Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja igrom slučaja imam jako mnogo iskustva sa radnim pravom (na neki način povezano sa poslom mojim), te znam odlično kako u praksi to ide. Otpuštanje uopšte nije toliki problem kakvim ga predstavljate, dobar advokat to pitanje lako rešava.
To sto ljudi muljaju i traze rupe u zakonu za koje bi na sudu opet popili kaznu da bi otpustili radnika ne znaci da svi zelimo da rizikujemo da radimo takve pravne akrobacije ili da idemo da se sudimo sa radnikom.

Ja pricam sa pravne strane i da poslujes po PSu a ne kako radi bratija i ekipa.
Ako radnik ne radi dobro a stalno je zaposlen sa pravne strane ti je najbolja opcija tehnoloski visak pa da nekako premostis par meseci tako sto ces ili sam da uskaces da radis posao koji on nije dobro radio ili da ponudis svojim zaposlenima bolje placeno prekovremeno.
 
Poslednjih nedelja radim intervijue za hybrid poziciju u Beobradu - IT inzenjere infrastrukture. Seniori traze 3500-4200 EUR neto. Kada pricam sa kandaidatima, jedan od razloga zasto bi hteli da promene posao je visina plate. Kazu inflacija pojede prihode i treba im vise novca.
Paralelno, kolege rade isto u Spaniji i zakljucak je da su junior-medior pozicije na istom nivou dok su senior pozicije kod nas skuplje. Ne mora da znaci da je ovo pravilo ali zaista, mi imamo previsoku inflaciju odnosno dosta su porasli troskovi zivota. Sve to moze uticati na pad konkurentnosti pa i u lukrativnim i izvozno orijentisanim delatnostima kao sto je IT.

Tesko je predvideti scenario ali ljdui koji danas uzimaju stambene kredite sa ovim kamatama i ovim cenama stanova ili su hazarderi ili imaju neki dobar kolateral
off topic- kako vi iz HR-a(ili si verovatno iz tehnickog dela) gledate na te ljude koji vam jasno stave do znanje da je razlog promene poslodavca veca plata, da li zaposljavate na kraju?
To moze i vama da odradi lagano ako mu neko kasnije ponudi jos vecu platu?
 
To sto ljudi muljaju i traze rupe u zakonu za koje bi na sudu opet popili kaznu da bi otpustili radnika ne znaci da svi zelimo da rizikujemo da radimo takve pravne akrobacije ili da idemo da se sudimo sa radnikom.

Ja pricam sa pravne strane i da poslujes po PSu a ne kako radi bratija i ekipa.
Ako radnik ne radi dobro a stalno je zaposlen sa pravne strane ti je najbolja opcija tehnoloski visak pa da nekako premostis par meseci tako sto ces ili sam da uskaces da radis posao koji on nije dobro radio ili da ponudis svojim zaposlenima bolje placeno prekovremeno.

Malo dramiš ovde, ali neću da se nastavljam. Nije mi žao što vam zakon ne dozvoljava da date otkaz radniku na lepe oči, iako je rezultat toga malo birokratizovan proces otpuštanja. Ipak je to nekom hleb na stolu i ne treba da bude toliko lako kao što je u onoj američkoj distopiji.
 
Ma daj. Svuda je isto što se tiče poslodavaca. Svi smo mi porodica. Svi smo mi tim. Bla bla bla. Onda kad bude malo manje posla, malo kriza i neko bude višak onda gledaju da najure radnika kao dzukca i da ih to ne košta ništa kao u USA. Pored toga svi gledaju da ti podmetnu sporazumni pa da nemaš ništa ni od biroa. Pošto mi je vrlo dobro poznat zakon o radu....naš je jedan od najgorih u Evropi. Žuti ga promenili i osakatili radnike. Jedino što imamo je prevoz do posla, 20 dana odmora i ako daš otkaz da platiš otpremninu. I to je problem šmrc. Suza suzu stiže 😁
Sve je jednostavno. Sporazumni sa otpremninom i to je to. Radi posle šta hoćeš i zapošljavaj koga hoćeš.
 
To sto ljudi muljaju i traze rupe u zakonu za koje bi na sudu opet popili kaznu da bi otpustili radnika ne znaci da svi zelimo da rizikujemo da radimo takve pravne akrobacije ili da idemo da se sudimo sa radnikom.

Ja pricam sa pravne strane i da poslujes po PSu a ne kako radi bratija i ekipa.
Ako radnik ne radi dobro a stalno je zaposlen sa pravne strane ti je najbolja opcija tehnoloski visak pa da nekako premostis par meseci tako sto ces ili sam da uskaces da radis posao koji on nije dobro radio ili da ponudis svojim zaposlenima bolje placeno prekovremeno.
Upravo, neću da muljam i da plaćam preskupe advokate koji će me koštati ko nekoliko novih radnika. Ako mi treba radnik, a postojeći je loš, hoću da ga zamenim. Korporacije to mogu jer imaju para i saradnju sa advokatima kojim plaćaju mesečno usluge. A da ne pričamo o ovima koji iskorišćavaju bolovanje jer imaju nekog lekara pa izbegnu i komisiju. U bivšoj firmi smo svašta doživeli. Toga je i država svesna pa malo po malo menja taj zakon o bolovanju ali opet institucija je priča za sebe.

Malo dramiš ovde, ali neću da se nastavljam. Nije mi žao što vam zakon ne dozvoljava da date otkaz radniku na lepe oči, iako je rezultat toga malo birokratizovan proces otpuštanja. Ipak je to nekom hleb na stolu i ne treba da bude toliko lako kao što je u onoj američkoj distopiji.
Ti kao radnik imaš pravo na takvo mišljenje isto kao što imamo mi. Niko ne drami. Ja sam prvo radnik (i bio sam do skoro) pa onda poslodavac. Ako je nekome hleb na stolu i poslodavcu je, a kao što je već rečeno dobrog radnika svako gleda da zadrži. Ne tražimo da otpustimo nekog bez obrazloženja, samo da lakše otkačimo lošeg radnka.

Ma daj. Svuda je isto što se tiče poslodavaca. Svi smo mi porodica. Svi smo mi tim. Bla bla bla. Onda kad bude malo manje posla, malo kriza i neko bude višak onda gledaju da najure radnika kao dzukca i da ih to ne košta ništa kao u USA. Pored toga svi gledaju da ti podmetnu sporazumni pa da nemaš ništa ni od biroa. Pošto mi je vrlo dobro poznat zakon o radu....naš je jedan od najgorih u Evropi. Žuti ga promenili i osakatili radnike. Jedino što imamo je prevoz do posla, 20 dana odmora i ako daš otkaz da platiš otpremninu. I to je problem šmrc. Suza suzu stiže 😁
Ova izjava ti je u rangu, napustiće zemlju bogati ljudi jer više nisu 6x bolji od prosečnog radnika već 3,5x. Suza suzu stiže. Vidi se da baš ne pratiš diskusiju. Evo svi napuštaju zemlje gde je tako. Želim ti svakako da budeš poslodavac i da nikad nikoga ne otpustiš.
 
Сваког дана научим нешто ново, а данас сам, ето, научио да је Вулин жути.
Pošto mi je vrlo dobro poznat zakon o radu....naš je jedan od najgorih u Evropi. Žuti ga promenili i osakatili radnike. Jedino što imamo je prevoz do posla, 20 dana odmora i ako daš otkaz da platiš otpremninu. I to je problem šmrc. Suza suzu stiže 😁
Sve je jednostavno. Sporazumni sa otpremninom i to je to. Radi posle šta hoćeš i zapošljavaj koga hoćeš.
 
Malo dramiš ovde, ali neću da se nastavljam. Nije mi žao što vam zakon ne dozvoljava da date otkaz radniku na lepe oči, iako je rezultat toga malo birokratizovan proces otpuštanja. Ipak je to nekom hleb na stolu i ne treba da bude toliko lako kao što je u onoj američkoj distopiji.
Pa i vi dramite ovde, mariks i ja pricamo o situaciji kada imas zaposlenog koji zloupotrebljava svoja prava a vi pricate o situaciji kada poslodavac zloupotrebljava zakon.
Vase resenje kada zaposleni zloupotrebljava svoju situaciju je da poslodavac isto zloupotrebljava zakon i radi muljanja i nada se da nece doci do sudjenja.
 
Сваког дана научим нешто ново, а данас сам, ето, научио да је Вулин жути.
Mislio sam na inicijalni zakon o radu. Iz 2005. Nije valjda ta nesreća i tad nešto petljala? Možeš da podeliš šta je tetka iz Kanade Vulin uradio 🙂. Njega tek ne gotivim 🙂.
 
U suštini, malo strožiji zakon je bolji za sve, ne samo za poslodavce. Zamislite situaciju da možete da upadnete na neko radno mesto, želite da radite i usavršavate se ali ne možete jer na takvom mestu radi neki loš kojeg poslodavac muči muku da otpusti ili moraš da čekaš par meseci dok oni reše problem, a do tada ko živ ko mrtav. U tom slučaju bi kvalitetniji ljudi lakše dolazili do posla, a loš bi bio primoran da se popravi i da manje iskorišćava sistem. Poslodavci bi imali veću konkurenciju i gledali bi da nude bolje uslove.
 
Ух, данас две нове ствари. Који жути су тачно били на власти 2005?
Ona nakaradna družina (DS, DSS tj raspušteni DOS) što je ostala nakon ubistva premijera. Što je gledala koliki je njen deo i šta može da se uzme i proda. Amateri za ove danas svakako.
Ja sam ti taj izvorni demokrata u duši. Što je verovao u brze promene uz želju naroda da bude deo sveta.... emancipaciju...institucionalizaciju...da ne bude bitno ko je na vlasti kao na Zapadu jer institucije rade svoj posao... izgradnju sistema...nije teško biti fin......sve te lepe fantazije i nadu da ćemo biti normalna zemlja.....nadu koja je zamrznuta 12 marta 03. Kasnije zacementirana 20 maja 12.
 
Vec je neko slao ovaj clanak :) Ministar ne sme da kaze da je sustina ovoga ustvari zelja vlasti da ubire vise poreza :). Pre 10-15 godina je Ebay prosledio porskim vlastima Madjarske transakcije njenih gradjana preko Ebay-a u cilju da se naplati porez :)


Booking već neko vreme plaća PDV Srbiji za usluge koje fakturiše našim hotelima i vlasnicima apartmana jer se vodi da je usluga izvršena u Srbiji. To je veći deo kolača (iz perspektive Republike Srbije). Ovaj drugi deo je u vezi sa boravišnim taksama i porezima koji vlasnici apartmana direktno plaćaju državi. To je manji deo kolača. Neće se sprečiti pranje novca putem apartmana, tu država mora da se potrudi sama. Samo će smanjiti nelojalnu konkurenciju i prevare - pa će gostima biti zapravo bolje, iako će kao rezultat biti blago povećanje cene smeštaja.
 
То да негде "није важно ко је на власти" јесте једна флоскула, апсолутно нетачна као готово и свака, и свима саветујем да за почетак престану да верују у све сличне прокламације, па ће бити лакше.
 
Дефке је фасовао апсану на овој теми, јер је неуморно исправљао све нетачне податке који се са невероватном лакоћом износе. Обзиром на количину тога, и његова писанија су се граничила са троловањем, али и са пропагирањем власти. Топло препоручујем да се два пута размисли пре него што се нешто сљушти преко тастатуре, само зато што нам иде низ длаку.
 
Otkad se propagiranje vlasti kažnjava na ovom forumu? Eno tamo na temi o BNV dvojica neumorno botuju svaki dan.
 
Vrh