u sve savrseno, sve ide uzlaznim tokom, kad u roku od par meseci skroz druga pesma. Mnoge gigantske firme su izgubile milijarde na berzama, Zasto mislite da je trziste nekretnina imuno na krize? Zar mislite da se to isto ne moze desiti i sa nekretninama, da nakon nekoliko godina pumpanja cena i one krenu da padaju?
Ni blizu, ima otpuštanja u IT-u ali su to većinom magla poslovi, tipa pomoćnik savetnika za organizovanje odmora ili vodič za dobru koncetraciju i miran san. Pre će biti da je neka stagnacija i kod njih jer su projekti opali ali glavnih otpuštanja još nema. Rumune otpuštaju, nas ne jer smo trenutno jeftiniji. Dok ne krene veći pad u ponudi projekata neće ni biti većih otpuštanja, niti to trebamo da priželjkujemo ma koliko skupili novca i jedva čekali pad da kupimo jeftino.
 
Ni blizu, ima otpuštanja u IT-u ali su to većinom magla poslovi, tipa pomoćnik savetnika za organizovanje odmora ili vodič za dobru koncetraciju i miran san. Pre će biti da je neka stagnacija i kod njih jer su projekti opali ali glavnih otpuštanja još nema. Rumune otpuštaju, nas ne jer smo trenutno jeftiniji. Dok ne krene veći pad u ponudi projekata neće ni biti većih otpuštanja, niti to trebamo da priželjkujemo ma koliko skupili novca i jedva čekali pad da kupimo jeftino.
Ne znam za otpustanje ali nam da se na oglase javi sada vec malo veci broj ljudi u odnosu na pre godinu dana. Mada to moze da bude i slucajnost. Tipa za praznike ljudi imaju vise vremena pa klikcu a mozda i nisu ozbiljni. Moguce je da su neke firme pogubile neka radna mesta ali ne verujem da je znacajno. Takodje 5-10% (od par IT firmi) mislim da je trziste sposobno da usisa u neke druge firme.
 
Ni blizu, ima otpuštanja u IT-u ali su to većinom magla poslovi, tipa pomoćnik savetnika za organizovanje odmora ili vodič za dobru koncetraciju i miran san. Pre će biti da je neka stagnacija i kod njih jer su projekti opali ali glavnih otpuštanja još nema. Rumune otpuštaju, nas ne jer smo trenutno jeftiniji. Dok ne krene veći pad u ponudi projekata neće ni biti većih otpuštanja, niti to trebamo da priželjkujemo ma koliko skupili novca i jedva čekali pad da kupimo jeftino.
Da objasnim. Problem je u losim projektima koji vise nisu isplativi i koji zbog krize gube izvore finansiranja. Rec je o startup projektima koji jos uvek nisu dosli u fazu da mogu da zaradjuju, i ljudi koji rade na takvim projektima ostaju bez projekta. Dobre firme se trude da zadrze takve developere i prebacice ih na druge projekte, a oni koji su losiji programeri ce verovatno ostati bez posla. Ne kazem da je lose u IT-u, super je, samo nije bas euforicno kao sto je bilo pre recimo pola godine. Daleko od toga da to prizeljkujem kad sam i sam u IT-u, samo kazem kakva je situacija, mnogi su oprezniji.
 
Vrh