Šta je novo?

Cene nekretnina

Meni kao outsideru je poznato da firme od full angazovanog seniora zarade oko 7-8k u proseku. Plaćaju se seniori oko 3.5k u IT sektoru neto. To je bruto 2 oko 5.9k. ostalo je zarada firme.
Ovde pričamo o ne usko specifičnim zanimanjima i znanjima. Država je podigla max oporezivu osnovicu sa 3k od 2020 na 4.3k u 2024. Uz inflaciju pritisak na rast zarada raste ali.....sa promenom max osnovice.....neki veći rast zarada u IT-ju ne vidim. Dostigli smo zapad i neće da plate nekog u ogranku više od nekog u siromašnijem delu EU....osim ako ne mogu od njega da zarade više od tih 7-8k. Ok, ima tu i subvencija ali..... država sve više uzima progresivno u proseku.
 
Izvini, Nemanja Antic, nisam te prepoznao :)
Rekao sam sta sam rekao, IT je posao sa globalnim trzistem, ako ne mozes da se nadjes sa globalnom ponudom poslova onda si tacno gde treba da budes, ili ti fali znanja i sposobnosti ili ambicije da juris za vise.
To sto dosta ljudi precenjuju sebe u pocetnim godinama ili potcenjuju sebe posle par godina iskustva je ipak do same osobe.

I to pricam kao neko ko se zestoko potcenjivao u pocetku karijere, ali kako su dolazile druge kolege i vidjao da dosta vise posla od njih zavrsavam i dosta brze skapirao sam brzo kako se kotiram.
 
A da..... isto to važi i za menadžerske pozicije u drugim profesijama. 2.5-3.5 neto plus auto. Već sam pisao o tome pa da se ne ponavljam. To je 5-6 zaposlenih od 2-3k+. To je neki top koji možeš biti plaćen danas u Srbiji. Sva usklađivanja sa inflacijom je pojeo porast max osnovice. Neka veća povećanje nisu bila od 2020. I tu je neki maksimum dostignut iskreno. Za 30% pozicija od tih 5-6 npr imamo malo veće plate od Madjara npr. Ja u tim okolnostima ne vidim prostor za dalji porast.
 
@Extroniks Ja sam samo Analiticaru ukazao na razliku izmedju toga da je 'nista neobicno'/prosecno da neko u Srbiji uzima 100k neto i 1500-2000 mesecno. Uopste ne sumnjam da ti ili on zaradjujete dobro (tacnije, nije mi ni zanimljivo da sumnjam, niti me interesuje). A ako neko toliko sheta u procenama u zavisnosti od toga sta hoce da prikaze, ja moram malo da mu osvezim pamcenje. :) To je cela poenta.
 
A da..... isto to važi i za menadžerske pozicije u drugim profesijama. 2.5-3.5 neto plus auto. Već sam pisao o tome pa da se ne ponavljam. To je 5-6 zaposlenih od 2-3k+. To je neki top koji možeš biti plaćen danas u Srbiji. Sva usklađivanja sa inflacijom je pojeo porast max osnovice. Neka veća povećanje nisu bila od 2020. I tu je neki maksimum dostignut iskreno. Za 30% pozicija od tih 5-6 npr imamo malo veće plate od Madjara npr. Ja u tim okolnostima ne vidim prostor za dalji porast.
Pa senior developer nisu nikakav management. Pogledaj recimo MSDC koji ima preko 500 zaposlenih i koje su plate tamo- na istom nivou kao bilo gde u Evropi. Ljudi tamo rade na razvoju globalnih tehnologija i Microsoftu ne pada na pamet da se jajari i krajcuje plate jer je Srbija jeftinija od Nemacke. Njih interesuje top talenat gde god bio. Btw, pravi menadžment u kompanijama tog kalibra ima 200-300k godišnji comp (uključujući benefite, akcije, bonus, itd) i da, prosečnom zaposlenom Microsofta u Beogradu je priuštitviji stan nego mekom ko radi za MS u Minhenu ili Amsterdamu.
 
Rekao sam sta sam rekao, IT je posao sa globalnim trzistem, ako ne mozes da se nadjes sa globalnom ponudom poslova onda si tacno gde treba da budes, ili ti fali znanja i sposobnosti ili ambicije da juris za vise.

nemoj da budes klasican dev, i da malo tu popujes sa visine ;)

neke stvari su do rada, ali nemoj da iskljucujes srecu iz svog uspeha itd
jer randomness je zasluzan za vise stvari nesto sto mislimo

be humble
 
@Extroniks Ja sam samo Analiticaru ukazao na razliku izmedju toga da je 'nista neobicno'/prosecno da neko u Srbiji uzima 100k neto i 1500-2000 mesecno. Uopste ne sumnjam da ti ili on zaradjujete dobro (tacnije, nije mi ni zanimljivo da sumnjam, niti me interesuje). A ako neko toliko sheta u procenama u zavisnosti od toga sta hoce da prikaze, ja moram malo da mu osvezim pamcenje. :) To je cela poenta.
Ma jasno, nisam ja ni tebi odgovarao vec Ivanu.

Ja razumem ljude koji su fizicki vezani za svoj posao pa jbg, moras nekad da prihvatis neki posao za manje para da radis jer prosto u tvom gradu imas ogranicene pozicije, ali za IT niko te ne tera da radis za 800 eur ili 1000 eur, imas ipak slobodu da probas i da radis za strance.
Zato i kazem i mislim da IT je tu specifican i da zbog tolikog trzista vecina ljudi je tacno na mestu platnom gde treba da bude.
 
@Extroniks Ja sam samo Analiticaru ukazao na razliku izmedju toga da je 'nista neobicno'/prosecno da neko u Srbiji uzima 100k neto i 1500-2000 mesecno. Uopste ne sumnjam da ti ili on zaradjujete dobro (tacnije, nije mi ni zanimljivo da sumnjam, niti me interesuje). A ako neko toliko sheta u procenama u zavisnosti od toga sta hoce da prikaze, ja moram malo da mu osvezim pamcenje. :) To je cela poenta.
Ti se praviš lud očigledno. koderi uzimaju 2k mesečno, ljudi koji si eksperti u tehnologija uzimaju 5-6k, ljudi koji su u menadžmentu uzimaju 7k+. Ovde govorim za neku osrednju firmu koja ima svoj produkt. Ne za običan outsource a la Vega, HTEC, itd. Svakako plate na top menadžerskim pozicijama u vodećim firmama u Srbiji su mnogosteuko više od ovih cifara koje sam naveo ali ja ne radim u takvoj firmi.
 
Ti se praviš lud očigledno. koderi uzimaju 2k mesečno, ljudi koji si eksperti u tehnologija uzimaju 5-6k, ljudi koji su u menadžmentu uzimaju 7k+. Ovde govorim za neku osrednju firmu koja ima svoj produkt. Ne za običan outsource a la Vega, HTEC, itd. Svakako plate na top menadžerskim pozicijama u vodećim firmama u Srbiji su mnogosteuko više od ovih cifara koje sam naveo ali ja ne radim u takvoj firmi.
Sta sad pokusavas da dokazes, samo nas obavesti da budemo u toku? I sta sam ja rekao da nije istina? :)

Btw

nnc
 
nemoj da budes klasican dev, i da malo tu popujes sa visine ;)

neke stvari su do rada, ali nemoj da iskljucujes srecu iz svog uspeha itd
jer randomness je zasluzan za vise stvari nesto sto mislimo

be humble
Ja se samo zalazem za svest i realizam o svojim sposobnostima.

Niko nije kriv Peri sto ima 1000 eura platu posle 3 godine iskustva u nekoj maloj IT firmi nego Pera koji se ususkao u zonu komfora i ne zeli da rizikuje da menja posao ili proba nesto online, ne uci nista novo a plata kaplje svaki mesec i dobije tu neku povisicu od 100 eura godisnje dok njegov prijatelj menja posao svake 2-3 jer se usavrsio i prelazi da radi za 30-50% vecu platu svaki put.

Ja jos nisam sreo nekoga u IT ko se trudi i grize, uci i pravi svoje side projekte a da je ostao na maloj plati osim ako nije naivan ko veverica da ce trenutna firma da ga konacno proglasi seniorom i da duplu platu.
Sreca je faktor u pocetku samo, kasnije je sve do sposobnosti.
 
Sreca ili sposobnost, mi ovde pricamo o prosecima, medijanama i o jako malom broju ljudi koji prebace neku cifru. A da se ne ponavljamo, poznavao sam takve i ranih 2000ih, pitanje je koliko ucestvuju u ovolikom rastu cena i ovoliko kesh kupovina. Ja mislim da IT zaradjuje bolje od proseka, ali da su te cifre zanemarljivo vece (cast izuzecima) da bi opravdale ovu situaciju.
 
Pa senior developer nisu nikakav management. Pogledaj recimo MSDC koji ima preko 500 zaposlenih i koje su plate tamo- na istom nivou kao bilo gde u Evropi. Ljudi tamo rade na razvoju globalnih tehnologija i Microsoftu ne pada na pamet da se jajari i krajcuje plate jer je Srbija jeftinija od Nemacke. Njih interesuje top talenat gde god bio. Btw, pravi menadžment u kompanijama tog kalibra ima 200-300k godišnji comp (uključujući benefite, akcije, bonus, itd) i da, prosečnom zaposlenom Microsofta u Beogradu je priuštitviji stan nego mekom ko radi za MS u Minhenu ili Amsterdamu.
Ja pričam o ostalim profesijama. Ti pričaš o par firmi u IT-ju, sa najvećim platama gde radi manje od 1% programera u Srbiji.....i to predstavljaš da je prosek.....ne ide....
Svi mahom jajare kod nas..... primer su otpremnine od danas..... čak i članovima foruma kad više ne mogu da zarade od zaposlenog.....i 100e im je mnogo..... kao penthaus.
 
A svi zaposleni cvecke i neotkriveni talenti :)

Elem, ko ima auto nek doda jos 500e na platu ( nema servisa, registracije, popravki, vulkanizera, goriva…)
 
Na osnovu mog iskustva..... iskreno makar ljudi sa kojima sam saradjivao profesionalno. Nekih 60% ljudi radi ispod svojih mogućnosti. 39% se uglavi i rade prosečno ali opet više nego što su plaćeni. 1% su diletanti. Ovih 60% se bori da ostvari nešto više u životu. Problem je što je broj radnih mesta za tako nešto i više nego ograničen. Nismo dovoljno razvijeni kao zemlja i nemamo toliko mogućnosti. Kad kreneš npr kolima da se voziš kroz neko čak i mesto na zapadu (veličina Čačka, Kragujevca npr) ti imaš desetine i desetine dobrih firmi sa po 100-200-300 zaposlenih. Dva-tri mesta takva+ remote rad i ti nemaš potrebu da se seliš nigde. Kod nas je to drugačije. Čačak, jedna veća firma, 2-3 manje i to je to.....nemaš gde da radiš. HR ima džentlmenski dogovor o ne preuzimaju radnika i o zaradama i ti si zarobljen 🙂. Čak i mnogo više radiš u odnosu na BG jer nemaš gde da odeš...... ali iskreno naučiš dosta. Možeš, hoćeš ali nemaš gde 🙂. Mala bara a mnogo ljudi hoće više u životu i onda poslodavci koriste situaciju....daju manje zarade. Seliš se iz mesta u mesto za veću platu. BG sve centralizovao ali tu te dočekaju zapadne kirije i troškovi života a sada i cene nekretnina. Troškovi su toliko narasli da se ne isplati više selidba u BG ako nemaš svoj stan. Ne može veća plata da ti pokrije kiriju i veće troškove. To je za profesije koje nisu IT.
 
Poslednja izmena:
Napustis i pokrenes svoj biznis ako mislis da si potplacen. A upravo smo o tome pricali, malo preduzetnika i konkurencije.

Ja kad citam tebe, da poslodavac ima 10k po radniku, pitam se sta radim pogresno. Dovoljan mi je jedan takav radnik.
 
Ja sam napisao šta sam čuo. 7k treba minimalno da zaradi firma da bi nekog platila 3.5k neto jer je bruto 2 trošak za poslodavca oko 5.9k.
 
Svi mi nesto cujemo. I da je zemlja ravna, i da ima reptila… mozda si samo pogresno cuo ili razumeo. Firma treba da zaradi 7k da opravda 5,9k platu, firmi ostaje 1,1k. Sto je ok. Kada se oduzmu ostali troskovi firmi moze da ostane od 9 do 999e po radniku to je vec relativna racunica.
 
@Anon jesi li video koliko su nerealizovani gubici USA banaka 🙂. 7 puta veći nego 2008. Kad su radili bailout 2008, to ih je koštalo izmedju 500 do 700 milijardi usd. Da li je realno da ako krene da ne valja da će uraditi bailout sa 3-4-5 triliona 🤡? 2008 su imali dug 10 triliona a danas 35.
 
@Anon jesi li video koliko su nerealizovani gubici USA banaka 🙂. 7 puta veći nego 2008. Kad su radili bailout 2008, to ih je koštalo izmedju 500 do 700 milijardi usd. Da li je realno da ako krene da ne valja da će uraditi bailout sa 3-4-5 triliona 🤡?
Bice vise, za covid je bilo oko 4-5 triliona, sada mora barem 8. Pratim sada jedino Kinu posto su oni u deflaciji a imali su ogroman stimulans pa su na neki nacin pravi primer onoga sto sledi.
Vidi se posle stimulansa kako je drasticno skocilo i sada pada, pratim da vidim da li je samo korekcija ili je ovo bio izlaz za bogate. Pokusavam da skontam da li ce retail uopste reagovati na stimulans.

EDIT: samo 2023 kada je bio onaj problem sa Silicon Valley Bank i Bank Term Funding programom je uzeto oko 160 milijardi da bi izasao podatak da 102 milijarde nije vraceno a u martu ove godine je prestao program sto znaci da imaju fore do marta 2025 da vrate kao poslednji rok i to pod pretpostavkom da su svi uzeli poslednjeg dana ove godine a nisu :D
Banke u fazonu "meeh"
1729287169069.png
1729287346402.png
 
Poslednja izmena:
Za Kinu predvidjaju što se tiče deflacije da je možda japan 2.0.5 0/50 šanse. Iskreno i nije bio neki stimulans kod njih. Kikiriki.
 
EDIT: samo 2023 kada je bio onaj problem sa Silicon Valley Bank i Bank Term Funding programom je uzeto oko 160 milijardi da bi izasao podatak da 102 milijarde nije vraceno a u martu ove godine je prestao program sto znaci da imaju fore do marta 2025 da vrate kao poslednji rok i to pod pretpostavkom da su svi uzeli poslednjeg dana ove godine a nisu :D
Banke u fazonu "meeh"
Pogledajte prilog 216063Pogledajte prilog 216066
Nakon toga u martu je puklo kripto tržište. Sad ga kao spuštanje kamata oživljava. Mada mislim da će biti pumpe narednih meseci.
 
Nakon toga u martu je puklo kripto tržište.
Jeste i to je trebao da bude pocetak krize pa su se tada gadjali da li je recesija ili nije ali su na vreme uspeli da zauztave slom vise banaka tim programom, u prevodu, odlozili su krizu mada ajde tada je nezaposlenost bila u redu, bond yield nije bio inverted. Sada imamo sve indikatore za jaku krizu. Bas me interesuje da li ce pokusati da ispeglaju do te mere da niko nece ni pomisliti da mu je lose :D
 
Jeste i to je trebao da bude pocetak krize pa su se tada gadjali da li je recesija ili nije ali su na vreme uspeli da zauztave slom vise banaka tim programom, u prevodu, odlozili su krizu mada ajde tada je nezaposlenost bila u redu, bond yield nije bio inverted. Sada imamo sve indikatore za jaku krizu. Bas me interesuje da li ce pokusati da ispeglaju do te mere da niko nece ni pomisliti da mu je lose :D
Lažni izveštaji o zaposlenosti pogurali tržište da se ne raspadne 🙂. Što više razmišljam i sagledavam iz više uglova uvek se vratim na dve opcije. Hiperinflacija ili finansijska kriza sa recesijom. Nadam se da se slažemo da smo već neko vreme u recesiji.
 
Vrh