Šta je novo?

Cene nekretnina

Kaze profa da ce cene stanova poceti da padaju od sredine sledece godine:


Drugim rečima, ostavio je prodavcima još 8, 9 meseci fore da cene pikuju i to bez ikakvog pominjanja mikrouticaja (Rusi). Na kraju će krenuti kao Sava, ovaj april, pa jesen, pa zima, pa sledeće proleće. Pa nije ni čudo što ljudi još neće da prodaju (ja prvi) i što je još uvek ponuda nikakva.

Fantastičan tekst, ali kaže to uslovno, stidljivo i on napominje da može da se desi ono što se dešavalo 70-ih, što ja od starta mislim i da je vrlo moguće da će morati da odustanu (a može da se desi i da zemlje odustanu od smanjivanja inflacije kao glavnog prioriteta) ili da porast kamata raste sporije od inflacije, što i vidimo na nivou EU trenutno. Recesija koja bi se javila u velikim zemljama možda bi ponovo dovela do toga da te zemlje primene fiskalne i monetarne stimulanse, tako da bi u tom slučaju inflacija bila dugotrajnija.

Ogromne fiskalne deficite vidimo širom sveta i oni se samo povećavaju, taman posla da se razmišlja o smanjenju države, globalnu ekonomiju kao da vodi Karl Marks, a ne postoji hrabrost da se uradi ono što se uradilo početkom 80-ih, dizanje kamata na 20+ %.

Neke stvari su mi posebno zanimljive, npr...

Privrede razvijenih zemalja se tokom 2021.godine nisu oporavile od recesije izazvane pandemijom, a i priznanje da je uzrok inflacije delimično na strani ekspanzije zahtevalo bi da se ta ekspanzija obustavi i da se primene restriktivne mere. Ima dobrih ekonomista u centralnim bankama i prosto je neverovatno da oni nisu tokom prošle godine primetili ovo što smo mi primetili – tj. da je inflacija podstaknuta monetarnom i fiskalnom ekspanzijom.

Naravno da tu sede veoma, veoma pametni ljudi i da imaju statističke izveštaje i da su vrlo dobro videli sve, nisu smeli drugačije da reaguju i dobro je primetio da se dužnici favorizuju na račun poverioca, ne samo ovde, sad i preko!
 
Spustile bi se cene kada stanodavci ne bi alavili toliko da skoro i nema razlike plaćao kiriju ili rentu. Kukaju kako ne mogu kupiti još neki stan jer su cene visoke, pripovedaju o nekim mladim porodicama koje ne mogu da se skuće, a niko od njih da ponudi tim porodicama 200e kiriju za bar 60tak kvadrata. Sada sa Rusima još gora situacija nego što je bila. Pa ja sam se odlučio na kupovinu tj požurio jer više ništa normalno za do 40m2 nisam mogao da nadjem, a da ne košta 300-400e još 2017te. Jednostavno malo stanova ima da valja. Kada ih bude mnogo više, a biće ih, cene će strmoglavo dole.
Ne razumem, kakvi alavi stanodavci kada je povrat na investiciju od rentanja stana prilično nizak ovako kako jeste. Malo stanova ima da valja, slažem se ali to odslikava tržišnu realnost. U međuvremenu, cene stanova rapidno rastu, da bi se jedan dvosoban stan renovirao i izgledao pristojno (ne luksuzno) potrebno je investirati bar 25-30k eur. Ko je lud da vrši takve investicije da bi uzimao 300-400 eur rente. Ako imam stan čija je tržišna vrednostost 200k eur, sve ispod 850 eur mesečne rente je neisplativo.
 
Pad je i trebao da se desi po svim pokazateljima i to do septembra za bar 20 %. Desilo se to da su veštački podigli cenu 30 %, pa spuštaju 10, sve u svemu desio se rast za bar 20 %. Tin je to lepo objasnio sa krompirom. Koliko je god ljudi iz popisa planiralo da živi odvojeno od roditelja tek sada neće uspeti, zbog cena kirija i stanova. Baš me zanima šta će biti sledeći razlog za rast cena stanova...i tako sve do momenta dok se ne uruši kao kula od karata.
 
Drugim rečima, ostavio je prodavcima još 8, 9 meseci fore da cene pikuju i to bez ikakvog pominjanja mikrouticaja (Rusi). Na kraju će krenuti kao Sava, ovaj april, pa jesen, pa zima, pa sledeće proleće. Pa nije ni čudo što ljudi još neće da prodaju (ja prvi) i što je još uvek ponuda nikakva.

Fantastičan tekst, ali kaže to uslovno, stidljivo i on napominje da može da se desi ono što se dešavalo 70-ih, što ja od starta mislim i da je vrlo moguće da će morati da odustanu (a može da se desi i da zemlje odustanu od smanjivanja inflacije kao glavnog prioriteta) ili da porast kamata raste sporije od inflacije, što i vidimo na nivou EU trenutno. Recesija koja bi se javila u velikim zemljama možda bi ponovo dovela do toga da te zemlje primene fiskalne i monetarne stimulanse, tako da bi u tom slučaju inflacija bila dugotrajnija.

Ogromne fiskalne deficite vidimo širom sveta i oni se samo povećavaju, taman posla da se razmišlja o smanjenju države, globalnu ekonomiju kao da vodi Karl Marks, a ne postoji hrabrost da se uradi ono što se uradilo početkom 80-ih, dizanje kamata na 20+ %.

Neke stvari su mi posebno zanimljive, npr...

Privrede razvijenih zemalja se tokom 2021.godine nisu oporavile od recesije izazvane pandemijom, a i priznanje da je uzrok inflacije delimično na strani ekspanzije zahtevalo bi da se ta ekspanzija obustavi i da se primene restriktivne mere. Ima dobrih ekonomista u centralnim bankama i prosto je neverovatno da oni nisu tokom prošle godine primetili ovo što smo mi primetili – tj. da je inflacija podstaknuta monetarnom i fiskalnom ekspanzijom.

Naravno da tu sede veoma, veoma pametni ljudi i da imaju statističke izveštaje i da su vrlo dobro videli sve, nisu smeli drugačije da reaguju i dobro je primetio da se dužnici favorizuju na račun poverioca, ne samo ovde, sad i preko!
Dobro, on je rekao svoju prognozu i naravno da se ogradio, jer danas nista nije sigurno, mozda izbije 3. svetski rat, pa onda nece biti ni bitne cene nekretnina.
Ipak ovo ima mnogo vecu tezinu od tekstova iz Kurira.
 
Ne razumem, kakvi alavi stanodavci kada je povrat na investiciju od rentanja stana prilično nizak ovako kako jeste. Malo stanova ima da valja, slažem se ali to odslikava tržišnu realnost. U međuvremenu, cene stanova rapidno rastu, da bi se jedan dvosoban stan renovirao i izgledao pristojno (ne luksuzno) potrebno je investirati bar 25-30k eur. Ko je lud da vrši takve investicije da bi uzimao 300-400 eur rente. Ako imam stan čija je tržišna vrednostost 200k eur, sve ispod 850 eur mesečne rente je neisplativo.
Pa danas sa ovim cjenama rente možeš stan vrijednosti 200.000 € da izdaješ za 850 € ili više.
 
Pa danas sa ovim cjenama rente možeš stan vrijednosti 200.000 € da izdaješ za 850 € ili više.
To i radim, ali kada tražiš (i glat dobiješ) 900 eur za lepo sređen dvosoban stan na Vračaru, 99% ljudi to percipira kao alavost, ratno profiterstvo ili šta već. A u realnosti, sa postojećim cenama i stopom inflacije, jedva sam iznad break event point-a. To samo govori koliko smo mi kao društvo ostrašćeni i finansijski neuki.
 
Dobro, on je rekao svoju prognozu i naravno da se ogradio, jer danas nista nije sigurno, mozda izbije 3. svetski rat, pa onda nece biti ni bitne cene nekretnina.
Ipak ovo ima mnogo vecu tezinu od tekstova iz Kurira.

Apsolutno, sam mislim da je tekst fantastičan i sve je lepo rekao, mada se dosta stidljivo ogradio. Neko ko nije ekonomista i nije u materiji ne bi ni skrenuo svoju pažnju na tako nešto.
 
To i radim, ali kada tražiš (i glat dobiješ) 900 eur za lepo sređen dvosoban stan na Vračaru, 99% ljudi to percipira kao alavost, ratno profiterstvo ili šta već. A u realnosti, sa postojećim cenama i stopom inflacije, jedva sam iznad break event point-a. To samo govori koliko smo mi kao društvo ostrašćeni i finansijski neuki.
Pa kažem u odnosu na običan narod. Ne mislim na tebe jer ti ne kukaš na porast cena, već na pojedince koji kukaju na porast cena "jer porodice ne mogu da kupe stan", a ovamo digli cene kirije u nebesa. Niko tim porodicama da ponudi stan ili izdavanje ispod tržišne vrednosti kad su tako humani. Umesto toga dobijemo analizu da se u selima uvodi struja, jer šta će im struja posle 300 godina, da bi se navikli na svetla velikoga grada i tako kupili stan u BNV. A u stvari struja i putevi mogu samo da podignu vrednost u tim drugim mestima, a oboriti u bgu jer će manje ljudi imati potrebu da se seli za Beograd.
Gledano sa moje sebične strane, da sam zakupac, štra mene briga što si nagomilao stanove jer nisi hteo u drugi posao pa ti je sada roi dugačak i moraš da dižeš cenu kirije. Kupiću svoj stan, srediću ga po svom ukusu i plaćaću ratu kredita. Sad će neko reći "ali kamate rastu, porašće visina rate", tačno ali će uglavnom i porasti cena rente. Vrlo malo stanodavaca održava istu cenu, a tek malo ili skoro niko ne odbija od kirije ako središ stan. Da se razumemo, ne verujem ni da bih ja izdavao ispod tržišne cene, možda na neki duži vremenski rok. Kada bude izbora stanova i kada odredjen sloj pregomila stanove tada će cene pasti, samo mora početi od nekuda. Dizanje kamate su samo jedan početni uzročnik.
 
Neverovatno kakvi stanovi u centru Beograda se rentiraju za ludacke cifre

Treba mi $3,000 za 7 dana u nekom apartmanu sa jednom sobom. Ludilo!

Pogledajte prilog 148350
ovaj je skrenuo skroz - pola stvari nije istina sa listinga, narocito 'waterfront' deo.

pre ce biti da je ostavio ovaj listing a digao cenu 5x vise nego sto vredi jer je izdao stan nekome na duze, privatno, a ne zna kako se gasi ili sta vec, neka tehnicka glupost je u pitanju
 
Pa kažem u odnosu na običan narod. Ne mislim na tebe jer ti ne kukaš na porast cena, već na pojedince koji kukaju na porast cena "jer porodice ne mogu da kupe stan", a ovamo digli cene kirije u nebesa. Niko tim porodicama da ponudi stan ili izdavanje ispod tržišne vrednosti kad su tako humani. Umesto toga dobijemo analizu da se u selima uvodi struja, jer šta će im struja posle 300 godina, da bi se navikli na svetla velikoga grada i tako kupili stan u BNV. A u stvari struja i putevi mogu samo da podignu vrednost u tim drugim mestima, a oboriti u bgu jer će manje ljudi imati potrebu da se seli za Beograd.
Gledano sa moje sebične strane, da sam zakupac, štra mene briga što si nagomilao stanove jer nisi hteo u drugi posao pa ti je sada roi dugačak i moraš da dižeš cenu kirije. Kupiću svoj stan, srediću ga po svom ukusu i plaćaću ratu kredita. Sad će neko reći "ali kamate rastu, porašće visina rate", tačno ali će uglavnom i porasti cena rente. Vrlo malo stanodavaca održava istu cenu, a tek malo ili skoro niko ne odbija od kirije ako središ stan. Da se razumemo, ne verujem ni da bih ja izdavao ispod tržišne cene, možda na neki duži vremenski rok. Kada bude izbora stanova i kada odredjen sloj pregomila stanove tada će cene pasti, samo mora početi od nekuda. Dizanje kamate su samo jedan početni uzročnik.
Slazem se, stim sto je glavni faktor ovde koliko ljudi ima 'buffer' da izdrzi periode kada je rata veca od potencijalne rente (sto moze biti duzi niz godina), iako se to na duze sve iznivelise i uvek se isplati imati svoje.

Problem je sto su razliciti ljudi u razlicitim situacijama, a i zivotnim dobima, gde je nekome ogroman mentalni pritisak da 'pregura' tih par godina gde je cena kredita tj rate dosta veca nego potencijalne rente.
 
Da, ali to "dosta veća" pitanje je koliko može biti, već duže vremena skoro da nema razlike izmedju rate i rente, pod uslovom da se ima neka uštedjevina za učešće. A sada sa porastom rate vidimo da raste i renta. 10-20% potencijalne manje rente na duže ništa ne znači. Medjutim kada bi se to dupliralo tj da renta bude minimum 50% niža od rate onda se menja percepcija rata ili renta, pogotovo sloju ljudi kojima posle troškova ostaje minimalno. Evo još jedan primer moje poznanice pre izvesnog vremena kada je počinjala sa studijama, dobrostojeći su u svom gradu. Nisu razmišljali o kupovini. Tražila je stan zajedno sa ocem jedno mesec dana, i otac kad je video šta se nudi i za koji novac, iznervirao se i na kraju kupio stan. U fazonu posle njenih studija i da prodam u plusu sam, a može i njoj da ostane. Ljudi jednostavno izdaju razne šupe, cene i nazivaju kao "lux" što se vidi na onom primeru pre par strana tako da je dobrih stanova bilo malo. To je kao što rekoh i mene nateralo da kupim stan, a akvih primera je mnogo. Neću da plaćam nečiji "lux" sa pocepanim i polomljenim nameštajem i zidovima okrečenim pre koju deceniju kao ratu novog stana. Ako hoćeš da se baviš izdavanjem onda kao i u svakom drugom poslu, uloži novac. A ne kupio sam i to je to.
 
Aj vas poznavaoce da pitam. Kako vam se cini lokacija oko Humske. Ruziceva, Maglajska na primer i te tu ulice? Prokop je blizu, ne znam da li je tu planiran metro (logicno bi bilo)? Za zivot gleda drug, ne za izdavanje i investiciju.
 
Tako i ja mislim. Trenutno mi se cini da nije toliko precenjena. Po meni je prednost i prokop, posto mozes pesaka do njega (10-15min). Imas par minuta prevoza do nbg. 25 minuta do NS npr. Ima dosta parkova u okolini. Mozda gresim? Ako neko zivi tu neka kaze prednosti i mane.
 
Ne grijesis. Ali bojim se da ces se razocarati kada vidis cijene novogradnje tamo.
 
Ne grijesis. Ali bojim se da ces se razocarati kada vidis cijene novogradnje tamo.
Koliko se krecu posto ih slabo ima u ponudi? Da znam sta da mu kazem

Ovako nesto je oko 2


Ovo oko 2300
 
Poslednja izmena:
Koliko se krecu posto ih slabo ima u ponudi? Da znam sta da mu kazem

Ovako nesto je oko 2


Ovo oko 2300
Po ovoj cijeni iz prvog oglasa zaboravi. Pretpostavljam da ovdje gornja etaža u tavanu neće biti uknjižena (mimo dozvole).
Drugi stan je dvorišno prizemlje koje gleda u zid.
2.800 €\m2 ti je tu cijena za regularan sprat, pa do 3.200 €\m2 za bolju gradnju i do 3.500 €\m2 za vrhunske novogradnje kakvih ima u tom kraju (Smart home, alu drvo, TP, grijan ulaz u garažu, Bosal lux, Travertin ili mermer u prizemlju...).
 
Aj vas poznavaoce da pitam. Kako vam se cini lokacija oko Humske. Ruziceva, Maglajska na primer i te tu ulice? Prokop je blizu, ne znam da li je tu planiran metro (logicno bi bilo)? Za zivot gleda drug, ne za izdavanje i investiciju.
Da pitaš za investiciju pa da ti damo mišljenje, ovako za život zavisi isključivo od ličnih afiniteta i samo tvoj drug zna kakvo mu se okruženje sviđa. Blizina stadiona je možda faktor nekome ko iste posećuje ali meni je ogromni minus zbog gužvi i nereda koje se tamo formiraju tokom utakmica. Ziveo sam ranije u Mitropolita Petra i to je bilo nesnosno kada se nešto dešava u Pioniru, s kapacitet hale he 5x manji nego stadiona. Ista stvar sa Prokopom, neko ko koristi Soko na dnevnoj bazi bi sigurno smatrao blizinu Prokopa kao značaj benefit. Ja u životu do sada nisam kročio u Prokop tako da mi je ta pozicija irelevatna.
 
Analiza;
1. Vradović: do stana će se sve teže dolaziti? Tačno, zbog manjka stanova koji se neće graditi od proleća 2023, i zbog poskupljenja hrane i energenata, čak i kada cene stanova bude 10.000 eura neće se moći kupiti zbog platežne moći građana, koja će težiti 0.
2. Nemogućnost otplate kredita? Zbog skoka euribora na 7, i skoka cena kredita bar polovina stanova neće moći biti otplaćena.
3. Digitalna valuta zameniće novac posle dešavanja iz 2023? Tačno.Kina novi svetski moćnik i uvodi se digit.novac.
4. Nenormalni rast cena hrane? Da, zbog nenormapnog skoka cena hrane, uvešće se gmo.
5. Da li će Srbija ratovati u Ww3? Ne, zbog enormnih dugova za izgradnju, i malog bdp koji ne može da namiri rate kredita, Srbija neće ratovati, nego će biti konfiskovana bez ispaljenog metka, od strane novog Svetskog moćnika.
6. Napomena; ovo su sve proročanstva Sava Save.
 
Izvrsna analiza kao i uvek. Uvek mi bilo sumnjivo zasto grade te autoputeve i pruge, kome br, kako je moj deda mogao bez toga.

Sad shvatam da je to sve zbog prodaje stanova na BW. Nista ne promakne Tin-ovom analitickon oku.

Ja mislim da i ovaj Klinicki Centar sto se sad prosirivao i to je zbog cena stanova, da pomisle ljudi da imaju gde da se lece pa da plate vise.

Verovatno i da Vucic izgleda onako visok i nezgrapan bas da bi nas podsvesno podsecao na nekakav kran pa cim njega vidimo odma nam slika gradilista u glavi. Zato se on ne skida sa TV-a, sve je to
Vidis ti to dokle ide, na sve su mislili.
podsecao na nekakav kran pa cim njega vidimo odma nam slika gradilista u glavi...🤣🤣🤣
 
Sto se tice rente rusima po nenormalnim cenama..mi smo generalno alav narod,sada se vidi po tim rentama pa i da skoce duplo renete opet bi nas narod bio alav i na sve to pokusao da podigne bar 10% vise..alav alav do zla boga ali alavost izadje na nos jednog dana..ovde je neko dobro postavio pitanje ,,Sta ako ti rusi jednog dana ne zele da izadju iz tih stanova,tipa izbeglice iz ratnih podrucja,, i lepo nece da plati kiriju i ne mozes mu nista i tako prolazi jedan mesec,kirije nena,drugi mesec..nema..prodje i cela god kiriju ne placaju,stan unistavaju..racune ne placaju,namestaj uniste i posle god,mozda dve nekako ih izbacis..vrlo moguc scenario nasim alavim stanodavcima i kad podelis tih par meseci sto ti je dobro platio sa god.dve koje nije platio ispadnes u minus a predhodno si izbacio jednu jadnu srpsku porodicu sa bebom koja je placala redovno na vreme..
Neko ce od alavih stanodavca sigurno proci tako i to uskoro.😉 za primer ostalima pa ce drugi vrlo dobro razmisliti hoce li u opste rusima izdati stanove
 
Poslednja izmena:
Aj vas poznavaoce da pitam. Kako vam se cini lokacija oko Humske. Ruziceva, Maglajska na primer i te tu ulice? Prokop je blizu, ne znam da li je tu planiran metro (logicno bi bilo)? Za zivot gleda drug, ne za izdavanje i investiciju.
Kancer lokacija, kad god je neka utakmica blokira se ceo kraj. Ja sam prodao stan u jove ilica zbog ovoga, u novogradnji. Nisam mogao da zivim u reonu gde ce da mi zatvore pola prodavnica na par sati zbog zvezde ili partizana, uzurpiraju saobracaj, da gledam kordon pandura i konja po kruznom toku, i da se tripujem od neizivljenih klinaca koji grupno idu na utakmice, plus da mi smrdi pola ulice od stepinog vajata.
 
Meni je glavni utisak da su centralni delovi grada dosta potcenjeni u odnosu na periferiji. Tim pre što živimo u gradu u kome ne postoji putna infrastruktura i metro, gde od istog tog Žarkova do centra treba sat vremena vožnje u jednom pravcu, meni je neverovatno da m2 stambenog prostora košta više od trećine komparabilnog prostora na Vračaru ili Dorćolu.
Od Žarkova do Novog Beograda je prilično kratko putovanje. Centralni biznis distrikt je na Novom Beogradu, ne na Terazijama.
 
Vrh