Šta je novo?

Cene nekretnina

Opet se vrtimo, moze da raste ako nema ko da trosi dzabe. M2 je rastao i od 2008 pa su cene nekretnina kod nas padale.
Slažem se. Dok potrošači neće da troše to što banke imaju na svojim bilansima velike sume ne znači ništa. Opet zavisi od ekonomije, narativa. Za sad nema recesije i narativ je dobar. Da li će biti za 6 meseci, mislim da neće takav. Ali opet... Svako neka odluči u skladu sa svojim mogućnostima i potrebama. Biće zanimljiv period ispred nas.
 
Inače se u većini slažem sa tvojim postovima koje kačiš, jer stavljaš i zvanične podatke itd..., ali ovakve izjave bi trebalo i obrazložiti.
Ja iskreno ne verujem da je takav ROI(imam dosta prijatelja koji imaju tamo apartmane) i bilo bi ok i da kažeš da je 20god ukoliko ne računamo rast vrednosti nekretnina.To je solidnih 5% ROI. Jos kada bi neki Investitor to stvarno i garantovao tih 5% godisnje, eto bio bi pionir u tome a ne samo da se izjavljuje.
Naravno da i oni(tvoje forumske kolege :) ) nađu neke oglase od 30-35eur dnevno i da mnogo zavisi i od samog vlasnika i njegovog truda i mnogo faktora, kod samog izdavanja.
Ali reklamiranje da se Investicija vraća za 10-12 god lično mene odvraća od kupovine, toga ima i na Kopaoniku(bilbordi zakupljeni sa takvom reklamom)i prosto jednu grupu ljudi odvraća od kupovine takav vid marketinga, pogotovo onih koji su na neki način u tome i iskusniji.
Par primera sam ovde i kačio i obrazlagao ROI i mojeg primera u NS-u i za stanove u BG-u i na Kopaoniku, pa i na tvojem primeru na Zlatiboru itd...
Ja sam isto pobegao od nekih agenata kad su poceli da izbacuju neke cifre za izdavanje....to mi je bio bas red flag.
Od par projekata sam odustao kad sam gledao jer se iste stvari ponavljaju:
1. Ja sam meni kupila isti ovakav stan
2. Cene rastu od (navedi datum)
3. Sve se rasprodalo, ostalo je manje od 10% stanova. Pokazacu vam ove sto smo juce pustili u prodaju. Cuvali smo ih za nase ljude ali ne mozemo da ih cuvamo vise posto je projekat gotov a oni nisu uspeli da sakupe novac 🤡. A ono krsevi koje niko nije hteo.
4. Moze da se izda za (unesi trzisnu cenu i povecaj iznos za 60-70%)
Udaraju na pohlepu i FOMO.....
 
Ja ne znam, zivim u paralelnoj srbiji izgleda jer ja ne znam nikoga ko radi na NBGD ispod 70-80k mesecno, a po Saletu bi to znacilo da svi ti ljudi rade u drzavnim institucijama.
Pazi, zavisi na kakvoj mikrolokaciji zivis. Kod mene, pre dve godine, na Kanarevom B. u zgradi jedno 60-70% porodica koje su zivele u zgradi je bilo cist prosek ili ispod proseka. Slobodno prodjite kroz ta malo starija naselja i starije zgrade. Kazem, pogledajte na sta nam lice zgrade koje su starije od 10-15god, da svi imaju preko 2k eur, verujem da bi se mnogo lakse dogovarali oko odrzavanja...
Nije to mali broj ljudi, udarite racunicu na 2 miliona ljudi
A ako i dalje imamo debelo rasprostranjeno "na ruke" pricu - onda nismo kao drzava i sistem daleko odmakli - to je nesto sto itekako steti drzavi
 
Kazem, pogledajte na sta nam lice zgrade koje su starije od 10-15god, da svi imaju preko 2k eur, verujem da bi se mnogo lakse dogovarali oko odrzavanja...
Bi da ne kazem sta... u Batajnici gde su moji nece stanari da plate 500 dinara mesecno po stanu da se ciste hodnici i stepeniste.
To je na nivou jedne pakle cigara mesecno, a zive ljudi u novogradnji.

Stvar je mentaliteta a ne para kada je u pitanju odrzavanje.
 
bojim se da primanja nemaju veze sa tim nego mentalitet i kultura, kao sto je neko napisao gore. “Ja da placam, a da i neko drugi ima korist sem mene, nema sanse”. “Necu ja da budem jedini koji ce da ocisti nesto, zabole me kakva je zgrada”. Zato imamo zgrade pune buba, neokrecene, liftove koji ne rade, zgrade koje smrde, krovove koji prokosnjavaju. Kapiram da je lakse kada imas primanja da platis bolje odrzavanje, ali bukvalno nista ne sprecava ljude da ne ostavljaju kese sa smecem ispred ulaznih vrata, ne prljaju hodnike, ne bacaju papirice, ne zasade neki cvet ispred zgrade ili tome slicno. Razumem da zivot u velikom gradu znaci i otudjenje i nebliskost sa komsijama, ali da li im je i u kuci bitno da je samo jedna soba lepa/cista, a ne cela kuca i dvoriste. Ako nemam para za odrzavanje obrisacu sama hodnik ispred svog stana ili necu zivetu tu. Platicu dezinsekciju kad i komsije da svi ne zivimo u stenari i slicno. Odoh u offtopic jezivi
 
Ako smo spremni da zivimo u svinjcu i pored solidnih primanja, onda ne znam kako to da nazovem...
Nekulturom
ali bukvalno nista ne sprecava ljude da ne ostavljaju kese sa smecem ispred ulaznih vrata,
Ove specijalce obozavam, izbace svoje smece ispred da nije im u stanu a komsije nek crknu.

Za sada tolerisem jer nisam u svom stanu ali kad budem se preselio u svoj stan bice reagovanja na takvo ponasanje.
 
izbace svoje smece ispred da nije im u stanu a komsije nek crknu
Dok sam ziveo na Mirijevu kao podstanar, secam se svadje sa takvim komsijom koji je ubedjivao da je njegov deo "po zakonu" 1.5m ispred ulaznih vrata i da gledam svoja posla :) najgore je sto sa takvim buzdovanima nece ni nadlezne sluzbe da se raspravljaju, pa imamo to sto imamo
 
Kupio ugledni doktor veliki plac. Kupi i Ciga isti takav plac. Izgradi doktor kuću na placu. Izgradi i Ciga istu takvu kuću. Ozida doktor garažu. Ozidao i Ciga garažu. Stavio doktor lepu ogradu. Stavio i Ciga istu takvu ogradu. Prodaje doktor kuću za 150.000 €. Ciga prodaje kuću za 250.000 €.
Ode doktor kod Cige i pita ga:
• Dobro bre Cigo kako ti prodaješ istu kuću za 250.000 €, a ja za 150.000 €?
• Meni je komšija doktor, a tebi Ciga.
 
Plot twist, investitor uselio cigu da moze jeftino da dodje do placa doktora da izgradi zgradu na oba placa
Dešavaju se i takvi slučajevi.
Evo jednog primera.
Dogovori se Investitor i otkupi 3 od 4 stana neke mini zgradice/kuće koju planira da ruši i da na tom mestu gradi zgradu.
Četvrti(preostali) vlasnik stana zahteva mnogo veću isplatu i misli da može da dobije veći/velik iznost od Investitora, jer se samo on čeka.
E u tom slučaju Investitor naseli baš tako neke ljude koji tamo prave atmosferu nepodnošljivu za život tom poslednjem prodavcu.
 
Da, slažem se, nisam baš imao vremena za duže obrazlaganje. Činjenica da znam dosta vlasnika Standard-a kojima ne pada na pamet da izdaju ispod 50 eur (osim možda bližim prijateljima), odnosno 80-100 eur oko praznika kad se traži krevet više. Ali naglašavam kupili su najbolji Standard na tržištu (u pravom trenutku i povoljno!) i sa veoma malo rada imaju 6.000 eur godišnje čisto. Njima je ROI oko 15 god. Znam i one koji se pored održavanja mnogo trude i oko reklame i svega pratećeg, dodatno ulažu ali i bolje prolaze. Generalno si u pravu, stvar je pristupa i ozbiljnosti poslu, da vlasnik shvati da je u turizmu i da mora biti na usluzi 24/7...tek onda stižu i maksimalni rezultati! Ranije sam pričao i o onim ženama koje su u regularnom i lepom (ali ne i najboljem) Standard-u, dugo godina posluju, ali su kupile ranije kad su i cene bile manje
Pre svega je veoma važno kod izbora kupiti pravi Standard, u novoj zgradi, smisleno isprojektovanoj, lepe fasade, završnih materijala, drveta i rustičnog kamena na fasadi u duhu planinske arhitekture, i sa bar onim "nacrtanim" spa centrom 50-150m2 i recepcijicom (pult i stolica) ;) ...onda možeš računati na prinos u vrhu skale
Kada tako pažljivo odabereš objekat i sprat, sledeće ne manje važno je pristup samom izdavanju, održavanju i trud oko toga.
Naravno nisam spominjao poreze ali to valjda svako razume u kakvom se trenutno stanju nalazimo, ne kažem da se ovaj deo neće menjati uskoro, ali to u Srbiji očekuje i BG "stan na dan" pre svih.
Znam i da su neki kukali po BG kafićima što im se apartmani na Zlatiboru (Standard klasa) isplaćuju za 20 godina, a da nisu ni prstom mrdnuli oko svoje investicije...ne shvatajući da je i to zapravo odličan ROI za nerad 🙂

Premijum je nešto posebno, sa cenama i po 3800eur/m2 ali i izdavanjem do oko 190 eur/dan ili penthausima 5500eur/m2 (i ne pitajte koliko je dnevno ;))...naravno samo za one kupce koji nemaju vremena da se oko toga previše zanimaju, osim godišnjih Skupština vlasnika, opšteg pravca Razvoja i raspodele sredstava :cool:
Samo jedan primer
Dešavaju se i takvi slučajevi.
Evo jednog primera.
Dogovori se Investitor i otkupi 3 od 4 stana neke mini zgradice/kuće koju planira da ruši i da na tom mestu gradi zgradu.
Četvrti(preostali) vlasnik stana zahteva mnogo veću isplatu i misli da može da dobije veći/velik iznost od Investitora, jer se samo on čeka.
E u tom slučaju Investitor naseli baš tako neke ljude koji tamo prave atmosferu nepodnošljivu za život tom poslednjem prodavcu.
Sve istina.
Konačno primer kako da PUKNE BALON.
 
Mi sad imamo stagflaciju. Kada se obuzda inflacija prelazi u recesiju. Ako raste zaposlenost onda opet inflacija raste i nista nisu uradili sa ovim podizanjem kamata. Mora da se ohladi trziste rada. Mi smo do sada imali (zapad) recesiju u realnom ali ne u nominalnom iznosu (povecale se cene pa iako manje proizvoda prodajes, sve deluje super). Ove godine ocekujem da to predje i u nominalnu recesiju. Nadam se da razumes sta hocu da kazem.
 
Šta god da radiš, nemoj da konsultuješ ovu temu za savet :)
Moram da priznam da sto vise posecujem i upoznajem ovaj forum sve je manje kredubilan izvor saveta i informacija bas zbog toga sto su bas oprecna misljenja toliko. Stvarno sano od postova na jednoj strani je rolerkoster emocija i predvidjanja. Od potpunog kolapsa sveta do toga da smo zaista ekonomski tigar. Mada svakako to zavisi z kog ugla se gledaju stvari i mogu da razumem i jedne i druge.
Tako da savet za ove koji tek dolaze na forum da ipak ne uzimaju za ozbiljno neke od agendi koje se ovde formulisu i predstavljaju.
 
Moram da priznam da sto vise posecujem i upoznajem ovaj forum sve je manje kredubilan izvor saveta i informacija bas zbog toga sto su bas oprecna misljenja toliko. Stvarno sano od postova na jednoj strani je rolerkoster emocija i predvidjanja. Od potpunog kolapsa sveta do toga da smo zaista ekonomski tigar. Mada svakako to zavisi z kog ugla se gledaju stvari i mogu da razumem i jedne i druge.
Tako da savet za ove koji tek dolaze na forum da ipak ne uzimaju za ozbiljno neke od agendi koje se ovde formulisu i predstavljaju.

Ovo je najgora tema jer niko nema kristalnu kuglu da bi znao šta će se zapravo desiti sa cenama. Već više pokušavamo da nategnemo neke teorije na realnost. Amerikanci imaju slogan "Time in the market beats timing the market", u principu ne treba se kladiti na padove i skokove, već kupuješ kad možeš.
 
U kom slučaju nije dobra kupovina asseta? U periodu pre recesije i nekih ozbiljnih nesigurnosti na tržištu, mogućeg rata (WW3), da li u slučaju rata vrede uopšte novci, tada bi verovatno fizčko zlato bilo najbolje?
Pošto u toku recesije i poveće nezaposlenosti i nesigurnosti posla bi ljudi trebalo da prodaju jeftinije svoje nekretnine i svoj asset i oni sa viškom keša da iskoriste svoju priliku?
Ljudi dobijaju otkaze i sele se sa boljih lokacija(nasleđenih stanova) i gradova, ne mogu da isplaćuju kredit i oduzimaju im se prinudno stanovi.
Možda u tom slučaju ljudi neće imati da plate poslednje rate za stan u novogradnji i bude se moglo od njih otkupiti po manjoj ceni, u ovom slucaju stvarno treba imati agente nekretnina kao prijatelje(saradnike) da te zovu pre izlaska stana na oglase, jer takvi stanovi retko i dođu do oglasa?
Ukoliko nastupi ponovo neki COVID, to jest neka epidemija slična tome, kako bi se ponašalo tržište?
Šta možemo da očekujemo od USA izbora i budućih predsednika na ekonomiju i njihove politike štampanje novaca?
U slucaju ponovnog masovnog štampanja novaca, cena nekretnina i asseta ide sigurno gore?
@Salev85 @beli labud , totalno ste me zbunili sa ozbiljnom ekonomijom, pa evo malo i ja da postavim koje vezano za ekonomiju i cene nekretnina i kao neke moje zaključke :)
Hvala svima na odgovorima unapred
Ratovi, geopoliticka nesigurnost = zlato, nekretnine rastu
Recesija= sve pada nakon kratkog rasta (blowoff top)
Stampas novac vise nego sto se povecava realna proizvodnja=inflacija
Zatvoris sve u kuce i stampas=inflacija
Recesija je, stampas umereno da pokrenes privredu i spustas kamate= nema ludacke inflacije, (kao cene nekretnina u Srbiji od 2015 do 2019 lagani, prirodni postepeni porast)
Ukratko.
 
Ovo mi nema nikakve logike iskreno.....
Ako znas nesto sto mi ne znamo obrazlozi 🙂
Pa ti tvrdiš da je stagflacija već krenula, ako je krenula QE će je samo produbiti, odnosno spirala će biti žešća. Oni koji su uvek imali koristi od QE su bogataši prosto rečeno, i do njih će stići najveći deo odštampanih para, i oni će ih što pre trošiti na nešto opipljivo-realno, a to su nekretnine...zar ne? Oni će sebe obezbediti u realnom i od toga kasnije ubirati profit
 
Pa ti tvrdiš da je stagflacija već krenula, ako je krenula QE će je samo produbiti, odnosno spirala će biti žešća. Oni koji su uvek imali koristi od QE su bogataši prosto rečeno, i do njih će stići najveći deo odštampanih para, i oni će ih što pre trošiti na nešto opipljivo-realno, a to su nekretnine...zar ne? Oni će sebe obezbediti u realnom i od toga kasnije ubirati profit
Pa mi imamo stagflaciju od 2021. Sad kao padaju kamate jer se inflacija normalizovala i preti da predje u deflaciju.
Sad mora da se dalje hladi trziste rada da ne bi bilo ponovo inflacije kada se smanjuju stope (porast nezaposlenosti 🤷)
 
Dokon sam, pa ajd da odgovorim. "Kupovina za zivot" je hedge za zivot u tom gradu ili tom delu grada. Kupovina nije nuzno bolja finansijska odluka, ali moze biti stabilnija, jer ste zasticeni npr. od naglog skoka rente. Ne znaci da je za svakoga to dobra odluka. Ljudi se cesto sele...
Mislim da smo to davno rekli, ko kupuje za zivot kupuje cim stekne uslove.
Ko kupuje investiciono ili misli da je sledeci Michael Burry kao nas Sale moze da polemise do mile volje ovde :)
 
Vrh