Šta je novo?

Cene nekretnina


Evo prve vesti o usporavanju!
Ovo su oglašene cene za oktobar sa sajta Nekretnine

1667807514464.png




Prodajne cene na nivou Beograda su već počele da padaju u septembru

1667807625744.png


Za desetak dana ćemo videti da li se trend pada nastavlja u oktobru....;)
 
Nije mi jasan ovaj pad cene, sve novogradnje za koje sam zainteresovana su mi potvrdile porast cene po kvadratu za nekih 10 posto.
Apsolutno tačno, mnogi projekti koji su u fazi izgradnje još uvek nemaju formiran cenovnik jer ne žele da prodaju stanove po cenama Q4 2022, već očekuju rast u narednih 6-12 meseci pa će tada početi sa prodajom stanova.
 
Pad od 0,5% i 0,7% je vise zaravnjenje nego pad. Ako se pogleda grafik trenda vidi se da je bilo i vecih padova iz meseca u mesec u toku godine, pa se to opet vrati brzo.
 
Poslednja izmena:
Apsolutno tačno, mnogi projekti koji su u fazi izgradnje još uvek nemaju formiran cenovnik jer ne žele da prodaju stanove po cenama Q4 2022, već očekuju rast u narednih 6-12 meseci pa će tada početi sa prodajom stanova.

Apsolutno, evo i ja cekam cene iz 2073. pa cu tek tad da oglasim za prodaju. To znaci da cene rastu i mogu samo da rastu i nista drugo ne prihvatam i nije mi jasno.

FYI, cene u pojedinim projektima su vec pale u odnosu na pik - najnovija zgrada u Beogradu na vodi se prodaje za 3500, novi projekat na Zvezdari je bio ispod 3000.

Medjutim tek ostaje da se vidi razvoj u narednim mesecima, rast ili pad oglasenih cena na nekretnine.rs (gde se non-stop vrte isti oglasi istih krseva koji se ne prodaju a oglasene cene samo rastu - postoje oglasi koji su digli cenu i za 20-30% za tri-cetiri meseca, a stoje neprodati) ili pad prodajnih cena ispod 1% u jednom mesecu ne znace nista. Prodaja mora padati nekoliko meseci zaredom da bi onda pocele da padaju i cene. Koliko vidim, nova zgrada u Beogradu na vodi i novi projekat na Zvezdari su vec izvukli prodaju u oktobru, jer su se prodavali "ispod cene".
 
Lokacija najnovije zgrade u BNV je značajno lošija od prethodnih pa i to treba imati u vidu prilikom određivanja trenda cijene. Novi projekat na Zvezdari blizu 3.000 € nije nikakav pad, pogotovo što Zvezdara može biti Vukov spomenik, može biti i Kajmakčalanska ulica ili neparna strana Vojvode Šupljikca, a može biti i gradska bolnica ili okretnica. Svako ko ima kontakta sa investitorima i prodajom i svako ko gleda da kupi može da vidi da su cijene novih projekata podignute. Da li će se i za koliko vremena prodati po tim cijenama, to je pravo pitanje. Naše želje su jedno, a realnost drugo. Dobar dio forumaša to ili neće ili ne želi da shvati.
 
Pozdrav svima nov sam na foumu, ali ga vec dugo pratim.

Dokle je doslo ovo ludilo sa izdavanjem stanova Rusima pokazuje i ovaj oglas, izdaje se stan u centru Beograda, a koji se nalazi u Čačku. Šta znaju Rusi šta je 120 kilometara.

 
Cak i pored cene kvadrata blizu 3000, dvosobnih i manjih stanova jednostavno je zaista tesko kupiti u novogradnji po "povoljnijim cenama", to je bar ono sto sam uspela da saznam i sama. Ostanu jedino trosobni i veci stanovi neprodati
 
Lokacija najnovije zgrade u BNV je značajno lošija od prethodnih pa i to treba imati u vidu prilikom određivanja trenda cijene. Novi projekat na Zvezdari blizu 3.000 € nije nikakav pad, pogotovo što Zvezdara može biti Vukov spomenik, može biti i Kajmakčalanska ulica ili neparna strana Vojvode Šupljikca, a može biti i gradska bolnica ili okretnica. Svako ko ima kontakta sa investitorima i prodajom i svako ko gleda da kupi može da vidi da su cijene novih projekata podignute. Da li će se i za koliko vremena prodati po tim cijenama, to je pravo pitanje. Naše želje su jedno, a realnost drugo. Dobar dio forumaša to ili neće ili ne želi da shvati.

Pozicija nove zgrade u Beogradu na vodi je identicna kao i zgrada koje su se pre par meseci prodavale za preko 4000.

Projekat na Zvezdari je takodje na dobroj lokaciji i prodavan ispod cene iz poslednjih par meseci, zato se i prodalo preko 100 stanova za mesec dana. Nema potrebe da nas ti iz Herceg Novog ucis sta je gde na Zvezdari.

Deo forumasa koji je kupio stanove u piku manije nece ili ne zeli da shvati da je to mozda bio pik. Njihove zelje su da cene nastave da rastu po svaku cenu da ne bi bilo da su pogresili. Ali zelje su jedno, a realnost drugo.

Cak i pored cene kvadrata blizu 3000, dvosobnih i manjih stanova jednostavno je zaista tesko kupiti u novogradnji po "povoljnijim cenama", to je bar ono sto sam uspela da saznam i sama. Ostanu jedino trosobni i veci stanovi neprodati

To je tako vec godinama, nije nista novo ni vezano za skorasnji rast ili trenutno kretanje cena. Za manje stanove u novogradnji se morate javiti u prvih par dana od pustanja u prodaju, platiti i cekati tri godine da se zavrsi. Po meni je to suludo ali je ocigledno dovoljno onih koji su spremni na to. Ako niste spremni na to onda se jedino mozete okrenuti starogradnji. Ne vredi da cekate pad cena jer kad padnu cene nece vise ni biti takve novogradnje.

To je sve samo izraz pokvarenog sistema u kome su vlasnicima krupnog kapitala poklonjene odstampane pare, onda su oni koji rade za njih placeni za svoj rad nesrazmerno vise nego drugi, a onda oni taj visak vrednosti prosledjuju nazad vlasnicima krupnog kapitala kroz preplacene stanove, automobile i slicno. I misle da su mnogo pametni.
 
Pozicija nove zgrade u Beogradu na vodi je identicna kao i zgrada koje su se pre par meseci prodavale za preko 4000.

Projekat na Zvezdari je takodje na dobroj lokaciji i prodavan ispod cene iz poslednjih par meseci, zato se i prodalo preko 100 stanova za mesec dana. Nema potrebe da nas ti iz Herceg Novog ucis sta je gde na Zvezdari.

Deo forumasa koji je kupio stanove u piku manije nece ili ne zeli da shvati da je to mozda bio pik. Njihove zelje su da cene nastave da rastu po svaku cenu da ne bi bilo da su pogresili. Ali zelje su jedno, a realnost drugo.



To je tako vec godinama, nije nista novo ni vezano za skorasnji rast ili trenutno kretanje cena. Za manje stanove u novogradnji se morate javiti u prvih par dana od pustanja u prodaju, platiti i cekati tri godine da se zavrsi. Po meni je to suludo ali je ocigledno dovoljno onih koji su spremni na to. Ako niste spremni na to onda se jedino mozete okrenuti starogradnji. Ne vredi da cekate pad cena jer kad padnu cene nece vise ni biti takve novogradnje.

To je sve samo izraz pokvarenog sistema u kome su vlasnicima krupnog kapitala poklonjene odstampane pare, onda su oni koji rade za njih placeni za svoj rad nesrazmerno vise nego drugi, a onda oni taj visak vrednosti prosledjuju nazad vlasnicima krupnog kapitala kroz preplacene stanove, automobile i slicno. I misle da su mnogo pametni.
Ništa mi nije jasno, evo ja sam ovca sa šišanje spremna odmah da kupi dvosoban stan u novogradnji po trenutnim, naduvanim cenama, a investitori ne žele moj novac sada, već čekaju da "formiraju cenovnici tokom 2023", gde je tu logika?
 
Ništa mi nije jasno, evo ja sam ovca sa šišanje spremna odmah da kupi dvosoban stan u novogradnji po trenutnim, naduvanim cenama, a investitori ne žele moj novac sada, već čekaju da "formiraju cenovnici tokom 2023", gde je tu logika?
I manji stanovi su pusteni u prodaju odmah, problem je sto to pokupuju uglavnom ljudi koji imaju kesa (jer je cena po kvadratu niza nego kasnije) ili ljudi kojima je u redu da rizikuju i kupe nesto cega fizicki nema. Tek kasnije kada gradnja uzme maha i vidi se svetlo na kraju tunela, ljudi su sigurniji u kupovinu u smilsu ok kupujem nesto sto fizicki postoji, pa zato investitori naduvaju cene. Njima cak i ide u prilog da sto pre budu pusteni u prodaju jer cak i da od svakog kupca uzmu 20% kapare, opet mogu da pokriju neki deo zaduzenja kod banke ili ko vec finansira projekat.
 
Ništa mi nije jasno, evo ja sam ovca sa šišanje spremna odmah da kupi dvosoban stan u novogradnji po trenutnim, naduvanim cenama, a investitori ne žele moj novac sada, već čekaju da "formiraju cenovnici tokom 2023", gde je tu logika?
Gledaj zgrade koje su potpuno završene. Često se desi da neko od kaparisanih kupaca odustane. Ne odobri mu se krediti, nešto mu iskrsne i sl... Odustane i neko kome je investitor čuvao stan i nije ga davao u prodaju. Cjenovnici za zgrade koje su sada potpuno završene su rađeni ranije sa nižim cijenama i tu i investitori imaju više lufta za spuštanje. Ovi što se sada inicijalno formiraju su sa višim cjenama od samog starta i kupac je tu u goroj poziciji.
 
Gledaj zgrade koje su potpuno završene. Često se desi da neko od kaparisanih kupaca odustane. Ne odobri mu se krediti, nešto mu iskrsne i sl... Odustane i neko kome je investitor čuvao stan i nije ga davao u prodaju. Cjenovnici za zgrade koje su sada potpuno završene su rađeni ranije sa nižim cijenama i tu i investitori imaju više lufta za spuštanje. Ovi što se sada inicijalno formiraju su sa višim cjenama od samog starta i kupac je tu u goroj poziciji.
Iskreno mislim da je to nemoguca misija, verovatno cu se odluciti za neku novogradnju u izgradnji, pa da se molim da kamatna stopa za godinu i po ostane kao sto je sada :D
 
Ništa mi nije jasno, evo ja sam ovca sa šišanje spremna odmah da kupi dvosoban stan u novogradnji po trenutnim, naduvanim cenama, a investitori ne žele moj novac sada, već čekaju da "formiraju cenovnici tokom 2023", gde je tu logika?

Hajde da se vratimo tri posta unazad:

- Osoba, koja inace neprekidno na dnevnom nivou spamuje irelevantnim placenim i click-bait clancima iz zute stampe i video klipovima a la Balkan info o tome kako cene samo rastu i mogu samo da rastu, postuje jos jedan irelevantan click-bait clanak ovog puta o tome kako su cene navodno pale.
- Na to se odmah javljate vi "dezurni analiticari" sa izmisljenim pricama kako novogradnje ni nemaju formiran cenovnik jer "cekaju rast u narednih 6-12 meseci" pa cene rastu "za nekih 10 posto" (u odnosu na sta ako ni nemaju cenovnik?!).
- Pri tom vi isti "dezurni analiticari" promptno reagujete na bilo kakav pomen cekanja od strane kupaca jer nema sta da se ceka. Nije nego.

Sto se tice tvog poslednjeg "pitanja":

- Ne mozes kupiti nesto sto nije u prodaji.
- Vec danas mozes kupiti stan u novogradnji po nizoj ceni nego pre tri meseca. Naveo sam dva konkretna primera.
- Cinjenica da investitor nema cenovnik ne znaci da ceka rast u narednih 6-12 meseci nego da - jos nema cenovnik. Investitor zaradjuje na razlici izmedju prodajne cene i cene kostanja, a ne na maksimalnoj ceni koju bi mogao da uzme od samoproklamovanih ovaca za sisanje.
 
Kolega,
Manje gorčine. Šteti.
Koleginica je pitala za mišljenje i napisala je ono što svak ko je obišao nekoliko gradilišta ili investitora vidi. Odnosno, što vidi svak ko pokušava da kupi stan.
Tvoji "konkretni primeri" su Zvezdara i BNV. Konkretno nema šta. Dobro nisi napisao sjeverna zemljina hemisvera. I pad cijene ti je baš konkretan. Ispod 3.000. Na konkretnoj Zvezdari. Nema šta, pale su cijene. 100 %. Konkretno su pale.
 
Hajde da se vratimo tri posta unazad:

- Osoba, koja inace neprekidno na dnevnom nivou spamuje irelevantnim placenim i click-bait clancima iz zute stampe i video klipovima a la Balkan info o tome kako cene samo rastu i mogu samo da rastu, postuje jos jedan irelevantan click-bait clanak ovog puta o tome kako su cene navodno pale.
- Na to se odmah javljate vi "dezurni analiticari" sa izmisljenim pricama kako novogradnje ni nemaju formiran cenovnik jer "cekaju rast u narednih 6-12 meseci" pa cene rastu "za nekih 10 posto" (u odnosu na sta ako ni nemaju cenovnik?!).
- Pri tom vi isti "dezurni analiticari" promptno reagujete na bilo kakav pomen cekanja od strane kupaca jer nema sta da se ceka. Nije nego.

Sto se tice tvog poslednjeg "pitanja":

- Ne mozes kupiti nesto sto nije u prodaji.
- Vec danas mozes kupiti stan u novogradnji po nizoj ceni nego pre tri meseca. Naveo sam dva konkretna primera.
- Cinjenica da investitor nema cenovnik ne znaci da ceka rast u narednih 6-12 meseci nego da - jos nema cenovnik. Investitor zaradjuje na razlici izmedju prodajne cene i cene kostanja, a ne na maksimalnoj ceni koju bi mogao da uzme od samoproklamovanih ovaca za sisanje.
Dečko, ti si naveo potpuno suprotne stavove u dva prethodna posta. Prvo kažeš: "Za manje stanove u novogradnji se morate javiti u prvih par dana od pustanja u prodaju, platiti i cekati tri godine da se zavrsi. Po meni je to suludo ali je ocigledno dovoljno onih koji su spremni na to."
To zvuči logično, i iz mog dosadašnjeg iskustva stanovi se prodaju čim se pribavi sva neophodna papirologija i otpočne gradnja. Međutim, kada sam zvao Landmark residence koji je uveliko u fazi izgradnje i pitao za cenu dvosobnog stana i da mi je rečeno da cene još uvek nisu formirane i da se to očekuje u toku 2023.

Tvoja naredna rečenica: "Činjenica da investitor nema cenovnik ne znaci da ceka rast u narednih 6-12 meseci nego da - jos nema cenovnik."
Stvarno ne znam da li se šališ ili si toliko van kontakta sa realnošču. Investitor koji je pre više od 5 godina kupio tu parcelu, pa zatim pribavio raznorazne saglasnosti i dozvole, pa platio gde sve treba da se plati i najzad otpočeo pre nekoliko meseci, je u celom tom procesu zaboravio da formira cenovnik i otpočne prodaju! Pri tome, kako ti kažeš, nalazimo se u piku i svaki racionalan prodavac bi težio da odmah proda što veći broj stanova po tim naduvanim cenama koje su trenutno na snazi. Međutim ovaj investitor, koji je pri tome ogromna kompanija i aktivno učestvuje na srpskom tržištu već nekoliko godina, čeka da cene padnu 20-30% u toku 2023 pa da onda otpočne prodaju.


Shvataš li kolio se tvoje razmišljanje i argumentacija kosi sa elementarnom logikom. Svi vide skok cene novgradnje i neće da se "zakucavaju" sa trenutnim viskom cenama jer očekuju da pu bliskoj budućnosti prodaju još za više.
 
Projekat na Zvezdari je Viva Residences, na mestu bivse upravne zgrade Gosa, plac je omedjen Batutovom, Milana Rakica, Rifata Burdzevica (odnedavno Presevska) i OS Veljko Dugosevic.
Tacno je da je rezervisano oko 170 stanova u jednom danu, ali prodat nije ni jedan dok se ne isplati poslednji dinar. Pratim situaciju na njihovom sajtu koji se redovno azurira i sad je dostupno nekoliko stanova koji nisu bili dostupni posle tog prodajnog dana. To znaci da je nekoliko kupaca odustalo i nije potisalo ugovor i platilo kaparu od 20%. Ne znam dokle je rok da se overe ugovori kod notara, ali pretpostavljam do kraja Novembra bi trebalo da se vidi konacna situacija. Cena je sada 3000-3200 EUR zavisno od spratnosti (sa PDV-om). Na prodajnom danu davan je popust od otprilike 12-14% i po toj ceni su planuli stanovi. Pogotovu manji, jer je cena kvadrata bila ista za manje i vece stanove (i sada je). Eto, ako ostane jos neki neprodat stan do leta 2023, moci cemo da vidimo kako se krece cena na ovom objektu.
 
Dva aviona slecu iz Moskve u Beograd svakog dana, ako su puni to je oko 300 ljudi dnevno, za mesec dana 9000, a stanova za izdavanje na halooglasima nikad manje, oko 2200. Kad se oduzmu dupli,lazni i istekli to je ispod 2000. U srpske škole do sada je upisano je oko 600 dece iz Rusije i Ukrajine i taj broj se povecava. Neće oni otici uskoro.
 
Ovo su oglašene cene za oktobar sa sajta Nekretnine

Pogledajte prilog 148413



Prodajne cene na nivou Beograda su već počele da padaju u septembru

Pogledajte prilog 148414

Za desetak dana ćemo videti da li se trend pada nastavlja u oktobru....;)
Nista ti ovo ne znači za novogradnju, pogledaj analitiku koji projekti su u ovoj cifri, pa ćeš videti, kao što smo više puta već diskutovali, da su to ugovori za nogovogradnje koje su useljene, a prodate još 2020 ili ranije po tim tadašnjim cenama. Uopšte nije reprezentativno.
 
Malo skrecete sa teme i idete iz jedne krajnosti u drugu. Trenutna kriza na trzistu nekretnina ce se osetiti tek za 6-8 meseci jer je trziste jos uvek jako. U narednom periodu se ocekuje povecanje nezaposlenosti koje ce da smanji potraznju za nekretninama, automobilima i ostalim vecim ulaganjima. Kes je jos uvek dosta prisutan i bice potrebno vreme da se sve slamarice isprazne. Do toga definitivno dolazi jer i IT koji kod nas vazi za jednu od jakih grana pocinje da oseca krizu. Microsoft (koji i kod nas u Beogradu ima ogranak) je poslednji u nizu koji je najavio otpustanja pored Twitter-a, Amazon-a i Facebook-a (Meta). Dovoljno je samo da pogledate koliko su pale akcije ovih kompanija.
 
Lokacija najnovije zgrade u BNV je značajno lošija od prethodnih pa i to treba imati u vidu prilikom određivanja trenda cijene.
Lokacija Edena je bolja od Nike jer dosta vertikala ima oko 10-tak stepeni nesmetanog i garantovanog pogleda na reku. Ali od stanova u tim vertikalama koliko sam upoznat sad je na prodaju samo par stanova.
FYI, cene u pojedinim projektima su vec pale u odnosu na pik - najnovija zgrada u Beogradu na vodi se prodaje za 3500, novi projekat na Zvezdari je bio ispod 3000.
To su puste želje, nijedan stan u BnV u izgradnji nije pojeftinio. Od maja do septembra su cene za neprodate stanove skočile malo preko 4%. Inače, stanovi iste strukture, u istoj zgradi u BnV znaju da se razlikuju i po 20% u ceni zbog pogleda. Konkretno, u Eden, 2.5-soban stan sa pogledom na reku je 4250 po m2 a na istom spratu identičan stan bez pogleda na reku je 4040 po m2. Pre će biti da se Eden opako približio Kings Park po ceni koji slovi za "najluksuzniju" zgradu koja nije u prvom redu do reke. U Kings Park pogled na park povećava cenu 20% u odnosu na vertikale koje nisu okrenute parku. Trenutno najjeftiniji m2 u toj zgradi Eden koju reklamiraju sa cenom 3200+PDV košta 3760 sa PDV, ima još jedan za oko 3900 i to je to za ispod 4000. Garsonjere i bez pogleda na park su preko 5000. Uhvatili ste se marketing fore i to navodite kao dokaz o padu cena :)

Edit: Inače, jedna od "boljih" online agencija za nekretnine u gradu svesno oglašava prodate stanove u BnV i stanove u izgradnji sa starim cenama. Ne zaslužuju da im pomenem ime iako "iskaču iz frižidera".
 
Lokacija Edena je bolja od Nike jer dosta vertikala ima oko 10-tak stepeni nesmetanog i garantovanog pogleda na reku. Ali od stanova u tim vertikalama koliko sam upoznat sad je na prodaju samo par stanova.

To su puste želje, nijedan stan u BnV u izgradnji nije pojeftinio. Od maja do septembra su cene za neprodate stanove skočile malo preko 4%. Inače, stanovi iste strukture, u istoj zgradi u BnV znaju da se razlikuju i po 20% u ceni zbog pogleda. Konkretno, u Eden, 2.5-soban stan sa pogledom na reku je 4250 po m2 a na istom spratu identičan stan bez pogleda na reku je 4040 po m2. Pre će biti da se Eden opako približio Kings Park po ceni koji slovi za "najluksuzniju" zgradu koja nije u prvom redu do reke. U Kings Park pogled na park povećava cenu 20% u odnosu na vertikale koje nisu okrenute parku. Trenutno najjeftiniji m2 u toj zgradi Eden koju reklamiraju sa cenom 3200+PDV košta 3760 sa PDV, ima još jedan za oko 3900 i to je to za ispod 4000. Garsonjere i bez pogleda na park su preko 5000. Uhvatili ste se marketing fore i to navodite kao dokaz o padu cena :)

Edit: Inače, jedna od "boljih" online agencija za nekretnine u gradu svesno oglašava prodate stanove u BnV i stanove u izgradnji sa starim cenama. Ne zaslužuju da im pomenem ime iako "iskaču iz frižidera".

Prosecna cena dvosobnih stanova u Edenu prodatih u oktobru je 3800, trosobnih i vecih 3500 evra po kvadratu. :)
 
Vrh