Šta je novo?

Cene nekretnina

Trenutno na Halo Oglasima ima 5347 oglasa za izdavanje stanova, najvise u poslednjih nekoliko meseci. Ne znam koji je razlog, ali se izgleda oslobadja sve veci i veci broj stanova za izdavanje. Moguce da Rusi odlaze negde dalje.
Inace, u IT sektoru vec ima nekih otpustanja i zamrzavanje zaposljavanja. A ni drugi sektori generalno nisu bas u nekom zavidnom stanju. Kriza pocinje da se oseca.
Kamatne stope i dalje rastu.
Za sada svi faktori uticu na pad traznje za nekretninama. Jedino sto mozda moze ponovo da podigne traznju za nekretninama je eventualni novi talas Rusa i Ukrajinaca, ali to bi bilo samo privremeno, kao sto mi i ovaj talas sve vise deluje kao privremen, a i sve vise verujem da Rusi i Ukrajinci koji napustaju svoje zemlje trenutno odlaze u druge zemlje, a ne u Srbiju.
 
Trenutno na Halo Oglasima ima 5347 oglasa za izdavanje stanova, najvise u poslednjih nekoliko meseci. Ne znam koji je razlog, ali se izgleda oslobadja sve veci i veci broj stanova za izdavanje. Moguce da Rusi odlaze negde dalje.
Inace, u IT sektoru vec ima nekih otpustanja i zamrzavanje zaposljavanja. A ni drugi sektori generalno nisu bas u nekom zavidnom stanju. Kriza pocinje da se oseca.
Kamatne stope i dalje rastu.
Za sada svi faktori uticu na pad traznje za nekretninama. Jedino sto mozda moze ponovo da podigne traznju za nekretninama je eventualni novi talas Rusa i Ukrajinaca, ali to bi bilo samo privremeno, kao sto mi i ovaj talas sve vise deluje kao privremen, a i sve vise verujem da Rusi i Ukrajinci koji napustaju svoje zemlje trenutno odlaze u druge zemlje, a ne u Srbiju.
Ovo u vezi zapošljavanja može da se primeti na Linkedin-u i učestalosti cimanja rekrutera. Pre je bilo cimanja 3-4 rekrutera/firme mesečno, sada jedva jedna ili nijedna. Moj subjektivni doživljaj, mada čujem sličnu priču od drugih ljudi. Isto važi i za izbor poslova preko te mreže.
 
Od čega će ti imigranti da žive, od usteđevine...? Kratkog daha je taj deo tražnje
 
Od čega će ti imigranti da žive, od usteđevine...? Kratkog daha je taj deo tražnje
Slazem se. Pa zato i smatram da taj faktor nije relevantan. Mislim da su sad u ovom talasu dosli uglavnom IT-jevci koji iz Rusije nisu mogli da posluju, tako da su se IT-jevci vec snasli ko god je mogao (a sad verovatno i oni napustaju Srbiju). Sad i ako bude bio drugi talas pitanje je koliko ce njih doci kod nas, a i mala je sansa da to budu IT-jevci. Cak i da budu, nisu ni oni ludi, verovatno su se do sad raspitali gde i kako mogu da odu ako do sad nisu otisli. Tako da se slazem sa tim da u sledecim talasima ako ih bude bilo mozemo ocekivati manje IT strucnjaka, a vise sirotinje, sto ne moze uticati u velikoj meri na traznju, ili moze ali samo delimicno kratkorocno.
 
Sad i ako bude bio drugi talas pitanje je koliko ce njih doci kod nas, a i mala je sansa da to budu IT-jevci. Cak i da budu, nisu ni oni ludi, verovatno su se do sad raspitali gde i kako mogu da odu ako do sad nisu otisli. Tako da se slazem sa tim da u sledecim talasima ako ih bude bilo mozemo ocekivati manje IT strucnjaka
Tom logikom, ni do sada nije trebalo da dodju IT-evci pa su dolazili.
Nista se fundamentalno nije promenilo da bi se i struktura tih migranata promenila.
 
Tom logikom, ni do sada nije trebalo da dodju IT-evci pa su dolazili.
Nista se fundamentalno nije promenilo da bi se i struktura tih migranata promenila.
Prvi talas Rusa su uglavnom bili IT-jevci koji su morali sto pre da nadju neku zemlju odakle mogu da nastave poslovanje, pa im je Srbija bila Ok verovatno jer nisu imali problema zbog viza i ostalog, pa se nisu raspitivali ni oko kirija ni oko drugih stvari (kasnije su verovatno shvatili gde su dosli, pa verujem da mnogi vec napustaju Srbiju i nastavljaju dalje ka zapadu). U prvom talasu su odluke donosene bez mnogo razmisljanja. Sad su svi verovatno bolje informisani, za razliku od perioda pre skoro godinu dana. A sa druge strane, Rusija nema milijardu IT strucnjaka, pa da u svakom talasu dodju njih 100.000 koji ce dizati cene stanova u Beogradu, mada bi neki to voleli :)
Slicna je situacija bila sa "migrantima iz Sirije". Prvo su prolazili kroz Srbiju doktori i inzenjeri, a kasnije kriminalci, sirotinja, propaliteti,.. I 99% njih je samo prosao u Srbiju, zadrzao se eventualno maksimalno nekoliko meseci i otisao dalje. Cenim da ce sa Rusima biti slican slucaj. Prvo dolaze oni sa najvise para, a posle sirotinja koja zaluta, tako da samo tu sirotinju mozemo ocekivati u sledecim talasima, a sirotinja ne moze da dize cene nekretnina kao sto mogu bogatasi u prvom talasu.
 
Poslednja izmena:
Nemaju milijardu ali imaju par miliona. Pri tom nije ni u prvom talasu doslo 100.000 programera, dovoljno je i 10-20.000 da napravi poremecaj na trzistu.

Ti mislis da su sada bolje informisani i da ce ih kirije odbiti, kao da su im kirije na Zapadu povoljnije, cak i kad bi ih tako lako primali tamo.

Sa druge strane ignorises to da ovde vec imaju formirane zajednice, uhodanu proceduru, dobro su prihvaceni, itd.

Situacija sa migrantima iz Sirije nije ni blizu slicna bila. Oni su od pocetka isli na Zapad i ni u jednom trenutku nisu ni pokusali da se integrisu i zasnuju zivote u Srbiji.

Ni ja ne mislim da ce neki potencijalni drugi talas biti kao prvi, prvenstveno zato sto se rusko drustvo do sada vec konsolidovalo, ko je nameravao da bezi pobegao je i to je to uglavnom. Medjutim, dosta stvari koje si u postu naveo kao cinjenice nisu cinjenice vec zelje.
 
Svi ste u pravu u nekim stvarima, ali previđate činjenicu da će sve to postati nebitno u trenutku kada Vučić odbije plan za Kosovo. Nema tih Rusa koji će u tom slučaju spasiti srpsko tržište. Definitivan kraj.
 
Nemaju milijardu ali imaju par miliona.
Nemaju par miliona, nego 400k (https://www.griddynamics.com/servic...pment-trends/number-software-developers-world). Mozes da dodas u to dizajnere, QA, project managere, ali sve je to zanemarljivo u odnosu na programere, a moguce da su oni vec svrstani u ovih 400k.
Pri tom nije ni u prvom talasu doslo 100.000 programera, dovoljno je i 10-20.000 da napravi poremecaj na trzistu.
Naravno da ih nije doslo 100k, toliko je doslo ukupno ljudi (malo vise). Nek je od toga tih 10k-20k programera, sa porodicama je to 50k, sto znaci da ipak jesu znacajan broj.
Ti mislis da su sada bolje informisani i da ce ih kirije odbiti, kao da su im kirije na Zapadu povoljnije, cak i kad bi ih tako lako primali tamo.

Sa druge strane ignorises to da ovde vec imaju formirane zajednice, uhodanu proceduru, dobro su prihvaceni, itd.

Situacija sa migrantima iz Sirije nije ni blizu slicna bila. Oni su od pocetka isli na Zapad i ni u jednom trenutku nisu ni pokusali da se integrisu i zasnuju zivote u Srbiji.
Ne znam zbog cega mislis da je Rusima Srbija obecana zemlja i da imaju cilj da zive ovde. Nekima mozda i jeste Ok kao prelazno resenje, ali vecini je verovatno cilj ipak zapad. Inace, mnogi Rusi verovatno nisu ni culi za Srbiju i ne znaju da smo "braca" :)
Ni ja ne mislim da ce neki potencijalni drugi talas biti kao prvi, prvenstveno zato sto se rusko drustvo do sada vec konsolidovalo, ko je nameravao da bezi pobegao je i to je to uglavnom.
Upravo o tome pricam
Medjutim, dosta stvari koje si u postu naveo kao cinjenice nisu cinjenice vec zelje.
To sto je nesto zelja ne znaci da nije realno i zasnovano na nekim cinjenicama :) Ja bih isto zeleo da udjemo u EU, ali to se nazalost nece desiti skoro, a ovo sto sam izneo ovde postoji velika sansa da se desi.
Uglavnom, videcemo u narednim mesecima sta ce biti :)
 
Poslednja izmena:
Ja sam siguran. Sećam se tako isto većina nije verovala da će početi bombardovanje veče pre bombardovanja.
Vucic i Sloba su dve dosta razlicite pojave. Pri tom Vucic ima upravo Slobino iskustvo kao opomenu. Ali ok, videcemo.
Nemaju par miliona, nego 400k (https://www.griddynamics.com/servic...pment-trends/number-software-developers-world). Mozes da dodas u to dizajnere, QA, project managere, ali sve je to zanemarljivo u odnosu na programere, a moguce da su oni vec svrstani u ovih 400k.

Naravno da ih nije doslo 100k, toliko je doslo ukupno ljudi (malo vise). Nek je od toga tih 10k-20k programera, sa porodicama je to 50k, sto znaci da ipak jesu znacajan broj.

Upravo o tome pricam

To sto je nesto zelja ne znaci da nije realno i zasnovano na nekim cinjenicama :) Ja bih isto zeleo da udjemo u EU, ali to se nazalost nece desiti skoro, a ovo sto sam izneo ovde postoji velika sansa da se desi.
Uglavnom, videcemo u narednim mesecima sta ce biti :)
Ovde kazu 720.000 https://www.statista.com/statistics/1280244/software-developers-by-industry-russia/ Svejedno, slazemo se da je i 10.000 veliki broj za nas. I dalje ne vidim koje ih to nove informacije znacajno udaljavaju od Srbije u odnosu na Septembar i prvu mobilizaciju.
 
Svejedno, slazemo se da je i 10.000 veliki broj za nas. I dalje ne vidim koje ih to nove informacije znacajno udaljavaju od Srbije u odnosu na Septembar i prvu mobilizaciju.
Pa recimo nova informacija je verovatno nacin kako da odu u neku drugu zapadnu zemlju umesto u Srbiju. A takodje i informacija da su ovde kirije jako visoke za ono sto Beograd nudi. Mozda su kirije bile Ok kad su poceli da dolaze, ali kad su dosli kirije su otisle u nebo, tako da im sad matematika za dolazak nije vise ista kao pre godinu dana kad su prvi Rusi odlucili da dodju ovde,
 
Nista od toga nije drugacije u odnosu na Septembar i prvu mobilizaciju. Nisu svi dosli pre godinu dana.
 
Iskreno, ne zivim u Beogradu i ne znam kad su dosli Rusi, da li kad je poceo rat ili nekoliko meseci kasnije. Ono sto znam to je da je njihov dolazak u velikoj meri uticao na rast cena stanova i za prodaju i za izdavanje. Tako da i dalje smatram da cene u vreme kad je dosao najveci talas i cene sada nisu iste. Kako god, videcemo. :)
 
Evo, ovaj vec pravi scenarije kojima satanizuje nacionaliste, da li su to potezi kakve pravi covek koji je spreman da odbije sporazum?


Da. Zato što ne sme da izgleda da su ga oni, Milica i Boško naterali da odbije. Zna se ko mora uvek biti najveći nacionalista. Sada se samo oko toga vodi igra.
 
Pre nekoliko godina sam imao šansu (igrom slučaja) da upoznam i porazgovaram kratko s Vučićem. Pred kamerama i uživo (lično), Vučić predstavlja dve različite osobe. Uživo je normalan i prizeman.
A pritom nisam član ni simpatizer SNS, prosto mi ta stranka konceptualno ne odgovara (zacrta se neki plan i program, koji se ne ispunjava).
On u dubini duše jeste patriota, samo što ja taj patriotizam konkretno ne vidim. On je faktički nemoćan. Srbija je provizorijum a ne država, u suštini se mi ne pitamo već odlučuje neko spolja. Više se pita zamenik pomoćnika američkog sekretara i ambasador USA u Srbiji. Obrni, okreni, i s Marinikom, Đilasom, Lazovićem, Boškom, Dačićem... bilo bi nam isto. Ostalo su finese.
 
Pričamo o čoveku koji nije smeo da izgura RioTinto zbog nekoliko protesta. A sad je pitanju Kosovo, a ne neki rudnik.

Ono jesu bila druga vremena, ali ovaj lik je i dalje onaj isti iz devedesetih.
Mozda je lik iz devedesetih ali nije imbecil.

Zna da mu je gladan i nezaposlen narod mnogo veca pretnja od boraca za Kosovo.
 
Vratimo se na temu.
Jel neko malo bolje upućen zna, kako Rusi dobijaju vizu za USA, na koji način? Politički azil?
Znam nekoliko porodica iz Rusije koje su boravile u Srbiji, deca išla nekoliko meseci u našu školu, u januaru su odleteli za USA. Neki još i čekaju vizu. Kod jednog poznanika su u smeštaju, dobro plaćaju kiriju. Nisam ih pitao: "Na osnovu čega tražite azil?".
U suštini, kod nas su manje plate, Vučić se ponaša kao Putin, pa Rusima to bukvalno dodje na isto. Da je prosek plata 1000-1200e, možda bi i ostali... ovako baš teško.
 
Apsolutno je sve dugačije nego kod prvog talasa Rusa.
 
Vrh