Šta je novo?

Cene nekretnina

Poslednjih nedelja radim intervijue za hybrid poziciju u Beobradu - IT inzenjere infrastrukture. Seniori traze 3500-4200 EUR neto. Kada pricam sa kandaidatima, jedan od razloga zasto bi hteli da promene posao je visina plate. Kazu inflacija pojede prihode i treba im vise novca.
Svi seniori uvek menjaju posao zbog vise para, iz mog iskustva, tako da to nije nista novo.
3000+ EUR neto za dobrog inzenjera je standard vec neko vreme kod nas.
 
Svi seniori uvek menjaju posao zbog vise para, iz mog iskustva, tako da to nije nista novo.
3000+ EUR neto za dobrog inzenjera je standard vec neko vreme kod nas.

u srbiji je u sutini veliki problem, sto nema dovoljno dobrih senior inzenjera (pritom ne mislim na one koji samo znaju da kucaju kod)
tesko je i vrbovati, jer i da ponudis neku vecu paru u odnosu na koju imas, ljudi ce se pitati zasto se cimati za par stotina evra (iako nekima ovo zvuci kao razmazenost)
 
Vidi. Ako imaš 2 osobe. 2 brata blizanca. Jedan radi za 1100e, drugi za 1500e.
Obojica troše samo potrošačku korpu koja je 1000e. Ostalo stavljaju na štednju.
Koliko je veća plata drugog brata kada se odbiju fiksni minimalni troškovi života? 🙂
Pričaš kao da svi rade za 1500e, a velika većina radi za ispod 1000e. Uostalom vidiš da seniori sa 4k platom ne mogu da prežive, svako ima svoju računicu.
ne razumem se, ono sto je razlika kod nas i kod njih

kod nas ti daju otkaz laganeze, i sutra mozes da kupis prnje. cak i u jakim it kompanijama je to praksa. to je malo vise do nase neobavestenosti, a i sto smo i dalje zeleni.
kod njih dati otkaz nekome, u odredjenim slucajevima je misoana imenica, toliko da radnici mogu da ucenjuju, i to se razvlaci x meseci
Netačno. za******* je kod nas otpustiti nekoga ako ima ugovor za stalno, kao što ti je Defke dao primer. U USA mogu da te otpuste kad hoće bez obaveza, ovde ipak moraš da ispoštuješ proceduru i to znaju i radnici pa neki i zloupotrebljavaju.
 
Netačno. za******* je kod nas otpustiti nekoga ako ima ugovor za stalno, kao što ti je Defke dao primer. U USA mogu da te otpuste kad hoće bez obaveza, ovde ipak moraš da ispoštuješ proceduru i to znaju i radnici pa neki i zloupotrebljavaju.

ok, kako da ti kazem, u itu, za stalno dobijes otkaz, ali ti se ponudi to kao sporazumno resenje. vecina i ne zna svoja prava
mislim pip (tj performance improvement plan) su bili misaona imenica do pre par godina.

cisto da naglasim, ja ovo pricam iz iskustva za it firme, ne znam kako je za druge
 
Kad u Nemackoj imaju 13. i 14. platu, 30 dana godisnjeg, otkazni rok 3 meseca itd. - ozbiljan sistem, briga o radniku, zna se red

Kad u Srbiji dignu minimalac na 400e - jao pa nekonkurentni smo sad, niko nece hteti Srbina da zaposli, propasce nam preduzetnici, otici ce firme
Ruku na srce razlika je u ekonomiji i koja ekonomija može da izdrži veći minimalac i više plata, a koja ne može. Zato i imamo ovoliko motanja kablova, nismo mi još toliko razvijeni da imamo mnogo jakih kompanija.
 
To se zove normalan zivot, svuda na zapadu je tako. Nije to pumpanje trzista vec samo vidis ono sto zelis da vidis po meni.
Stvarnost je da se mnogo lakse dolazi do nekretnine danas nego pre 10-15 godina, koliko god ljudi u ovoj temi mislili da nije tako pa cak i po ovim cenama.
Tako su pričali i 2006, 2007 2008. U super, sad možeš da kupiš na kredit. Ranije nije moglo 🙂. I šta se onda dogodilo tamo krajem 2008 kad više niko nije ostao da uzme kredit 🙂?
Činjenica je da smo imali period od 2012 do 2020. 9 godina postepenog rasta. Zdravog rasta. 2020 godinu smo započeli sa dugom od 24 milijarde. Danas imamo dug 38.5 milijardi. Povećanje od 65%. Isto kao i inflacija.... doduše nezvanična. Zvanična je niža zbog statističkih mahinacija i manipulacija sa potrošačkom korpom 🙂
 
ok, kako da ti kazem, u itu, za stalno dobijes otkaz, ali ti se ponudi to kao sporazumno resenje. vecina i ne zna svoja prava
mislim pip (tj performance improvement plan) su bili misaona imenica do pre par godina.

cisto da naglasim, ja ovo pricam iz iskustva za it firme, ne znam kako je za druge
Ne mogu, mogu na foru da ti ponude sporazumni ali nisi u obavezi da prihvatiš, a ako ne prihvatiš kreće muka za poslodavca čak iako si neodgovoran radnik. Postoje načini naravno ali nijedan nije brz.
 
Kad ti ponude sporazum, to je ok rešenje. Postoje načini da se radnik otpusti i bez sporazuma (ukidanje pozicije), onda moraš u spor sa firmom koji traje godinama.

EDIT: da ne govorim o mahinacijama kao prebacivanje lokacije rada (ako ima više kancelarija) na manje povoljnu, promena pozicije, mobing praznog stola itd. što služi tome da te natera da daš sam otkaz jer ti se smuči.
 
Kao što rekoh postoje načini samo je peripetija, cimanje, a ako dodje do spora sud daje prednost zaposlenom. Zato je bitno da poslodavac ispoštuje proceduru. Uglavnom dobrog radnika retko ko hoće da otpusti. Većina poslodavaca neće ni da se cima sa tim pa idu na otpremninu, otkazni rok... Manje papirologije i cimanja ali i tu ima cimanja. Sporazum je nepovoljniji po zaposlenog jer nema otpremninu i ne može na biro.
 
Pričaš kao da svi rade za 1500e, a velika većina radi za ispod 1000e. Uostalom vidiš da seniori sa 4k platom ne mogu da prežive, svako ima svoju računicu.
Ja sam samo naveo primer da povećanje zarade državnih činovnika znači da mogu da se zaduže više. U proseku 10-20k čistog kredita više. A to nije malo kada uzmeš u obzir da se radi o 700k ljudi.
 
Jbg, po meni, a ovo govorim i kao radnik i kao poslodavac, treba postojati mogućnost lakšeg otkaza zaposlenom iako je to nepopularno mišljenje. Kao što rekoh dobrog zaposlenog pogotovo u današnje vreme neće niko da otpusti. Drugo je kresanje troškova i radnih mesta. A i tako bi se sam radnik više trudio i napredovao. No imamo temu o tome.
 
Ja sam 50/50 oko toga, s jedne strane postoji objektivan razlog zašto zakon treba da štiti više radnika od samovolje poslodavca, ali s druge strane, naš zakon ne dozovljava firmama lako da otpuste radnika zbog lošeg performansa, tj. teško je dokazati to.

Svakako kad vidim USA sistem, drago mi je što ipak živim u Evropi.
 
[
Plus ko zna koliko tog duga su dugovi izmedju samih drzavnih firmi/institucija ili dugovi izmedju drzavnih i privatnih entiteta u Srbiji.
Dug privatnih preduzeća i zaduženost građana ne ulazi u javni dug. Ako me sećanje služi trenutno imamo dug privatnih kompanija 18 milijardi a dug stanovništva oko 13 milijardi.
Dug javnih preduzeća ulazi i to je 1.5-2 milijarde. Koliko javna preduzeća duguju privatnom sektoru.....to je misterija.
 
pa zbog razvijenijih biznisa bi ti kao radnik trebalo da imas veci izbor

ja sam vise za usa sistem nego za evropski tbh

Izbor ko će da me izrabljuje bez ikakvih radničkih prava, neka hvala... U Americi je super kad si kapitalista, ovako neki average joe kao ja bolje prođe u Evropi.
 
Jbg, po meni, a ovo govorim i kao radnik i kao poslodavac, treba postojati mogućnost lakšeg otkaza zaposlenom iako je to nepopularno mišljenje. Kao što rekoh dobrog zaposlenog pogotovo u današnje vreme neće niko da otpusti. Drugo je kresanje troškova i radnih mesta. A i tako bi se sam radnik više trudio i napredovao. No imamo temu o tome.
Gde ćeš lakše od ovoga što sad imamo, tehnološki višak i otpremnina od 1/3 plate po godini kod trenutnog poslodavca. Jedino da budemo ko Amerikanci pa da možeš da išutiraš radnika napolje direktno sa sastanka na kom si mu dao otkaz.
 
Kad u Nemackoj/Austriji/Holandiji uskladjuju plate u skladu sa inflacijom - vidis sta je uredjena drzava koja postuje svog gradjanina i brine za njegov standard.

Kad Srbija digne plate tacno za zvanicnu inflaciju + rast BDP-a - jao sta nam rade, u duznicko ropstvo ce nas oteraju samo da bi odrzali cene nekretnina
Ispravka. U NL NEMA automatskog usklađivanja sa inflacijom ili rastom troškova života! NULA!! Sve zavisi od pregovora sa poslodavcem. Konkretno nama je poslodavac ponudio 1,6% povećanje!!! A inflacija je daleko veća od toga. I u fazonu su ako nećete, idite u drugu firmu:)
 
Pa gde to ima po automatizmu? U Švedskoj se pregovara svake godine na sindikalnom nivou, i uglavnom dogovore tu oko nivoa inflacije. I onda je firma dužna da ispoštuje povećanje u ukupnoj masi. Neko dobije manje, neko više.
 
Ali ja nisam biznismen, ja sam radnik... :)
Zato je kod nas popularno mišljenje poslodavac = lopov, robovlasnik, nepravda... A niko nema cohones da sam pokrene biznis pa da vidi kako je to, da iskusi lošeg radnika na svojoj koži jer u njegovoj glavi on je najbolji radnik na svetu. A da ne pričam o papirologiji. Zato daj nekretnine pa da derem zakupca. Nije to izrabljivanje, cilj je da ako radiš neki posao radiš ga kako treba. Trudi se i bićeš nagradjen. Ako ti se ne svidja promeni posao, nemoj da zagorčavaš život drugim radnicima i poslodavcu.
pa zbog razvijenijih biznisa bi ti kao radnik trebalo da imas veci izbor

ja sam vise za usa sistem nego za evropski tbh
Tako je. Više biznisa = veći izbor za radnika. Više biznisa = jača ekonomija.

Gde ćeš lakše od ovoga što sad imamo, tehnološki višak i otpremnina od 1/3 plate po godini kod trenutnog poslodavca. Jedino da budemo ko Amerikanci pa da možeš da išutiraš radnika napolje direktno sa sastanka na kom si mu dao otkaz.
Da bi napravio tehnološki višak moraš da daš obrazloženje zašto to radno mesto nije više potrebno, da pokriješ papirološki, da bi dokazao ako dodje do suda. Cimanje sa kojim manji poslodavci ne žele da se bakću (jer advokat košta). Kao što rekoh drugo je kad firma kreše troškove i nepotrebna radna mesta. Sa druge strane ako otpustiš nekog preko viška 3 meseca ne smeš zaposliti nekog drugog plus otpremnina iako je bio loš radnik.
 
Zato je kod nas popularno mišljenje poslodavac = lopov, robovlasnik, nepravda... A niko nema cohones da sam pokrene biznis pa da vidi kako je to, da iskusi lošeg radnika na svojoj koži jer u njegovoj glavi on je najbolji radnik na svetu. A da ne pričam o papirologiji. Nije to izrabljivanje, cilj je da ako radiš neki posao radiš ga kako treba. Trudi se i bićeš nagradjen. Ako ti se ne svidja promeni posao, nemoj da zagorčavaš život drugim radnicima i poslodavcu.

Razumem ja da nije lako poslodavcu, daleko od toga, ali svrha tog zakona jeste da unese malo zaštite za radnika u suštini jedan odnos gde je moć u najvećoj meri u rukama poslodavca.

Američki sistem dozvoljava poslodavcu da se igra boga sa radnikom, što je mnogo veća perverzija nego situacija u kojoj ti moraš da rešiš problem lošeg radnika.

Prosto, niste jednaki i zakon to prepoznaje, zato je Evropa bolja za radnika nego USA.
 
Sa jedne strane povecani troskovi zivota, skuplje nego u Nemackoj, niko vise nista ne kupuje, zatvaraju se radnje po gradu, itd.

Sa druge strane prosvetari sa povecanjem od 10k dinara ulecu masovno u kredite i ne daju BNV da padne.
Bravo!
Pitanje dal ce da dobiju. Mojim klincima kao i svim ostalim se smesi nezasluzena petica iz svih predmeta ako ne dobiju i tu malu crkavicu od povecanja. Sve to ide na hranu, racune i dugove.
 
Razumem ja da nije lako poslodavcu, daleko od toga, ali svrha tog zakona jeste da unese malo zaštite za radnika u suštini jedan odnos gde je moć u najvećoj meri u rukama poslodavca.

Američki sistem dozvoljava poslodavcu da se igra boga sa radnikom, što je mnogo veća perverzija nego situacija u kojoj ti moraš da rešiš problem lošeg radnika.

Prosto, niste jednaki i zakon to prepoznaje, zato je Evropa bolja za radnika nego USA.

ali isti americki sistem dozvoljava razvitak biznisa, da se onda utrkuju ko ce da ponudi bolje uslove za radnike.
teoeretski evropa je sigurnija ali verovatno mnogo neisplatljivija
 
Vrh