Šta je novo?

Cene nekretnina

Zanimljivo je kako pojedini preporučuju selidbu kao da je to jedan trk do maksija. Date otkaz ti i žena, ispišite decu iz vrtića/škole, prodate sve što imate od imovine, pozdravite se sa rodbinom i prijateljima i odete negde gde sve kreće od nule.
Eto, toliko...
Zanimljivo je kako se na desetine hiljada ljudi godisnje u Srbiji ipak odluci da to uradi :)
I ja znam puno njih koji su to uradili. Cak daju otkaze na fakultetima, u policiji i na drugim sigurnim pozicijama i idu u inostranstvo.
Iskreno, ja znam mnogo njih koji su recimo u periodu pre 2020. otisli za Beograd (pored redovne migracije u inostranstvo). Nakon toga retko kad cujem da se neko seli sa Beograd, obicno to bude direktno u inostranstvo.
Kolilo ovo nema veze s vezom.
Zbog nemogućnisti kupovune stana u Beogradu. .i iz kirije od 350 evra ce da ode u inostranstvo na kiriju od 800 evta...ode tamo da traži stan da kupi ????....
Da li je bolje imati platu 3.000 evra i placati kiriju 800 evra, trositi na hranu i racune 700 evra i biti svakog meseca u plusu 1.500 evra ili imati platu 1000 evra i placati kiriju 300 evra, trositi na hranu i racune isto tih 700 evra i biti na nuli?
 
Poslednja izmena:
Offtopic.
Nakon ove selidbe autobuske stanice na NBg napraviće pakao od života svima, pa možda bude i lagana korekciju naniže. Sve prigradske, nacionalne i medjunarodne linije će zakrčiti ceo potez skroz od J.Gagarina do Bul.Nikole Tesle a još kad se sruši tramvajski most i ukinu tramvaji..nastaće ludilo išao autom, busem, bilo čime. Jedini spas bi bio da vrate BgVoz na svakih 15min a to ne mogu zbog zauzetosti pruge.
Narod će kasniti na posao, deca u školu, studenti na fakultet. I ovi koji rade na NBg a žive u starom delu su u istoj poziciji.
 
Razumem ko dobije poslovnu ponudu baš dobru. Ovako uopšte nije lako, kažem to jer znam iz prve ruke.
Svaka poslovna ponuda je bolja od minimalca u Srbiji gde moras da radis prekovremeno u nekoj Šnj firmi za male pare ili u fabrici za motanje kablova da nosis pelene dok te sef Korejac gadja stolicom. Ljudi u Beogradu nisu svesni da u malim mestima na jugu Srbije rade za 50k-60k mesecno, motaju kablove u pelenama dok ih sef Korejac gadja solicom, mere ti vreme koliko si dugo bio u WC-u i ne daju ti da odes kuci ako ti je lose ukoliko lekar u okviru fabrike proceni da ti je dobro, pa ti se slucajno moze desiti i da umres (sve su ovo istiniti dogadjaji, ima vesti o tome). Cak i sa fakultetom je tesko naci bilo koji posao. I za te ljude nije resenje da odu u Beograd da bi radili za 100k i placali kiriju 50k, nego da odu u inostranstvo da bi imali platu 2k-3k evra i placali kiriju 700-800 evra. Drugo resenje je da udjes u stranku i kao bot dobijes mesto u drzavnoj firmi.

Ko zivi u Beogradu i ima platu 2k-3k evra on nema neki znacajan finansijski benefit od selidbe u inostranstvo, osim 1000 drugih benefita. Ali polovina ljudi u Srbiji radi za manje od 650 evra (medijalna plata), i za njih je svaka ponuda za odlazak u inostranstvo odlicna. Takvi ljudi su nekad ranije mozda isli u Beograd da bi nasli bolji posao, sad mislim da je takvih sve manje jer preseljenjem u Beograd, ako moraju da placaju kiriju, ne ostvaruju skoro nikakav benefit. A to ce usporiti migraciju u Beograd. A vec i usporava, broj stanovnika u Beogradu je manje-vise isti izmedju 2 popisa.
 
Poslednja izmena:
Onaj ko mota kablove u Srb ako misli da kad dodje u Svedsku ce biti nesto vise od toga zivi u zescoj zabludi. Desi se uglavnom nesto od sledeceg:
1.) Dodje u Svedsku i onda shvati da ce morati da radi neki krs posao jako dugo dok ne nauci jezik a taj krs posao ce u apsolutnom iznosu da bude vise placen pa ce biti uzbudjen. (jer nikad nije primao 2000).
2.) Posle 3-5 godina shvati da od tog krs posla zivi losije nego sa motanjem kablova u Srb
3.) Krece da radi na sebi i da uci kao nenormalan (jer mu je to jedini izlaz) i onda kroz neko vreme sa krs posla predje na bolji posao (i onda je kao uspeo). Da se toliko iscimao i u Srb isto bi se desilo ali ne u Srb je za*ebancija u fokusu.
4.) Vrati se nazad jer shvati da su to sve bajke koje pricaju nasi u dijaspori (uglavnom da opravdaju sebe) posto nije u stanju da uci tj da se dokvalifikuje (ima takvih).
5.) Pocne da radi dva ili tri posla da bi izbegao ucenje.

Sve u svemu ako motas kablove u Srb to te ceka. Ako imas neko specificno znanje tipa master iz kompjuterskih nauka ok onda u redu. Bices placen za ono sto bi bio u Srb 2000-2500 verovatno 5-6-7 soma i jeste bice ti bolji zivotni standard. Ali verovali ili ne u gradovima gde su te plate su nekretnine toliko skupe i sa tom platom takodje nedostizne. (treba uzeti u obzir da i onaj ko ima 2500 u Srb tezi da zivi na Vracaru barem nece u Borcu i onda tako ce slicno teziti i u Svedskoj a tu zvoni pa usi otpadaju). U kapitalizmu kakav je danas gde je koncentracija kapitala velika i gde su nekretnine vise investicione trebaju dve takve zarade. Ponekad cak ni to nije dovoljno nego ti treba neka zaledjina tipa da prodas nesto u Srb za 100-150k pa da udjete (dvoje) u kredit na 25-30 god sa potencijalno jednim refinansiranjem (nakon 20
godina da produzite na jos 20) da bi se steklo nesto. Istina je ima i onih koji odskacu od svega ovoga i naprave nesto mnogo i lakse i jednostavnije. Ipak takvih ima i u Srb. Opet to su retki slucajevi koje svi gledaju bas kao sto svi teniseri na svetu gledaju u Novaka (kao u boga) a tenisera ima 87 miliona. Dobra je fora ovaj kapitalizam sa parolom “tako ces i ti samo ako se jos malo potrudis”.
 
Razumem ko dobije poslovnu ponudu baš dobru. Ovako uopšte nije lako, kažem to jer znam iz prve ruke.
Odlazili su ljudi i sa rancem u rukama, bez ponuda i papira pa su isplivali. A da bi se dobila dobra ponuda mora da se kopa rukama i nogama, znam ljude cak i u IT-u koji su vise od godina dana svakodnevno trazili poslove, aplicirali, vezbali za intervjue da bi uspeli da odu. Kao i ljude sa drzavnim fakultetima koji su se prekvalifikovali u medicinske sestre ili vozace kamiona da bi dobili pristojno placen posao i otisli.

Ja sam se nakon 20-tak godina vratio u BG sa zenom koja je inace rodjena Beogradjanka, nasao sam solidan posao ovde i planirao da kupim nekretninu i docekam penziju. Medjutim nakon 2 godine, izneverovali smo oboje za situaciju ovde, ukljucujuci i nekretnine. Jedno vreme sam razmisljao da se preselim za Novi Sad ali sam na kraju i to batalio, zena je pre par sedmica otisla za Austriju da radi, ja palim za nekih 3-6 meseci.
 
Meni ne smeta tvoje pisanije, cak se i slazem sa tobom cesto, ali realno ljudima koji gledaju da kupe stan za zivot ne znaci nista sto je Stokholm ili Brisel mnogo povoljniji kada se gleda odnos plata/cena kvadrata.
Jeste smesno kada ljudi uporedjuju Bec i Beograd, jer isti ti nikad ne bi uporedili npr Sofiju i Bec.
Na forum sam dosao pre par godina kada sam kupovao stan. Vec sam uzeo na dobroj lokaciji tako da me to ne pogadja. Jeste, gledao sam i blok 70 tada pa mi je po nekoj mojoj proceni ostao kao merna jedinica prosecnog stana u Beogradu za srednju klasu, ali mi je ovo ipak bolje ispalo. Tako sam se organizovao da nista ne moram, ni u Stokholmu ni kod nas, al nek je zdravlja da se kotrlja.
A da upinjem me motivisu upravo upinjaci koji tvrde kako je Beograd Bec, a Srbija Austrija. Molim vas da mi oprostite sto iskucam poneki post o Stokholmu na svakih 100 stranica, potkrepljen konkretnim ciframa i podacima, a ne samo tralala kao vecina upinjaca.
A sto se tice odlaska u inostranstvo, to je toliko individualno da ne vredi pricati o tome. Ja savetujem svakome ko o tome masta da pokusa. Meni licno je neuporedivo bolje od kada sam otisao a u Bgu sam radio u ITu. Medjutim, nije svaka prica ista.
 
Onaj ko mota kablove u Srb ako misli da kad dodje u Svedsku ce biti nesto vise od toga zivi u zescoj zabludi. Desi se uglavnom nesto od sledeceg:
1.) Dodje u Svedsku i onda shvati da ce morati da radi neki krs posao jako dugo dok ne nauci jezik a taj krs posao ce u apsolutnom iznosu da bude vise placen pa ce biti uzbudjen. (jer nikad nije primao 2000).
2.) Posle 3-5 godina shvati da od tog krs posla zivi losije nego sa motanjem kablova u Srb
3.) Krece da radi na sebi i da uci kao nenormalan (jer mu je to jedini izlaz) i onda kroz neko vreme sa krs posla predje na bolji posao (i onda je kao uspeo). Da se toliko iscimao i u Srb isto bi se desilo ali ne u Srb je za*ebancija u fokusu.
4.) Vrati se nazad jer shvati da su to sve bajke koje pricaju nasi u dijaspori (uglavnom da opravdaju sebe) posto nije u stanju da uci tj da se dokvalifikuje (ima takvih).
5.) Pocne da radi dva ili tri posla da bi izbegao ucenje.

Sve u svemu ako motas kablove u Srb to te ceka. Ako imas neko specificno znanje tipa master iz kompjuterskih nauka ok onda u redu. Bices placen za ono sto bi bio u Srb 2000-2500 verovatno 5-6-7 soma i jeste bice ti bolji zivotni standard. Ali verovali ili ne u gradovima gde su te plate su nekretnine toliko skupe i sa tom platom takodje nedostizne. (treba uzeti u obzir da i onaj ko ima 2500 u Srb tezi da zivi na Vracaru barem nece u Borcu i onda tako ce slicno teziti i u Svedskoj a tu zvoni pa usi otpadaju). U kapitalizmu kakav je danas gde je koncentracija kapitala velika i gde su nekretnine vise investicione trebaju dve takve zarade. Ponekad cak ni to nije dovoljno nego ti treba neka zaledjina tipa da prodas nesto u Srb za 100-150k pa da udjete (dvoje) u kredit na 25-30 god sa potencijalno jednim refinansiranjem (nakon 20
godina da produzite na jos 20) da bi se steklo nesto. Istina je ima i onih koji odskacu od svega ovoga i naprave nesto mnogo i lakse i jednostavnije. Ipak takvih ima i u Srb. Opet to su retki slucajevi koje svi gledaju bas kao sto svi teniseri na svetu gledaju u Novaka (kao u boga) a tenisera ima 87 miliona. Dobra je fora ovaj kapitalizam sa parolom “tako ces i ti samo ako se jos malo potrudis”.
Kad se vraćaš? Nisi ni trebao da odeš vidiš da je muka napolju.
 
Meni ne smeta tvoje pisanije, cak se i slazem sa tobom cesto, ali realno ljudima koji gledaju da kupe stan za zivot ne znaci nista sto je Stokholm ili Brisel mnogo povoljniji kada se gleda odnos plata/cena kvadrata.
Jeste smesno kada ljudi uporedjuju Bec i Beograd, jer isti ti nikad ne bi uporedili npr Sofiju i Bec.

A sto se tice odlaska u inostranstvo, to je toliko individualno da ne vredi pricati o tome. Ja savetujem svakome ko o tome masta da pokusa. Meni licno je neuporedivo bolje od kada sam otisao a u Bgu sam radio u ITu. Medjutim, nije svaka prica ista.
Nikada nisam rekao da je lako otici van. Nije lako preseliti se iz manjeg mesta u Beograd kad nemas nikog da ti pomogne. Vecina se u oba slucaja muci u pocetku i posle se snadju. Medjutim stanje u Beogradu od pocetka pandemije je takvo da je lakse otici van nego placati kiriju i sve sta treba. Preskup je zivot za radnog coveka.
Danas sretoh jednog oca i sina, razvoze narucenu robu do kupaca. Tezak posao, lako ode kicma, ali kada se vec muce bar da zarade, a ne da zivotare kao kod nas. Sa druge strane pisao sam i o lekarima, treba nostrifikacija koja nije laka i zna da potraje. Jedan radi vec par godina bez legitimacije, tzv underläkare u domu zdravlja i nikako da polozi iako je dobar lekar. Drugi pa rade po starackim domovima dok ne nostrifikuju.
Posto je prica o nekretninama, ja sam se pre neku godinu sokirao kada sam video cene kvadrata, da ima od 2000 e/m2 pa na vise. Gledam sada u toj Akalli stan, 43m2 za 106k, lokacija kao blod 45, samo sto je iza nacionalni park umesto Ledina. Moze i da se izdvoji spavaca.
Pa polako, otplati se ovo pa za koju godinu se proda i uzme na boljoj lokaciji, a ima stanova da biras. Kacim jer hocu da pokazem da nece niko ko radi da ostane na ulici ili da spava ispod mostova kao sto je neko banalizovao, ima za svakog nesto. A radan covek sa prosecnom platom kod nas tesko da kupi stan u Beogradu pri ovim cenama.
Ovo sto ja pisem mozda pomogne nekom, ali ne kacim zbog toga vec da ukazem na nenormalno stanje kod nas. Da kupovina stana ne mora da bude dozivotna robija.
 
Odlazili su ljudi i sa rancem u rukama, bez ponuda i papira pa su isplivali. A da bi se dobila dobra ponuda mora da se kopa rukama i nogama, znam ljude cak i u IT-u koji su vise od godina dana svakodnevno trazili poslove, aplicirali, vezbali za intervjue da bi uspeli da odu. Kao i ljude sa drzavnim fakultetima koji su se prekvalifikovali u medicinske sestre ili vozace kamiona da bi dobili pristojno placen posao i otisli.

Ja sam se nakon 20-tak godina vratio u BG sa zenom koja je inace rodjena Beogradjanka, nasao sam solidan posao ovde i planirao da kupim nekretninu i docekam penziju. Medjutim nakon 2 godine, izneverovali smo oboje za situaciju ovde, ukljucujuci i nekretnine. Jedno vreme sam razmisljao da se preselim za Novi Sad ali sam na kraju i to batalio, zena je pre par sedmica otisla za Austriju da radi, ja palim za nekih 3-6 meseci.
Naravno da svako teži da ide tamo gde je bolje i naravno da okolnosti diktiraju kako ćeš i gde otići. Imam rođake koji su sa doslovce sa rancem (ali sa papirima na osnovu toga što su bili izbeglice) otišli u Nemačku i napravili repektabilne karijere. Naravno, lako je sada 30 godina kasnije pričati i svakako da je njihova situacija sada daleko bolja nego većine njihovih zemljaka koji su ostali u Altinama, Busijama i slično, ali početak je bio veoma težak i sećam se koliko je truda i rada bilo potrebno dok nisu uspeli da kupe prvu kuću.

Isto tako i danas su neki ljudi prinidjeni da iz Alepa, Beiruta ili Kabula odu u neki Beč ili Stokholm ili Amsterdam i počnu od nule i ja imam maksimalan respekt za takve ljude. Naprosto okolnosti su te koje diktiraju šta ćemo i kada raditi. Medjutim, ovde govorimo o drugoj situaciji jer, koliko sam razumeo, tiu Srbiji radiš u IT industriji za 3k eur neto platu i rentaš stan na NBG za 450 eur. Kakav posao češ raditi u Austriji, gde planiraš da živiš, naprosto kakva ti je računica koja te motivisala na taj korak?

U svakom slulaju puno sreće da preseljenjem i sve najbolje!
 
Svaka poslovna ponuda je bolja od minimalca u Srbiji gde moras da radis prekovremeno u nekoj Šnj firmi za male pare ili u fabrici za motanje kablova da nosis pelene dok te sef Korejac gadja stolicom. Ljudi u Beogradu nisu svesni da u malim mestima na jugu Srbije rade za 50k-60k mesecno, motaju kablove u pelenama dok ih sef Korejac gadja solicom, mere ti vreme koliko si dugo bio u WC-u i ne daju ti da odes kuci ako ti je lose ukoliko lekar u okviru fabrike proceni da ti je dobro, pa ti se slucajno moze desiti i da umres (sve su ovo istiniti dogadjaji, ima vesti o tome). Cak i sa fakultetom je tesko naci bilo koji posao. I za te ljude nije resenje da odu u Beograd da bi radili za 100k i placali kiriju 50k, nego da odu u inostranstvo da bi imali platu 2k-3k evra i placali kiriju 700-800 evra. Drugo resenje je da udjes u stranku i kao bot dobijes mesto u drzavnoj firmi.

Ko zivi u Beogradu i ima platu 2k-3k evra on nema neki znacajan finansijski benefit od selidbe u inostranstvo, osim 1000 drugih benefita. Ali polovina ljudi u Srbiji radi za manje od 650 evra (medijalna plata), i za njih je svaka ponuda za odlazak u inostranstvo odlicna. Takvi ljudi su nekad ranije mozda isli u Beograd da bi nasli bolji posao, sad mislim da je takvih sve manje jer preseljenjem u Beograd, ako moraju da placaju kiriju, ne ostvaruju skoro nikakav benefit. A to ce usporiti migraciju u Beograd. A vec i usporava, broj stanovnika u Beogradu je manje-vise isti izmedju 2 popisa.
Sto se tice firmi i fabrika, valjda je svima jasno da nema vise samoupravljanja. Da cistacice na sednici radnickog saveta odredjuju inzenjerima sta i kako da rade uz opaske "sta masete tim diplomama k'o kucici repovima" - e toga vise biti nece.

Mi smo tek prosli kroz prvobitnu akumulaciju kapitala, trebace jos 100 godina da se uravnotezi pohlepa vlasnika kapitala i radnicka prava. Sve je to vec odavno objasnio FW Taylor u teoriji naucnog menadzmenta (ima tome skoro 150 godina).

Inace, broj stanovnika u BG konstantno raste, zaboravljas da postoje tri grupe stanovnika: srpski drzavljani sa prebivalistem u BG, srpski drzavljani sa prebivalistem van BG i strani drzavljani. Statistika obicno pokriva samo ove prve. Svakako je stopa priliva ljudi u BG smanjena jer prva grupa ne raste i tu se slazemo, ali rastu druge dve.
 
@G.I.Joe jel i dalje imas utisak da cene nekretnina u Holandiji rastu?
Pogledaj npr danasnji naslov na RTLu za Luxembourg. Uloliko Holandija ima rast, zaista me cudi da su trendovi toliko razliciti. Pritom su plate u Luxembourgu sigurno bolje i definitivno ima manje prostora za gradnju u poredjenju sa NL...
IMG_20240929_142802.jpg
 
Zanimljivo je kako se na desetine hiljada ljudi godisnje u Srbiji ipak odluci da to uradi :)
I ja znam puno njih koji su to uradili. Cak daju otkaze na fakultetima, u policiji i na drugim sigurnim pozicijama i idu u inostranstvo.
Iskreno, ja znam mnogo njih koji su recimo u periodu pre 2020. otisli za Beograd (pored redovne migracije u inostranstvo). Nakon toga retko kad cujem da se neko seli sa Beograd, obicno to bude direktno u inostranstvo.

Da li je bolje imati platu 3.000 evra i placati kiriju 800 evra, trositi na hranu i racune 700 evra i biti svakog meseca u plusu 1.500 evra ili imati platu 1000 evra i placati kiriju 300 evra, trositi na hranu i racune isto tih 700 evra i biti na nuli?
Ista situacija. Mnogo njih do 2020. Nakon toga samo studenti. Svi ostali se preusmerili ponovo na inostranstvo. Dosta njih se vratilo iz Beograda i pripremaju teren za van.
Lik poznanik, malo mladji od mene. Verenica iz SWE (nasa). Planirali od 2021 da predju za BG. Sa ovim desavanjima odustali i planiraju sad da on ode u SWE tj ide sad za par nedelja. I tako mnogo mnogo primera.
Bio sinoc na svadbi kod druga iz srednje......osetio se kao da sam ponovo u srednjoj 😂. Pogledam ljude i struktura je sledeca:
-ima porodicni posao, ostao u mestu
-devojke/zene koje su se udale u BGu
-propaliteti
-presao za BG i tamo radi
-inostranstvo
Moje mikro okruzenje je takvo da je 50-60% ljudi otislo van (50% med struka. 50% ostale). Ko nema nasledjen svoj stan u vecem mestu (ili nemaju roditelji da mu daju za ucesce) ili neki porodicni posao nema sta da trazi ovde.
 
Medjutim nakon 2 godine, izneverovali smo oboje za situaciju ovde, ukljucujuci i nekretnine. Jedno vreme sam razmisljao da se preselim za Novi Sad ali sam na kraju i to batalio, zena je pre par sedmica otisla za Austriju da radi, ja palim za nekih 3-6 meseci.
Svaka cast i srecno. Posle 10 godina supruga i ja ponovo razmatramo odlazak.
 
Meni je na ovom forumu inace najzanimljivije kako se ovde oni koji zive od rada i placaju pola svoje bruto plate na poreze i doprinse zale da je u Srbiji lose dok oni koji zive od izdavanja stanov i ne placaju poreze na to pricaju kako je ovde super :) Mislim da se mozemo sloziti da smo svi u pravu, samo posmatramo situaciju iz razlicitih uglova :)
 
E šta mi radi ovaj forum. Evo čekam poslednji voz za danas i pitam se šta bi forumaši radili da su nam mom mestu.
Još četiri dana...
 
E šta mi radi ovaj forum. Evo čekam poslednji voz za danas i pitam se šta bi forumaši radili da su nam mom mestu.
Još četiri dana...
Ti se jos dvoumis? Hahahahahaha.
Evo cekaju te starogradnje od 60+ leta za ful renoviranje po ceni od 3-3.5 medijalne zarade po m2 tj. oko 5-6 minimalaca + trosak renoviranja 😎. Na kredit sa 5% kamate
 
Poslednja izmena:
Meni je na ovom forumu inace najzanimljivije kako se ovde oni koji zive od rada i placaju pola svoje bruto plate na poreze i doprinse zale da je u Srbiji lose dok oni koji zive od izdavanja stanov i ne placaju poreze na to pricaju kako je ovde super :) Mislim da se mozemo sloziti da smo svi u pravu, samo posmatramo situaciju iz razlicitih uglova :)
Porezi&doprinosi->1000e neto plate kosta poslodavca oko 1700e
 
E moj Sale. Da je sve tako jednostavno ne bi bilo zanimljivo. Idi preko, kupi nekretninu i batali Srbiju pa ćeš videti...
Pa jeste jednostavno. Jednostavno kao kupovina nekretnine od 3.6-4k po m2. Ako mozes kupujes. Tako isto i ovo, ako mozes ides i to je to.
Svakako je trenutno 99% ljudi izbaceno sa trzista nekretnina. Sa druge strane minimum 10-15% ljudi moze da ode lagano. Samo da prebace u glavi. Trenutno stanje ili pogorsanje= veca emigracija.
Evo npr ti. Od kupca (pre 3 godine) do nekog ko razmislja da emigrira (danas), do sigurnog emigranta te deli dve-tri godine inflacije od 5-8% bez povecanja zarade. Ako nisi drzavni sluzbenik kome je duplirana zarada od 2019 😉.
 
Poslednja izmena:
E šta mi radi ovaj forum. Evo čekam poslednji voz za danas i pitam se šta bi forumaši radili da su nam mom mestu.
Još četiri dana...
Dodji u NS ako hoćeš, evo za tebe ću napraviti i bolju cenu i uslove plaćanja za ovaj stan koji prodajem 2050eur/m2 i 25%(toliko je moje vlasništvo) možeš i u ratama 😉
Trebalo bi da ga renoviraš stan i ako uspeš i da ga pregradiš nekako da bude dvoiposoban. 52m2 je uknjiženo i u to nije ušla terasa od 2.5m2. Dvostrano orjentisan nije poslednji sprat itd...Mislim da zgrada ima i biciklanu. Ne znam koju kvadraturu ti gledaš, verovatno trosoban ili troiposoban, pa ti je ovo malo.
Železnička stanica ti je bajsom 5min, peške 15min. Lep kraj, zelenilo, igrališta za decu, besplatan veliki parking, vrtić, škola...

 
Naravno da svako teži da ide tamo gde je bolje i naravno da okolnosti diktiraju kako ćeš i gde otići. Imam rođake koji su sa doslovce sa rancem (ali sa papirima na osnovu toga što su bili izbeglice) otišli u Nemačku i napravili repektabilne karijere. Naravno, lako je sada 30 godina kasnije pričati i svakako da je njihova situacija sada daleko bolja nego većine njihovih zemljaka koji su ostali u Altinama, Busijama i slično, ali početak je bio veoma težak i sećam se koliko je truda i rada bilo potrebno dok nisu uspeli da kupe prvu kuću.

Isto tako i danas su neki ljudi prinidjeni da iz Alepa, Beiruta ili Kabula odu u neki Beč ili Stokholm ili Amsterdam i počnu od nule i ja imam maksimalan respekt za takve ljude. Naprosto okolnosti su te koje diktiraju šta ćemo i kada raditi. Medjutim, ovde govorimo o drugoj situaciji jer, koliko sam razumeo, tiu Srbiji radiš u IT industriji za 3k eur neto platu i rentaš stan na NBG za 450 eur. Kakav posao češ raditi u Austriji, gde planiraš da živiš, naprosto kakva ti je računica koja te motivisala na taj korak?

U svakom slulaju puno sreće da preseljenjem i sve najbolje!
Hvala na lepim zeljama.

Moja plata je bliza 2k ovde, u Austriji cu mozda imati 2.5-3 k neto, ali je velika razlika sto ce zena imati preko 2k tamo za razliku od 600-700 ovde. Pristojan manji stan u novogradnji moze da se iznajmi za 800-1000 eura mesecno, tako da cemo imati 3.5k nakon sto platimo stan, dok ovde imamo nesto malo preko 2k.

Mada novac i nije nesto preterano bitan, vec sam zaradio dovoljno, ali bitno cu smanjiti nerviranje.
 
Hvala na lepim zeljama.

Moja plata je bliza 2k ovde, u Austriji cu mozda imati 2.5-3 k neto, ali je velika razlika sto ce zena imati preko 2k tamo za razliku od 600-700 ovde. Pristojan manji stan u novogradnji moze da se iznajmi za 800-1000 eura mesecno, tako da cemo imati 3.5k nakon sto platimo stan, dok ovde imamo nesto malo preko 2k.

Mada novac i nije nesto preterano bitan, vec sam zaradio dovoljno, ali bitno cu smanjiti nerviranje.
Mozak kao ovnic na livadi i no sikiriki&stres🙂.
Kad citam sta pises.......kao da pises o mom zivotu 🙃, razmisljanjima itd
 
Poslednja izmena:
Vrh