Šta je novo?

Cene nekretnina

+1
"Данас" не пратим, нити читам, имају добрих чланака али превише ми смета пљување по сопственој земљи, класична другосрбијанштина.
Такође ни Курир ни Информер, пошто представљају огледало власти.
Од званичних медија слабо шта користим, јер има других, алтернативних извора информисања. Више се сазна на појединим Вибер и Телеграм групама :)
 
Koja je tačno razlika između nelegalnih i neuknjiženih? Zar nije razlog neuknjižbe to što je građeno nelegalno?
Нелегално је кад нешто дигнеш на некој ливади или на свом плацу, а немаш ни грађевинску дозволу
 
Vradovic ceka zemljotres na trzistu iz prikrajka kao neki medved. :D
 
Nisi daleko od istine. Ako mislis da je kriza sada, nije jos. Pogledaj kroz istoriju kako inflacija funkcionise. Nikada ne dolazi kao jedan peak i samo se ohladi. Dolazi do hladjenja inflacije i ukidanja kamata ali problem je sto mi i dalje imamo mnogo kapitala ili u tvom slucaju, ljudi koji cekaju sa parama. Sta mislis sta ce se desiti kada svi opet skontaju da su kamate pale a imaju kapitala, kupovace opet i eto opet inflacije samo tad ce se osetiti prava kriza.
Iskreno ja ne cekam sa parama.
Vec sam krenuo da radim nedovršen sprat kod mojih roditelja i da osposobljavam od nule za zivot.
Iako stariji i to je bolje nego u ovoj trci frci zaduživati se kreditom i kupovati ko zna sta i po ko zna kojim cenama ili nastaviti da rentamo po duplim cenama.

Inflacija izgleda gadja samo ono oko cega se diže hajp i sto je osnovno za zivot.
Jaja, hleb,mleko,meso, stanovi, sve je otislo za duplo, ali npr. patike idalje koštaju identično kao 2019.
Mislite da ljudima ne trebaju patike i da ljudi ne kupuju? :) Naravno da kupuju samo nema 680 stranica na forumima o kupovini patika i toliko jake mašinerije da gura priču kupi sad sad il nikad :) Hranu, gorivo itd.moras svaki dan, ali patike mozes i jednom godisnje pa ne skaču.
Ako stanove kupujemo mnogi jednom u životu da li stvarno treba toliko leteti i uzimati bilo sta i preskupo i bas sad ? :)
To je ono što pričam. Dao sam malo banalan primer ali mislim da ce me mnogi razumeti :)
 
Gde ne skacu patike, juce bas gledao sa zenom, air max 90 nova kolekcija 24 hiljade. Ona kupuje svake godine taj model nikad nije vise od 15k dala.
 
Hristiana pusti Vradovića i Defketa da dišu malo 😅
Pusti Hristianu nek se izduva, ovaj entuzijazam svakako nije odrziv na duzi rok.

Kad se kompletiraju podaci za januar pa izadju za februar i bude jasno da od pada (jos uvek) nema nista, krece 5 faza tuge, neverica, bes itd.

Ne kazem da pada na kraju nece biti, samo je ova euforija bar pola godine preuranjena.
 
Gde ne skacu patike, juce bas gledao sa zenom, air max 90 nova kolekcija 24 hiljade. Ona kupuje svake godine taj model nikad nije vise od 15k dala.
Super bro ja kupujem globe i skejt patike eno ista cena u urban shopu kao i pre. Kupio sam za iste pare isti model kao i 2019 i 2020 i 21.
Verovatno tu nije navala kao za nike pa ne skače, sto mi je i poenta price :)

No da ne skrećem sa teme ionako ima dosta spama.

Poenta mi je bila da su tolike cene jer je dignut hajp i dog god svi budu jurili daj daj sad il nikad, daj bilo sta bolje nego da se vratim do mojih, i trpeli dupliranja rente to ce skakati.

Ono sto sam cuo od direktora jedne velike firme za prodaju tehnike je da najvise voli kad ljudi dodju u radnju za blek frajdej jer tu vise odlepe nego za kompom. Jer se stvori ona pomama i gledaš ljude ovaj trci vamo kupuje, onaj trci tamo i na kraju kupe mnogo vise nego samo ono po sta su došli.

Cela poenta mi je da ce cene padati kad ljudi prestanu da trče po svaku cenu da uzmu sad ili nikad. Eto da ne dužim i svako dobro :)
 
Super bro ja kupujem globe i skejt patike eno ista cena u urban shopu kao i pre. Kupio sam za iste pare isti model kao i 2019 i 2020 i 21.
Verovatno tu nije navala kao za nike pa ne skače, sto mi je i poenta price :)

No da ne skrećem sa teme ionako ima dosta spama.

Poenta mi je bila da su tolike cene jer je dignut hajp i dog god svi budu jurili daj daj sad il nikad, daj bilo sta bolje nego da se vratim do mojih, i trpeli dupliranja rente to ce skakati.

Ono sto sam cuo od direktora jedne velike firme za prodaju tehnike je da najvise voli kad ljudi dodju u radnju za blek frajdej jer tu vise odlepe nego za kompom. Jer se stvori ona pomama i gledaš ljude ovaj trci vamo kupuje, onaj trci tamo i na kraju kupe mnogo vise nego samo ono po sta su došli.

Cela poenta mi je da ce cene padati kad ljudi prestanu da trče po svaku cenu da uzmu sad ili nikad. Eto da ne dužim i svako dobro :)
Klasičan primer FOMO-a(Fear of missing out). Trgovci znaju dobro da iskoriste tu slabost ljudske psihe. Za stanove je taj strah još pojačaniji, jer nekretnina potpada pod egzistencijalnu kategoriju, pa odatle još iracionalnije odluke.
 
Super bro ja kupujem globe i skejt patike eno ista cena u urban shopu kao i pre. Kupio sam za iste pare isti model kao i 2019 i 2020 i 21.
Verovatno tu nije navala kao za nike pa ne skače, sto mi je i poenta price :)

No da ne skrećem sa teme ionako ima dosta spama.

Poenta mi je bila da su tolike cene jer je dignut hajp i dog god svi budu jurili daj daj sad il nikad, daj bilo sta bolje nego da se vratim do mojih, i trpeli dupliranja rente to ce skakati.

Ono sto sam cuo od direktora jedne velike firme za prodaju tehnike je da najvise voli kad ljudi dodju u radnju za blek frajdej jer tu vise odlepe nego za kompom. Jer se stvori ona pomama i gledaš ljude ovaj trci vamo kupuje, onaj trci tamo i na kraju kupe mnogo vise nego samo ono po sta su došli.

Cela poenta mi je da ce cene padati kad ljudi prestanu da trče po svaku cenu da uzmu sad ili nikad. Eto da ne dužim i svako dobro :)
Odličan post.

Mislim da je dobra odluka to sređivanje sprata, ukoliko su dobri odnosi između primarne i sekundarne porodice. Ima gde svekrva prosto odluči da uništi brak sinu i snahi i velika je opasnost ostati u takvoj zajednici, tako da razumem i parove koji se sele po svaku cenu i plaćaju jednoiposoban stan na Novom Beogradu 500 EUR mesečno. Neko će reći da je to nerealna suma novca za tu lokaciju, ali je njihov brak i blagostanje svakako skuplji od tih 500 EUR.

Sa svim ostalim što si napisao se slažem. Mnogo faktora je dovelo do nekontrolisanog divljanja cena. 200.000 Rusa, nedostatak stanova za izdavanje, duple cene renti, botovi po društvenim mrežama koji podižu hype sa ciljem da stvore strah kod ljudi da će cene stanova biti sve veće i stanovi sve manje dostupni... spojili su se psihološki faktori (strah od divljanja cena i propadanja novca) sa je eksternim (migracije) plus užasna korupcija i kriminal i kupovina stanova od istog. Sve su to privremeni faktori i kako su došli, tako će i da odu (osim poslednjeg). Kako su se cene kvadrata duplirale, tako će se i vratiti u normalu.

Ovaj primer sa patikama je baš zanimljiv. Nije bilo armije botova koji će da hajpuju po društvenim mrežama ,, kupite patike što pre, sutra će biti duplo skuplje, neće biti nigde patika", jer ljudi vrlo dobro znaju da patika ima koliko hoćeš, a i dovoljne su im jedne godišnje i sasvim dostupne.

Ovoliko divljanje cena namirnica vidim kao rezultat čistog ekstraprofiterstva. Ništa oni skuplje ne plate tog seljaka sada nego pre inflacije. Imaju monopol i određuju cenu kakvu žele. Litar mleka plate seljaku 30 RSD, prodaju ga po 150 RSD. Naprosto, može im se.

Većina ljudi u Srbiji je kao lobotomirana i potpuno rezistentna na svaku vrstu zla oko njih. Što napisa neko na internetu, kad bi SNS bratija krenula da ide po kućama i da oduzima decu ljudima, niko se ne bi bunio.
 
Koleginica izdaje stan u Pancevu, posle 2 meseca spustila inicijalnu cenu sa 500 na 400. Razmišljam da je pitam je l' čula za inflaciju i da više ni 500e nije 500e, a ne još da spušta na bagatela cenu od 400e :D
 
Pokušaću da nađem link koji vodi ka tom članku. Jedan profesor sa Ekonomskog fakulteta je komentarisao stanje na tržištu nekretnina: ,, Mnogi misle da su ugrabili dobru cenu nekretnina pre nekontrolisanog poskupljenja. Kad se sve ovo završi, videće da su bili samo na gubitku."
 
Koleginica izdaje stan u Pancevu, posle 2 meseca spustila inicijalnu cenu sa 500 na 400. Razmišljam da je pitam je l' čula za inflaciju i da više ni 500e nije 500e, a ne još da spušta na bagatela cenu od 400e :D
Pa nije ona smanjila cenu za 100 eura zbog toga što je luda nego zbog toga što ne može da izda po ceni od 500 EUR. Očigledno stan ima nedostataka ili se niko ne otima oko stanova u Pančevu.
 
Pa nije ona smanjila cenu za 100 eura zbog toga što je luda nego zbog toga što ne može da izda po ceni od 500 EUR. Očigledno stan ima nedostataka ili se niko ne otima oko stanova u Pančevu.
Poznato je da se sprema velika migracija rusa u Pančevo pod kodnim nazivom "Rusi dolaze". Neka zadrži tu cenu, sa tendencijom povećavanja.
 
Koliko je slaba ponuda stanova za izdavanje, bukvalno sve što je dobro bude izdato u roku od par sati.
Zna li neko da mi kaže sledeće:

1) Da li po isteku grejne sezone opada potražnja za stanovima koji imaju centralno grejanje?

2) Da li od juna meseca pa nadalje, kada se studenti isele, bude veća ponuda solidnih stanova?
 
Odličan post.

Mislim da je dobra odluka to sređivanje sprata, ukoliko su dobri odnosi između primarne i sekundarne porodice. Ima gde svekrva prosto odluči da uništi brak sinu i snahi i velika je opasnost ostati u takvoj zajednici, tako da razumem i parove koji se sele po svaku cenu i plaćaju jednoiposoban stan na Novom Beogradu 500 EUR mesečno. Neko će reći da je to nerealna suma novca za tu lokaciju, ali je njihov brak i blagostanje svakako skuplji od tih 500 EUR.

Sa svim ostalim što si napisao se slažem. Mnogo faktora je dovelo do nekontrolisanog divljanja cena. 200.000 Rusa, nedostatak stanova za izdavanje, duple cene renti, botovi po društvenim mrežama koji podižu hype sa ciljem da stvore strah kod ljudi da će cene stanova biti sve veće i stanovi sve manje dostupni... spojili su se psihološki faktori (strah od divljanja cena i propadanja novca) sa je eksternim (migracije) plus užasna korupcija i kriminal i kupovina stanova od istog. Sve su to privremeni faktori i kako su došli, tako će i da odu (osim poslednjeg). Kako su se cene kvadrata duplirale, tako će se i vratiti u normalu.

Ovaj primer sa patikama je baš zanimljiv. Nije bilo armije botova koji će da hajpuju po društvenim mrežama ,, kupite patike što pre, sutra će biti duplo skuplje, neće biti nigde patika", jer ljudi vrlo dobro znaju da patika ima koliko hoćeš, a i dovoljne su im jedne godišnje i sasvim dostupne.

Ovoliko divljanje cena namirnica vidim kao rezultat čistog ekstraprofiterstva. Ništa oni skuplje ne plate tog seljaka sada nego pre inflacije. Imaju monopol i određuju cenu kakvu žele. Litar mleka plate seljaku 30 RSD, prodaju ga po 150 RSD. Naprosto, može im se.

Većina ljudi u Srbiji je kao lobotomirana i potpuno rezistentna na svaku vrstu zla oko njih. Što napisa neko na internetu, kad bi SNS bratija krenula da ide po kućama i da oduzima decu ljudima, niko se ne bi bunio.
Hvala Hristiana, mislim da je cekicimalj lepo objasnio sta sam hteo reci :)
Iskreno ja ne bih mnogo petljao SNS bratiju (iako mi nije dobro od njih) i sve bratije od ranije sa ovim,jer ipak mislim da je oduvek bio problem do nas samih najvise, jer sve to dozvoljavamo.

Na kraju krajeva slično su i mnoga naša NE SNS braća i komšije ,,obični ljudi,, uradili tokom ove krize. Znam drugove koji su idalje držali iste cene rente a i mnoge koji su dupirali i time čak izbacivali porodice.
Dečko koji je izbacio je stvarno veliki radnik i u suštini dobar čovek. Ali eto zavelo ga je to uh evo ga ovaj moze mogu i ja, pohlepa i ne gledanje šire priče, naročito jer nikad nije imao pa eto sad ce kao nesto spec uspeti.

Iskreno mislim da sam i ja bio lobotomiran i da nisam realno gledao na stvari od straha da cu propustiti zadnji voz i tu sam dozvolio da se petljam sa raznim agentima koji podvaljuju sve i svasta, organizuju uvek gledanje stana sa što vise ljudi odjednom da bi se stvorio hajp i da ljudi vise i ne gledaju gde sta curi, kakav je stan, nego samo ko telad gaze jedni preko drugih da bi prvi dali ponudu.
To pricam za ove jeftinije stanove za smrtnike,koje sam gledao, ne znam kako je bilo na fensi projektima :)

Kad ljudi shvate da ne treba vise igrati ovu igricu (što čisto sumnjam) ili nažalost ako kriza bude pregazila sve pa ne budu više u stanju da igraju igricu, tad kreće pad.

Do tad da smo živi i zdravi i da se trudimo da budemo bolji ljudi :)
 
Koliko je slaba ponuda stanova za izdavanje, bukvalno sve što je dobro bude izdato u roku od par sati.
Šta si očekivala?
Zna li neko da mi kaže sledeće:

1) Da li po isteku grejne sezone opada potražnja za stanovima koji imaju centralno grejanje?

2) Da li od juna meseca pa nadalje, kada se studenti isele, bude veća ponuda solidnih stanova?
Da, pada jako potražnja nakon isteka grejne sezone, sele se stanari u Makedoniju, pa se vraćaju na jesen.
Da, nakon sto se studenti isele, bude baš dobra ponuda stanova, i jako povoljni budu stanovi.
 
Sad sam posle duzeg vremena usao na halo oglase da pogledam stanove, i ne vidim nikakav pad u oglasenim cenama, zapravo su me frapirali neki oglasi. Inace sam odustao od gledanja jos pre oko godinu dana, imam vec svoj stan, ali ce nam trebati u nekom trenutku veci zbog potomstva, te ne mogu sebe da smatram "ugrozenim". Ali da za stanove u izvornom stanju od 65+ kvadrata, sa opet sumnjivim rasporedom, i tek bog zna koliko ulaganja treba da se izdvoji >170k, mi je van pameti. I zena i ja imamo plate iznad proseka, i sa prodajom trenutnog stana, ne mozemo da priustimo trenutne cene, te smo zato i odustali "do boljih vremena". Ili cemo cekati porodicnu ostavinu, ili razmisljati o selidbi u drugi grad/drzavu.
 
Iskreno mislim da sam i ja bio lobotomiran i da nisam realno gledao na stvari od straha da cu propustiti zadnji voz i tu sam dozvolio da se petljam sa raznim agentima koji podvaljuju sve i svasta, organizuju uvek gledanje stana sa što vise ljudi odjednom da bi se stvorio hajp i da ljudi vise i ne gledaju gde sta curi, kakav je stan, nego samo ko telad gaze jedni preko drugih da bi prvi dali ponudu.
To pricam za ove jeftinije stanove za smrtnike,koje sam gledao, ne znam kako je bilo na fensi projektima :)

Kad ljudi shvate da ne treba vise igrati ovu igricu (što čisto sumnjam) ili nažalost ako kriza bude pregazila sve pa ne budu više u stanju da igraju igricu, tad kreće pad.
Taj agent bi sutra malo mogao da zove vise ljudi odjednom da mu se vise ljudi odjednom ne javlja. Da dobija ponude jednom mesecno za stan, nema tog hajpa koji on moze stvoriti ni iz cega.

Sve te fore sa marketingom i prodajom postoje jedno 100 godina, pa opet trziste ima uspone i padove.

I nema tu nekog nepristajanja da se igra igrica. Ljudi kad procene da im nesto treba i da nesto mogu da kupe to ce i kupiti. Ako im se cini da ce to nesto da im izmakne a mogu da ponude vise, ponudice vise. Ako se prodavcu cini da ce kupac da im izmakne, oni ce da spuste cenu. I to tako funkcionise od paleolita od kako su Ug i Ngh resili da svoje zasiljeno kamenje ponude ostalim clanovima plemena u zamenu za bobice.

Cinjenica je da se kod nas jos uvek jure stanovi. Ono sto stoji duze po oglasima su neke nerealne rusevine, ali ono sto zapravo valja odlazi nakon par dana. Novogradnje koje su u pocetnoj fazi izgradnje cesto jedva da imaju slobodnih stanova.
Tek kada dobri stanovi budu stajali na oglasima mesecima, a zavrsene novogradnje imale stanove u ponudi (koji nisu neki penthausi od 250 kvadrata nego normalni stanovi za obicne ljude), tad mozemo pricati da je pad cena iza coska. Sve ostalo je cope i neozbiljne price.

I nije to tako zato sto ja nesto navijam za to nego je jednostavno tako. Mogu ja da zelim da padne sneg do sutra, i da pricam kako mu je krajnje vreme jer vec je februar i da prosipam price kako je to zbog kemtrejlsa sto nas prskaju, snega nema pa nema. I ne mogu da kazem da pada kad ne pada, ma koliko me neko zvao snegomrscem koji zeli da se srpska deca nikad ne sankaju.
 
Sto se izdavanja tice, u odnosu na novembar broj stanova je skoro tri puta veci, tada 1800, sada 5300. Cene ne padaju ali se i ne izdaju, stoje nedeljama, neki i po 2 meseca. Ako uzmemo u obzir da je tokom zime najmanja ponuda, trend rasta broja stanova ce se povecati. Vudecemo da li ce ljudi drzati prazne stanove mesecima i placati troskove ili ce spustati cene
 
Koliki je broj stanova prosecno bio pre pojave Rusa?
Da li je ovo sada abnormalno povecanje ili resetovanje na normalu?
 
Vrh