Šta je novo?

Cene nekretnina

Garaže su udarile neke cene u BG koji ih čine upitno isplativim za kupovinu. Npr. kompleksi na Vidikovcu naplaćuju garažno mesto 17.000 - 20.000 EUR. Pokušavaju da iskoriste situaciju što je mikrolokacijski zagužvano. Kada su garažna mesta preskupa, ljudi će se više odlučivati da ih ne kupuju i da parkiraju na ulici, praveći još veći haos. To je već situacija u dosta novogradnji, kao što si ti naveo.

Zato sam ja na drugoj temi jednom rekao da bih voleo da garažno mesto mora da ide obavezno uz kupovinu stana u novogradnji. To bi i zauzdalo cene garažnih mesta, i nateralo bi rentijere da daju svojim podstanarima garažno mesto.
 
Evo ovaj opet nešto laže :)

laže.PNG
 
Ima ljudi koji su psihicki prsli jer su propustili sve moguce sanse. (takve razuzmem jer dodju i kazu ...jbt mogao sam da kupim a cekao sam i sve ok greska je greska). Ovde imamo coveka koji je patoliski slucaj.

Halo oglasi su pre dizanja cena imali 12.000-13.000 nekretnina a onda su podigli cene pa su se agencije razbezale. (jer im je bilo skupo). Sada posto su shvatili da su malo preterali sa cenama poceli su da prave kojekakve dilove agencijama samo da bi ih vratili nazad. Naravno covek tera svoju pricu. Iskreno IQ 90.
 
Haha, mene si poturio ispred a. Baš sam sad gledao neki model house, slučajno nabasao iz parka na agenta koji postavlja oglasnu tablu ispred neke gajbe. Šta će sve da urade da ti prodaju nekretninu na tržištu koje slabo ide! Još mu kažem da živim u inostranstvu i da neću skoro da dolazim, a on mi kaže: nema veze, ako se budeš selio ovde nekad javi se nama. Sat čuke mi pokazivao kuću, a da sam pokazao malo više interesovanja vozio bi me fazon po celom gradu gde hoću. Još mi izvadio celu specifikaciju kuće kad smo započeli razgovor o toplotnoj izolaciji, da mi dokaže da je to najbolji materijal.
Eh, koliko nama prodaja nekretnina ide dobro, to je neverovatno!
Ma to je pošteno kad časno i sa trudom radi svoj posao, pa čak i da te ubeđuje, ali kad krenu da bezočno lažu o konkurentnim tržištima gde se kupci razmišljaju da ulože, i to sve u jeku tamošnjih najboljih zvaničnih rezultata, gedžovanskog tipa "soc, lower, 9 eur"...praveći te retardom...e onda vidiš sa kim imaš posla!
Ja sam odavno pričao da je Zlatibor prenatrpan i da ne izdaju za 20€ eno covek kaže 9€ ,previše stanova nema urbanističkog plana,loša divlja gradnja i tačka
Urbanistički plan postoji odavno, gradnja i prodaja u porastu, sve više Premijum projekata, čak je i Standard sada lepši nego negde u obodnim delovima Beograda (kamen, drvo i dr prirodni materijali)...ali na žalost plaćenim tekstovima i forumskom retard propagandnom antireklamom neuspešno pokušavaju da se izbore sa prosečnim godišnjim prometom van BG koji je u porastu, i to pazite, samo u novogradnji:

BG sa 940+ miliona eura
NS sa 280+ miliona eura
Zlatibor 120+ miliona eura
Svi ostali turist.centri zajedno 90+ miliona eura
NI 80+ miliona eura
KG 60+ miliona eura

Ali ko sabere 2 i 2 i pogleda trendove sve će mu biti jasno ;)
Kao nekad one tzv "jagnjeće brigade" koje su znale da zasednu u fotelje preduzeća (sada propalih!) i ne mrdaju, tako i današnji BG agenti (čast poštenim izuzecima!) nikako da ustanu, izađu malo iz BG i otvore nove "show room"-ove na novim prosperitetnim lokacijama. Navikli da im kupci sami dolaze, kojih je sada sve manje, pa sad vise na forumima ogovarajući i lažući pokušavajući da nas naprave retardima...(n)

Inače samo Standard se renta od 45 pa do 90 dnevno, ROI 10-12 god
 
Nije to zbog cena Halo oglasa, prosto je lošija ponuda. Nije bolje na drugim sajtovima gde ima i džabe. Manje je stanova na tržištu zadnjih godinu dana.
 
Nije to zbog cena Halo oglasa, prosto je lošija ponuda. Nije bolje na drugim sajtovima gde ima i džabe. Manje je stanova na tržištu zadnjih godinu dana.
Ma vazi. Budzeti agencija su ograniceni. Znam barem 3 agencije koje su prepolovile oglase samo zbog novih cena. Prosto cene oglasavanja uticu na to koliko ima oglasa.
Plus sa tim cenama objavljivanje duplih oglasa (laznih stanova) + nebuloza oglasa je izgubila smisao.
Sad kad vec nude dilove 2+1 i slicno onda se broj povecao. To je najprostije objasnjenje koje ljudi ne zele da prihvate jer vide neku "nadu" u promeni broja oglasa.

Sve ovo je tako jer je Srbija jos uvek nesredjeno trziste jer da bi se nekretnina oglasila treba da postoji centralni registrar nekretnina koje su oglasene. To se u Americi zove MLS listing. Na taj nacin bi se to regulisalo. Posto to ne postoji totalni je haos u oglasavanju jer svako oglasava sta hoce samo da primami kupca. Na sve to nemamo informaciju o inventaru nekretnina jer su ove brojke iz halooglasa neupotrebljive.
 
Ma vazi. Budzeti agencija su ograniceni. Znam barem 3 agencije koje su prepolovile oglase samo zbog novih cena. Prosto cene oglasavanja uticu na to koliko ima oglasa.

To znači da bi ja trebalo da vidim hiljade stanova na konkurentnskim sajtovima kojih na Halo nema, ali kad otvoriš sve se isto đubre vrti.
 
To znači da bi ja trebalo da vidim hiljade stanova na konkurentnskim sajtovima kojih na Halo nema, ali kad otvoriš sve se isto đubre vrti.
Da.
Screenshot 2024-09-30 at 12.48.40 AM.png

Ovi imaju 32k samo stanova. Naravno duplikata koliko hoces kao i laznih. Pored toga i neazuriranih koliko hoces.

Dok na HaloOglasima ima samo 12-13k stanova (cela Srb)
Screenshot 2024-09-30 at 12.51.26 AM.png


Podaci o broju oglasenih stanova su neupotrebljivi jer ne postoji centralni registar.

Podaci kod Wolfa i Gorana su nesredjeni i mogu da se tumace na razne nacine ali barem postoji centralni registar pa je koliko toliko upotrebljivo.
 
Da.
Pogledajte prilog 213307
Ovi imaju 32k samo stanova. Naravno duplikata koliko hoces kao i laznih. Pored toga i neazuriranih koliko hoces.

Dok na HaloOglasima ima samo 12-13k stanova (cela Srb)
Pogledajte prilog 213308

Podaci o broju oglasenih stanova su neupotrebljivi jer nema centralni registar.

Podaci kod wolfa i Gorana su nesredjeni i mogu da se tumace na razne nacine ali barem ima centralni registar pa je koliko toliko upotrebljivo.

problem sa nekretninama.rs je sto se oglasi ne brisu automatski, pa mogu da stoji neke i po par godina
 
Svakome ko prošeta noću vidi popunjenost zgrada...dovoljno
Ako je urbanizam da pored 10. prizemnih vikendica nikne zgrada od 9 spratova i 160 stanova...Ok
Svako ovo vidi ...pa nije fotomontaža
 
Ajmo malo bull:

1. U Boru se zapaža velika ekspanzija na tržištu kuća i stanova (usled dolaska kineskih kompanija) kaže Štrbac.

"U stanove je prema preliminarnoj proceni investirano oko šest miliona evra u prvoj polovini 2024. godine, što je za oko 118 odsto više nego u prvom polugodištu prethodne godine. Broj prodatih kuća je utrostručen, a vrednost je pet puta povećana", ukazuje Štrbac na osnovu preliminiranih podataka RGZ-a za prvo polugodište.

2. Broj prodaja novosagrađenih stanova u Nišu porastao je za oko 60 odsto u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prošle godine. Prema preliminarnoj proceni RGZ-a, vrednost prodatih stanova je oko 60 miliona evra u prvoj polovini godine, što je međugodišnji rast od oko 40 odsto.

"Porast količine novca ukazuje da investicije pokreću tržište", kaže sagovornica BBA.


3. Prema preliminarnoj proceni Republičkog geodetskog zavoda (RGZ), vrednost tržišta, odnosno količina novca upotrebljena za kupovinu svih nepokretnosti u Surčinu je porasla za 100 odsto u prvoj polovini godine u odnosu na isti period prethodne. Broj kupoprodaja porastao je za oko 18,8 odsto, otkriva za Bloomberg Adriju Ivana Štrbac, šefica Odeljenja za procenu nepokretnosti Republičkog geodetskog zavoda.

Ne znam šta se dešava sa kupcima prve nekretnine, ali znam da tržište očigledno pršti na sve strane bez indikacije da će skoro da stane.
 
Pokusavas sad da promenis temu. Pitao sam samo sta ti to osim subjektivnog osecaja ukazuje na to da su stanovi prazni i da ih niko ne koristi. U smislu imas li neki standard ili prosto je to samo subjektivan osecaj.

Možda statistički bi mogli da izvučemo nešto, mada je teško jer se odloženo knjiži. zadnje dve godine oko 65,000 novih stanova u Srbiji je izgrađeno - koliko je prodato? :) Daleko manje ako verujemo registru cena.
 
Inače samo Standard se renta od 45 pa do 90 dnevno, ROI 10-12 god
Inače se u većini slažem sa tvojim postovima koje kačiš, jer stavljaš i zvanične podatke itd..., ali ovakve izjave bi trebalo i obrazložiti.
Ja iskreno ne verujem da je takav ROI(imam dosta prijatelja koji imaju tamo apartmane) i bilo bi ok i da kažeš da je 20god ukoliko ne računamo rast vrednosti nekretnina.To je solidnih 5% ROI. Jos kada bi neki Investitor to stvarno i garantovao tih 5% godisnje, eto bio bi pionir u tome a ne samo da se izjavljuje.
Naravno da i oni(tvoje forumske kolege :) ) nađu neke oglase od 30-35eur dnevno i da mnogo zavisi i od samog vlasnika i njegovog truda i mnogo faktora, kod samog izdavanja.
Ali reklamiranje da se Investicija vraća za 10-12 god lično mene odvraća od kupovine, toga ima i na Kopaoniku(bilbordi zakupljeni sa takvom reklamom)i prosto jednu grupu ljudi odvraća od kupovine takav vid marketinga, pogotovo onih koji su na neki način u tome i iskusniji.
Par primera sam ovde i kačio i obrazlagao ROI i mojeg primera u NS-u i za stanove u BG-u i na Kopaoniku, pa i na tvojem primeru na Zlatiboru itd...
 
odlaganje reseta stapmanjem para samo moze da odvede u novu veliku depresiju....nikako da donese stabilnost ili prosperitet...ponekad ti ne treba previse skole ili znanja, samo malo zdrave pameti da vidis kad je nesto neodrzivo....Salev mudro zbori ;)
Bolje da stucne ekonomija na 3-5 godina.....mora malo da boli nego da udjemo u hiperinflaciju, dalje nemire, potencijalnu depresiju i izgubljene decenije 🤷. Dodatno, svi znamo sta se desi kad bude teska ekonomska situacija.....uglavnom rat i neki sukobi.
Ja navijam za recesiju i biram manje zlo.
Ako krene QE na sve ovo....mozemo samo da ocekujemo dalje....Iran, Tajvan, embargo nafte itd. Plus, mi Srbija smo visokorizicna zemlja sa mnogo neresenih pitanja i plodno tlo za sve i svasta sto ne valja.
 
Vrh