Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa ovo antireklama, kaže Rusi kupuju po Vojvodini, sto je cudno da ne kupuju po recimo BG ili Šumadiji….
 
Investitor proda zgradu, ima milone, sta ce sa istima?
Verovatno je vec kupio plac i poceo da juri papire za gradnju - tj opet sve u nekretnine.
Svaki visak likvidnosti se treutnuto ubacuje u nerketnine.
Plase se da kupuju zlato da ih ne prevare, plase se kripta, gde da ulazu u biznis ako ide kriza, ... , ostaju samo nekretnine... bolje da stoji prazan stan i da se placaju dadzbine nego da 300.000 evra za par godina bude 200.000 evra.
Ne ocekujem pad cena dokle god ne krene pad traznje a to se moze desiti kada se sav visak likvidnosti potrosi u nekretnine a investotiri koji su prodali te nekretnine skapiraju da im je rizicno da zapocinju nov projekat pa prelome i kupe neki drugi aset koji nisu nekretnine.
10: Kad ce se to desiti? Pa QE ce upravo raditi protiv te situacije. Ideja QE je suprotna tj da se tocak nikad ne zaustavi. Mislim da niko ne zna kad ce se to desiti.

Mozda ima nade za one koji kupuju stan ako neki drugi balon pukne - npr autoindustrija EV ali i to je na "meti" QE. Drzave ce spasavati gubitase. I onda GOTO 10 :)
 
Ako si sposoban da čekaš, nije toliko bitno koji asset. Vidim pozitivnu stranu nekretnine u tome što, u slučaju neke velike nestabilnosti, rata, sankcija itd. moći ćeš da zavaljaš i dalje, dok ne znam koliko bi mogao pristupiti berzi.
 
Zbog trenutne potražnje za stanovima i nepokretnostima, gde spadaju i poslovne zgrade Investitori od prodaje zgrada ulažu u kupovinu građevinskih placeva i narednu gradnju.
Ukoliko je velik Investitor, pravi i za svoje potrebe firme i zaposlenih sebi predstavništvo to jest zgradu/poslovni prostor i to u trenutku kada nema drugog aktivnog posla gde bi imao veliku zaradu. Tada ima vremena da se tome posveti.
Investitori nekad krenu i poljoprivredno zemljište da kupuju, ali male su to zarade za razliku od ovoga, to je Investitorima da kažem i neka vrsta prestiža.
Takmičiš se sa drugim Investitorima da imaš bolji i veći džip i da imaš više hektara zemlje, bolju/mladju ljubavnicu i da si decu poslao na neki prestižan faks :)
Tako da i u doba krize i da kažem ne započinjanja gradnje oni imaju par građevinskih parcela za koje rade planove i projektuju buduću gradnju.
U doba krize će jeftinije i odraditi projekte i dogovoriti se jeftinije sa Izvođačima radova za buduću gradnju, tako da u samom procesu gradnje mogu da prave uštede detaljnije.
Kada je bull, tada moraš brzo da gradiš i ne možeš baš toliko detaljno da se fokusiraš na uštede i toliku razradu projekata, zato ih moraš imati spremne kao i parcele.
 
Tako da i u doba krize i da kažem ne započinjanja gradnje oni imaju par građevinskih parcela za koje rade planove i projektuju buduću gradnju.
100% tačno. Već sam napisao. Svi manji i srednji investitori imaju spremne minimum 2 parcele za par zgrada. To su mi i rekli otvoreno. Pa ipak, odložili su gradnju ili se preusmerili na hotele/izgradnju u inostranstvu. Zašto je to tako? 🙂
Na tržištu je velika pomama za stanovima a investitori odlažu gradnju neko vreme. Da li oni znaju nešto što mi ne znamo?
 
Žive ga na maks.
Malo sam generalizovao, ali ima ovoga :) Druga generacija, to jest njihova deca kada preuzmu posao, oni su uglavno ekonomisti, advokati ili inzenjeri(arhitekta ili gradjevinac) i uglavnom sa dobrih fakulteta i govore odlicno strane jezike i finansijski veoma pismeni. Obicno ne moraju da su prisutni na gradilistima i najvise su zaduzeni za Ugovore i novce to jest ekonomiju, zaposljavanje, sa njima se kupci i ne upoznaju jer imaju zaduzenog nekog sa to ili svoj prodajni tim itd..
Dok Investitori kojima je to prva ili druga zgrada i koji tek ulaze u te vode, su zaduzeni za sve i konstantno su na gradilistu i sa njima kupac ostvaruje direktna kontakt prilikom kupovine.
 
100% tačno. Već sam napisao. Svi manji i srednji investitori imaju spremne minimum 2 parcele za par zgrada. To su mi i rekli otvoreno. Pa ipak, odložili su gradnju ili se preusmerili na hotele/izgradnju u inostranstvu. Zašto je to tako? 🙂
Na tržištu je velika pomama za stanovima a investitori odlažu gradnju neko vreme. Da li oni znaju nešto što mi ne znamo?
To sto se neko preusmerio na hotele mi je razumno, bice potrebe za tim evo ga EXPO a i veci turizam.
Mogu da nagadjam da neko odlaze gradnji ili ceka pravi trenutak zbog QE i smanjenja kamata, kao da kazem novi bull iako mislim da smo jos u nekom blagom bullu. Ja sam mislio da ce ovo biti period stagnacije, to sam i rekao ovde ranije. Ali svakako da mi je mi[ljenje da ce rasti cena nekretnina i neki novi maksimum ce biti do EXPO-a i tokom njega i kirija i cene nekretnina.
Ne smem ništa da pričam što se tiče NS i mojih obilazaka Sremske strane. Lagano se doxujem ako vam otkrijem neke planove.
Evo izgleda i ti nešto znaš, što mi ne znamo :)
 
100% tačno. Već sam napisao. Svi manji i srednji investitori imaju spremne minimum 2 parcele za par zgrada. To su mi i rekli otvoreno. Pa ipak, odložili su gradnju ili se preusmerili na hotele/izgradnju u inostranstvu. Zašto je to tako? 🙂
Na tržištu je velika pomama za stanovima a investitori odlažu gradnju neko vreme. Da li oni znaju nešto što mi ne znamo?
Lično znam investitora iz Novog Sada (smatra se za srednju klasu investitora sa dosta napucanim zgradama). Čovek ima 9 (devet) kupljenih parcela, spremnih za gradnju.... Ne zna se koja bolja od koje.... A pola NS-a nikada nije ni čulo za dotičnog.....
 
Zašto statistika pokazuje pad cena novogradnje:

novog.PNG


Izgleda da je bio peak u martu 2023. kad je knjiženo po prosečnoj ceni od 2559 EUR/m2. Otad izgleda blago posustajanje novogradnje na nivou celog grada. Starogradnja se opasno približava, možda ćemo doživeti i apsurdnu situaciju kao u NS da je starogradnja skuplja od novogradnje?
 
Zašto statistika pokazuje pad cena novogradnje:

Pogledajte prilog 212952

Izgleda da je bio peak u martu 2023. kad je knjiženo po prosečnoj ceni od 2559 EUR/m2. Otad izgleda blago posustajanje novogradnje na nivou celog grada. Starogradnja se opasno približava, možda ćemo doživeti i apsurdnu situaciju kao u NS da je starogradnja skuplja od novogradnje?
Na https://www.cenenekretnina.rs/ se vidi drugacija slika, ne znam otkud tolika razlika u oba sajta.
Tamo stoji da je novogradnja prosek za Jul 2.503€/m² dok je starogradnja 2.251€/m²
 

Kako izgleda, neka skrivena mana?
 
Највећи престиж је заправо избор духовника у новој религији хијалуронства, и да случајно не уграде материјал који више није у тренду. Тренутно највећи бизнис је уклањање и корекција онога што се сматра "пасе"-ом у естетској хирургији. Све остало је ситно, у односу на остваривање идеала о вечној лепоти и младости.
 
Kakve ovo ima veze sa Blokom 65? Nalazi se u neposrednoj blizini?
 
100% tačno. Već sam napisao. Svi manji i srednji investitori imaju spremne minimum 2 parcele za par zgrada. To su mi i rekli otvoreno. Pa ipak, odložili su gradnju ili se preusmerili na hotele/izgradnju u inostranstvu. Zašto je to tako? 🙂
Na tržištu je velika pomama za stanovima a investitori odlažu gradnju neko vreme. Da li oni znaju nešto što mi ne znamo?
Manji i srednji investitori ne zidaju u inostranstvu niti imaju kapacitet za to. Isto tako, manji i srednji investitori ne zidaju Intercontinetal i slične hotele to radi Delta i firme tog kalibra.
Drugo, investitori i veliki i mali ne mogu da stvore slobodnu parcelu, a naći odgovarajuću parcelu na dobroj lokaciji je gotovo nemoguće iz mnogo razloga Prošetaj od Franuske to Kalemegdana iznad Cara Dušana pa reci koliko ima novogradnji (mogu da se nebroje na prst jedne ruke). Ili na NBG deo od Ušća to Sava Centra i Španskih boraca.
Veliki investitori koji su došli u posed atraktivnih parcela poput bloka 20 ili hotela Jugoslavija itekako žure da zidaju što pre mogu. Nema tu nikakvog zastoja.
 
pa za 270keur na NBG se nudi 60-70kvm, ovde duplo vise kvadrata, a dupleks ne izgleda kao budzevina nego fino uradjeno...koga zanima moze da proveri kako je sa papirima...
 
Dobro izgleda, meni bi prvo pitanje bilo da li su papiri čisti za ovakav stan
Ovo je veoma dobro pitanje, moguce da je duplex odradjen van gradjevinske dozvole pa da se vodi kao 2 stana.

pa za 270keur na NBG se nudi 60-70kvm, ovde duplo vise kvadrata, a dupleks ne izgleda kao budzevina nego fino uradjeno...koga zanima moze da proveri kako je sa papirima...
Za novogradnje, za starogradnje mislim da se moze naci slicna kvadratura po slicnoj ceni, ali sa troskom renoviranja je vise.
Kome ne smeta dupleks je super, izgleda skroz pristojno stan, treba imati u vidu samo da je grejanje dupleksa vrv skuplje i teze nego normalnog stana istih dimenzija.
 
Vrh