Šta je novo?

Cene nekretnina

Jbg, po meni, a ovo govorim i kao radnik i kao poslodavac, treba postojati mogućnost lakšeg otkaza zaposlenom iako je to nepopularno mišljenje. Kao što rekoh dobrog zaposlenog pogotovo u današnje vreme neće niko da otpusti. Drugo je kresanje troškova i radnih mesta. A i tako bi se sam radnik više trudio i napredovao. No imamo temu o tome.
Firme izmišljaju peripetije da ne bi isplatile otpremninu.....i to je jedina komplikacija. Kod nas se lagano dele otkazi. Mnogo lakše nego u Evropi. Jedino što imamo je taj otkazni rok od 30 dana i otpremninu. Stranci ne vole da isplaćuju otpremnine i alergični su na sam pomen te reči (pogotovo iz USA). Mi smo u jednoj bivšoj firmi (sa razlogom bivša) platili 3 puta više advokata nego što smo trebali tu otpremninu. Obrukali se.
Ako je neko bio tu 4-5-6 godina i doprineo firmi....pa isplati mu tih par plata. Ne moraš da ga najuriš nenajavljeno kao dzukca. Ali to košta i onda podmeću sporazumne bez otpremnine, prave smicalice, opomena za radnu disciplinu, sudjenja itd. Dobro je da su sudije maltene uvek na strani radnika. Ko hoće tako da najuri nekad lojalnog radnika zaslužuje da plati svaki i kamatu i sve troškove. Što veće plate to veće smicalice pokušavaju firme.
 
Poslednja izmena:
Ispravka. U NL NEMA automatskog usklađivanja sa inflacijom ili rastom troškova života! NULA!! Sve zavisi od pregovora sa poslodavcem. Konkretno nama je poslodavac ponudio 1,6% povećanje!!! A inflacija je daleko veća od toga. I u fazonu su ako nećete, idite u drugu firmu:)
U kojoj je industriji firma? Da li je medjunarodna?
 
ali isti americki sistem dozvoljava razvitak biznisa, da se onda utrkuju ko ce da ponudi bolje uslove za radnike.
teoeretski evropa je sigurnija ali verovatno mnogo neisplatljivija

Evropa je neisplativija jer su porezi ogromni+ima mnogo regulative koja indirektno diže troškove poslovanja, a ne jer je teže otpustiti radnika.
 
Znaci ipak nam javni dug jeste skoro 40 milijardi EUR kao sto sam rekao. I on mozda nije dupliran. Ali jeste dupliran government dug, a mislim da je to jedini dug koji je vezan za direktno zaduzivanje iz inostranstva. Cisto sumnjam da opstine po Srbiji mogu da se zaduzuju tako sto uzimaju kredite od Kineze ili kog vec, a dug je mozda samo posledica neizvrsavanja novcanih obaveza. Plus ko zna koliko tog duga su dugovi izmedju samih drzavnih firmi/institucija ili dugovi izmedju drzavnih i privatnih entiteta u Srbiji. Zaduziti se i imati dug nije isto.
Kad ne platis struju ti imas dug ali se nisi zaduzio. Ako uzmes kredit iz banke ti se jesi zaduzio. Mi se jesmo duplo vise zaduzili u poslednje 4 godine (tj. uzimali smo kredite iz inostranstva daleko vise nego ranije), dok nam drugi dugovi jesu porasli, ali ne toliko znacajno.
Ovde imas dosta mislim, sumnjam i mozda, samo tvoja interpretacija nekih podataka u koje se ni ti ni ja ne razumemo bas toliko detaljno.

Ceo svet kao metriku koristi dug/bdp odnos, i za Srbiju taj odnos nije nimalo kritican, a trenutno se i poboljsava, sto nije slucaj u vecini Evrope.
 
Mi smo davali otkaze u Srbiji. Popricao sam otvoreno sa radnicima. Sa nekima i 3 meseca ranije. Da li smo svima vise nego sto je po zakonu kako bi ih zadrzali do poslednjeg dana projekta. Svi su nasli poslove posle negog vremena ali kad me kontaktiraju ponekad, rado se sete vremena provedenog kod nas u firmi :)
 
Zato je kod nas popularno mišljenje poslodavac = lopov, robovlasnik, nepravda... A niko nema cohones da sam pokrene biznis pa da vidi kako je to, da iskusi lošeg radnika na svojoj koži jer u njegovoj glavi on je najbolji radnik na svetu. A da ne pričam o papirologiji. Zato daj nekretnine pa da derem zakupca. Nije to izrabljivanje, cilj je da ako radiš neki posao radiš ga kako treba. Trudi se i bićeš nagradjen. Ako ti se ne svidja promeni posao, nemoj da zagorčavaš život drugim radnicima i poslodavcu.
Svi bi da budu privatnici i biznismeni ali ako moze samo dobre stvari da se tu uglave

Evropa je neisplativija jer su porezi ogromni+ima mnogo regulative koja indirektno diže troškove poslovanja, a ne jer je teže otpustiti radnika.
Pa otpremnina i regulative znaci da ti se dize trosak poslovanja, kao sto kaze Mariks uleti ti los radnik i ti mozes debelo u minus da odes sa njime.
Doduse zato i imas mogucnost da ponudis ugovor na odredjeno do 2 godine da se izfiltriraju takvi radnici.
 
Izbor ko će da me izrabljuje bez ikakvih radničkih prava, neka hvala... U Americi je super kad si kapitalista, ovako neki average joe kao ja bolje prođe u Evropi.
U US sve zavisi od države do države. U nekim državama imaš definisano plaćeno odsudstvo, bolovanje, dane odmora - u nekima toga uopšte nema zakonski definisano
Bukvalno sve zavisi od toga kako dogovoriš sa poslodavcem i od tvoga rada

Ukoliko se kotiraš dobro i pokažeš se dobro u firmi ti dolaziš u poziciju da možeš te stvari pregovarati. Neke velike firme imaju definisane u početku neke standarde, ali kako napreduješ sam dogovaraš to sa poslodavcem. Što si bitniji to su ti uslovi bolji
Tako da imaš lead inženjere, senior arhitekte koji imaju izuzetno dobre uslove ili recimo doktore u medicinskim ustanovama
E ako si kasirka - tu je već malo zeznuto - ali ponovo niko neće da te otpusti tek tako (znaju oni dobro koliko košta obuka i koliko je vremena potrebno da se uhodaš u sistem)
 
Razumem ja da nije lako poslodavcu, daleko od toga, ali svrha tog zakona jeste da unese malo zaštite za radnika u suštini jedan odnos gde je moć u najvećoj meri u rukama poslodavca.

Američki sistem dozvoljava poslodavcu da se igra boga sa radnikom, što je mnogo veća perverzija nego situacija u kojoj ti moraš da rešiš problem lošeg radnika.

Prosto, niste jednaki i zakon to prepoznaje, zato je Evropa bolja za radnika nego USA.
Zato se sad Evropa klima, a USA cepa i dalje. :) A Eu muči muku sa migrantima koji izrabljuju sistem. Slažem se sa navedenim samo mislim da bi trebalo postojati mogućnost lakšeg otkaza.

Firme izmišljaju peripetije da ne bi isplatile otpremninu.....i to je jedina komplikacija. Kod nas se lagano dele otkazi. Mnogo lakše nego u Evropi. Jedino što imamo je taj otkazni rok od 30 dana i otpremnina. Stranci ne vole da isplaćuju otpremnine i alergični su na sam pomen te reči (pogotovo iz USA). Mi smo u jednoj bivšoj firmi (sa razlogom bivša) platili 3 puta više advokata nego što smo trebali tu otpremninu. Obrukali se.
Ako je neko bio tu 4-5-6 godina i doprineo firmi....pa isplati mu tih 4-5-6 plata. Ne moraš da ga najuriš nenajavljeno kao dzukca. Ali to košta i onda podmeću sporazumne bez otpremnine, prave smicalice, opomena za radnu disciplinu, sudjenja itd. Dobro je da su sudije maltene uvek na strani radnika. Ko hoće tako da najuri nekad lojalnog radnika zaslužuje da plati svaki i kamatu i sve troškove. Što veće plate to veće smicalice pokušavaju firme.
Slažem se, pod uslovom da je taj radnik zaista 4-5god doprinosio firmi i bio dobar radnik ali kao što rekoh, dobrog radnika retko ko hoće da otpusti, jedino ako puca firma. I kao što rekoh, advokat košta. Ni EU nije cvećka. Eto i mom drugaru u Beču su pokušali sa sporazumom pa ga posle otpustili ne znam na koji način nisam hteo da ga cimam ali ionako je hteo da napusti firmu i svesno je bio loš.
 
Svi bi da budu privatnici i biznismeni ali ako moze samo dobre stvari da se tu uglave


Pa otpremnina i regulative znaci da ti se dize trosak poslovanja, kao sto kaze Mariks uleti ti los radnik i ti mozes debelo u minus da odes sa njime.
Doduse zato i imas mogucnost da ponudis ugovor na odredjeno do 2 godine da se izfiltriraju takvi radnici.
Da, samo što posle 2 god nikad nisi na čistom, nekom pukne u glavi i kaže sad me boli q za stalno sam, mogu malo da se zezam. Doživeo.
U US sve zavisi od države do države. U nekim državama imaš definisano plaćeno odsudstvo, bolovanje, dane odmora - u nekima toga uopšte nema zakonski definisano
Bukvalno sve zavisi od toga kako dogovoriš sa poslodavcem i od tvoga rada

Ukoliko se kotiraš dobro i pokažeš se dobro u firmi ti dolaziš u poziciju da možeš te stvari pregovarati. Neke velike firme imaju definisane u početku neke standarde, ali kako napreduješ sam dogovaraš to sa poslodavcem. Što si bitniji to su ti uslovi bolji
Tako da imaš lead inženjere, senior arhitekte koji imaju izuzetno dobre uslove ili recimo doktore u medicinskim ustanovama
E ako si kasirka - tu je već malo zeznuto - ali ponovo niko neće da te otpusti tek tako (znaju oni dobro koliko košta obuka i koliko je vremena potrebno da se uhodaš u sistem)
Upravo. I nov radnik košta, obuka, gubljenje vremena... Niko neće otpustiti tek tako.
 
Doduse zato i imas mogucnost da ponudis ugovor na odredjeno do 2 godine da se izfiltriraju takvi radnici.
E nije ništa zaj****. Mogu se otegnuti neki sudski sporovi, ali gašenje radnog mesta je idealna mogućnost da brzo otpustiš nekog radnika :) Ozbiljnije firme imaju saradnju sa advokatskim kancelarijama i savetnicima kako da brzo i bezbolno otpuste radnika... nije to toliki problem u Srbiji
Glavna stvar kod Z. Evrope jeste što su radnici mahom članovi sindikata koji su veoma jaki i pružaju odlične pravne pomoći (pogledaj IG Metal u Nemačkoj - mogu se nositi sa korporacijama tamo)
 
Pa otpremnina i regulative znaci da ti se dize trosak poslovanja, kao sto kaze Mariks uleti ti los radnik i ti mozes debelo u minus da odes sa njime.
Doduse zato i imas mogucnost da ponudis ugovor na odredjeno do 2 godine da se izfiltriraju takvi radnici.

Ma to su opravdanja... danas su otpremnine smešne osim ako si direktor firme. Naš zakon je zapravo odličan za poslodavce, samo eto, ne smeš da mu daš otkaz na lepe oči, što generalno nije praksa nigde u Evropi.

Treba da postoji možda lakši mehanizam da se da otkaz zato što neko loše radi, ali poslodavci takođe sebi prave problem na tom polju jer slabo koriste mehanizme ocenjivanja radnog učinka i merljive indikatore. Sud vrlo razumno traži od poslodavca da dokaže da neko ne radi kako treba, a često tog dokaza zapravo nema.
 
E nije ništa zaj****. Mogu se otegnuti neki sudski sporovi, ali gašenje radnog mesta je idealna mogućnost da brzo otpustiš nekog radnika :) Ozbiljnije firme imaju saradnju sa advokatskim kancelarijama i savetnicima kako da brzo i bezbolno otpuste radnika... nije to toliki problem u Srbiji
To sa advokatima mogu samo ozbiljnije i jake firme, za male je to trošak, papirologija, cimanje... Uostalom možeš da ugasiš radno mesto ali kako onda da zaposliš novog, a treba ti radnik?

Treba da postoji možda lakši mehanizam da se da otkaz zato što neko loše radi, ali poslodavci takođe sebi prave problem na tom polju jer slabo koriste mehanizme ocenjivanja radnog učinka i merljive indikatore. Sud vrlo razumno traži od poslodavca da dokaže da neko ne radi kako treba, a često tog dokaza zapravo nema.
Slabo se koriste mehanizmi radnog učinka jer je teško dokazivo, a i pored toga zaposleni ima rok da se popravi i ispravi nepravilnosti, ne možeš ga odmah otpustiti.
 
Ne znam. Ja sam uvek za to da se vodi računa o balansu. Ti kao poslodavac u startu imaš više moći od radnika. Višestruko. Ako je nekom problem da plati otpremninu......to je onda užasan poslodavac. Naš zakon je naklonjen poslodavcima (hvala žuti 🙂). Jedino što imamo je ta otpremnina i ništa više. E sad ako je i to problem onda jbg.
 
To sa advokatima mogu samo ozbiljnije i jake firme, za male je to trošak, papirologija, cimanje... Uostalom možeš da ugasiš radno mesto ali kako onda da zaposliš novog, a treba ti radnik?
Zaposliš drugog na fiktivno radno mesto, bar smo tako radili u firmi u Srb ranije... jednom smo imali tužbu, ali je bivši radnik odustao jer je morao da dokazuje da je novo radno mesto vezano za njegovo staro
Ima mogućnosti kod nas, u suštini sve može biti cimanje ukoliko ne dođe do sporazumnog raskida - ali radnik mora da bude mnogo uporan i mnogo mu novaca treba kada krene sve to
 
Zaposliš drugog na fiktivno radno mesto, bar smo tako radili u firmi u Srb ranije... jednom smo imali tužbu, ali je bivši radnik odustao jer je morao da dokazuje da je novo radno mesto vezano za njegovo staro
Ima mogućnosti kod nas, u suštini sve može biti cimanje ukoliko ne dođe do sporazumnog raskida - ali radnik mora da bude mnogo uporan i mnogo mu novaca treba kada krene sve to
90% poslodavaca se bruka za sitne pare.
 
Sitne pare nisu problem, ja znam iz nekog mog iskustva i advokata s kojima sam radio da uglavnom poslodavci zbog egoizma neće da se sporazumeju sa radnikom. U fazonu šta oće bre on, neću da mu dam ni dinar, ima da se sudimo sa smradom itd.

Na kraju ga izađe skuplje da vodi spor i izgubi vreme samo da bi napakostio radniku.
 
Vidim svi ovde znaju bolje od mene i Mariksa koji imamo privatne biznise i znamo kakvih sveh peripetija i propisa, papirologije ima.
Posebno ako ne zelis da muljas na nacine na koji vi predstavljate stvari.

Mozda bi mogli i vi da uplivate malo u privatnike umesto kupovine stana kada ispada da ti je sve podredjeno i povlasceno kad si poslodavac?
 
Sitne pare nisu problem, ja znam iz nekog mog iskustva i advokata s kojima sam radio da uglavnom poslodavci zbog egoizma neće da se sporazumeju sa radnikom. U fazonu šta oće bre on, neću da mu dam ni dinar, ima da se sudimo sa smradom itd.

Na kraju ga izađe skuplje da vodi spor i izgubi vreme samo da bi napakostio radniku.

jbg to nije do poslodavca, vec do ljudskog ega
jedan moj drugar je zakacio nekog na parkingu, i ovaj mu trazio 50 evra, i ovaj kao za sta da mu dam, necu, uzeli da se sude, puko 500e. aj sto je puko pare nego i vreme lol
 
Vidim svi ovde znaju bolje od mene i Mariksa koji imamo privatne biznise i znamo kakvih sveh peripetija i propisa, papirologije ima.
Posebno ako ne zelis da muljas na nacine na koji vi predstavljate stvari.

Mozda bi mogli i vi da uplivate malo u privatnike umesto kupovine stana kada ispada da ti je sve podredjeno i povlasceno kad si poslodavac?

Ja igrom slučaja imam jako mnogo iskustva sa radnim pravom (na neki način povezano sa poslom mojim), te znam odlično kako u praksi to ide. Otpuštanje uopšte nije toliki problem kakvim ga predstavljate, dobar advokat to pitanje lako rešava.
 
Zaposliš drugog na fiktivno radno mesto, bar smo tako radili u firmi u Srb ranije... jednom smo imali tužbu, ali je bivši radnik odustao jer je morao da dokazuje da je novo radno mesto vezano za njegovo staro
Ima mogućnosti kod nas, u suštini sve može biti cimanje ukoliko ne dođe do sporazumnog raskida - ali radnik mora da bude mnogo uporan i mnogo mu novaca treba kada krene sve to
To možeš ako ti je firma na jednom mestu. Ko ima više lokacija, zeznuto. Sa druge strane ako poslodavac izgubi spor onda on snosi troškove sudjenja. Poslodavci znaju da je sud naklonjen zaposlenom zato i izbegavaju sporove. Kao što rekoh moguće je ali zahteva dosta cimanja pogotovo za male.

90% poslodavaca se bruka za sitne pare.
Pare nekada nisu problem, problem je što ti radnik treba, a ne možeš da zaposliš drugog na isto radno mesto, pa onda menjaš sistematizaciju, plaćaš advokate...

Sitne pare nisu problem, ja znam iz nekog mog iskustva i advokata s kojima sam radio da uglavnom poslodavci zbog egoizma neće da se sporazumeju sa radnikom. U fazonu šta oće bre on, neću da mu dam ni dinar, ima da se sudimo sa smradom itd.

Na kraju ga izađe skuplje da vodi spor i izgubi vreme samo da bi napakostio radniku.
Ima i toga ali to su uglavnom neki nabedjeni poslodavci koji misle da mogu sve ili neki direktor koga je neko postavio pa ga baš briga.
 
Poslodavac će uvek prvo pokušati da se sporazume sa radnikom. Ali malo brkate, nisu svi poslodavci loši, niti su svi radnici naivni kao francuske sobarice.
Bezobrazluk radnika nekada prevaziđe svaku meru, da i kolege više takvog ne mogu da trpe u timu.
Mi smo imali slučaj da je lik konstantno dolazio na posao oko 10, iako je tada politika bila da se dolazi na posao između 8 i 9. Sve to ne bi bilo problem da konstantno nije odlazio u 16h i da je kasnio na sastanke i bio totalno nepripremljen. Da ne pričam o učinku i bezobrazluku prema kolegama
 
Ja igrom slučaja imam jako mnogo iskustva sa radnim pravom (na neki način povezano sa poslom mojim), te znam odlično kako u praksi to ide. Otpuštanje uopšte nije toliki problem kakvim ga predstavljate, dobar advokat to pitanje lako rešava.
Koliko košta dobar advokat i da li ti, kao sitan poslodavac, možeš taj trošak lako podneti? :) Nije ni baš lako kako Vi predstavljate.
 
Poslodavac će uvek prvo pokušati da se sporazume sa radnikom. Ali malo brkate, nisu svi poslodavci loši, niti su svi radnici naivni kao francuske sobarice.
Bezobrazluk radnika nekada prevaziđe svaku meru, da i kolege više takvog ne mogu da trpe u timu.
Mi smo imali slučaj da je lik konstantno dolazio na posao oko 10, iako je tada politika bila da se dolazi na posao između 8 i 9. Sve to ne bi bilo problem da konstantno nije odlazio u 16h i da je kasnio na sastanke i bio totalno nepripremljen. Da ne pričam o učinku i bezobrazluku prema kolegama
O tome se radi, postoje i zaposleni koji zagorčaju život drugom zaposlenima gde zbog njegovog nemara ispaštaju drugi. Što je najgore, takvi su uvek raspoloženi za sud iako znaju da su loši.
 
Pa gde to ima po automatizmu? U Švedskoj se pregovara svake godine na sindikalnom nivou, i uglavnom dogovore tu oko nivoa inflacije. I onda je firma dužna da ispoštuje povećanje u ukupnoj masi. Neko dobije manje, neko više.
U Belgiji. Zakonska obaveza minimalno za inflaciju (objavljenu državnu) + ako hoće više poslodavac. Ali NL nije ni blizu toga.
 
Vrh