Šta je novo?

Cene nekretnina

…ja ću biti presrećan kada budem otkupljivao penthouse od vradovica u BW Kuli… samo prvo da ga kupi…i da ne gleda na zapad…i ako uspe da nabudzi roletne naravno …
 
Dobro, i? Jel planiraš da takav stan kupiš? Jel si srećan mnogo? je*******ote kakav narod.....
Sreca je u vama koji ste se radovali visokim cenama jer Boze moj ko nema 3k za kvadrat taj ne treba da zivi... Danas kad ti vasi stavovi ljudima dolaze na naplatu, hvatate se za moj virtualni smešak???
Razumem da bolest ne bira al stvarno nije fer komentar ;)
 
Od prvog juna rate pre krize 200 idu na 300, 400 na 600, 600 na 900 eur! Ide nekoliko meseci borbe sa realnoscu onda krece prodaja da se vrati kredit dok sejos to moze ;)
Ne znam da li si svestan, ali ovo ne ide uz onu pricu o tome kako mladi parovi ne mogu da kupe stan, jer upravo su ti mladi parovi uzeli te kredite kojima sada rata raste i koji ce, u po vama srecnim okolnostima, morati da prodaju stan da bi vratili kredit.
Ne brini, one koji imaju kes, ta tvoja zluradost ne dotice, prakticno se radujes tome sto ce najsiromasniji izgubiti nesto da bi ti dobio.

Mislim to je razumljivo, svako gleda sebe, jedino izgleda mnogi nisu svesni da gledaju samo sebe, pa trube o nekom moralu koji i sami previde ovakvim euforicnim postovima.

Jedino mi smeta licemerje na temi ove grupacije koja ceka da kupi stan, pa prosipaju neki moral i kritiku prema onima koji imaju dva stana npr., a onda se omakne ovakav post.
 
Ne znam da li si svestan, ali ovo ne ide uz onu pricu o tome kako mladi parovi ne mogu da kupe stan, jer upravo su ti mladi parovi uzeli te kredite kojima sada rata raste i koji ce, u po vama srecnim okolnostima, morati da prodaju stan da bi vratili kredit.
Ne brini, one koji imaju kes, ta tvoja zluradost ne dotice, prakticno se radujes tome sto ce najsiromasniji izgubiti nesto da bi ti dobio.

Mislim to je razumljivo, svako gleda sebe, jedino izgleda mnogi nisu svesni da gledaju samo sebe, pa trube o nekom moralu koji i sami previde ovakvim euforicnim postovima.

Jedino mi smeta licemerje na temi ove grupacije koja ceka da kupi stan, pa prosipaju neki moral i kritiku prema onima koji imaju dva stana npr., a onda se omakne ovakav post.
Sva sreca da svako moze da klikne na nick clana foruma i da procita poruke istog u nizu i lako da dodje do zakljucaka u kom pravcu vetar duva...

Al pazi kad sam znao da sad krecu "zastitnici gradjana" shadestudio, vradovic, defke, MrGood2016, Analiticar i drugi :) Dušebrižnici ;)
 
Sva sreca da svako moze da klikne na nick clana foruma i da procita poruke istog u nizu i lako da dodje do zakljucaka u kom pravcu vetar duva...

Al pazi kad sam znao da sad krecu "zastitnici gradjana" shadestudio, vradovic, defke, MrGood2016, Analiticar i drugi :) Dušebrižnici ;)
Ja se nikada nisam radovao necijoj propasti. Radovao sam se svom uspehu. Ima razlike😀😀
 
shade radovao si se svojoj uspešnoj kupovini i rastu cena svoje nepokretnosti i navijao iz dana u dan…iako je to u isto vreme značilo da mnogo mladih porodica neće moći da kupi stan, paralelno se desila inflaciji i rast euribora pa mlade porodice koje su kupile “povoljne” stanove ne mogu da ih otplaćuju, ali dobar deo vas i dalje smatra da je idealno vreme sada za kupovinu pa još uz to na kredit…jbg treba uhvatiti neki pravac u stavovima…manite se moralisanja drugima, biće sto je neizbežno, ovde možemo malo da se zezamo…
 
Iskreno tuzno je i to sto neki ljudi ne mogu da dodju do stana i to sto ce nekima skociti rata za stan.

Na stvari gledam slicno kao i u politici. Postoji mnogo indiferentnih ljudi, nece ni da ucestvuju u prici kad kritikujes vlast, gledaju te belo. Pokorni su. Al kukaju ti kad stvarno na svojoj kozi osete nepravdu. Pa, dobro jutro! Hello... Sto bi reko onaj Crni Luka, sto peva na evroviziji. Sto se sad meni zalite?

Isto tako i za stanove, kazes ljudima da je nenormalno da budemo ovako skupi, da smo mnogo iza drzava u komsiluku, da ne ulecu u kredite na koje ce im ici pola prihoda... Navodis im cene u mnogo razvijenijim drzavma od nas. Opet, gledaju te belo, ma ti si uvek anti-protivan, mi smo tigar, bice plata 900 evra za par dina... Hello...
 
Nisu mi jasni ovi dušebrižnici, do juče savetovali zaduživanje do guše dok je još bagatela, pisali da Srbija cveta u odnosu na truli zapad, a sad kad je kuku lele skočila rata drugi su krivi. Nerealno.
 
Od prvog juna rate pre krize 200 idu na 300, 400 na 600, 600 na 900 eur! Ide nekoliko meseci borbe sa realnoscu onda krece prodaja da se vrati kredit dok sejos to moze ;)
Stvarno krajnje nekorektno razmišljanje, ovi što zagovaraju pad cena nemaju nikakvih skrupula prema ljudima koji su kupili na peak-u, ali nisu mogli da predvide abnormalni rast kamata pa su se zadužili tako da dalje servisiranje kredita gubi smisao. Ovi što kupuju peti stan za keš nikoga ne iseljavaju jer uzimaju novogradnju od investitora za 4k eur m2. A koliko njih sa ovog foruma ne bi trepnulo da neka porodica ostane na ulici, jer Bože moj, sve su to zakoni tržišta... 😞
 
shade radovao si se svojoj uspešnoj kupovini i rastu cena svoje nepokretnosti i navijao iz dana u dan…iako je to u isto vreme značilo da mnogo mladih porodica neće moći da kupi stan, paralelno se desila inflaciji i rast euribora pa mlade porodice koje su kupile “povoljne” stanove ne mogu da ih otplaćuju, ali dobar deo vas i dalje smatra da je idealno vreme sada za kupovinu pa još uz to na kredit…jbg treba uhvatiti neki pravac u stavovima…manite se moralisanja drugima, biće sto je neizbežno, ovde možemo malo da se zezamo…
Sto je sasvim logicno iz licnog ugla.

Ja sam govorio kako ce se cena kretati, i sada vidimo da se tako i kretala u poslednje tri godine. To sto je to neko tumacio kao iritantno, pa nije moj problem, dogadjaji se odvijaju onako kako se odvijaju bez obzira kome to smeta. Nikada nisam rekao bilo kome da kupuje uz kredit, iskljucivo kes. Sto sam i sam sledio.
Ako me neko sada pita, mislim da daljeg prostora za rast nema, sem pracenja inflacije. Ali to i nije rast.
 
Stvarno krajnje nekorektno razmišljanje, ovi što zagovaraju pad cena nemaju nikakvih skrupula prema ljudima koji su kupili na peak-u, ali nisu mogli da predvide abnormalni rast kamata pa su se zadužili tako da dalje servisiranje kredita gubi smisao. Ovi što kupuju peti stan za keš nikoga ne iseljavaju jer uzimaju novogradnju od investitora za 4k eur m2. A koliko njih sa ovog foruma ne bi trepnulo da neka porodica ostane na ulici, jer Bože moj, sve su to zakoni tržišta... 😞
:violina::violina::violina::cry: :cry: :cry:
Analiticaru, da nisam dokon, sad bih ti osvezio pamcenje na tvoje postove pune empatije u kojima pominjes nekakve programere sa 5000 evra plate, te da su cene sasvim normalne... Takodje cini mi se da i ti pominjes zakone trzista, nisi bio bas komunista, niti ti je bilo zao ovih sto ne mogu vise da kupe stan ni u MML-u. Pa analize tipa - da je uvek bolje uzeti kredit, da nas ceka samo rast... Uostalom, na prosloj strani ti pricas o daljem upumpavanju novca, tek treba da rastu cene, sta je ovo za ekonomskog tigra (u daljem tekstu E.T...). Cemu sad suze??
 
Tvoj smajli ne pokazuje ni malo empatije sa nekim ko je prinudjen da se iseli iz stana jer nije u mogućnosti da plaća ratu više.
Zasto bi iko normalan imao epatije prema licima koja su usla u stambene u vreme najgore krize a imaju gde da zive.
Evo ja imam drugara koji je to uradio zato sto je moda danas da imas stan u novogradnji...
Sada kuka kada placa ratu.
Ne kazem da su svi kao on ali eto nadje se i takav primer.
 
:violina::violina::violina::cry: :cry: :cry:
Analiticaru, da nisam dokon, sad bih ti osvezio pamcenje na tvoje postove pune empatije u kojima pominjes nekakve programere sa 5000 evra plate, te da su cene sasvim normalne... Takodje cini mi se da i ti pominjes zakone trzista, nisi bio bas komunista, niti ti je bilo zao ovih sto ne mogu vise da kupe stan ni u MML-u. Pa analize tipa - da je uvek bolje uzeti kredit, da nas ceka samo rast... Uostalom, na prosloj strani ti pricas o daljem upumpavanju novca, tek treba da rastu cene, sta je ovo za ekonomskog tigra (u daljem tekstu E.T...). Cemu sad suze??
Ne pratiš ono što sam pisao. Nigde nisam naveo da je "uvek bolje uzeti kredit", naručito ne u Srbiji gde su čak i u "normalna vremena", dakle pre skoka kamata, krediti bili užasno skupi u odnosu na bilo koju zemlju okruženja i neko normalno trziste. Nije normalno da su ljudi u Minhenu ili Beču uzimali kredite sa fiksnom kamatom od 1,5- 2%, a u Beogradu nikada nije bilo fiksne kamate ispod 4,5%. Što se tiče novogradnji koje zidaju kredibilni investitori u širem centru grada tamo su stanovi uveliko prodati još u izgradnji po tim visokim cenama i u najvećem broju slučajeva kupljeni za keš. Zaista nemam problem što neko kupuje u Landmarku ili Novom Dorćolu za 4500 eur/m2- Srbija je društveno i ekonomski duboko podeljena zemlja i naravno da postoji određeni sloj ljudi manje od 1% populacije, koji imaju novca i investiraju- to je tržišna realnost.
Ono što nije u redu je da se ovde neki naslađuju time što će neka porodica koja je kupila skroman stan u izvornom stanju u mom matičnom kraju, Bloku 21 (koji btw, nije bio koncipiran kao luksuzna gradnja ni kada je sazidan, a kamoli 60 godina kasnije) i sada ne može da servisira taj kredit, biti izbačena na ulicu. Ali eto, toliko o empatiji i načinu razmišljanja na ovom forumu. Ovi što ovde pišu i kukaju na cene bi bili 100x gori i beskrupoluzniji nego ovi što u današnje vreme imaju lovu, kada bi se obrnule uloge.
 
Ne pratiš ono što sam pisao. Nigde nisam naveo da je "uvek bolje uzeti kredit", naručito ne u Srbiji gde su čak i u "normalna vremena", dakle pre skoka kamata, krediti bili užasno skupi u odnosu na bilo koju zemlju okruženja i neko normalno trziste. Nije normalno da su ljudi u Minhenu ili Beču uzimali kredite sa fiksnom kamatom od 1,5- 2%, a u Beogradu nikada nije bilo fiksne kamate ispod 4,5%. Što se tiče novogradnji koje zidaju kredibilni investitori u širem centru grada tamo su stanovi uveliko prodati još u izgradnji po tim visokim cenama i u najvećem broju slučajeva kupljeni za keš. Zaista nemam problem što neko kupuje u Landmarku ili Novom Dorćolu za 4500 eur/m2- Srbija je društveno i ekonomski duboko podeljena zemlja i naravno da postoji određeni sloj ljudi manje od 1% populacije, koji imaju novca i investiraju- to je tržišna realnost.
Ono što nije u redu je da se ovde neki naslađuju time što će neka porodica koja je kupila skroman stan u izvornom stanju u mom matičnom kraju, Bloku 21 (koji btw, nije bio koncipiran kao luksuzna gradnja ni kada je sazidan, a kamoli 60 godina kasnije) i sada ne može da servisira taj kredit, biti izbačena na ulicu. Ali eto, toliko o empatiji i načinu razmišljanja na ovom forumu. Ovi što ovde pišu i kukaju na cene bi bili 100x gori i beskrupoluzniji nego ovi što u današnje vreme imaju lovu, kada bi se obrnule uloge.
Ja ne verujem, procitaj molim te sta si napisao...

Ovo prvo je tržišna realnost, nesto sa cime treba da se pomirimo? A onda nastavljas o empatiji, ovo drugo nije trzisna realnost. Pazi, retko ko moze da kupi stan u svom maticnom bloku. Ako si sa NBG, sigurno si prisustvovao fenomenu odlaska ljudi iz svojih maticnih blokova na periferiju. I opet ja se ne nasladjujem takvim slucajevima, to je tragedija i napisao sam pet puta do sada. Iskreno ne poznajem bas mnogo ljudi koji su kupili stan u maticnom bloku, bez obzira na stepen obrazovanja i zanimanje, bilo je lancanih prodaja tu i tamo... Pogledaj blok svoj andjele.... :) i tu znam par ljudi koji su pobegli...
 
Sto je sasvim logicno iz licnog ugla.

Ja sam govorio kako ce se cena kretati, i sada vidimo da se tako i kretala u poslednje tri godine. To sto je to neko tumacio kao iritantno, pa nije moj problem, dogadjaji se odvijaju onako kako se odvijaju bez obzira kome to smeta. Nikada nisam rekao bilo kome da kupuje uz kredit, iskljucivo kes. Sto sam i sam sledio.
Ako me neko sada pita, mislim da daljeg prostora za rast nema, sem pracenja inflacije. Ali to i nije rast.
Dakle čvrsto si uveren da pada neće biti, ako zanemarimo ovih 10-20% u 2023?
 
Dakle čvrsto si uveren da pada neće biti, ako zanemarimo ovih 10-20% u 2023?
Pa ne znam, sve je moguce, ali dalji rast je najmanje moguc. Svakako osetni pad do kraja godine ne ocekujem. A dalje ocekujem pad u manjim gradovima prvo, pa na losijim Bg lokacijama, a ono sto valja ne verujem da ce pasti, jer ga nema onoliko koliko za to sto valja ima zainteresovanih.
Po logici smanjenja ubacivanja kesa ekonomiju logicno je da se cene svega prestanu da rastu.
 
Kad god da udjem ovde sve više vidim rasprave a sve manje korisnih informacija.
Ubeđen sam da ste svi kul, intelektualni ljudi i da bi rado raspravili ko je šta kome kad rekao. No sve to možete da rešite i porukama u inbox, a da ovo opet vratimo na sherovanje nekih konkretnih, korisnih informacija.
Samo predlog...
Pozdrav i svako dobro :)
 
Pa može, odlična ideja…za pocetak sheruj nešto 😂 umesto da pridikujes
P.S. ko ume da čita informacija ima na pretek…
Wow. Extra odgovor. Bravo. Pobedio si u raspravi.
Nisam pridikovao sam podelio svoje mišljenje da ko je zreo čovek može to i preko inboxa a i sam znam kako je lako tako uci u raspravu koja nema smisla i onda se bespotrebno zatrpava tema. Kao npr ova :)
Zato bravo pobedio si i to je to.

Svako dobro :)
 
Stvarno nije realno da se iko ovde "nasladjivao" time sto je nekome sve teze da kupi stan? Pa nadjite jedan post takav.
Imamo samo realno razlicita misljenja "da neko misli da ce cene na gore", "neko na dole", "neko stagnacija" i slicno ali sad nisam jos video da je neko rekao "jao sto ce to biti super porodica sa decom ce morati da se odseli u Bavaniste sa Vracara jer nece moci da placaju". Nemojmo preterivati.

Bilo je par postova gde su pojedinci misljenja da treba sto manje ljudi da zivi u Beogradu ali osim toga nista.

To sto neko misli da ce biti jos skuplje ne znaci nista osim bas to da misli da ce cene na gore.

Zanimljiv tekst
 

Posle Dubaija za sirotinju BW izgleda da ide i prilika za Karica, red je…

Čovek bi rekao da je kriza i mnogo ozbiljnija nego sto sam predpostavljao…
 
Wow to bi bilo super!! Hvala sto si podelio link!

Nadamo se da ce Karic pristati 🙏🙏🙏
 

Posle Dubaija za sirotinju BW izgleda da ide i prilika za Karica, red je…

Čovek bi rekao da je kriza i mnogo ozbiljnija nego sto sam predpostavljao…

Ovaj članak je pomalo pesimističan, tj. prikazuje ono što neki na ovom forumu ne žele da vide:

- Vrednost građevinskih radova pala je za 11 odsto prošle godine, a pad izdatih građevinskih dozvola u decembru za 12,2 odsto i januaru za 7,9 odsto sugererišu dalji pad građevinske aktivnosti u Srbiji, objavila je Svetska banka.
- u vreme krize investirori teže odlučuju da investiraju
- mi smo se odlučili da povećamo investicije kako bismo nadoknadili nedostatak koji će biti u privatnim inicijativama, i na taj način održali građevinsku industriju (--> pad bi bio još veći da nije državnih para da pomognu)
- Nije moguće graditi tržni centar ili stambenu zgradu ako investitor kod banke pozajmljuje novac po kamati od sedam odsto. (--> ovo je za one koji misle da rast kamata utiče samo na zaduživanje građana)
- pad građevinske aktivnosti uzrokovan smanjenim obimom kreditiranja. Prema njegovim rečima, za održavanje građevinske aktivnosti nije dovoljno da se grade samo kapitalni projekti. "Građevinarstvo ne može da opstane bez privatnih investicija, nije dovoljno da se gradi samo ono što država planira. To je pre sistem za ubijanje naših firmi. Kreditori debelo naplaćuju svoj novac. Uslovili su da infrastrukturne projekte grade njihove firme, koji se ugovaraju po izuzetno visokim cenama i do 30 odsto višim od naših. (--> od državnih para i inostranih kredita uglavnom imaju koristi stranci. nikada mi nije bilo jasno ono "Hvala kinezi što ste nam dali kredit koji ćemo vraćati x godina, i dali posao vašim firmama i sunarodnicima da rade... a mi ćemo kredit i kamate vraćati godinama)
 
Vrh