Šta je novo?

Cene nekretnina

Targetirani marketing. Pre 10 godina si kupovao jedan stan u nisu, pre 5 godina drugi stan u nisu, tek sada si dosao na ideju da kupis stan vikendicu u BG, i to ocigledno u BNV.
 
30% up!!

Sta je sa dijasporom?? Kao da su odjednom svi poludeli!! Srbija postaje hot destinacija za zivot.

Pogledajte prilog 161701
Jesi pročitao tekst? Bukvalno piše zašto je došlo do "rasta" od 30 %, kao i za šta se koristi taj novac...

A evo ti i predlog: uslužno da smeštaš doseljene Amere u Mirijevo, brže će se doći do 5k.
 
Targetirani marketing. Pre 10 godina si kupovao jedan stan u nisu, pre 5 godina drugi stan u nisu, tek sada si dosao na ideju da kupis stan vikendicu u BG, i to ocigledno u BNV.
Nevezano za Beograd. I u Nisu do pre nekoliko meseci mislim da nije bio organizovan nijedan prodajni dan, a u poslednjih nekoliko meseci ih je bilo nekoliko
Elem, cinjenica je da je promet pao skoro duplo, sto znaci da agencije prihoduju skoro duplo manje nego ranije, a verovatno moraju vise da trose na reklame jer se manje kupuje. Iako im je u interesu da pumpaju cene, sad ce im verovatno biti vise u interesu da prodaju bilo sta po bilo kojoj ceni.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: LP1
Ja odmah mogu unapred da ti kazem da pad cena na katastru i Wolfovom sajtu neces videti jos barem godinu dana, zbog poznatog kasnjenja (sto ne znaci da cene nece padati), tako da cene za sad ne treba gledati. Sad treba gledati promet, jer on mnogo brze reaguje nego cene. :)
Za nove možda, a za polovne stanove? Kreditnih kupaca i nema nešto spec, a keš kupovina se realizuje relativno brzo.
 
Milsim da nema ništa od pada ni ove godine, očekujem zamrzavanje daljeg rasta ali ponavljam tek tamo novembar biće jasnija slika, bar ja to tako vidim. Nešto sam gledao i predhodne periode rast ovakav kakav je bio u poslednje 2god je neodrživ, zamišljam da je taj tempo krenuo npr od 2008 god, pa za ovih 15 god bi Mirijevo bilo ne 5 nego 15k i zato mislim da tempo staje, opet sa druge strane i dalje gde god se zabode ašov sve se proda ako je iole kvalitetnija i normalna priča. Suma sumarum tu smo gde smo sa cenama.
Nebih rekao za taj asov u zadnjih nekoliko meseci situacija je mnogo drugacija bar u mom gradu😎
 
Poslednja izmena:
Jedan primer.
Kod nas u zgradi skoro isti stan koji je otisao krajem prosle godine za 2150 bukvalno za dan, se sad prodaje vec par meseci i nije se prodao.
Cena je krenula od 2250 pa je trenutno 1960.
I idalje niko ne kupuje.

To je stan u novijoj uknjizenoj zgradi i razlika je samo sto je taj bio 2gi ovaj 4ti sprat (ima lift i jos spratova iznad) sličnog kvaliteta bez nekih mana.
I jos da napomenem da su oba jako mala 30ak kv, a to najvise ide... Tj islo je :)

Polako ali spusta se, jer primećuju i ljudi da ne ide a opet im se isplati jer je stan u zgradi koštao pre korone 1250.

Nesto mislim da ce tek da ide dole, barem kod ljudi koji stvarno zele da prodaju, kad se oseti da ima sve vise stanova i izbora, a sve manje kupovine...
 
Ja se nadam da će da ide dole kao što pričate, ali za mene kao budućeg kreditnog kupca takođe je potrebno i kamate da idu dole, jer trenutno po ovim cenama nekretnina + ovim cenama kredita, ne isplati se uzimati kredit čak i ako nađeš prihvatljivu nekretninu.

Još jedan problem koji se nekako ignoriše na ovoj temi jeste i da nisu sve nekretnine iste. Možda će prosek da ide dole vremenom, ali ja ne mogu da se otmem utisku da sve što iole valja u ovom gradu, a nema ludačku cenu, ode odmah. Nemam ja ništa od toga da precenjeno smeće od stanova koje neko hoće da proda za 3000 evra kvadrat na NBG ode na 2900.
 
@popbege Upravo je najjasniji pokazatelj da je trziste jako pregrejano ovo sto kazes, nedostatak ponude kakva je bila do 2020. I tada su stanovi u starogradnji izgledali poput onih u Pripijatu, ali si makar mogao da biras lokaciju i kvadraturu. Mozemo da diskutujemo po ceo dan tipa jedan u klin drugi u plocu, ali takvo stanje nije odrzivo. Primer koliko toliko zdravog trzista sam vec navodio, u Stokholmu.
Elem, u ponudi imaju sve velicine stanova, a cene od 2600, 3400, 6-7000 pa i preko 10000e za m2. Neki su pokusavali da nadju mane i razloge takvih cena, ali dzaba, ne razumeju ili se prave da ne razumeju da je to posledica normalnog trzista. Hoces da zivis u mirnom, ali cisto stambenom kompleksu bez ikakvog zabavnog sadrzaja, malo izolovan na 15min do centra, ok, 2600 za starogradnju iz 1970, ili 3400e/m2 za zgrade zavrsene 2011. ili oko 4000e/m2 za one iz 2017. Hoces blizu centra gde su ti sva desavanja i gomila prodavnica, ljudi, pored obale, ok, ima i za takve, ali malo skuplje.
Kod nas se toliko poremetilo trziste da su cene na periferiji i u delovima Beograda gde do pre ove manije niko ne bi ni pomislio da se provoza autom, skocile na preko 2000e/m2.

Njima je do skoro varijabilna kamata bila i 1.4%, sada je 4% i kukaju jer je time drasticno povecana rata kredita tj. udeo koji ide na kamatu. I pored tako niskih kamatnih stopa cene su onakve kakve sam naveo.
 
Kako ne padaju cene? Gasicev brat kupio u Knez Mihajlovoj stan od 126 kvadrata za 2000 € po kvadratu. Zivela Srbija!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Primer koliko toliko zdravog trzista sam vec navodio, u Stokholmu.
Elem, u ponudi imaju sve velicine stanova, a cene od 2600, 3400, 6-7000 pa i preko 10000e za m2. Neki su pokusavali da nadju mane i razloge takvih cena, ali dzaba, ne razumeju ili se prave da ne razumeju da je to posledica normalnog trzista. Hoces da zivis u mirnom, ali cisto stambenom kompleksu bez ikakvog zabavnog sadrzaja, malo izolovan na 15min do centra, ok, 2600 za starogradnju iz 1970, ili 3400e/m2 za zgrade zavrsene 2011. ili oko 4000e/m2 za one iz 2017. Hoces blizu centra gde su ti sva desavanja i gomila prodavnica, ljudi, pored obale, ok, ima i za takve, ali malo skuplje.
Kod nas se toliko poremetilo trziste da su cene na periferiji i u delovima Beograda gde do pre ove manije niko ne bi ni pomislio da se provoza autom, skocile na preko 2000e/m2.
Meni nije problem ako traži 2000e/m2 recimo na Ledinama, Mirijevu itd, već šta tačno nudi za te pare. Ako ne nudi ništa osim Standard opreme onda je realna cena 1000-1200e/m2, ali ako nudi malo pejsažne arhitekture i vrta, nekih sadržaja, onda estetike samog objekta pa sve do boljih energetskih karakteristika i završnih materijala, onda je 2000e/m2 realno. Zato i treba da bude neke podele na Standard (viši, niži), Premium, Lux itd a ne samo Lokacija, Lokacija i Lokacija

Recimo, kod Kalenić pijace ima jedna nova zgrada koja je postigla 4000-5000e/m2 ali zato pored nje isto nova sa cenama 2500-3000e/m2. Na Zlatiboru s jedne strane ulice 1900e/m2 u Standardu, a odmah preko puta 2400-3600e/m2 u Premijumu itd itd. Dok recimo ako je u pitanju isti kvalitet obe zgrade meni bolju lokaciju ima ona kod Šumica sa pogledom na zelenilo, nego kod Crvenog krsta sa pogledom na beton, jer je autom svega 5 minuta razlike

Ovde na forumu se zauzeli rovovi i samo se viče PADA CENA, PADA CENA i jedni drugima podmeću noge i svi isključivi, umesto da se učimo svi zajedno koji su to sve faktori koji utiču na formiranje realne cene svake zgrade ponaosob ako hoćete. To što je lokalni prodavac stana video da ima zgrada od 3000 pored njegove pa i on rešio da svoj običan stan digne na 2700 to je njegov problem, videla žaba gde se konj potkiva pa i ona digla nogu...i ako znaš da ga u par rečenica poklopiš realnim objašnjenjem o pravim faktorima možda ima šanse da se spusti na zemlju, unormali i svede cenu na realni nivo.
Izlaz je da svi kolektivno postanemo pismeniji u tom smislu i da se gradi bar 20-30% Premijum zgrada (za početak!)...inače možemo komotno prilikom sledećeg zvanja ili gledanja da pitamo: "Šefe pošto ti kilo stana?"

p.s. nisam namerno pominjao inflaciju i tu drugu vrstu faktora koji su posebna priča
 
Dobar pravac razmišljanja, ali i to je nedovoljno široko. Za naše tržište jedini lek je standardizovani rejting zgrade / stana, koja boduje mikrolokaciju, kvalitet gradnje, energetski pasoš, spratnost, osvetljenost...
 
Čak i kada kamatne stope padnu, banke neće tek tako krenuti da dele stambene kredite šakom i kapom. Tek kada tržište stabilizuje i cene krenu na gore, banke će krenuti da pozajmljuju novac. Vrlo lako može da se dogodi da uspete da pogodite "dno" ali banka jednostavno neće da odobri kredit, i na kraju ga odobri tek nakon par godina kada cene značajno narastu.

Ako neko ume jako da duva u jogurt, to su banke nakon pada cena nekretnina.
 
Svaka banka će da odobri kredit ako daš 40% učešća, plata ti je redovna i rata ne opterećuje više od 30% plate. U najgorem slučaju će tražiti osiguranje.
Krediti sa 10% učešća i 50% opterećenja plate oba supružnika su uvek bili SF.
 
Nemoj te vradoviceve "nezavisne medije". Nije to Zlatiborca, to je sada Premiumbor.
 
Polako druze, sada vise nije vazno gde si kupio stan na Zlatidjerici. Vradovic bi pre tresnuo 4k po kvadratu na BNV, nego 5k po kvadratu u Mirijevu :)
Sada se Zlaja deli na bolje i losije kvartove, kao sto mi imamo kvartove u Beogradu.
Dakle, sada je jako vazno kupiti stan u strogom centru Zlaje, s pogledom na Obudojevacko jezero. :)
 
Jos jedan clanak o Zlatidjerici
Uglavnom lažu i izvrću, vekovna novinarska potreba za senzacijom! A ti nasedaš kao i obično...
Zašto na Zlatiboru uglavnom holanđani i britanci koriste kamp a najmanje srbi? Niko od srba neće da kampuje na 500m gde je sada kamp nego bi samo pokraj jezera da ih svi vide, pa im nedostaje i pate za kampovanjem od pre 30 godina kad su mogli da peru gaće i čarape u jezeru a posle odmah i tanjire i kašike! I onda da kače veš na šator da se suši...i to je tebi moderan turizam!? E moj centarfore...
Vazduh je na Zlatiboru i dalje najbolji u Srbiji, tako da i to lažu...

 
Vrh