Šta je novo?

Cene nekretnina

Ovde agenti opet mute istinu na sajtu, a istina je zvaničan podatak sa RZS (Republički zavod za statistiku), i informacije sa terena...zašto to rade? Da li nas zbog opadanja prometa u BG i prelaska investicionih kupaca u Vrnjačku banju i Zlatibor, i samim tim smanjenja masnog profita u njihovim džepovima, smatraju retardima pišući gluposti o "soc, lower i 9 evra"...onda to prosto više nije lepo. Ajde da ukrstimo realne informacije pa da vidimo gde smo...turizam bi valjda i samom BG trebalo da donese neku korist!


Para ima na računima, pa je verovatno više pitanje osećaja kod samog kupca da li će mu se činiti da mu se štednja brže ili sporije topi zbog inflacije ili ne...od toga može zavisiti i tempo kupovine i sam promet


Lobe Labude na linkovima koje si ostavio ne pisu cene, ali pisu kad se udje na buking i ostale sajtove, 18e total za 2 osobe dete gratis 2km od najlepseg jezera na svetu. I to nesto bas puno smestaja izlazi za zlatibor, izgleda da zbog mass gradnje soc i lower standard zgrada bez sadrzaja sve veci i veci procenat smestaja zvrji prazan cak i zbog tog nekog mizernog rasta broj turista zbog gratis vaucera nedovoljnog da isprati rast kapaciteta u soc i lower standard zgradama koje zidaju investitori iz 100k automobila na tablice strane. A izgleda i da ljudi masovno prelaze u Vrnjacku Banju i na prave nebetonirane planine.
 
Ja sam odavno pričao da je Zlatibor prenatrpan i da ne izdaju za 20€ eno covek kaže 9€ ,previše stanova nema urbanističkog plana,loša divlja gradnja i tačka
 
Sale, kad prodajes sve u Srbiji i palis preko onda?
Talk is cheap ili tako nesto.
Ajde da se doxujem.
Ne sve. Samo sto sam ja stekao. Sledece nedelje zavrsavam prodaju jednog stana (kupljen u q1 2015). Moracu da kupim drugi porodicni (sell high, buy high....na nuli sam) ali u izgradnji. Uzasno za izdavanje znam (nije lux od "renomiranih drzavnih monopol cene ne smeju da stanu kombinacija investitora" 40m2 u centru za 200k da izdajem Rusima po 1200e i ta zaludjivanja sto plasiraju agenti i svima kojima je u intresu visoka cena kvadrata). Ne planiram u njemu da zivim ako se nastavi ova situacija naredne 3 godine. Tempiracu da rata bude ista kao kirija u 2019 posto ocekujem krizu ili cu ga prodati cim odem. Cekam do kraja godine male investitore da zavrse dokumentaciju. Trenutno nista nisam potpisao jos uvek. Prave za sebe zgradu u kojoj ce ziveti pa ocekujem da ce biti dobra i kvalitetna (i za sestre + jos 15tak stanova za prodaju). Cena niza od trenutne trzisne zato sto cu biti prvi kupac+se poznajemo. Da nije ova situacija, ne bih ni uzimao nista. Sledece min 3 godine sam blokiran pa moram da ostanem u Srbiji (supruga je u drugom stanju). Taman ce se iskristalisati situacija do tada. Nakon toga, prodajom stecene imovine mogu da biram zemlju gde mogu da preusmerim kapital, kupim stan na 10min od centra na kredit. Verovatno neka zemlja gde je stres na poslu u odnosu na Srbiju nula, manje besnih, zdravije okruzenje a zarada nije presudna, svuda cu ziveti isto ili bolje. Volim da radim tako da mi to nije problem 🙂. Da li zvuce dovoljno dobro moji planovi?
 
Poslednja izmena:
A i eto za one koji pricaju kako samo IT-evci mogu da kupe stan, stigli smo do stanja da i oni kukaju na cene i da im je jako skupo. Ako se desi sledece pumpanje i taj rast cena koji svi cekaju, ko ce kupovati stanove?

Pa ko i danas kupuje stanove u novogradnji u BG? 10-20% najbogatijih odavde, malo gastarbajtera, Rusa ...
Zašto se na forumu potencira da je nekoga uopste briga zato što većina ljudi, kojima treba, ne može da kupi stan?
Šta će taj da uradi, šta od njega zavisi? Da neće možda da se organizuje i štrajkuje u BW ili da ne izađe na izbore :)
Jesu otišli naši u rasejanje. Jesu došli drugi da ih odmene ?
Cene će ici gore u BW i to će se preliti na ostale novogradnje. BW neće spuštati cene i znamo zašto mogu tako. Ostali će pokušati isto ali ako nemaju banku za vratom i stane prodaja, prodaće par stanova po nižoj ceni da pokriju troškove. Ostale stanove mogu a ostave, da daju u rentu tj da tako parkiraju svoj kapital za neko "bolje vreme" tj ponovni ciklus rasta cena...
 
Ne sve. Samo sto sam ja stekao.
Zasto ne sve, ovde je ambis i tama, sta ce vam ista u Srbiji?

Moracu da kupim drugi porodicni (sell high, buy high....na nuli sam)
Zasto bi morao da kupis, ako cene only go down i sve je samo sto nije prslo zar nije bolje da imas kes i rentas stan, vrebas situaciju?

Sledece min 3 godine sam blokiran pa moram da ostanem u Srbiji (supruga je u drugom stanju).
Ovo je jedini OK razlog da sam cuo, i cestitke i da sve prodje u zdravlju i sreci :)

Verovatno neka zemlja gde je stres na poslu u odnosu na Srbiju nula, manje besnih, zdravije okruzenje a zarada nije presudna, svuda cu ziveti isto ili bolje.
Nigde stres na poslu nije nula, a ja iskreno i nemam velik stres osim sto posla ima previse pa se rokovi malo probijaju. Razumem da neki ljudi imaju haos posao, ali nije ni u inostranstvu med i mleko pa da nema stresa.
 
Zasto ne sve, ovde je ambis i tama, sta ce vam ista u Srbiji?


Zasto bi morao da kupis, ako cene only go down i sve je samo sto nije prslo zar nije bolje da imas kes i rentas stan, vrebas situaciju?


Ovo je jedini OK razlog da sam cuo, i cestitke i da sve prodje u zdravlju i sreci :)


Nigde stres na poslu nije nula, a ja iskreno i nemam velik stres osim sto posla ima previse pa se rokovi malo probijaju. Razumem da neki ljudi imaju haos posao, ali nije ni u inostranstvu med i mleko pa da nema stresa.
Hvala na cestitkama 👍.
Znas one fazone dedovina se ne prodaje i to. E pa zbog toga.
Ako ovo ispadne kako treba, ja sam kupio stan 20-25% jeftiniji u odnosu na trziste a bice provereno veceg kvaliteta. Trenutna trzisna precenjenost stanova je 22%. Vec sam navodio taj podatak. Mozes da pretrazis. Plus na to dodaj ovo dogovoreno poskupljenje svih investitora u Srbiji od 1 oktobra za 50-100e po m2 i dodatno 30-50e po m2 od avgusta. Svi kao po direktivi 🙂 u celoj Srbiji. Razmatrao sam i proucavao vise lokacija i mesta u zemlji. Zato znam 🙂.

Gastarbajteri su inace krenuli da prodaju stanove u Srbiji po ovim cenama. 1 u mojoj zgradi, stvarno lux cetvorosoban stan sa dve garaze. Ista cene kao kod investitora ali koriste situaciju. Nisu svi GI Joe 🙂. Ima zemalja gde vec 3 godine padaju cene po 5% godisnje pa prodaju ovde i tamo zatvaraju hipoteke ili kupuju sa popustom. Dobar rast od 70% smo imali sa tendencijom daljeg rasta.
 
Poslednja izmena:
Pa ko i danas kupuje stanove u novogradnji u BG? 10-20% najbogatijih odavde, malo gastarbajtera, Rusa ...
Zašto se na forumu potencira da je nekoga uopste briga zato što većina ljudi, kojima treba, ne može da kupi stan?
Šta će taj da uradi, šta od njega zavisi? Da neće možda da se organizuje i štrajkuje u BW ili da ne izađe na izbore :)
Jesu otišli naši u rasejanje. Jesu došli drugi da ih odmene ?
Cene će ici gore u BW i to će se preliti na ostale novogradnje. BW neće spuštati cene i znamo zašto mogu tako. Ostali će pokušati isto ali ako nemaju banku za vratom i stane prodaja, prodaće par stanova po nižoj ceni da pokriju troškove. Ostale stanove mogu a ostave, da daju u rentu tj da tako parkiraju svoj kapital za neko "bolje vreme" tj ponovni ciklus rasta cena...
Ja se zestoko borim da odlozim kupovinu na barem jos 6 meseci da bi mi bilo jasnije u kom pravcu idemo... Znam da se cena nece promeniti drasticno ali me brine stanje u kojem cemo biti i koliko to moze da se prelije kod nas.
 
Ja se zestoko borim da odlozim kupovinu na barem jos 6 meseci da bi mi bilo jasnije u kom pravcu idemo... Znam da se cena nece promeniti drasticno ali me brine stanje u kojem cemo biti i koliko to moze da se prelije kod nas.
6 meseci ti nista ne znaci ako zelis da prodjes jeftinije.
 
Ja se zestoko borim da odlozim kupovinu na barem jos 6 meseci da bi mi bilo jasnije u kom pravcu idemo... Znam da se cena nece promeniti drasticno ali me brine stanje u kojem cemo biti i koliko to moze da se prelije kod nas.

Kod nas se sve preliva sa zakašnjenjem, ne očekujem da će ovde biti mnogo šta drugačije u narednih 12 meseci...
 
Ajde jedan inside info. U privatnom sektoru je takva situacija da se gleda usteda svuda. Svaki evro je veliki kao penthouse 🙂. A posto smo mi Srbi takvi kakvi jesmo (veci katolici od pape), na red su dosli zaposleni 🙂. Plate obicnih radnika su u 95% firmi u rangu minimalac do minimalac+20%. Fora je sto ljudi ne mogu da opstanu sa tom platom (nisu nikad ni mogli) pa imaju dodatne poslove da bi prehranili porodice 🙂 (poljoprivreda, moleraj itd). % bolovanja je uvek u rangu od 6-9%.
Pametnjakovici su se setili da uvezu 15% radnika iz inostranstva za pocetak koji bi radili za minimalac (iako jos uvek ima radnika na trzistu). Onda ce uraditi analizu. Razlog je da mogu malo manje da ih plate (400e umesto 470e) + sto uvezes roba koji ima samo taj posao i nece ici na bolovanje 🤡. Ako to bude bolje po profit kompanije (a hoce sigurno), poveca produktivnost, smanji se trosak zarada, smanji bolovanje.....povecace se brzo i % radne snage iz uvoza. E to ce uskoro sve firme da rade i prepisuju jedne od drugih. Ja sam mislio da ce ovo biti za npr. 5 godina kad napusti jos jedno 200k ljudi zemlju i smanji se nezaposlenost sa trenutnih 8% na ispod 4% ali eto.....poranilo.
Tako da sigurno opada emigracija hahahah 😂😂😂. Uzurbano ima da rasteramo sve 🙂. A vi se samo nadajte da je stao egzodus 🙂. Zapravo, ovo + inflacija ima da ga intenzivira. I sve zaposleni u privatnom sektoru 🙂. Ostace drzavni aparat+penzioneri 🙂.
Cuo sam da dosta sitnih firmica u BGu ovo vec uradilo. Nicu firme za posredovanje i uvoz zaposlenih kao pecurkice 🙂.
Ljudi koji rade na kioscima imaju prosečnu platu 70k dinara, prodavci u pekarama 80k, a radnici u proizvodnji preko 100k. Za ljude koji rade smenski i noću obračunava se zakonski dotatak na platu. Da ne govorim o vozačima kamiona i autobusa, rukovaocima mašinama, pa čak i obični radnici na gradilištu su plaćeni više nego minamimlac + 20%. Radnici iz inostranstva dolaze jer niko ne želi da radi te poslove i hroničan je deficit radne snage. Idi malo u zemlje u okruženju koji imaju razvijeniju servisnu industriju od nas (Hrvatska, na primer), pa ćeš videti koliko oni tek zavise od uvozne radne snage, a svakako plaćaju bolje nego mi ovde.

Međutim, na ovom forumu su očigledno sve penzioneri i uhlebi državnog aparata na budžetskoj sisi, pa nemamo uvid u to kako stvari stoje u 95% firmi u privatnom sektoru.
 
Plus na to dodaj ovo dogovoreno poskupljenje svih investitora u Srbiji od 1 oktobra za 50-100e po m2 i dodatno 30-50e po m2 od avgusta. Svi kao po direktivi 🙂 u celoj Srbiji.
Čestitke Sale i da sve prodje najbolje moguće.

Ova poskupljenja počinju sada za par dana, to jest prekosutra? I onda sledeće godine u avgustu?
Stan koji gledaš da uzmeš od Investitora na kojij je lokaciji, to jest koji je grad u pitanju?
 
Ne mislim da prodjem jeftinije nego me zanima u kakvom cemo stanju biti. Ako udari globalna recesija, prva stvar su poslovi i nezaposlenost.
Onda cekaj q2 25. Mislim da tad krece. Ocekujem da ce do tada spustati kamate, sve super, duga i jednorozi dok ne rasprodaju sve sto treba (obveznice). Onda ponovo dizu stope da obuzdaju rastucu inflaciju i to je black swan.
Ako krene masivna stampa (kao kovid)......kupuj bilo sta...
 
Ljudi koji rade na kioscima imaju prosečnu platu 70k dinara, prodavci u pekarama 80k, a radnici u proizvodnji preko 100k. Za ljude koji rade smenski i noću obračunava se zakonski dotatak na platu. Da ne govorim o vozačima kamiona i autobusa, rukovaocima mašinama, pa čak i obični radnici na gradilištu su plaćeni više nego minamimlac + 20%. Radnici iz inostranstva dolaze jer niko ne želi da radi te poslove i hroničan je deficit radne snage. Idi malo u zemlje u okruženju koji imaju razvijeniju servisnu industriju od nas (Hrvatska, na primer), pa ćeš videti koliko oni tek zavise od uvozne radne snage, a svakako plaćaju bolje nego mi ovde.

Međutim, na ovom forumu su očigledno sve penzioneri i uhlebi državnog aparata na budžetskoj sisi, pa nemamo uvid u to kako stvari stoje u 95% firmi u privatnom sektoru.
Opet ti 🙂. Opet ces da se obrukas kao prosli put.
IT-ijevac zna vise od mene koji sam 14+ godina po korporacijama i imam kompletan uvid i znam 3-5 godina unapred sta ce da se desava 🙂.
 
Opet ti 🙂. Opet ces da se obrukas kao prosli put.
IT-ijevac zna vise od mene koji sam 14+ godina po korporacijama i imam kompletan uvid i znam 3-5 godina unapred sta ce da se desava 🙂.
Ja nisam navodio plate u IT ni u korporacijama. Ako stojiš pri tome da ljudi koji rade kao vozači, bageristi, pekari, itd. imaju platu minimlac+20%, onda si zaista u velikoj zabludi.
 
Čestitke Sale i da sve prodje najbolje moguće.

Ova poskupljenja počinju sada za par dana, to jest prekosutra? I onda sledeće godine u avgustu?
Stan koji gledaš da uzmeš od Investitora na kojij je lokaciji, to jest koji je grad u pitanju?
Hvala 🙂.
Bilo je jedno u avgustu. Drugo je sad od 1 oktobra. Posle toga ne znam.
Tvoj kraj (NS). Ako bude uopste (da ne malerisem). Pre toga gledao nesto na Petrovaradinu ali mi je ispalo ovo ( da ne pricam bas koji kraj....previse sam otkrio i ovako) 🙂
 
Previše si samouveren. Nisi se proslavio sa tim tvojim predviđanjima na ovoj temi.
Postoje neke stvari na koje ne mozes da utices. Krajem 2019 su svi parametri bili da ulazimo polako u recesiju 2020....i sta se dogodilo? Nastampali su 70% svih dolara koji postoje u opticaju. Ko je to mogao da predvidi? Niko. Kada se dogodilo ja sam prvi pricao da ce poskupeti sve. To je kod nas otislo u drugu krajnost od kraja 2021. Svi gledaju da obuzdaju inflaciju a mi je pospesujemo.
Ja kazem sta ocekujem na osnovu parametara za Srbiju, Evropu i USA. Svi parametri opet kazu da idemo ka recesiji. Da li ce kod nas vlast da se zaduzi i da podigne plate drzavnim cinovnicima na 1500evra (1000e od 1 januara) sa 570-600e koliko su imali 2020 to ne znam. Znam samo da mi te pare nemamo, produktivnost nam je ocajna i da dizemo kredite za to i da ce sve doci na naplatu kao sto uvek dodje na naplatu.
 
Ja se zestoko borim da odlozim kupovinu na barem jos 6 meseci da bi mi bilo jasnije u kom pravcu idemo... Znam da se cena nece promeniti drasticno ali me brine stanje u kojem cemo biti i koliko to moze da se prelije kod nas.
6 meseci? Ti si dobar, ja sam odložio na neodređeno, jer mi pravac u kome idemo ne pokazuje ništa dobro za prosečnog radnog čoveka.
Uložiti sav kapital u novi start? - tako nešto mi deluje privlačnije nego ikada pre.
 
6 meseci? Ti si dobar, ja sam odložio na neodređeno, jer mi pravac u kome idemo ne pokazuje ništa dobro za prosečnog radnog čoveka.
Uložiti sav kapital u novi start? - tako nešto mi deluje privlačnije nego ikada pre.
Sta da ti kazem.. Kao programer sam nasao i drugi posao koji radim do kasno uvece i rano ujutru da bih sto vise ustedeo i usao u sto manji dug i imao sto veci kapital u slucaju da ovi ludaci krenu sa stampanjem da mogu da uletim kao blesav u rizicne asset-e.
 
Ja ne znam, zivim u paralelnoj srbiji izgleda jer ja ne znam nikoga ko radi na NBGD ispod 70-80k mesecno, a po Saletu bi to znacilo da svi ti ljudi rade u drzavnim institucijama.
Ali najjače kad čovek izjavi kako "ima kompletan uvid i zna 3-5 godina unapred sta ce da se desava". Možda i zna, ali očigledno nema uvid u to koliko ovo nadmeno i arogatno zvuči.
A u narednom postu piše kako krajem 2019 nije mogao da predvidi štampanje 70% svih dolara koji postoje u opticaju. Toliko o inajderskim informacijama....
 
Vrh