Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je u apsolutnom iznosu cene idu na gore osim u slucaju "privremenih" korekcija.
Ja nikad nisam rekao da nije tako, mi samo imamo drugacije razmisljanje o tome da li ce biti tih privremenih korekcija i u kojoj meri. I ako ce ih biti, zasto ih ne iskoristiti. Zasto kupovati sad, kad su visoke i cene i kamate, kad za par godina mozemo kupiti po nizim cenama i nizim kamatama :)
 
Nema toga više odavno, drže neku listu čekanja na koju stavljaju ljude koje će kao zvati u drugoj fazi.
 
Niko ne ocekuje da cene budu kao pre 3 godine, ali i trenutne cene su neodrzive. Ili ce pasti, ili ce godinama stagnirati dok plate ne porastu dovoljno, tj. cak i da im nominalno ne padne cena, realnu vrednost ce im pojesti inflacija
Rast plata ne prati inflaciju, cene stanova će možda stagnirati, ali stanovi kao takvi će biti dostupni još manjem krugu kupaca. Inflacija brže jede plate nego vrednost stana.
 
uostalom USA privreda je danas 70% u uslužnim delatnostima!
Ne znam odakle ti ovo, ali US ekonomija/privreda je mnoooogo kompleksna oblast - da tesko da bilo ko odavde u potpunosti barata tim brojkama...
Takodje jedna od moci Amerike jeste da mogu lako povecati/uvesti proizvodnju realnih dobara jer barataju tj poseduju tehnologije iz skoro svakog sektora.

Kazem, ljudi u Srb imaju mnogo losu percepciju sta je uopste US i gledaju na nju kao na jos jednu drzavu (kao sto gledaju na Holandiju, Nemacku). US je mnogo vise od toga i mnogo je drugacija u odnosu na EU
 
Pa evo ovde "strucnjaci" kazu da je rast ceo prvi kvartal ove godine u odnosu na kvartal prosle godine


Cak kazu dusmani od pada nista, samo stagnacija.

"Takođe ističe da je u poslednje tri godine promet na tržištu nekretnina povećan za 90 odsto."
Pa upravo to sam i mislio, valjda svi znamo da je rast bio Q1 u odnosu na Q1 2022., ali zato sam lepo pitao kada je rast NASTAO, jer naravno da nije nastao u Q1 2023.

Jako me nervira otvorena manipulacija statistikom.
 
Nema dalje, agenti su iscedili suvu drenovinu i sada, kada je pad prometa, plaču kako nemaju šta da jedu jer niko neće više da kupuje. Sada vuku prodavce za rukav, iste one koje su ložili da dižu cene, iste one agencije koje koje su se otimale oko istih stanova obećavajući da mogu da ga prodaju za više nego druga agencija. Sada sebe proklinju što su to radili jer besplatnih para više nema, a sve ovce su odavno već ošišane. Ovi što bi da povezuju prodaju i kupovinu u agoniji gledaju kako da izvedu to da prodaju za mnogo, a zatim kupe za mnogo više. Situacija "mrtvog čvora" trenutno na tržištu. A mrtvi čvor se ne odvezuje, on samo može da se seče.
Legendo!
 
Ako smem da malo uprostim stvar. Sudeći po padu ugovora većina kupaca je uzela pauzu (osim Pančeva i Zlatibora) i čeka dalje dešavanje, što na frontu, sa inflacijom, Wall Street-u, Korpi najvažnijih valuta, opštem zdravstvenom stanju "pacijenta" zvanog svetska ekonomija ;) itd itd
Od činjenica imamo da tzv "zapad" ulaže i svakodnevno odobrava nova i nova finansijska sredstva za kupovinu naoružanja, na nedeljnom nivou uvodi sankcije i u neku ruku sam sebi seče
granu preko koje je do sada dobijao obilje jeftine energije, nafte, gasa itd. Imao je i značajno tržište od 150 miliona ljudi koje je izgubio (Mercedes je recimo tek prošlog meseca prodao svoj biznis u rusiji), ako se ne varam Rajfajzen je još prisutan itd. Ako nisu zaradili te pare za rat onda mora da štampaju da bi održali nivo života, inače standard ide dole a ljudi na ulice (što se već može videti po mnogim zapadnim gradovima)
Nemoguće je da Nemačka, Francuska, Italija i druge jače zemlje EU značajno ne osete posledice ovakve, po meni ekonomski samoubistvene akcije. Dedolarizacija je takođe u toku, neko spominje novu valutu zvanu BRICS, očekuje se avgust i samit kada će saopštiti vesti o tome. Hoću da kažem da rat košta i "zapad". Neke banke su već počele da pucaju, neke se ljuljaju, trenutno se "krpi" situacija, dokle će videćemo.
U takvim okolnostima mogu se očekivati i veoma turbulentni ekonomski periodi, ne baš da se loži parket, ali razumemo se. Naša država će možda lakše da kontroliše makroekonomsku stabilnost, ali ako se desi prvi slučaj sa slabostima u bankarskom sistemu, eto novog talasa kupovine nekretnina. Ako usled dedolarizacije (vidimo da je stari tradicionalni prijatelj USA Saudijska Arabija prešao na Juan u trgovini sa Kinom) dođe do slabljenja dolara neće tu pomoći ni kupovina akcija, jer i one će sa dolarom krenuti nizbrdo (uostalom USA privreda je danas 70% u uslužnim delatnostima!), da ne pričamo o novom (ko zna kom po redu) podizanju praga zaduživanja USA, koji se meri hiljadama milijardi dolara (sveže naštampanih zelenih papirića naravno!)...ostaje da svako od nas običnih ljudi pa i onih naših iz dijaspore uloži svoje teško stečene novce u nekretnine. Koliko je čuvanje papirića u slamaricama unosno setiće se i oni koji su živeli u vreme inflacije u Srbiji!
Iako ne verujem "dušmanima" kada spominju rast čini se da ulazimo u period kada je sve moguće, sa puno puno brojnih pitanja tipa "šta ako...?". A takođe ni ne verujem da će se bilo koja država tako lako odreći svog građevinskog sektora koji joj donosi dobar % BDP-a ali i vuče sa sobom nekoliko desetina drugih privrednih delatnosti...samim tim i stotine hiljada radnih mesta
Ništa novo, ali nije loše prisetiti se :cool:

Srecom da je u Srbiji bas stabilno i shodno tome mudro ulagati u nekretnine. DEA moze da prekine dostavu droge i stavi šapu na lutkice koje ulazu ovde jer ih niko ne pita za poreklo pa možemo da gasimo temu.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Niko ne ocekuje da cene budu kao pre 3 godine, ali i trenutne cene su neodrzive. Ili ce pasti, ili ce godinama stagnirati dok plate ne porastu dovoljno, tj. cak i da im nominalno ne padne cena, realnu vrednost ce im pojesti inflacija
Ja ocekujem i to u narednom periodu, ne moze odjednom. Nema sanse da cene kvadrata u Beogradu stagniraju na nivoima daleko uredjenijih evropskih gradova, a tamo cene u narednom periodu nece sigurno da rastu, naprotiv.
To ovi sto su do juce vikali rast i samo rast sada pruzaju ruku ajde evo moze stagnacija. Nego ne odlucuje tu niko od nas vec trend sa zapada tj restriktivna monetarna politika.
 
Kakva bre stagnacija 🤣 Milic Djokovic dojavljuje 🤣 Nije bajata dojava, danas ovo rekao 😁
IMG_20230516_193512.jpg
 
Dijaspora poludela

Ovo za skole su ljudi skroz u pravu. Americki obrazovni sistem je totalni raspad osim ako nisi u 1%. Bukvalno horor. Ne daj boze nikome nasem da moraju deca tu da mu idu.

Jos neka majka nasa poslala dete samo u Ameriku kao bolje skole??!! Koliko glupog naroda ima.

IMG_5907.png
 
Poslednja izmena:
Dijaspora poludela

Al se Beba Popović vratio u Beč u svoj stan tik uz Katedralu u prvom bezirk sa ženom i decom. Sapiceva isto sa decom u Trstu. Znaju nešto sto većina ovde neće da vidi


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Ne znam odakle ti ovo, ali US ekonomija/privreda je mnoooogo kompleksna oblast - da tesko da bilo ko odavde u potpunosti barata tim brojkama...
Takodje jedna od moci Amerike jeste da mogu lako povecati/uvesti proizvodnju realnih dobara jer barataju tj poseduju tehnologije iz skoro svakog sektora.

Kazem, ljudi u Srb imaju mnogo losu percepciju sta je uopste US i gledaju na nju kao na jos jednu drzavu (kao sto gledaju na Holandiju, Nemacku). US je mnogo vise od toga i mnogo je drugacija u odnosu na EU

Nekad su imali malo više industrije i proizvodnje (ne mnogo, 10-20% više nego danas) ali su vremenom izmestili u zemlje gde je jeftinije za biznis, tamo se kapital vrlo brzo kreće, nije to kao u EU. Fabrika se po potrebi brzo prebaci negde u latinsku ameriku gde je jeftina radna snaga. Teško je to razumeti ovdašnjim ljudima, da recimo zatvoriš fabriku, ljudima ladno podeliš otkaze i preneseš ceo biznis van zemlje. Tzv multinacionalne kompanije

Srecom da je u Srbiji bas stabilno i shodno tome mudro ulagati u nekretnine. DEA moze da prekine dostavu droge i stavi šapu na lutkice koje ulazu ovde jer ih niko ne pita za poreklo pa možemo da gasimo temu.

Nigde nije stabilno, ali u USA ti imaš i tzv.gradove duhove, pa četvrti u kojima ni policajac ne sme da uđe, ili blaže varijante gde samo policajac sme da uđe, ili malo blaže gde smeš da prođeš kolima ali samo ako se zaključaš, imaš i četvrti gde ni prozor na kući ne smeš da otvoriš...tako da se javlja i faktor bezbednosti kod cena nekretnina zbog toga pa cena može biti i 5 i više puta manja za istu kuću u dve različite četvrti...ali sva sreća pa možeš da kupiš pištolj ili automat u samousluzi iza ćoška i da biraš četvrt gde ćeš živeti

Ima doduše i bogatih delova, ali šta je suština, da tamo 1% ljudi drži 70% bogatstava, i to legalno...e to već nema ni u najkriminalnijim državama!

Ne mogu da stignu agenti DEA ni da se jave na telefon koliko droge ulazi u USA a kamoli da dođu kod nas, ali džabe, ni to ne mogu da preseku...osim u mačo filmovima naravno! Tamo drogu možeš da kupiš gde želiš, toliko o tome da ne davimo mnogo temu
 
Dijaspora poludela



Pogledajte prilog 161833

Kaćeš druže ti da poludiš pa da se ko i ostali normalni srbi vratiš ovde? A da, nikad, jer znamo da nisi ni lud ni glup da to uradiš, samo nas zaje*******avaš i ložiš ovde.
 
Dijaspora poludela

Ovo za skole su ljudi skroz u pravu. Americki obrazovni sistem je totalni raspad osim ako nisi u 1%. Bukvalno horor. Ne daj boze nikome nasem da moraju deca tu da mu idu.

Jos neka majka nasa poslala dete samo u Ameriku kao bolje skole??!! Koliko glupog naroda ima.

Pogledajte prilog 161833
Ne sviđa joj se sto deca uče da su svi ljudi jednako vredni. U 100 marke.
 
Dijaspora poludela

Ovo za skole su ljudi skroz u pravu. Americki obrazovni sistem je totalni raspad osim ako nisi u 1%. Bukvalno horor. Ne daj boze nikome nasem da moraju deca tu da mu idu.

Jos neka majka nasa poslala dete samo u Ameriku kao bolje skole??!! Koliko glupog naroda ima.

Stvarno Radoviću, kako možeš nekima ovde da kvariš jedini nedosanjani san o raju na zemlji, o sjedinjenim američkim državama, toliko su ljudi filmova gledali i suza prolili uživljavajući se u junaštvo jednog Čak Norisa ili kineskog gasterbajtera Džeki Čena da to stvarno nema smisla... :cool:
 
Poslednja izmena:
Ja ocekujem i to u narednom periodu, ne moze odjednom. Nema sanse da cene kvadrata u Beogradu stagniraju na nivoima daleko uredjenijih evropskih gradova, a tamo cene u narednom periodu nece sigurno da rastu, naprotiv.
To ovi sto su do juce vikali rast i samo rast sada pruzaju ruku ajde evo moze stagnacija. Nego ne odlucuje tu niko od nas vec trend sa zapada tj restriktivna monetarna politika.
Ja nisam promenio misljenje, i dalje verujem da ce cene u narednih par godina pasti barem 30%. Ali kazem da, cak i da se nekim cudom pad ne desi, i da imamo stagnaciju, to nece biti stagnacija kakvoj se mnogi nadaju. Mnogi koji kazu da necemo imati pad cene nego stagnaciju misle da ce tipa 2023. biti stagnacija i 2024. opet rast. Moje misljenje je da, ako bude bilo stagnacije umesto pada, da ce ta stagnacija trajati barem 10-ak godina. Drugim recima, bez obzira na to da li ce cene pasti ili stagnirati, prilicno sam siguran u to da ono sto danas mozes kupiti za 3k evra po m2 u Beogradu isto to ces moci da kupis po istoj ceni i za 10-ak godina. Ali opet, i dalje ne mogu da zamislim stagnaciju, tj, isti nivo cene sa 3 puta manjim prometom.
 
Poslednja izmena:
Stvarno Radoviću, kako možeš nekima ovde da kvariš jedini nedosanjani san o raju na zemlji, o sjedinjenim američkim državama, toliko su ljudi filmova gledali i suza prolili uživljavajući se u junaštvo jednog Čak Norisa ili kineskog gasterbajtera Džeki Čena da to stvarno nema smisla... :cool:
Niko nikome ne kvari san, samo vradovic izbegava da doživi svoj san da se vrati u Srbiju.
 
Niko nikome ne kvari san, samo vradovic izbegava da doživi svoj san da se vrati u Srbiju.
Mariks, ja sam Radovića ranije napadao što je prosipao ovde priče o akcijama, bitkoinima i ostalim igrama na sreću, i to žestoko! Ali on sad to više ne spominje, čovek se uozbiljio i počeo da ulaže u nekretnine. To što on odande voli Srbiju, je samo dobro za Srbiju...šta se koga tiče što ja živim ovde i borim se kao lav, i to je samo moja stvar.
Ali čovek je upravu, u USA ti cena stana izgleda drastično pada što si bliže školi, od početka godine, za ovih manje od 150 dana imali su preko 300 pucnjava po školama...to složićeš se nisu normalne stvari i čista posla! Nije normalno ni kad naizgled imaš dobru kuću, auto, komšiluk i sve a onda ti nastavnik u školi prijavi dete jer je izjavilo da postoje dva pola, dečaci i devojčice, jer će se to tek naknadno utvrditi tamo do neke 16 godine...i povrh svega socijalna služba ti odvede dete pod optužbom da si fanatik i da deluješ na svoje dete radikalno...!?!
Šta je onda čudno što naši ljudi, i kao što se vidi u članku žene naročito, brinući o mentalnom i duhovnom zdravlju svog potomstva rešavaju da ostave sve te "blagodati" i dođu u Srbiju!?
 
To što ti pričaš je naučna fantastika. Tamo je upravo suprotno, što je okrug bliže dobrim školama to su cene skuplje. Nemam Ja ništa protiv da se ljudi vraćaju, nemam ništa protiv ni da neko voli na daljinu. Samo ako neko priča kako je "tamo" raspad sistema i mnogo loše, a u Srbiji teče med i mleko postavlja se pitanje zašto se taj neko ne vrati. Isto važi i u suprotnom smeru ako neko želi da ode. Dakle vrati se pa nekom soli pamet kako je ovde bolje. Klasična gastoska priča "nemoj ti ovamo, borba, ostani tu".
 
Pa ja sam i mislio na veliku većinu "loših" škola!
A izvini koja je suština te priče gastosi - domaći, da nam svima naraste netrpeljivost i smanji se želja za gardom i borbom. Da onda najjednostavnije ugasimo svetlo i odemo iz Srbije sanjajući je od tamo negde!? Jel ti stvarno misliš da ćeš srpskoj dijaspori napraviti konkurenciju ako bi otišao u svet? Pa cela Srbija, svih 6,7 miliona ljudi kad bi izašlo ne bi napravili konkurenciju bilo kome u svetu!! Nije njima lako tamo negde u tuđini, ne zavaravaj se! A ljudi normalni pa posle nekog vremena primete i negativne strane a ne samo med i mleko.

Eto i mi smo se poveli za tim zapadom pa uvezli ne samo njihov školski sistem već i prateće njihove "vrednosti" preko domaćeg nevladinog sektora. Zapitaj se zašto su britanci samo prezrivo odmahnuli glavom kad su im ponudili nedotupavi bolonjski sistem školovanja!

Dijaspora će sve više dolaziti u Srbiju, i mislim da je to dobro, jer će nam donositi organizaciju koju su tamo videli, i što ja lično cenim kod zapadnog čoveka. U tom smislu u zavisnosti od brzine tih promena po svetu će se vraćati i vršiti pritisak na cene nekretnina. Da sam i sam kojim slučajem u dijaspori u ovo po svemu turbulentno vreme, nema te sile koja bi me sprečila da kupim nekretninu u Srbiji.
 
Ništa što pišeš nije ekonomski smislena ni objektivna računica, ali ok, ima i toga, da gastosi kupuju "srcem" u Srbiji.
 
Ništa što pišeš nije ekonomski smislena ni objektivna računica, ali ok, ima i toga, da gastosi kupuju "srcem" u Srbiji.
"ccc", ajde majke ti ne foliraj se, ne živiš u realnosti, većina gastosa kupuje srcem...jedino što su gradnju kuća sa belim labudovima po selima uglavnom zamenili za "ekonomske računice" BNV-a, Zlatibora, većih mesta itd...a i gde će se vratiti ako tamo zagusti i kriza se produbi, na grenland!?
 
Vrh