Šta je novo?

Cene nekretnina

Nije normalno da su ljudi u Minhenu ili Beču uzimali kredite sa fiksnom kamatom od 1,5- 2%, a u Beogradu nikada nije bilo fiksne kamate ispod 4,5%
Jeste normalno, mogao si da pitaš ChatGPT i lepo bi ti objasnio:

Razlog zašto su kamatne stope u Minhenu ili Beču bile niže može biti povezan s različitim ekonomskim okolnostima. Na primer, zemlje s jakom ekonomijom i stabilnim finansijskim sektorom mogu imati niže kamatne stope. Ove zemlje možda imaju manju inflaciju, stabilne valute i povoljnije ekonomske pokazatelje, što dovodi do nižih kamatnih stopa.

S druge strane, u Beogradu ili drugim gradovima u Srbiji, kamatne stope mogu biti više iz različitih razloga. Neke od mogućih razloga su:

  1. Rizik: Kada banke odobravaju kredite, uzimaju u obzir rizike povezane s vraćanjem kredita. Ako postoji veći rizik od neizmirenja kredita ili problema s naplatom, banke mogu postaviti više kamatne stope kako bi nadoknadile taj rizik. Rizik može biti povezan s makroekonomskim faktorima, političkom stabilnošću ili drugim elementima koji utiču na finansijsku situaciju zemlje.
  2. Inflacija: Visoka inflacija može uticati na kamatne stope. Ako je inflacija visoka, banke će često postaviti više kamatne stope kako bi se zaštitile od gubitka vrednosti novca tokom vremena.
  3. Bankarski sektor: Struktura bankarskog sektora i konkurencija takođe mogu uticati na kamatne stope. Ako postoji manje konkurencije među bankama, to može dovesti do većih kamatnih stopa.
Važno je napomenuti da su ovo samo neki od mogućih faktora koji mogu uticati na kamatne stope. Svaka zemlja i region imaju svoje specifične okolnosti koje oblikuju kamatne stope. Takođe, kamatne stope se mogu menjati tokom vremena u skladu s promenama u ekonomskim uslovima i politici centralne banke.
 
Wow. Extra odgovor. Bravo. Pobedio si u raspravi.
Nisam pridikovao sam podelio svoje mišljenje da ko je zreo čovek može to i preko inboxa a i sam znam kako je lako tako uci u raspravu koja nema smisla i onda se bespotrebno zatrpava tema. Kao npr ova :)
Zato bravo pobedio si i to je to.

Svako dobro :)
Sve kao neces al ipak repliciras :) e to je to sto kod drugih ne razumes a za sebe imas razumevanja... Stav ti je ispavan, al primena ne ide ni tebi, a ni onima od kojih to trazis....

Ja sam npr KONSTRUKTIVNO trazio od moderatora da se omoguci lajk u obliku tovara govana jer bi to smanjilo besmislene raspravke vec bi samo na besmislen komentar stavio lajk sa emotikonom tovara govana.... A oni meni obrisali post....
 
Ako mogu da primetim,ovo je prvi pad cena novogradnje, koji sam uspeo da ovekovečim.
Prvo je u decembru 2022 cena bila 2.331 evra,da bi onda ,tamo negde u mart-aprilu 2023,bila povećana za 200 evra,da bi sada pala na početnu poziciju od 2.331 evra.
Takođe,u istoj ulici,imamo još dva velika projekta,koji su završili sa javnim uvidom,a ni nagoveštaja o prodaji, ili bilo kakvom početku radova.Meni sve ovo deluje,da će neko od ova tri ogromna kompleksa, sa preko 1.000 stanova odustati ili prolongirati gradnju.
Cene 140523.PNG
 
Poslednja izmena:
Zbog kontra nagiba,nisko prizemlje je 3 metra visoko od ulice,ili nulte kote.
Zato je ovako mala razlika izmedju niskog prizemlja i drugog sprata,20 evra.
Prava niska prizemlja su sve lokali,odnosno prizemlja-sutereni,a nisko prizemlje je sprat iznad.
Takva niska prizemlja,su bila 2.200 evra u decembru 2022,a razlog niže cene ,je što nemaju terasu.
Idealno za neki poslovni prostor-kancelariju,ili nešto tipa stomotološke ordinacije.

Generalno,cene iz stagnacije,polako klize ka padu,bar kod novoradnje koju pratim.
Vrh novogradnje je dostigao 2.500 evra,on je sada stabilizovan na 2.300 evra.
Izuzetak je samo ono Banovo Brdo-bez brda.:D
Cene drugi sprat 140523.PNG
 
Poslednja izmena:
Sve kao neces al ipak repliciras :) e to je to sto kod drugih ne razumes a za sebe imas razumevanja... Stav ti je ispavan, al primena ne ide ni tebi, a ni onima od kojih to trazis....

Ja sam npr KONSTRUKTIVNO trazio od moderatora da se omoguci lajk u obliku tovara govana jer bi to smanjilo besmislene raspravke vec bi samo na besmislen komentar stavio lajk sa emotikonom tovara govana.... A oni meni obrisali post....
I ja se generaln slazem da bi trebalo da imamo dodatne emotikone kao realciju na neke komentare. Nekad neko odvali neku glupost, i realno, bolje je ostaviti reakciju smajlija koji se smeje ili koji povraca ili nesto slicno nego odgovarati na neke nebuloze. Druga opcija je ne odgovarati na takve komentare, ali to se moze tumaciti kao da neko izbegava da odgovori na neku temu.
 
Treca opcija (i najbolja) je ignore koju ja imam na telefonu u tapatalk aplikaciji (ne znam dal ima na web forumu)
 
Vladane jesi krenula izgradnja Evolution, kapiram da se prodaje već 8-9 meseci…
Nije jos,čeka se dozvola.
Prodaja teče nekih 60 dana ukupno.
Iskreno,čekam da krenu Imperijalisti i Transport banja,da obore cene.Dotle samo izvidjanje terena.
Izvidnica veli,Victory Gardens,ukrao cenovnnik Evolucionara,dok Banovo Brdo -bez brda ,ponosno vije barjak,do zvezdanih evro visina.
Starudijogradnja se sa setom, seća visokih cena novogradnje, i sa to malo preostalog śteka,zateže bore,po ko zna koji put.
 
Poslednja izmena:
Iskreno,čekam da krenu Imperijalisti i Transport banja,da obore cene.Dotle samo izvidjanje terena.
Starudijogradnja se sa setom, seća visokih cena novogradnje, i sa to malo preostalog śteka,zateže bore,po ko zna koji put.
Oni objekti gde je transport banja jos stoje, bas me zanima kako ce izgledati taj plac kad se to porusi. A sto se pada cena tice evo bas gledam neki stan koji se pojavio u oglasima ponovo, bio je na oglasima pre tacno godinu dana 2400 po kvadratu, nije se prodao, sad je izasao za 2700, bas me zanima kako sad to ide ubediti nekog prodavca da nije to ta cena nego ona od pre godinu dana, dal ce opet odustati od prodaje, ili ce se naci neko da plati, ili je potrebno jos 3 kruga/godina odustajanja dok se ne proda...
 
30% up!!

Sta je sa dijasporom?? Kao da su odjednom svi poludeli!! Srbija postaje hot destinacija za zivot.

Screenshot 2023-05-14 at 12.54.13 PM.png
 
Ne verujem. Na pomolu su nestabilna (opet) politička vremena za Srbiju. Svi koji su od poslova na crno (a takvih ima) gurali u kvadrate, tražiće način da ih prebace u keš.
 
Oni objekti gde je transport banja jos stoje, bas me zanima kako ce izgledati taj plac kad se to porusi. A sto se pada cena tice evo bas gledam neki stan koji se pojavio u oglasima ponovo, bio je na oglasima pre tacno godinu dana 2400 po kvadratu, nije se prodao, sad je izasao za 2700, bas me zanima kako sad to ide ubediti nekog prodavca da nije to ta cena nego ona od pre godinu dana, dal ce opet odustati od prodaje, ili ce se naci neko da plati, ili je potrebno
Možda su ga za ovih godinu dana malo renovirali, drugo meni su svi stanovi koji se brzo ne prodaju sumnjivi..
 
Ne verujem. Na pomolu su nestabilna (opet) politička vremena za Srbiju. Svi koji su od poslova na crno (a takvih ima) gurali u kvadrate, tražiće način da ih prebace u keš.
Samo kreditni. Ne vidim zasto bi neko ko je kupio za kesh morao da prodaje. prosto rentira i gotova stvar. Rentira za malo manje ako treba ali i dalje rentira.
 
Milsim da nema ništa od pada ni ove godine, očekujem zamrzavanje daljeg rasta ali ponavljam tek tamo novembar biće jasnija slika, bar ja to tako vidim. Nešto sam gledao i predhodne periode rast ovakav kakav je bio u poslednje 2god je neodrživ, zamišljam da je taj tempo krenuo npr od 2008 god, pa za ovih 15 god bi Mirijevo bilo ne 5 nego 15k i zato mislim da tempo staje, opet sa druge strane i dalje gde god se zabode ašov sve se proda ako je iole kvalitetnija i normalna priča. Suma sumarum tu smo gde smo sa cenama.
 
Milsim da nema ništa od pada ni ove godine, očekujem zamrzavanje daljeg rasta ali ponavljam tek tamo novembar biće jasnija slika, bar ja to tako vidim. Nešto sam gledao i predhodne periode rast ovakav kakav je bio u poslednje 2god je neodrživ, zamišljam da je taj tempo krenuo npr od 2008 god, pa za ovih 15 god bi Mirijevo bilo ne 5 nego 15k i zato mislim da tempo staje, opet sa druge strane i dalje gde god se zabode ašov sve se proda ako je iole kvalitetnija i normalna priča. Suma sumarum tu smo gde smo sa cenama.
Zbog cega se organizuju prodajni dani, zbog cega se za sve vise oglasa spustaju cene za prodaju stanova? I dalje je to malo, tipa 5-10%, ali tako pocinje. Dalje, statisticki podaci vec pokazuju da je promet 30-40% manji nego inace (gledamo YoY), sto znaci da traznja ipak drasticno opada, sto vrsi pritisak na cene nadole. Ja verujem da ce cene padati. Mozda i nece, ali to nije zbog toga sto je traznja velika, nego su se neki mozda dovoljno nafatirali, pa im se moze da drze cene makar uopste i ne prodali.
 
Zbog cega se organizuju prodajni dani, zbog cega se za sve vise oglasa spustaju cene za prodaju stanova? I dalje je to malo, tipa 5-10%, ali tako pocinje. Dalje, statisticki podaci vec pokazuju da je promet 30-40% manji nego inace (gledamo YoY), sto znaci da traznja ipak drasticno opada, sto vrsi pritisak na cene nadole. Ja verujem da ce cene padati. Mozda i nece, ali to nije zbog toga sto je traznja velika, nego su se neki mozda dovoljno nafatirali, pa im se moze da drze cene makar uopste i ne prodali.
Sve se slažem ali realnost je drugačija. Realnost je da je Zvezdara skoro 3k kvm a centar 4k+. Živi bili pa videli uskoro će i maj u celosti osvanuti kod Vuka na sajtu, a po prvim parametrima dalekooo je pad cena. No navijam kao i svi za pad.
 
Pančevo i Zlatibor se drže odlično, kod Zlatibora značajno više prodaja u novogradnji u odnosu na April 2022. Kopaonik i Vrnj.Banja u padu...Divčibare takođe

S obzirom da je globalni turizam u usponu i očekuje se konačni oporavak sledeće godine mislim da nas očekuje bum kod turističkih nekretnina premium klase
Naravno dosta naših iz dijaspore pomaže jer više ne ulažu u kuće po selima već kupuju na Zlatiboru.
 
Poslednja izmena:
30% up!!

Sta je sa dijasporom?? Kao da su odjednom svi poludeli!! Srbija postaje hot destinacija za zivot.

Pogledajte prilog 161701
Hot destinacija za ove nepismene!!

Ako mogu da primetim,ovo je prvi pad cena novogradnje, koji sam uspeo da ovekovečim.
Prvo je u decembru 2022 cena bila 2.331 evra,da bi onda ,tamo negde u mart-aprilu 2023,bila povećana za 200 evra,da bi sada pala na početnu poziciju od 2.331 evra.
Takođe,u istoj ulici,imamo još dva velika projekta,koji su završili sa javnim uvidom,a ni nagoveštaja o prodaji, ili bilo kakvom početku radova.Meni sve ovo deluje,da će neko od ova tri ogromna kompleksa, sa preko 1.000 stanova odustati ili prolongirati gradnju.
Pogledajte prilog 161663
Mart-April je bio na popustu 200e po kvadratu ;) if you know what I mean!!
 
Sve se slažem ali realnost je drugačija. Realnost je da je Zvezdara skoro 3k kvm a centar 4k+. Živi bili pa videli uskoro će i maj u celosti osvanuti kod Vuka na sajtu, a po prvim parametrima dalekooo je pad cena. No navijam kao i svi za pad.
Ja odmah mogu unapred da ti kazem da pad cena na katastru i Wolfovom sajtu neces videti jos barem godinu dana, zbog poznatog kasnjenja (sto ne znaci da cene nece padati), tako da cene za sad ne treba gledati. Sad treba gledati promet, jer on mnogo brze reaguje nego cene. :)
 
Vrh