Šta je novo?

Cene nekretnina

@Hristiana, rekao bih da ne konzumiraš marihuanu. Sve je za čoveka.
😂😂😂😂
Pa šta će žena, kao Don Kihot se bori protiv ovih sto čim neko napise nešto razumno ili protivno agendi zatrpaju forum ravodnjavajuci temu i bacajuci histerično maglu…

Ma sve ok…

a i marihuana poskupela odkad nam ukinuli Jovanjicu…
… ja se nadam da će se naša deca smejati ovoj fazi u evoluciji Srbije …
 
Koliki je broj stanova prosecno bio pre pojave Rusa?
Da li je ovo sada abnormalno povecanje ili resetovanje na normalu?
Ne mogu sad da trazim post od pre par nedelja. Neko je izvukao iz arhive halo oglasa da je oko 6000 prosek kad je ponuda najveca. Najvise stanova ima leti. Zimi je najmanja ponuda uvek i ovaj broj mislim da je iznad proseka.
Npr ova 2 stana stoje vec 2 meseca i non stop azuriraju oglas. Cena i nije toliko strasna, ali je realno za 50 evra manje da ga izdaju. Mnogo utice depozit i 50% agenciji
https://www.halooglasi.com/nekretni...snjicka/5425642671774?kid=1&sid=1676303230470
 
@Defke
Pomozi ženi umesto sto po ceo dan kontriraš Hristiani 😂 prste rasprodaje, umesto Nike može da kupi neki ozbiljni brand upola cene ili 68% na rasprodaji:

https://www.fashionandfriends.com/rs/athena/?q=Patike&product_list_order=percentage_desc&page=2

By the way… kupovna moć opala znacajno, mnogi biznisi će se naći u iskušenju…
Bili smo juce i u F&F, po obicaju na postenom popustu samo ekstremni brojev ili modeli koje ne bi ni dzabe. Ali solidna je guzva bila, kupuje se jos, iako bi i ja ocekivao da sad vec krene zatezanje.

Ja licno sam vec par meseci u fazonu da dvaput razmislim da li mi nesto treba pre nego sto kupim.

Pa šta će žena, kao Don Kihot se bori protiv ovih sto čim neko napise nešto razumno ili protivno agendi zatrpaju forum ravodnjavajuci temu i bacajuci histerično maglu…
Ajde sad, posto ovo ponavljas svako malo, sta je to razumno sto ja zatrpavam?

Sta nije tacno u onome sto pisem?

Jel razumno kada Hristiana izvlaci zakljucak da su cene u slobodnom padu na osnovu nepotpunog uzorka od celih 9 (devet) prodaja na Kopaoniku? Jel razumno kada kaze da ce zgrade da nam popadaju jer neki lik ima 200kg i ne lici ni na sta? Jel razumno kada u jednom postu kaze kako nema vise stanodavci da deru stanare a u drugom kako se sve normalno rasproda za dan? Jel to ta Don Kihotovska borba, zdravog razuma?

Ajde lepo uzmi neki moj post i izdvoj lepo sta je tu nelogicno i netacno i gde ja tu razvodnjavam temu.

Znaci sve sto nije slepo prihvatanje apsolutno svake budalastine koja najavljuje krah je 'histericno bacanje magle'?

Ko tu ne prihvata nista sto je protivno agendi? Ti koji ces da tapses budalastinama samo zato sto pricaju ono sto zelis da cujes ili ja koji ispravljam krive drine iako ce pola ucesnika na temi zbog toga da mi napise da sam placeni bot (lol)?
 
Poslednja izmena:
Taj agent bi sutra malo mogao da zove vise ljudi odjednom da mu se vise ljudi odjednom ne javlja. Da dobija ponude jednom mesecno za stan, nema tog hajpa koji on moze stvoriti ni iz cega.

Sve te fore sa marketingom i prodajom postoje jedno 100 godina, pa opet trziste ima uspone i padove.

I nema tu nekog nepristajanja da se igra igrica. Ljudi kad procene da im nesto treba i da nesto mogu da kupe to ce i kupiti. Ako im se cini da ce to nesto da im izmakne a mogu da ponude vise, ponudice vise. Ako se prodavcu cini da ce kupac da im izmakne, oni ce da spuste cenu. I to tako funkcionise od paleolita od kako su Ug i Ngh resili da svoje zasiljeno kamenje ponude ostalim clanovima plemena u zamenu za bobice.

Cinjenica je da se kod nas jos uvek jure stanovi. Ono sto stoji duze po oglasima su neke nerealne rusevine, ali ono sto zapravo valja odlazi nakon par dana. Novogradnje koje su u pocetnoj fazi izgradnje cesto jedva da imaju slobodnih stanova.
Tek kada dobri stanovi budu stajali na oglasima mesecima, a zavrsene novogradnje imale stanove u ponudi (koji nisu neki penthausi od 250 kvadrata nego normalni stanovi za obicne ljude), tad mozemo pricati da je pad cena iza coska. Sve ostalo je cope i neozbiljne price.

I nije to tako zato sto ja nesto navijam za to nego je jednostavno tako. Mogu ja da zelim da padne sneg do sutra, i da pricam kako mu je krajnje vreme jer vec je februar i da prosipam price kako je to zbog kemtrejlsa sto nas prskaju, snega nema pa nema. I ne mogu da kazem da pada kad ne pada, ma koliko me neko zvao snegomrscem koji zeli da se srpska deca nikad ne sankaju.
Sve se slazem kako stvari funkcionišu,a i ako pogledaš i sam sam rekao da ima navale, kad prestanu da se jure stanovi tek će tad stati.

A sto se tiče igrice ona ce se stalno igrati slazem se, ali ima bolju prodju uvek u kriznim vremenima kad je ljudima malo ispraniji mozak i kad je prisutna neizvesnost i strah.
Jedni se plaše za egzistenciju a drugi jure da što bolje prodju u poslu i da iskoriste taj strah i krizu.
I svako ima pravo da kaze ja neću da se igram više tako po tim pravilima.
Snaćiću se drugačije, neću kupiti stan sad, vratiću se kod mojih, srediću stan, uloziću u nešto drugo itd...
I tu itekako ima prestanka igrice, a to sam primetio kod mnogih u okruženju da su uradili.

BTW
Ja ne smatram da si snegomrzac i da mrzis srpsku decu što imas misljenje sa kojim se, iako je drugačije, dosta slazem :)
I svestan sam da je ponekad smešno u čemu sve ljudi traze nadu kad treba biti realan.
No ne treba se ni sprdati na njihov racun i prskati kao kemistrijalisom da je ideja da se skuće po nekim makar pribliznim uslovima od pre 1 do 2 godine, suluda i dečija...

Svako dobro :)
 
BTW
Ja ne smatram da si snegomrzac i da mrzis srpsku decu što imas misljenje sa kojim se, iako je drugačije, dosta slazem :)
I svestan sam da je ponekad smešno u čemu sve ljudi traze nadu kad treba biti realan.
No ne treba se ni sprdati na njihov racun i prskati kao kemistrijalisom da je ideja da se skuće po nekim makar pribliznim uslovima od pre 1 do 2 godine, suluda i dečija...

Svako dobro :)
Ja zaista ne zelim da se sprdam sa necijom situacijom i zeljama, ako se stekao takav utisak izvinjavam se. Ja se sprdam sa uvrnutom logikom i ovima koji me proglasavaju za nekog agenta.

Ja zivim udobno za domace pojmove ali nisam ni neki investitor niti stanodavac da bih smatrao da je necija zelja da se skuci suluda i decija. I sam kupujem za zivot, ne za kes nego na kredit. Cak mi je cela ideja investicionih stanova odbojna, i mislim da nikad u zivotu necu ici u tom pravcu. Moje jedine dugorocne investicije su šume :)

Takodje, ne smatram nadolazecu krizu razlogom za likovanje i radovanje samo zato sto ce to eventualno oboriti cene. Ako gledamo iz perspektive obicnog coveka, to je najgori nacin da cene padnu. Njima ce zbog vecih kamata i nesigurnih poslova stanovi i dalje ostati nedostupni a onima koji uzimaju za kes ce biti na popustu. Dok se kamate i poslovi unormale, cene ce opet gore, a izgradnja vec stala i opet smo na pocetku.

"Pravi" nacin da se dodje do skucavanja obinog naroda je veca ponuda, destimulisanje investicionih kupovina i rast plata brzi od rasta kvadrata. A inflatorna kriza ovog tipa radi sve suprotno od toga.
 
@vradovic kako teku pripreme za selidu u BGH2O? Kad nam dolazis? Cene cekretnina ove godine skacu jos 10% sigurno zbog inflacije, jel si odlucio da investiras u stanove ili jos cekas? Kakve su tvoje prognoze, da li je bolje da se investira sad ili da se jos ceka, jel dampujes kapital ove godine ili ces da cekas 2024?
 
@vradovic kako teku pripreme za selidu u BGH2O? Kad nam dolazis? Cene cekretnina ove godine skacu jos 10% sigurno zbog inflacije, jel si odlucio da investiras u stanove ili jos cekas? Kakve su tvoje prognoze, da li je bolje da se investira sad ili da se jos ceka, jel dampujes kapital ove godine ili ces da cekas 2024?
ja kupujem cim sam spreman :) ne kalkulisem i ne cekam.
Bitne su mi dve stvari:
- da mi se svidja to sto kupujem
- da ima neki multipurpose potencijal na primer renta/airbnb/za sebe/za nekog od mojih/za poslovni prostor i ako ima kupujem kad god mogu. :)

Dolazim cim otvore skolu u BNV!! Idemooo!
 
Ulaži Pavle odma, nemo čekati ode H2O na 50.000 e kvadrat.
Pa ako ovako nastavi bice 6k-7k sigurno, vecina nece moci da priusti, vec samo uspesni biznismeni kao Vradovic. Emigracija koja postoji od 90tih dolazi na naplatu. Sta je 300k za nekog ko je na zapadu radio 20tak godina. A ti Savo koliko sam citao postove do sada nisi pogodio nista sto ne mogu da kazem i za Vradovica. Iz moje perspektive ni ja ne vidim ko to stvarno kupuje stanove po ovim cenama ali ja nemam taj pogled kao Vradovic koji iz Amerike moze tacno da vidi odakle dolaze investicije.

@vradovic Cek pa zar nisi rekao da hoces da dampujes kapital ovde, mozda sam ja pogresno shvatio?
 
Pa ako ovako nastavi bice 6k-7k sigurno, vecina nece moci da priusti, vec samo uspesni biznismeni kao Vradovic. Emigracija koja postoji od 90tih dolazi na naplatu. Sta je 300k za nekog ko je na zapadu radio 20tak godina. A ti Savo koliko sam citao postove do sada nisi pogodio nista sto ne mogu da kazem i za Vradovica. Iz moje perspektive ni ja ne vidim ko to stvarno kupuje stanove po ovim cenama ali ja nemam taj pogled kao Vradovic koji iz Amerike moze tacno da vidi odakle dolaze investicije.

@vradovic Cek pa zar nisi rekao da hoces da dampujes kapital ovde, mozda sam ja pogresno shvatio?
Ni ja nisam video da Sava Sava ume nešto da pogodi. Osim loženja parketa. To će biti sigurno.
 
Мислим да је НЕЛЕГАЛНИХ, не УКЊИЖЕНИХ, нисам сигуран, зато питање за Врадовића:
Средином 2020. године гледам на Звездари један стан од 80 квадрата. Продаје се за нешто мало нижој цени од регуларне, ајде да кажем да је 10 или 20% ниже.
Контактирам агента, он ми каже, зграда је добила грађевинску дозволу, чека се употребна до краја године. Када буде готова употребна, станови ће се моћи укњижити.
Напомиње да тај стан ће се књижити не као регуларан стан, већ као пословни апартман (има нека квота коју та 6-спратница мора да испуни). На мејл сам добио све папире везано за грађевинску дозволу. За употребну ништа.

Ја питам агента, да чекам да зграда добије употребну па да онда улећем у куповину. Он каже: "Не мораш да чекаш, може се да се овери код Нотара, тј. уговор".
То ме натерало да одустанем.
Од лета 2020. па све до сада, та грађевинска фирма сваких 6 до 8 месеци подноси захтев за добијање употребне дозволе. Сваки пут су одбијени јер нису одрадили све детаље везано за зграду (вентилација, обележавање подземних паркинга, итд...)
Две и по године нису способни да заврше употребну дозволу. Тако они замајавају све купце. Не само за ту зграду већ и друге. Имају 3-4 пројекта завршених.
Izvini, jel to ispod Zvezdarske sume?
 
Matice Srpske 110 sam gledao
Sad projektuju u Milana Rakica, kraj ulice, spust od Vitezova Karadjordjeve Zvezde prema Mirijevu
 
Koliki je broj stanova prosecno bio pre pojave Rusa?
Da li je ovo sada abnormalno povecanje ili resetovanje na normalu?
Meni se cini da tu ima i stanova koji su bili prazni ali nisu bili na trzistu pa su vlasnike privukle visoke kirije. Nasminkali ih i okacili na oglase. Cuo sam da su neki stariji ljudi, izdali stanove i otisli u vikendice van BG-a...
 
Kod komsija inflacija 25%. Da li ce nas prestici i u cenama nekretnina?
Ovo je ozbiljan problem. Ocigledno da mere podizanja kamata ne rade kod njih zbog necega.

25posto.jpg
 
Ko kaže da nisam ništa pogodio? Moje vreme tek dolazi a vradivićevo prolazi 😉
Mislim da samo ne razumes. Inflacija vodi u to da stalno poskupljuje. Tako da ako bude inflacija 25% i da zbog nekog razloga ne mogu da je zaustave cene nekretnina odose u nebo. Nadam se da je ovo samo privremeno.
Da bi se tvoje predskazanje ostvarilo treba ti surova recesija takva da niko nikad nista ne nastampa i svako sve da prodaje da bi preziveo i na kraju da zalozimo taj cuveni parket. Znaci sve suprotno od ovog :)
Sa inflacijom 25% kamata od 6.5% je direktna zarada :) prakticno ti jos i poklanjaju.
 
Ne znam zasto uzimas primer Madjarske za visoku inflaciju kad trenutno oni imaju veroatno najvisu inflaciju u EU, a i verovatno ce je obuzdati za nekoliko meseci. A cak i sa tom inflacijom su im cene nize nego kod nas.. Kad pricamo o cenama nekretnina u Bugarskoj i Rumuniji, ti se ogradjujes i tvrdis da ne znas kakva je tamo situacija, a onda vrlo selektivno uzimas za primer Madjarsku i njihovu visoku inflaciju u poslednjih nekoliko meseci i na osnovu toga iznosis neku tvrdnju da je inflacija ogromna i da to mora uticati na dalji rast cena svega, ukljucujuci nekretnine. Zasto nisi uzeo za primer bilo koju drugu evropsku zemlju gde je inflacija u vecini zemalja manja od 10%, i skoro svuda imamo tendenciju poada, a u nekim zemljama je inflacija manja i od 5% (recimo u Svajcarskoj)? Pa i u SAD-i je inflacija 6.5%.
Inace, jeste visoka inflacija, ali kamatne stope su tek nedavno povecane, treba vremena dok se vidi njihov efekat. I ne znam da li stvarno verujes da ce ova inflacija trajati godinama? Ovo je bio veliki talas poskupljenja, i sad ce se uspostaviti nova ravnoteza na nekom visem nivou. Vrlo brzo ce se inflacija smanjiti na neki normalni nivo od 2-3% godisnje, ali treba malo vremena da se trziste stabilizuje, a verovatno ce biti jos povecanja kamata koje ce dodatno uticati na stabilizaciju. Mislim, bukvalno pises kao da mere ekonomske politike nemaju nikakvog efekta. Plus, pored povecanja kamatnih stopa postoji niz drugih mera kojima se moze uticati na smanjenje inflacije, recimo smanjenjem javne potrosnje i nizom drugih mera. I da, sve te mere mogu da izazovu recesiju, ali u ovakvim situacijama se obicno bira manje zlo, a trenutno je velika inflacija vece zlo od recesije. Ideja je samo da se ohladi trziste i smanje inflatorna ocekivanja. Kad se budu smanjila inflatorna ocekivanja, onda neces imati racunicu da uzimas velike kredite jer ce ih pojesti inflacija. Kad se sve bude stabilizovalo, kad bude kamatna stopa na kredite 10% godisnje, a inflacija 2%, imacemo recesiju, ali ce onda drzave i centralne banke polako krenuti da popustaju mere i podsticu privredu. Zao mi je samo sto vreme ne ide brze, pa ne mogu da se teleportujem u 2024. ili 2025. godinu i da onda vidimo gde smo.
Trend je malo tesko pratiti jer nemamo odgovarajuce podatke na osnovu kojih mozemo da tvrdimo bilo sta. Podaci iz RGZ-a, tj. sa sajta cene nekretnina su previse haoticni (mesa se i starogradnaj i novogradnja i stari ugovori i novi ugovori,...), i tu bi neki trend mogao da se vidi tek ako pratis period od vise godina. Ali ono sto vidim u svom okruzenju jeste da trenutno niko ne razmislja o kupovini stana. I oni koji su razmisljali su odustali od te ideje, razmisljaju o drugim opcijama kao sto su cekanje boljeg vremena, renoviranje neke stare nekretnine koju imaju, pravljenje kuce na nekom placu koji imaju, preseljenje u inostranstvo,... I imam osecaj da cene vec stagniraju, da se manje prodaje, i da se sve vise nude neki manji popusti. Jos uvek je to malo da bi se moglo reci da su cene pocele da padaju, ali deluje mi da su vec pocele da stagniraju.
Niko nista ne moze da tvrdi sa sigurnoscu, ne mogu ni ja, ali sam prilicno siguran da ce inflacija biti dosta manja u narednim mesecima (uz rast kamatnih stopa, a i sustini i zahvaljujuci njima), i tek kad se bude stabilizovala onda mozemo ocekivati blago popustanje mera. Sto se tice cena nekretnina, s obzirom da ce rast kamata izazvati recesiju, cene nekretnina ce vrlo verovatno poceti da padaju i kod nas (kao sto vec padaju u drugim zemljama). U najgorem slucaju moze ostati isti nivo cena, a ponovni rast cena mozemo ocekivati mozda tek za nekih 5-6 godina nakon pada cena.
 
Poslednja izmena:
Zapravo recesija koju pominjes i koju su mediji do skora svuda pominjali (pumpali i hajpovali da upotrebim izraze sa ove teme za druge pojmove) se sad globalno pominje sve manje. I u EU i u USA sve više ima najava da ce recesija biti izbegnuta ili da neće biti tako ozbiljna kao sto je isprva mišljeno. Sigurno da povećanje kamatnih stopa ima uticaj na takva kretanja.



Sigurno će biti pojedinih zemalja koje će proći dosta lošije ili dosta bolje po tom pitanju ali na globalnom nivou u svetskim medijima koje pratim, primećujem već neko vreme drugačiji trend i prognoze.

I ja očekujem kao i ti smanjenje inflacije i postepeno stabilizovanje tržišta robe široke potrošnje. Zapravo, očekujem, priželjkujem i nadam se tome, svima nam treba malo stabilizacije i ulazak u predvidivu kolotečinu :)
 
Чисто сумњам да се ослободио велики број станова, који су били издавани. Пре ће бити да је известан број станова по први пут стављен на издавање, када су власници видели колико су цене скочиле, тако да притисак на страни понуде није до сада уопште ишао ка паду цена. А Што се самих цена тиче, делује да је досегнут врх, али и даље се чека дефинитивна потврда тржишта. Када се то буде десило, тешко да ће бити новог раста у наредних неколико година.
 
https://nova.rs/vesti/svet/serija-j...u-rumuniji-i-hrvatskoj-osetilo-se-i-u-srbiji/


“Najpre je Rumuniju pogodio zemljotres jačine 5,2 stepeni Rihterove skale, a epicentar je bio 70 kilometara od grada Drobeta-Turnu Severin.”
E Niki druže moj izgleda na ovom forumu ljudi uopšte ne haju na ovakve mogućnosti! Meni je recimo pre neku godinu nuđen kvadrat u Turskoj baš tu negde na toj južnoj strani ka Kipru, i cena je bila tipa 1500-2000 eura ako se dobro sećam. I posle kažu nije bitno da li je Premijum ili Standard! Ko gradi premijum taj mora više da ulaže u završne materijale i samim tim manje da štedi a ovaj što radi standard on štedi gde stigne. Ako se to prelije na beton i armaturu eto ti belaja!
Ljudi misle Beograd je stabilan a sad je na TV bio profesor koji je rekao da je vezan preko Avale i Kosmaja, odnosno da iz tog pravca može da ga snađe zemljotres. A znajući za pohlepu i neznanje beogradskih investitora, sve mi je jasno. Ako tu rokne biće strašno, jer ne mora da srušu zgradu, dovoljno je i da napukne konstrukcija pa da se proglasi nebezbednom i na kraju po sili zakona sruši bagerima
Džaba dobra cena a zgradi klimave noge!
Što se tiče mene pun je beograd ovakvih Mehmeta i Jašara investitora...takvima zgrade padaju ko kule od karata!
 
Vrh