Šta je novo?

Cene nekretnina

@G.I.Joe jel i dalje imas utisak da cene nekretnina u Holandiji rastu?
Pogledaj npr danasnji naslov na RTLu za Luxembourg. Uloliko Holandija ima rast, zaista me cudi da su trendovi toliko razliciti. Pritom su plate u Luxembourgu sigurno bolje i definitivno ima manje prostora za gradnju u poredjenju sa NL...
Pogledajte prilog 213182
Ne da rastu nego BUJAJU!!
Evo ti dva linka, od kojih je drugi zvaničan sajt državnog zavoda za statistiku!


I to od pre 6 dana vest! Što bi se reklo sveže:))
11% porast od prošle godine i još nema naznaka hlađenja. Ludilo je totalno! Šta je razlog nemam više ni pojma, a niti me interesuje. I kuća i stan isplaćeni, moja deca imaju gde da budu kad odrastu, a ja odo nazad u otadžbinu!
Meni lično odgovara da rastu cene. Ako još u Beogradu naglo padnu ili bude dobrih akcija u novogradnji, uzmem odmah još kredit i uzmem još 1-2 stana u Beogradu. Kao što sam rekao meni su sve opcije OK. A cena je samo broj, jer ne prodajem ni ovde ni u Srbiji. Jedina je prednost što banka više i lakše odobrava kad imaš nekretninu veće vrednosti.
 
Zanosenje o padu cena nekretnina u Beogradu, ili bilo gde u Srbiji ne pije vodu. To se nece desiti. Eventualno moze doci do stagnacije cena i to na neko ograniceno vreme. Pogledajte trend cena nekretnina poslednjih decenija bilo gde u svetu bez obzira na plateznu moc ljudi. Cene rastu i tako ce uvek biti. Ne ocekujte cene koje smo vidjali pre korone, bilo proslo, ko je bio pametan bio je, mi ostali cemo biti srecni ako ulovimo nesto ispod 4k (ne racunam zgrade koje je moj deda pratio u novogradnji)
 
Zanosenje o padu cena nekretnina u Beogradu, ili bilo gde u Srbiji ne pije vodu. To se nece desiti. Eventualno moze doci do stagnacije cena i to na neko ograniceno vreme. Pogledajte trend cena nekretnina poslednjih decenija bilo gde u svetu bez obzira na plateznu moc ljudi. Cene rastu i tako ce uvek biti. Ne ocekujte cene koje smo vidjali pre korone, bilo proslo, ko je bio pametan bio je, mi ostali cemo biti srecni ako ulovimo nesto ispod 4k (ne racunam zgrade koje je moj deda pratio u novogradnji)
Cene nekretnina ce rasti dok god imamo ovaj bolesni monetarni sistem. Onog momenta kada ta igranka prestane, onda ce prestati i rast asset-a u svetu i investitori ce preci na nesto drugo, cene ce ici gore vremenom ali ce biti dosta sporije. Ta igranka je blizu jer obican covek ne moze da isprati ovaj rast svega a sledeci QE ce to uraditi jace nego covid.

Kina se vec bacila na posao.
 
Slazem se, s tim sto bih dodala da se i ide ka ideji da “obican” covek i nece moci da kupi nekretninu i to svesno, ne ako slucajnu posledicu lose ekonomije, sto i jeste situacija u vecini metropola (bojazljivo ubrajam BG u tu grupu) odavno
 
Nema nikakve logike da tržište radi protiv ljudi svesno. Cela industrija živi od prodaje nekretnina na kredit. Nepristupačnost je kočnica za tržište i to se već sad vidi u USA npr. gde je tržište nikad sporije.
 
Cene nekretnina ce rasti dok god imamo ovaj bolesni monetarni sistem. Onog momenta kada ta igranka prestane, onda ce prestati i rast asset-a u svetu i investitori ce preci na nesto drugo, cene ce ici gore vremenom ali ce biti dosta sporije. Ta igranka je blizu jer obican covek ne moze da isprati ovaj rast svega a sledeci QE ce to uraditi jace nego covid.

Kina se vec bacila na posao.
Jel misliš da će prestati u nekoj daljoj budućnosti ovaj monetarni sistem? Da li postoje neke indikacije za to, da su spominjani neki drugi načini ekonomije od ovog trenutnog? Pošto ja ne znam za to i zato sam ovako i samouveren u rast asseta, to jest nekretnina i zemlje u budućnosti.
Ok i S&P 500 će isto imati rast zbog trenutnog ovakvog tržišta koje ide na ruku velikim korporacijama.
 
Slazem se, s tim sto bih dodala da se i ide ka ideji da “obican” covek i nece moci da kupi nekretninu i to svesno, ne ako slucajnu posledicu lose ekonomije, sto i jeste situacija u vecini metropola (bojazljivo ubrajam BG u tu grupu) odavno
Ovo mozda vazi za jace ekonomije gde imamo kompanije koje kupuju kuce. Ovo u Srbiji nije situacija i samom logikom mozemo zakljuciti da ako asset-i ne budu bili popularni u buducnosti za ulaganje i rast cena uspori, onda ce u jednom momentu obican covek moci da priusti sebi nekretninu a i ima mi smisla jer nekretnina kao nekretnina nije nesto sto ima fiksnu dostupnost, moze da se pravi beskonacno.
Sto se tice Srbije, cak i da dodje QE i smanjenje kamata, nisam siguran da li ce obicni ljudi moci da kupuju po ovim cenama. ECB bi morao da spusti kamate zestoko u minus ako zele istu onu potraznju nakon COVID-a a mislim da svi tako nesto cekaju.
 
Evo par zapažanja oko prodajnog dana za The One Tower koji je bio u petak 27.9.
Koliko vidim, pustili su u prodaju samo neparne spratove i tačno 48 stanova. Danas vidim da su prodali 7 od 48 stanova i to su sve dvosobni stanovi (3 kom od 43kvm, 3kom od 50 kvm i 1 kom od 60kvm). Cene ne znam kolike su u Tower-u. Mislim da 15% prodaje na prodajni dan je malo "loš" ili slabašan rezultat ili je to moje mišljenje samo.
Ovaj sam Prodajni dan pratio jer mi se čini da je merodavniji od BW jer ovde ipak kupuju obični ljudi i srednji sloj ili viši srednji.
 
Jel misliš da će prestati u nekoj daljoj budućnosti ovaj monetarni sistem? Da li postoje neke indikacije za to, da su spominjani neki drugi načini ekonomije od ovog trenutnog? Pošto ja ne znam za to i zato sam ovako i samouveren u rast asseta, to jest nekretnina i zemlje u budućnosti.
Ok i S&P 500 će isto imati rast zbog trenutnog ovakvog tržišta koje ide na ruku velikim korporacijama.
Morace nesto da se desi jer obican covek ne moze da isprati ovaj rast. Ne pricam samo o nekretninama vec o ceni svega, ako covek ne moze svojom platom da zivi normalno, dzabe sav ovaj novac u svetu. Zato ja i mislim da QE nece pomoci toliko koliko ljudi misle, ne mislim da QE = rast cena svega jer dzabe QE ako nema ljudi koji ce da trose. Pre mi deluje da ce doci do neke deflacije prvo.
 
Baš tako, ovde ljudi ne kapiraju da tržište zavisi od kupaca, tj. da vrednost asseta nije intrinsična. Valjda zbog rasta cena duže vreme su neki počeli da veruju u tu maltene religijsku mantru "cene only go up".
Sto ima smisla jer kada pogledas poslednjih 15 godina, kad god stucne ekonomija, banke stampaju i cene idu gore. Ono sto je sada drugacije je inflacija koja je nastala nakon kovid ludila. Ubrzali su "kicking the can down the road" 10x
 
A i eto za one koji pricaju kako samo IT-evci mogu da kupe stan, stigli smo do stanja da i oni kukaju na cene i da im je jako skupo. Ako se desi sledece pumpanje i taj rast cena koji svi cekaju, ko ce kupovati stanove?
 
Svaka cast i srecno. Posle 10 godina supruga i ja ponovo razmatramo odlazak.
To je ono nažalost sto je realnost i zastrašujuće je…mladi ni ne pokušavaju ovde, provincijlaci ne dolaze u BG vise, ali zato iskusni radnici i visokoobrazovani koji su usto i situirani dobro, takodje odlaze…važno da smo mi troškove života i kupovinu mesta za život podigli na nivo bilo kog grada u Zapadnij evropi, nivo servisa skolstvo/zdravstvo i kvalitet života svakim danom rapidno opadaju …
Ali neka smo mi belosvetskim protuvama oprali malo para i neki uzeli provizije, a država ode u k…c…
 
Ne da rastu nego BUJAJU!!
Evo ti dva linka, od kojih je drugi zvaničan sajt državnog zavoda za statistiku!


I to od pre 6 dana vest! Što bi se reklo sveže:))
11% porast od prošle godine i još nema naznaka hlađenja. Ludilo je totalno! Šta je razlog nemam više ni pojma, a niti me interesuje. I kuća i stan isplaćeni, moja deca imaju gde da budu kad odrastu, a ja odo nazad u otadžbinu!
Meni lično odgovara da rastu cene. Ako još u Beogradu naglo padnu ili bude dobrih akcija u novogradnji, uzmem odmah još kredit i uzmem još 1-2 stana u Beogradu. Kao što sam rekao meni su sve opcije OK. A cena je samo broj, jer ne prodajem ni ovde ni u Srbiji. Jedina je prednost što banka više i lakše odobrava kad imaš nekretninu veće vrednosti.
Sta te toliko vuče nazad u Beograd Joe, deca ostaju u belom svetu, a ti dolaziš u neki idealizovani Beograd koji će te smoriti nakon 3-6 meseci po povratku…
 
Jel misliš da će prestati u nekoj daljoj budućnosti ovaj monetarni sistem? Da li postoje neke indikacije za to, da su spominjani neki drugi načini ekonomije od ovog trenutnog? Pošto ja ne znam za to i zato sam ovako i samouveren u rast asseta, to jest nekretnina i zemlje u budućnosti.
Ok i S&P 500 će isto imati rast zbog trenutnog ovakvog tržišta koje ide na ruku velikim korporacijama.
Pa.. Ako je tacno da nam prolazi vreme ludila gde sve ide gore i da nam dolaze neka teza vremena, onda ulaganje u minerale i poljoprivredu ce za investitore biti daleko privlacnije nego nekretnine.
 
Sta te toliko vuče nazad u Beograd Joe, deca ostaju u belom svetu, a ti dolaziš u neki idealizovani Beograd koji će te smoriti nakon 3-6 meseci po povratku…
Dosta mi je vise multikulturalizma, price na stranom jeziku i "politicke korektnosti" ali jednostrane. Neka me i smori, ali barem sam u svojoj drzavi.
 
Sto se Lobe Labud upinje da pise o Zlatiboru, nasoj najjeftinijoj planini pod betonom sa soc i lower standard apartmanima bez zadrzaja koji se izdaju za 9e po osobi?

Zasto se Vradule upinje sa pise u superlativu o svemu u Srbiji, a napustio je i ostavio Srbiju i ne vraca se u Srbiju?

Zasto se Ivic3 upinju da pisu sve najgore o Srbiji, sve najbolje o inostransrvu, a nisu niti ce otici u inostranstvo jer zele bas u Beogradu da kupe vikend stan?
Ovde agenti opet mute istinu na sajtu, a istina je zvaničan podatak sa RZS (Republički zavod za statistiku), i informacije sa terena...zašto to rade? Da li nas zbog opadanja prometa u BG i prelaska investicionih kupaca u Vrnjačku banju i Zlatibor, i samim tim smanjenja masnog profita u njihovim džepovima, smatraju retardima pišući gluposti o "soc, lower i 9 evra"...onda to prosto više nije lepo. Ajde da ukrstimo realne informacije pa da vidimo gde smo...turizam bi valjda i samom BG trebalo da donese neku korist!

...
Sto se tice Srbije, cak i da dodje QE i smanjenje kamata, nisam siguran da li ce obicni ljudi moci da kupuju po ovim cenama. ECB bi morao da spusti kamate zestoko u minus ako zele istu onu potraznju nakon COVID-a a mislim da svi tako nesto cekaju.
Para ima na računima, pa je verovatno više pitanje osećaja kod samog kupca da li će mu se činiti da mu se štednja brže ili sporije topi zbog inflacije ili ne...od toga može zavisiti i tempo kupovine i sam promet
 
Suze radosnice mi kaplju od ovog patriotizma :)
Drugacije je kad imas pare ili kad si svorc. Joe-u je pun kofer svega, a para ima, kao blata maltene. A nas covek u Srbiji ima sve osim para. Tako da, nemoj osudjivati coveka, zeljan je promene. :)
Ko zna mozda i nadje neku novu zensku u SRB, znas kako to ide... ;)
Meni je recimo Beograd dosadio, i po mojoj proceni, zivot u njemu ne vredi za ove pare (preskup). Vec sam ziveo 5 punih godina u Zagrebu, odlicno znam sebe. Lako cu se preorjentisati na nesto drugo... zivot je jedan, nema reprizu... ko voli da promeni nesto u zivotu - ne valja ga sputavati.
 
To je ono nažalost sto je realnost i zastrašujuće je…mladi ni ne pokušavaju ovde, provincijlaci ne dolaze u BG vise, ali zato iskusni radnici i visokoobrazovani koji su usto i situirani dobro, takodje odlaze…važno da smo mi troškove života i kupovinu mesta za život podigli na nivo bilo kog grada u Zapadnij evropi, nivo servisa skolstvo/zdravstvo i kvalitet života svakim danom rapidno opadaju …
Ali neka smo mi belosvetskim protuvama oprali malo para i neki uzeli provizije, a država ode u k…c…
-za mlade, smanjuje se broj upisanih na fakultetima.... mislim da to sve govori
-provincija- zasto bi uopste pokusavali? Vecita nada u bolje sutra za xy godina 🙂. Kako kaze vradovic, kapital je znacajniji od rada. Ako nemas kapital (stan) nemas sta da trazis u vecem gradu. Prodas sve sto imas u provinciji da bi skupio za ucesce od 20-30% da podignes kredit na 30 godina. Nesto ti se dogodi, izgubio si sve 🙂.
-ostvareni ljudi.....pa recicu da se osecaju kao da im je drzava navukla magarece usi 🙂 (mislim na ljude sa platom od 1000e do 3000e). Bilo koji umni rad je obesmisljen kroz pumpanje inflacije od strane drzave.

Mi smo zemlja sampioni. Stvorili smo neki fiktivni sistem gde rastu plate u evrima dok produktivnost opada 🤡. Zakucan kurs pa sve ostalo raste brze od istih tih plata (i to ako si srecan pa radis u drzavnom sektoru). Cene robe minimum vece oko 30% u odnosu na zapad 🙂. Uveli smo sami sebi sankcije na kupovinu iz inostranstva (ebay, amazon...). Jedino pustili skart robu sa AliExpress-a. A i to nam uveli postarinu pa je sve 20-30% skuplje jer je posta blokirala isporuke vise puta 🙂. Minimalac raste, sve cene rastu i dalje, komunalije rastu, privatni sektor blokiran zbog krize na zapadu, drzavni sektor raste, drzavni dug rapidno raste, dug privrede raste, dug fizickih lica bankama rapidno raste, sve vise lokala se zatvara zbog nameta 🙂.
Privatizovana kartelsko-monopolska drzava.
Evo ja prvi tvrdim da sam 🐴 sto nisam otisao 2012 godine.
Ovo sa Rusima, zaduzivanje zemlje od oko 30 milijardi u ovih 4-5 godina (2022-2027), pumpanje inflacije, rudnicima ne znam kako da nazovem 🙂. Znam samo da su svi ili nepismeni da shvate ili su digli ruke od zemlje i gledaju samo da pobegnu. Drugo objasnjenje nemam.
 
Ajde jedan inside info. U privatnom sektoru je takva situacija da se gleda usteda svuda. Svaki evro je veliki kao penthouse 🙂. A posto smo mi Srbi takvi kakvi jesmo (veci katolici od pape), na red su dosli zaposleni 🙂. Plate obicnih radnika su u 95% firmi u rangu minimalac do minimalac+20%. Fora je sto ljudi ne mogu da opstanu sa tom platom (nisu nikad ni mogli) pa imaju dodatne poslove da bi prehranili porodice 🙂 (poljoprivreda, moleraj itd). % bolovanja je uvek u rangu od 6-9%.
Pametnjakovici su se setili da uvezu 15% radnika iz inostranstva za pocetak koji bi radili za minimalac (iako jos uvek ima radnika na trzistu). Onda ce uraditi analizu. Razlog je da mogu malo manje da ih plate (400e umesto 470e) + sto uvezes roba koji ima samo taj posao i nece ici na bolovanje 🤡. Ako to bude bolje po profit kompanije (a hoce sigurno), poveca produktivnost, smanji se trosak zarada, smanji bolovanje.....povecace se brzo i % radne snage iz uvoza. E to ce uskoro sve firme da rade i prepisuju jedne od drugih. Ja sam mislio da ce ovo biti za npr. 5 godina kad napusti jos jedno 200k ljudi zemlju i smanji se nezaposlenost sa trenutnih 8% na ispod 4% ali eto.....poranilo.
Tako da sigurno opada emigracija hahahah 😂😂😂. Uzurbano ima da rasteramo sve 🙂. A vi se samo nadajte da je stao egzodus 🙂. Zapravo, ovo + inflacija ima da ga intenzivira. I sve zaposleni u privatnom sektoru 🙂. Ostace drzavni aparat+penzioneri 🙂.
Cuo sam da dosta sitnih firmica u BGu ovo vec uradilo. Nicu firme za posredovanje i uvoz zaposlenih kao pecurkice 🙂.
 
Poslednja izmena:
Vrh